A". 1894. Donderdag 20 December. N°. 8686 - chte-nveertigst© Jaargang. Buitenhui Asclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVERIJ. ODÉ. j 0 U R AIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het gebeele Eijk kftonderlijke nommers t 1.85, 2.50. - 0.10. BVBEACi BOTBR8TRAAT O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels rae inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R k S K R IJ K. Brisson is tot voorzitter der Kamer gekozen. In de Kamerzitting van Maandag heeft de heer Deloncle het rapport der commissie overgelegd, waarbij wordt voorgesteld, de ontwerp-overeenkomst tusschen Frankrijk en den Kongostaat, betreffende de grensregeling in Midden-Afrika, goed te keuren. Zonder debat vereenigde de Kamer zich met deze conclusie. Vervolgens diende de minister Poincaié een wetsontwerp in, tot het verleenen van twee voorloopige twaalfden aan de regeeringen oen ander ontwerp waarbij, als uitzonderings maatregel. een staatspensioen voor Burdeau's weduwe wordt aangevraagd. Door den socialistisehen afgevaardigde Roua- net werden eenige heftige opmei kingen ge maakt naar aanleiding van benoemingen in liet Legioen van Eer, en van het niet-schrap- pen van sommige personen als lid der orde. Nadat de ministers van justitie en van finan ciën over deze kwestie het woord hadden gevoerd, werd een motie, waarmede de regee ring zich vereenigde, met de geringe meer derheid van 5 stemmen aangenomen. Uit Porto-Novo komt het bericht dat de koloniale ambtenaar Alby een verdrag ge sloten heeft met den vorst van het Bariba- gebied, waarbij deze Frankrijks heerschappij erkent. De Temps hecht aan dit verdrag groote waarde, daar nog onlangs uit Lagos en het Britsche Niger-gebied expedition zijn ver trokken met het doel om de Baribastreek, die een gedeelte van Dahomey's achterland vormt, aan Frankrijks invloed te onttrekken. DUITSCHLAO. Bij keizerlijk besluit is de koloniale afdee- ling van het departement van buiteniandsche zaken belast met het geheele bestuur dei- koloniën en onder Duitsche bescherming staande streken, onder rechtstreeksche verant woordelijkheid van den rijkskanselier. Alleen voor zoover buiteniandsche staten daarbij betrokken zijn, blijft die afdeeling aan den mi nister vaa buiteniandsche zaken ondergeschikt. Prins Hohenlohe heeft met het uitlokken van dat besluit den eersten stap gedaan om te komen tot een afzonderlijk departement van koloniën, waarop door de voorstandeis van eene koloniale politiek reeds lang is aangedrongen. In antwoord op een adres van de centrale Oostpruisische landbouwkundige vereeniging beeft de rijkskanselier aan het bestuur een dankbetuiging gezonden, waarin o. m. het volgende gezegd wordt: sik geef aan het bestuur gaarne de ver zekering, dat ik èn als rijkskanselier, èn als minister-president, in het bijzonder mijn aan dacht zal wijden aan den landbouw, die voor de welvaart van het vaderland van zooveel belang is, en dat ik zal trachten maatregelen te nemen, die den ongunstigen toestand van dit bedrijf kunnen verbeteren zonder het algemeen belang te schaden". B L G I E. Men verzekert dat de gedragslijn der regee ring ten aanzien der economische kwestiën eenigszins gewijzigd is. De heer De Burlet zou zich vergenoegen met het voorstellen van een betrekkelijk gering invoerrecht op meel en margarine. ENGELAND. De Indische regeering heeft besloten eene expeditie te zenden om de Waziris te tuchtigen voor den overval op liet kamp der grensregelingscommissie. Sir "William Lock- hart kreeg bevel met drie kolonnes op te rukken. De commandant zal de goedgezinden onder de bevolking uitnoodigen hem te helpen. Tevens is hem opgedragen, de grensalbaking van Waziristan tot stand te brengen. De Indische regeering heeft bij den wetge- venden raad een ontwerp ingediend, waarbij op katoenen stoffen een invoerrecht wordt gesteld van 5 pCt. en Indische katoenen stof fen boven nnmmer 20 aan een even hoog recht worden onderworpen. Het voornemen bestaat het invoerrecht op katoenen stoffen tot nummer 24 eventueel af te schaffen. In Canada heeft de nationale inschryving voor de weduwe van den minister Thompson, die onvermogend is achtergebleven, binnen 3 dagen 20,000 pond sterling opgebracht. In een hoofdartikel in de Times wordt gesproken over de vergadering van Maandag avond naar aanleiding van de Armenische gruwelen. De schrijver werpt koud water op de geestdrift door de bewering dat het veel geschreeuw en weinig wol was en dat de staat nu geheel anders is dan in 1875 (met de Bulgaarsche gruwelen). Uit den toon van Gladstone's biief blijkt dat. In de Times wordt er over geklaagd dat de berichten over de zoogenaamde Armeni sche gruwelen in de Russische bladen wor den gedrukt met zoo klein mogelijke letter in een weinig belangrijk gedeelte der courant. EDSIASU. Bij gelegenheid van den jaardag des kei zers is Gourko wegens zijn gewichtigen dien sten aan troon en vaderland bewezen, inzon derheid in den laatsten Turkschen oorlog, tot generaal-veldmaarschalk benoemd en op zijn verzoek wegens verzwakte gezondheid van zijn ambt als generaal-gouverneur van "Warschau en commandant van liet War- schauer militair district ontheven. De chef van den generalen staf Obrutscheff is wegens de talentvolle ijverige voltooiing der weer kracht en de uitrusting van Rusland begif tigd met de Wladimirorde eerste klasse. De grootvorst Sergius werd met behoud van zijn betrekking als generaal-gouverneur van Mos kou tot lid van den rijksraad benoemd. O O S T E N n IJ K-H O N G A R IJ E. Keizer Frans Jozef heeft zijn plan om deze week een bezoek te brengen aan Buda-Pest opgegeven, zoodat het gevaar voor eene minis- terieele crisis voor het oogenblik schijnt af gewend te zijn. Het Hongaarsclie Magnatenhuis heeft het door de regeering gevraagde krediet van 'In op de begrooting toegestaan, nadat van eleri- cale zijde betoogd was dat daarin geen blijk van vertrouwen in de kerkelijke staatkunde der regeering ligt opgesloten. Naar het heet, is de paus zeer ontstemd over de bekrachtiging der kerkelijk-politieke wetten in Hongarije en zal de nuntius te "Weenen de opdracht krijgen daartegen bij de regeering te protesteeren. Ook zou de primaat van Hongarije, mgr. Vaszary, naar Rome wor den ontboden om zich over zijne houding te verantwoorden. Uit Buda-Pest meldt men dat het clericale blad Magayar Allarn met een beroep op een bul van paus Pius IX beweert dat allen, die deelgenomen hebben aan de stemming over en de bekrachtiging van de kerkelijke wetten zijn geëxcommuniceerd. Zelfs voor den koning zou men niet meer mogen bidden. ITALIË. De opgewondenheid, veroorzaakt door het onverwachte besluit tot verdaging der Ka merzitting, schijnt vooreerst nog niet tot be daren te zullen komen. Maandag vereenig- den zich 150 afgevaardigden onder het voor zitterschap van den heer Di Rudini, oud minister in deze bijeenkomst werd besloten, een krachtig protest te richten tot de natie. Overigens heerscht de grootste verwarring van meeningen, zoowel ten aanzien van de eigenlijke reden die tot dezen regeerings- maatregel heeft geleid, als ten opzichte van de vraag, of inderdaad, zooals in de afgeloo- pen dagen gemeld werd, de stukken betref fende de Banca Romana, welke in druk ver spreid zullen worden, niets nieuws bevatten. Van andere zijde wordt nu weer verzekerd, dat de brieven van Tanlongo uiterst be zwarende feiten bevatten voor verscheidene hooggeplaatste personen, dat bijv. een som van 350,000 lire, door de bank uitbetaald aan den afgevaardigde Chiara, eigenlijk voor Crispi bestemd was, terwijl de afgevaardigde, sedert tot gevangenisstraf veroordeeld, slechts als tusschen persoon diende, enz. Wel verklaarde de heer Giolitti zelf dat aan de meeste van Tanlongo's beweringen geen waarde te hech ten is, maar zeker zou ook Giolitti tot de gecompromitteerden behoord hebben. Zeker is het dat de regeering een strenge censuur handhaaft op de telegrammen voor het bui tenland, hetgeen de moeilijkheid om uit dien chaos iets te maken, nog verhoogt. Te Milaan werd Zondagavond door eenige honderden personen een betooging tegen de regeering gehouden. Langs de bureaux van eenige dagbladen trekkend, riep de menigte »Weg met Crispi!" De politie joeg de betoo- gers uiteen. Te Rome is eene groote troepenmacht aan gekomen ter versterking van het garnizoen. De stad is overigens rustig. Talrijke afge vaardigden zijn vertrokken. Men verzekert dat de zitting van het parlement den 4n Januari gesloten zal worden. De regeering heeft twee groen-boeken open baargemaakt betreffende hare houding in het Spaansch-Marokkaansche geschil. Uit de ge publiceerde stukken vloeit vooral dit voort, dat de Italiaansche diplomatie de pogingen van de Engelsche regeering, om elke wijziging in het status qxio in Marokko te beletten, krachtig heeft ondersteund. SPANJE. De koningin-regentes heeft geweigerd over te gaan tot verandering van politiek, zoodat het kabinet Sagasta eenvoudig wat men noemt nopgelapt" wordt. De plaats van den afgetre den minister van financiën wordt overgenomen door den oud-minister Canalejas, een ver klaard protectionist. B L G A E IJ E. Het ministerie heeft ontslag genomen, De Kamer heeft hare werkzaamheden ge schorst. GRIEKENLAND. Na een levendig debat verwierp de Kamer gisteren met G3 tegen 45 stemmen het ont werp betreffende den druivenoogst. AUSTRALIË. In Sydney is uit Samoa bericht ontvangen dat de onlusten aanhouden. De opstandelin gen deelen hun voornemen mee de vijande- lijkheden te hervatten. CHINA. Ondanks het protest der regeering, die zich volkomen in staat acht te waken voor de veiligheid der vreemdelingen, hebben de mogendheden toch besloten hunne gezant schapsgebouwen door militaire wachten te doen bewaken. 400 mariniers en zeesoldaten van verschillenden landaard zijn daartoe van Tientsin naar Peking gezonden, voorafgegaan door een Ciiineesch beambte, die aai de bevolking te kennen gaf dat de oprukkende troepen geen Japanners zijn. De Tsung-li-Yamen moet thans besloten hebben aan Japan officieel den vrede te ver zoeken. De voorzitter van het bestuur der belastingen Chang Yen Kung is tot buitenge woon gezant benoemd, met de opdracht naar Tokio te vertrekken met een talrijk gevolg en geschenken voor den mikado. Vrijdagochtend heeft eene Japansche leger- afdeeliiig, ter sterkte van 1400 man, onder kolonel Tomoyasu, de Chineesche stellingen te Yih Man Shan aangevallen en na een

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1