Biinieiilamlsclic Berichten. meene verlamming en zijn toestand schijnt nagenoeg hopeloos te zijn. De Times bevat een uitvoerigen brief uit Sydney van den heer Creed, die president was van het enquête-comité uit het Hoogerhuis van Nieuw Zuid-Wales in zake de Cost a Eica Packet. De brief bevat weinig nieuws, maar houdt de gebruikelijke liefelijkheden in aan het adres der Nederiandsch-Indisehe regee ring, spreekt van hare dwingelandij en pro testeert ook tegen de stelselmatige veronacht zaming van de wenschen van geheel Nieuw Zuid-Wales, dat geheel door liet Engelsche gouvernement geïgnoreerd wordt. De berichten over den veldtocht tegen de Waziri's ziju tegenstrijdig. Volgens sommige zijn de aangevallenen als verlamd vanschiik door het plotseling voortrukken van de drie Engelsche colonnes en wilden ze om vrede smeeken, terwijl de mollah Powindab naar Afghanistan is gevlucht. Volgens andere be richten is Powindah druk bezig, al wat hij bezit naar een veilige plaats te brengen, en wil hij daarna een nachtelijken aanval wagen. In allen gevalle hebben de Eugelschen on- dertusschen de voornaamste dorpen bezet, zonder veel tegenstand te ontmoeten. De Times hoopt dat de IudUche regeering niet te spoe dig haar troepen zal tei ugtrekken sanders zal de gelegenheid welke er thans is orn den vrede en de veiligheid van die gtensstreken te verzekeren voorgoed voorbij zijn". Wat onder verzekering »van den vrede en de veiligheid van die grensstreken" moet ver staan worden, is duidelijk genoegnieuwe versterkingen en forten op de grenzen van Afghanistan, ter bescherming van Britsch Indië tegen de tegenwoordige vrienden van Enge land, de Russen. - Reuters Office meldt uit Kanigarum, in Britsch Inriië, van 23 dezer, dat het detache ment, den vorige» dag uitgezonden om de posten der Waziris te Mahoud te vernielen, dienzelfden avond is teruggekeerd na eene schermutseling met den vijand. Twee Engelsche officieren en vier inland- sche sappeurs werden daarbij gewond. De verliezen van den vijand zijn onbekend. Een escorte dat een Biitsch convooi begeleidde had eveneens eene ontmoeting met den vijand, waarvan echter geen nadere bijzondei heden gemeld worden. B U S L A S U. Graaf Schuwaloff is, zooals men verwachtte, benoemd lot gouverneur van de provincie Warschau en tot commandant van het mili taire district van dien naam. Die benoeming beteekent, naar algemeen gedacht wordt, een omkeer in het bestuur der provincie, een zachter en billijker behandeling van de Polen en Poolsche joden. Een andere verplaatsing die op til moet zijn is de vervanging van graaf Ignatieff als gouverneur van Kieff door iemand die minder streng onder de joden zal huishouden dan Ignatieff. De minister van onderwijs heeft een ambte naar belast met het bestudeeren van het vak onderwijs iu de verschillende landen van Europa. De Poolsche bladen deelen mede, dat de gouverneur-generaal van Wilna, Orschewsky, die berucht was wegens zijn streng optreden tegen de Polen, ontslag heeft gekregen en vervangen is door baron Medem. tot ousver een der hoofdambtenaren van generaal Gourko. Ook in het gouvernement van de Weichsel zijn groote veranderingen in het bestuur te verwachten, O O S T E N B IJ K-n O N G A R IJ E. Frans II, eens koning van Napels, is te Arco overleden. De heer Banffy heeft zich in de »Libera!e Club" beieid verklaard de leiding van een overgangsministerie in Hongarije op zich te nemen, onder beding dat de koning zelf de daarin op te nemen ministers aanwijze en uit de nog aanhangige kerkelijk-politieke ont werpen worde geschrapt de toelating om niet tot een kerkgenootschap te behooren, maar dat de gelijkstelling der Israëlieten met leden van andere kerkgenootschappen gehandhaafd worde. Morgen houdt het Hongaarsche Huis van afgevaardigden nog eene zitting, waarin de minister-president de redenen der ontslag aanvrage zal uiteenzetten. K U M E N I E. De minister van domeinen heeft te keunen gegeven, dat het kabinet zal aftreden, zoo niet het nieuwe wetsontwerp op den mijnbouw onveranderd wordt aangenomen. De minister hoopt op deze wijze een einde te maken aan de beweging tegen de buiten landers, die men wil uitsluiten van de mijn industrie. BUI O A B IJ E. Door het nieuwopgetreden ministerie Stoi- loff is bij de Sobianje een voorstel ingediend tot het verleenen eener algemeene amnestie aau allen, die wegpns misdrijven van staat kundigen aard gevangenisstraf ondergaan, welk voorstel zeer gunstig ontvangen werd. De katholieke bisschop van Salomca is dooi den Heiligen Stoel en de Tuiksche regeering uit zijn ambt ontzet. Vergeefs heeft hij tot dusver getracht in zijn rang bij de Bulgaar- sche kerk overgeplaatst te worden. T B K IJ E. De regeering spreekt de geiuchten, als zou de Armenische aartsbisschop van Moush ge vangengezet, de bisschop vau Hadjin, de aarts bisschop van Zeitoun en pater Garask ter dood veroordeeld en een 40-tal notabelen te Bey- ian en Aleppo in den kerker geworpen zijn, officieel tegen. AMERIKA. Uit Philadelphia wordt gemeld dat de heer Bland voornemens is, zoodra het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten weer bijeenkomt een voorstel in te dienen tot vrije aanmunting van zilver. Men betwijfelt echter of daarvoor thans eene meerderheid te vinden zal zijn. Uit New-York wordt van gisteren bericht, dat de commissaris van politie Stephenson is schuldig verklaard aan omkooperij en des wege is verooi deeld tot eengevangenisstraf van drie jaar en negen maanden met boete van duizend dollars. Andere leden van de politie worden eveneens door proces«en bedreigd. De li ew-York Herald publiceert een de pêche uit Montevideo, volgens welke de regeeringstroepen een gasthuis te San-Gabriël in brand hebben gesloken, waardoor 120 gewonden der muiters, die er verpleegd wer den, in het vuur den dood vonden. A F B I K A. Te Kroonstad is een voorloopig congres gehouden van vertegenwoordigers uit den sAfnkaander Bond in den Oranje-Vrijstaat" en de in dien staat gevestigde sBoerenver- eeniging". Nadat het wenschelijke van beider ineensmelting was uitgesproken, werd er besloten, zich voorloopig te vereenigen onder den naam van »de Oranje-Vrijstaatsche Boe- renbescherming", waarna aan eene commissie werd opgedragen, een plan 'tot organisatie te ontwerpen, teneinde dit later aan een alge meen definitief congres te doen voorleggen. CHINA. Volgens bericht uit Tientsin is, behalve de vice-president van den Chineeschen Tsung li Yamen, ook de oud-gouverneur van Formosa Shae-Yee-Leen benoemd tot gevolmachtigde om met Japan over de vredesvoorwaarden te onderhandelen. De Koreaan«che regeering moet zich bereid verklaard hebben de havens Mokto, in de pro vincie Toiado, en Chinnampo, aan de rivier Tatung, voor den buitenlandschen handel open te stellen. De Koreaansche regeering heeft besloten van Japan een bedrag van 5 millioen dollars te leenen en bovendien voor 15 millioen aan papieren geld uit te geven. De oproerige sekte der Tonghaks beeft te Cholade de bezetting, ter sterkte van 300 man, op de vlucht gejaagd, de huizen der ambtena ren geplunderd en in brand gestoken en den hoofdambtenaar vermoord en zijn lijk ver brand. De bevolking is gevlucht. De oproer lingen worden gesteund door Chineesche vluchtelingen. JAPAN. Eene te Jokohama den 26n dezer ontvan gen depêche uit Haicheng van 24 dezer be helst, dat na de nederlaag op 19 December, generaal Sung zich naar Newchwang terug trok Hij verliet vervolgens laatstgenoemde plaats en trok zich terug op Denshodai, met het meerendeel der troepen te Newchwang gestationneerd. Thans bevinden zich geene Chineesche troepen meer te Newchwang. Uit Tokio wordt gemeld, dat waarschijnlijk nog in den loop dezer week te Hiroshima opnieuw 25,000 man Japansche troepen naar China zullen worden ingescheept. SCHIEDAM, 28 December 1894. De jaarlijkse!»; soiree der scherm-en gym- nastiekvereeniging Palaestra" was vooral ditmaal, wegens de onaangename weersge steldheid, een welkome onderbreking der een tonige dagen voor hen, die hunne ICerst- vacantie genieten en niet in de gelegenheid zijn om het spiegelend ijs vlak met hun ge- vleugelden voet te doorsnijden. De zaal van sMusis Sacrum", gezellig en smaakvol inge richt, bevatte dan ook gisteravond vele be langstellende buitengewone leden en geïntro- duceerden, die met aandacht de oefeningen der Palaestranen volgden en toejuichten, om vervolgens over te gaan tot een geanimeerd bal, dat de leden der uitvoerende vereemging en de bezoekers nog geruimen tijd bijeenhield. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling vi.n den consul te Nan tes, schepen met een diepgang van 6 meter a 6 meter 20 cM genoemde plaats door het kanaal kunnen bereiken, en dat bij gunstige omstandigheden de waterdiepte 6 meter 40 cM bedraagt. (St.-Ct.) Lombok. De N. E. Ct. ontving van haren corres pondent te Batavia onder dagteekening van gisteren het volgende telegram Eene expeditie naar Karang Asem in het begin van Januari is waarschijnlijk. Dit bericht staat hoogst vermoedelijk in verband met de kort geleden medegedeelde weigering van Djilantik om naar Batavia te komen, zonder vooraf onze bedoelingen te kennen. Naar aanleiding van het door het Handels blad den 24n dezer ontvangen telegram uit Batavia betreffende Djilantik, zegt dat blad: Djilantik is, zooals men weet, stedehouder geweest van den vorst van Lombok in Karang Asem op Bali. Door de gevangenneming van den vorst en de verovering van de voor naamste sterkten op Lombok is het Neder- landsche gouvernement in de plaats getreden van den vroegeren beheerscher en is ook Karang Asem onder Nederlandsch gezag ge komen. Krachtens dit feit heeft de gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië Djilantik opgeroepen naar Batavia, vermoedelijk om zich over zijn gedrag op 25 Augustus te ver antwoorden. De slimme stedehouder schijnt te handelen als de vos in de fabel, die door den leeuw werd opgeroepen en, geen gerust geweten hebbende, weinig lust had te ver schijnen. Zijn aarzelen stelt althans zijn hou ding in een zeer verdacht licht. Mocht hij blijven weigeren, dan zal Lij wel worden afgezet en van zijn verdere houiinp zal dan afhangen of al dan niet een expeditie- naar Bali zal worden gezonden. De N, E. Ct. ontving heden van baren correspondent te Batavia het volgende tele gram De Rus Maligan, raadsman van den radja van Lombok, is naar Karang Asem ontsnapt. Het Handelsblad ontving gisteren van zijn correspondent te Batavia het volgende tele gram »De afgezette radja Silang van Tamiang; heeft zich aan ons overgegeven". Wij herinneren er aan, dat in de Staats courant van 18 dezer reeds het volgende be richt voorkwam: nBlijkens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, heeft de hoofdleider van het verzet tegen liet Nederland'ch gezag in Boven-Tamiang (resi dentie Sumatra's Oostkust), radja Silang, zich met zijnen broeder, radja Oemar, onvoorwaar delijk aan ons bestuur overgegeven". (N. E. Ct.) De gemeenteraad van Kampen heeft besloten een adres te zenden aan de regeering, be treffende de droogmaking van de Zuiderzee? met ontwerp. Het aantal passagiers, langs de slaats- spoortramlijn op tweeden Kerstdag naar Sche- veningen vervoerd, steeg tot 9200. Storm. Men schrijft uit Scheveningen aan der ET. B. Ct. Over een lengte van pl.m. 50 meter i~ thans vanwege Delfland de duinglooiing met- zeilen bedekt. Of deze proef zal blijken voldoen bi ij ft natuurlijk ter verantwoording van den kundigen ingenieur van Delfland, De Scheveningers zeiven vreezen dat bij storm achtig weder de zeilen, hoe stevig ze ook met touwen aan palen zijn bevestigd, zullen losgewerkt worden. Te Scheveningen is bericht ontvangen dat- de zeeman Willem Pronk, varende op een Vlaardingschen Kotter, in den storm van booicf is geslagen, terwijl hij bezig was water uit de op het schip staande boot te scheppen. Hij laat een weduwe en drie kinderen achter. Ten zuiden van Scheveningen is heden ochtend aangespoeld een stuk van een logger vermoedelijk te Vlaardingen thuis behoorende. Nog is aangedreven liet wrak van een Fransch vaartuig; bijzondere teekenen waren nog niet waar te nemen. De zeewering ten noorden van den Rotter- damschen waterweg heeft aanmerkelijk ge leden. Over de geheele lengte van den zeedijk is van de kruin 5 meter, op sommige punten meer zand en klei weggeslagen, zoodat er plaatsen zijn, waar de oorspronkelijke breedte van de kruin van 20 vierk, M is teruggebracht op ongeveer 8 meter. Het gewonnen stuif zand is geheel weg, het strand aanzienlijk verlaagd en de steenen hoofden beschadigd, in eenige dammen zijn gaten geslagen van 20 vierk. M, terwijl bij mijlpaal 112 de golven over de zeewering heenliepen. De schade, welke de vloed op het eiland Rozenburg aan de ingepolderde landerijen der vereeniging tot iandverbetering te Dor drecht heeft toegebracht, blijkt ontzettend te zijn. De groote polder Kiabbe, de Jantjes polder en de Noordbankpolder zijn geheel overstroomd alleen de Zeehondenpolder bleef ongedeerd. Behalve een groote hoeveelheid gewassen, materiaal en werktuigen, zijn 86 stuks vee, 11 varkens en 9 veulens verdron ken. De paarden en schapen werden allen gered. Het vee en de veulens waren reeds buiten gebracht, maar keerden in de heer-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2