A°. 1894. Zaterdag 29 December. N°. 8692. Nieuwjaarswenschen -A.chtenveert: gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:" J. ODÉ. BDKKADt lOTGRliniiT 7 O. Geen moeilijke keuze. Bnitenlamlsche Berichten. worden in liet nummer dezer Courant, dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. GO RA Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pott, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomrners t 1-85., 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van 1G regels Wij beweerden, dat als men de bezoldiging van leeraren uitsluitend naar het aantal les uren regelt, men een geheel onjuisten en hoogst onbillijken maatstaf bezigt. Immers niet op de lesuren, maar op de in *t algemeen aan de Gemeente te bewijzen diensten komt hel aan. Nu is het o. a. duidelijk, dat b.v. de leeraren in talen, die zonder -overdi ij ving, minstens 10 a 12 uren correctie werk 's weeks hebben buiten de lesuren, in dit opzicht veel meer te doen hebben dan b.v, een leeraar in aardt ijkskunde en geschie denis, die daarmede weinig of in 't geheel niet bezwaard is. En dat correctiewerk neemt door het aangroeien der bevolking van de H, B. S. in de laatste jaren steeds toe. Ten andere mag men, en met recht, ver langen dat een leeraar op de hoogte van zijn vak blijft denk b.v. eens aan eene weten schap als Natuurkunde, waarin men tegen woordig ten acluer komt, als men in 14 dagen rijne tijdschriften niet heeft bijgehouden. Studie, aankoop vau boeken enz., komen deze niet in rekening? De zaak is, dat men geestelijken arbeid •een anderen maatstaf moet aanleggen dan handenarbeid, al wil men in onze dagen met hunne egalisatie-theorieën ook dat onderscheid wel eens wegnemen. Onzes inziens moet men voor alle leeraren een normaal minimum traktement vaststellen, waarvoor b.v. 16 tot 23 lesuren moeten worden gegevenalleen dan als het aantal lesuren het genoemde maxi mum overschrijdt, brengt de billijkheid ver hooging mede, omdat dan elk uur meer zeer zwaar gaat wegen. Volgens dezen maatstaf zouden dan mis schien de tegenwoordige traktementen voor sommige vakken eenige vermindering onder gaan, maar de tegenwoordige titularissen moeten in elk geval de hen eenmaal toege kende bezoldiging blijven genieten. Had de Commissie zich in dezen laten voor lichten door directeur en leeraren, gelijk zij dezen eerst toezegde, dan had zij zeker de groote fout niet begaan van een zeker aantal uren arbeid in rekening te brengen en een ander aantal in 't geheel niet. Aandoenlijk is de opmerkingder Commissie: voor de reeds zoo gedrukte burgerij is het hard te betalen voor niet gepraesteerde diensten." O dat gedruk van die 400 guldenWat sal de burgei ij opspringen als een veer, zoo dra die druk ophoudt en zij nog bovendien misschien 800 a 1000 gulden toekrijgt van hen die ze nooit genoten Want wij zagen reeds dal de tegenwoor dige leeiaren nooit speciaal voor bedoelde diensten betaald zijn. Maar neen, wij kennen de burgerij te goed dan dat zij van zulk geld gediend zal willen zijn. Bovendien zouden wij willen vragen Behooren Directeur en Leeraren der II. B. School soms met tot de gediukie burgerij? Is het niet een algemeen erkend feit, dat de klasse van ambtenaren met inkomens van 2000 a 3000 gulden tegenwoordig van alle klassen der maatschappij het zwaarst gedrukt wordt; zij die in alle nieuwe belastingen en belastingverhoogingen valt. Reken het ver schil in dit opzicht eens uit tusschen het jaar 1878 en nu. Wij kennen een leeraar die dit jaar alleen aan verhooging van plaatselijke inkomsten- en aan bedrijfsbelasting 100 a 125 gulden meer betaalt dan een vorig jaar. Er zijn plaatsen waar laatstgenoemde belas ting voor de ambtenaren betaald wordt. Maar de Commissie doet alsof zij de inwoners van Schiedam wil scheiden inlo. de gedrukte burgerij, 2o. de ambtenaren die voor drukken en plukken ongevoelig hebben te zijn. Er is slechts een geval, o. i., waarin, onder omstandigheden als waarvan hier sprake is, het eenmaal toegezegd traktement van een gemeente-ambtenaar moet worden vermin derd, n.l. als het daarvoor noodige geld er niet is. Wij kunnen ons eene kleine arme gemeente voorstellen, die bet traktement van een onderwijzer van 500 op 400 gulden moet brengen, alleen omdat die 100 gulden ver schil er feitelijk niet zijn. Maar dat onze Gemeente, hoe moeilijke tijden zij ook beleve, een gemeente met een budget van ruim 600,000 gulden en die werken van ongeveer éen millioen wil gaan aanleggen, onmogelijk de 800 1000 gulden kan betalen, die men thans eenige van hare, voor een deel oud gediende ambtenaren, zou willen afnemen, dat weigeren wij te gelooven. En wat zou men voor die 800 a 1000 gulden koopen In de eerste plaats een met recht ontevre den korps leeraten. Men bedenke wel, dat tusselien plicht doen en plicht doen een groot onderscheid zijn kan. Men kan zijn plicht doen, o ja zoo dat niemand eene aanmerking heeft te maken en toch niet de helft waard zijn van hem die zijn plicht met toewijding, lust en ijver vervult. Maar men mag niet veel toewijding verlangen van lien die men treft met on billijkheid en onrecht. Toch wil de Commissie dat offer brengen. Wat ons daarbij het meest verbaasd, ja bijna pijnlijk aangedaan heeft, is, dat een wethou der van onderwijs en twee leden der Comm. v. Toezicht o. h. M. Odie mede ia de Com missie zitting hebben, maar in de eerste plaats geroepen zijn om voor de belangen van ons middelbaar onderwijs te waken, niet door eene afzonderlijke nota protest hebben aan- geteekend tegen de conclusie van de meerder heid. Het is bijna niet te gelooven, dat ook zi;i dat offer willen brengen a raison van 800 a 1000 gulden. Ten andere zal men bij vacatures al min der en rniuder sollicitanten gaan krijgen. Reeds nu zijn er teekenen, die wijzen op weinig ambitie om de Gemeente als ambte naar te dienen. Maar als bekend wordt dat de Gemeente Schiedam zich los rekent van alle moreele verplichting jegens ambtenaren, hunne aanstellingen van geen waarde be schouwt, als men gevaar loopt, dat de voor waarden waarop men solliciteert, van de komst in de Gemeente af, ja daarvóór reeds veranderd worden, niemand die zich meer in zoo'n Gemeente zal wagen. Waar zou het ook heen moeten Hoe zou men kunnen solliciteeren om zijne positie te verbeteren, als men niet weet of de gemeente woord zal houden? De Commissie zegt»Dat het bard is zijne inkomsten te zien verminderen begrijpt de Commissie volkomen, maar aan die hardheid staat ieder lid der Maatschappij bloot." O neen I Volstrekt nietGeen enkele ge meente b.v. zal met hare ambtenaren doen wat hier wordt voorgesteld. Laat derhalve de gemeente Schiedam daarop niet eene uit zondering gaan maken. Want dan zou zij het bewijs leveren, dat binnen hare grenzen ieder lid der maat schappij wèl aan iets anders blootstaathet slachtoffer te worden van kwade trouw? Maar dat zal niet gebeuren. Wij vertrouwen, dat onze Gemeenteraad naar plicht en geweten zal handelen. Hg zal thans geplaatst worden voor de keus of ons M. O. ernstig benadeelen door een onrecht matige daad voor de som van f 800, óf eerlijk blijven, zoodat ijverige dienaars niet metreden gegriefd worden en men daarbuiten Schie dam zal gaan schuwen. Ons dunkt, de keuze kan niet moeilijk zijn. DUITSCHLAND, Na de Kerstvacantie zal de Rijksdag de eerste lezing van het ontwerp tot beteugeling der omwentelingspartijen voortzetten. De be grooting, de hervorming der financiën en de tabaksbelasting komen daarna aan de orde. Bij de eerste lezing zal, volgens de Freismnige Zeiig., de beslissing over deze ontwei pen niet vallen. De besprekingen in de commission zullen den doorslag geven. Het blad van den heer Richter werkt zijne vooispelling dan verder uit als volgt: Tegen het midden van Febr. zullen de zaken meer rijp zijn voor de beslissing. In dien tusschentijd zal de commis-ie voor de regeling der werkzaamheden in den Rijksdag hebben overlegd over de aanvulling van het reglement van orde met de bepaling, dat voortaan den afgevaardigden wegens onbe hoorlijk gedrag tijdelijk verboden kan worden aan de beraadslagingen deel te nemen. In al deze zaken heeft het Centrum de beslis sing in handen. Tegen Maart kan de begrooting gereed zijn en staat de regeeriDg voor de vraag of zij zich wil tevredenstellen met datgene, wat het Centrum van het Oas^arz-ontwerp of het voorstel tot herziening van het reglement van den Rijksdag wil aannemen, of wel de ontbinding wil wagen ter wille van de tabaks belasting en alle nieuwe belastingplannen, die in het hoofd van den heer Miquel nog geboren mochten worden. »Prins Von Hohenlohe staat bekend als een man, die van kalmte houdt, maar de heer Von Kooller is vervuld van een diang tot daden. Mocht de rijkskanselier niet sschneidig" ge noeg zijn, dan is graaf Botho von Eulenburg (de pas afgetreden minister-president van Pruisen) bereid datgene te ondernemen, wat bevordelijk kan zijn aan den strijd voor gods dienst, zede en orde en voor den wensch naar nieuwe belastingen." F It A N K U IJ K. De Kamer en de Senaat hebben gisteren hunne zittingen gesloten. De commercieele modus vivendi met Spanje, die den 31 n dezer verloopt, is zonder termijn verlengd. Verscheidene afgevaardigden hebben een amendement ingediend op het ontwerp, dat de minister van oorlog naar aanleiding van de misdaad van Alfi ed Dreyfus, in de Kamer heeft gebracht en dat de doodstraf ook in vredestijd stelt op de misdaad van verraad, gepleegd door een militair of een civiel be ambte, v-a welke categorie ook, en hetzij vast of tijdelijk in dienst van den staat. Het amendement bepaalt, dat alle misdaden of vergrijpen, bepaald bij deze wat, voortaan bei echt zullen worden door den krijgsraad, onverschillig door wie zij gepleegd worden, alzoo ook als civiele personen zich daaraan schuldig gemaakt hebben. Uit Tongkin komt liet bericht, dat de spoor weg van Langson naar Hanoi j.l. Maandag is ingewijd. De Figaro beeft reeds 600,000 frs. aan inschrijvingen ten behoeve der inenting tegen diptheritis ontvangen. Onder dit cijLr zijn ook de ontvangsten begrepen, die verkregen zijn door voorstellingen in een paar schouwbur gen ten bate dier inenting. ENGELAND. Lord Randolph Churchill is op zijn terug reis uit Egypte naar Engeland ziek geworden en in zorgwekkenden toestand te Londen aangekomen. De oud-minister lijdt aan alge-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1