Nieuwjaarswenschen A0. 1894. ondag 23 en Maandag 24 December. N°. 8689. Eerste Blad. A. eh tenveert gste «Jaargang, herschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëvërTT" odé. Biniienlandsclie Bericht en. Uithoofde van het Kerstfeest zal de Courant Maandag avond in plaats van Dinsdag avond verschijnenWoensdagavond (Tweeden Kerstdag) verschijnt de Courant n et. worden in het nummer dezer Courant, dat in den vroegen morgen van den Kieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers van 16 regels Schiedam, 22 December 1894. Het jaar, dat ten einde spoedt, schijnt zjjn eigenaardig karakter tot het laatst te willen volhouden, namelijk een jaar van ont hullingen te zijn. De Italiaansche regeering heeft er laatstelijk deonaangename ervaring van opgedaan. De onaangename er varing, en misschien ook wel niet. Italië is <op het punt der politiek altoos een zonderling land, en zoo is ook de jongste gebeurtenis een vreemde affaire. De vieze geschiedenis der banken, waarbij menig man van goeden naam dien goeden naam voorgoed inschoot, en waarvoor een enkele in de gevangenis is gebracht, heeft in de Italiaansche Kamer een staartje gehad. De gewezen minister Giolitti had namelijk nog een stapeltje documenten aangaande deze zaak in zijn bezit, waarbij er moeten zijn, die voor den eersten minister Crispi geen eervolle mededeelingen behelzen. Welnu, deze heeft hij aan den president van ■de Kamer van Afgevaardigden overhandigd. En toen? Toen heeft'hij fier afgewacht, of hij ook tot het geven van nadere inlichtingen sou worden geroepen, of hij de echtheid der •documenten ook kon bewijzen Niets van dit alles. Toen heeft hij het zonnige Italië ver laten, om bij een dochter van hem, die te Berlijn wront, Kerstmis te gaan vieren. Hij is dus in veiligheidwant zoo mag men ge rust zeggen. De heer Crispi heeft de stukken genoemd een hoop valstrikken en men kan nooit weten, de arm der justitie is lang. De heer Crispi heeft de zaak der docu menten zeer hoog opgenomen, en zelfs van en koning een bestuit weten te verkrijgen, waarbij de zittingen der Kamer verdaagd worden. 'it is wel een extra-parlementaire maat- 'gel, waarin door velen niet wordt berust. Een protest van den vroegeren eersten minis ter Di Rudini opende de rij, doch aan het feit is voorloopig niets te doende Kamer is naar huis. Een naargeestig tafereel, dat Italië van het COURANT. t i-85. 2.50. - 0.10. BVBEAV: BOTÜttRTKAAT PO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels rae inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. laatst der negentieude eeuwAls de financiën van een rijk slecht staan, is dit wel een treu rig verschijnsel, maar als op de eerlijkheid van de eersten, die dan toch ook de besten moesten zijn, valt aan te merken, wordt de toestand bedenkelijk, en is de wensch naar éen, die dien toestand weet te bezweren, meer dan verklaarbaar. In de boodschap of het rapport, waarmede de heer Crisp: de Kamer naar huis zond, om de leden wat lot kalmte te doen komen, wordt gezegd, dat de hoop van den koning en van het land op een vruchtbare parle- mentszitting teleurgesteld is. Vervolgens wordt den leden, wien zulks aangaat, het volgende onder het oog ge bracht, of liever verweten Nad at men leven dig had aangedrongen op eene bespreking der binnenlandsche politiek, heeft men met alle middelen beproefd, de bespreking on mogelijk te maken. Men heeft getracht schandalen te verwekken en aan het hoofd van een zonderlinge coalitie stelde zich een handjevol rustverstoorders, die de staatsinstel lingen en haar verdedigers bestreden. Zij miskenden de verdraagzaamheid van dezen, alsof hun eenig doel wanorde was! Als men tegenover deze woorden de beschuldigingen leest tegen den auteur daarvan, die te vinden zijn in het pak Giolitti, dan is men geneigd het hoofd te schudden over den heer Crispi en over zijn vrouw ook, want die is insgelijks in de zaak betrokken. Is het te veel gezegd, dat de inhoud der documenten een helder licht werpt op de verdorvenheid, die onder de regeerende klassen en vooinamelijk in de omgeving der machthebbers heerscht Ook voor de Duitsche regeering gaat het jaar in somberheid onder. De nieuwe rijks kanselier is met een zijner eerste daden niet gelukkig geweesthet aanzoek aan den Rijksdag om de afgevaardigden Lieb- knecht c. s. te mogen vervolgen, omdat ze zijn blijven zitten, toen het bekende »Hoch" op den keizer werd uitgebracht, is door de meerderheid van de hand gewezen. Nu is de mogelijkheid beproefd om te betoo- gen, dat dit eigenlijk geen nederlaag voor de regeering is geweest, daar het verzoek om de vervolging tegen de socialistische afgevaar digden te mogen instellen, niet van haar, maar van het openbaar ministerie bij een der rechtbanken van Berlijn is uitgegaan. Maar zou die officier van justitie in deze zaak geheel op eigen gezag zijn te werk ge gaan? Er mag aan deze bewering met recht getwijfeld worden. Erger zou het zijn, als het werkelijk waar is, dat bij de regeeiing het plan zou bestaan om Liebknecht c. s. te ver volgen, als de zitting van den Rijksdag zal zijn gesloten. Nog erger, als het gerucht waar is, dat er plannen aanhangig zijn tot ontbinding van den Rijksdag zelf. Het is moeilijk zonder groote middelen op den duur een grooten staat te voeren; deze ondervinding heeft het Duitsche rijk reeds meer dan eenmaal ondervonden. Als men onder cijfers brengt, welk gedeelte van hun inkomen de burgers van het Duitsche rijk in allerlei vormen aan den fiscus offeren, dan slaat men van verbazing de handen ineen. Toch beeft de schatkist nog meer behoeften, en ze meent die te kunnen bevredigen door een belasting op de tabak. Het desbeti effende wets ontwerp is nog wel niet bij den Rijksdag inge komen, doch de inhoud ervan is reeds bekend en het algemeen gevoelen is, dat het oittwerp met groote meerderheid zal worden verwor pen. Een meer impopulaire belasting kon voor Duitschland moeilijk worden uitgedacht. De tabaksindustrie is een der meest bloeiende takken van nijverheid in het Duitsche rijk. Door belastingen aan banden gelegd, moet kwijning het gevolg zijn, dat wordt vrij Alge meen, alleen door de regeering, naar het 'chijnt, niet begrepen. Dat is een tweede echec voor de nieuwe regeering. En wat zal het lot zijn van het ontwerp, waarover de Rijksdag deze week beraadslaagde, dat over den Umsturz, dat is over maatregelen tegen socialisten, democraten, anarchisten en wat dies meer zij Het ontwerp werd verdedigd door den secre taris van staat, den heer Nieberding, en hjj deed dit, sommigen zullen zeggen op een handige, anderen op een plompe manier. Wanneer men zich. tot aanprijzing van zijn ontwerp, gaat bepalen tot aanhalingen uit allerlei socialistische en anarchistische ge schriften, dan kan men indruk maken op sommige vreesachtige personen den ver- standigen man laten de dikke woorden van den tegenwoordigen tijd totaal koud, en daarom zal waarschijnlijk ook van dit derde ontwerp van deu rijkskanselier niet veel te rechtkomen, De r.oef, met Bismarcks socia listenwet genomen, is niet meegevallen; dat heeft men niet vergeten. Meer hoopvol kunnen de Russen het jaar eindigen. De nieuwe koers is ook daar aan 't werk. Generaal Gourko, de tyrannische gou verneur-generaal van Polen heeft ontslag gevraagd en op de meest eervolle wijze ont vangen. Daar moet een gevoel van opluchting zijn gegaan door de harten der Polen, toen ze dit vernamen, en dit gevoel moet levendiger zijn geweest, toen ze de eigenlijke aanleiding tot het nemen van dit ontslag vernamen, 't Was zoo'n soort van gedwongen fraaiigheid. Gene raal Gourko, die gedurende een dozijn jaren als tiran had geheerscht, die zich vooral den vijand van de katholieke geestelijkheid had ge toond, die de hand had geslagen aan katholieke kerken en aan katholieke kloosters, had van den jongen czaar het bevel ontvangen zich voortaan niet meer met kerkelijke zaken te bemoeien. En die wenk is den gouverneur voldoende geweest. Hij is gegaan, beladen met den vloek van duizenden, die den staats godsdienst niet belijden. Zal nu de keizer ook eens zijn aandacht wijden aan de tirannie, waaraan in Finland de Luthersehen en hun predikanten reeds zoo lang hebben blootgestaan Zijn optreden belooft tenminste veel goeds. SCHIEDAM, 22 December 1894. Hedennamiddag omstreeks vijf uur is door don hevigen WTestenwind van een der wieken van den molen ïBe Batavier" aan de Broers- vest het hekwerk met zeil «Geslagen en terechtgekomen op een loods staande in den tuin van den heer Jacs. Hoek aan den Singel, waarvan het dak beschadigd werd. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Donder dag 27 dezer, des namiddags ten l'/a ure. Bij kou. besluit is R. A. Verploegh Chassé, burgemeester van Vreeswijk, met ingang van 1 Januari e. k., benoemd tot burgemeester der gemeente Vlaardingen, met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrek king. De gewone audiëntie van den minister van justitie op 25 dezer zal niet plaats hebben. Volgens het Handelsblad hebben de heeren Schepel en Tydens zich verklaard voor invoer rechten. Waar? wanneer? hoe? Wat den heer Schepel betreft, kunnen wij verklaren, dat hij deze mededeeling met ver bazing heeft gezien. Hij heeft het niet gedaan en hij denkt er niet aan. (Vaderland.) In den toestand van mr. C. J. A. Heij- denrijck is gistermiddag eene gunstige wen ding gekomen. Lombok. Heden werd in nDiligentia" te "s-Graven- hage eene vergadering gehouden van het centraal-comité voor het bijeenbrengen van een nationaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië ge vallen militairen. Alle in Nederland gevormde subcomilé's waren uitgenoodigd afgevaardig den te zenden. Aanwezig waren afgevaardig den van de comité's te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen, Arnhem, Delft, Leiden, Middelburg, Velp, Harderwijk, Nijmegen en Breda. Besloten werd een blijvende vereeniging te stichten en daarvoor rechtspersoonlijkheid aan te vragen. De concept-statuten, waarin

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1