Dinsdag 1 Januari Eerste Blad, KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; 7. ODÉ. van hen, die tot besturen geroepen zijn, zoowel als van hen, die bestuurd worden, slechts gericht zij op den vooruitgang op stoffelijk zoowel als op zedelijk terrein. Dan kan, door gezamenlijken ernstigen arbeid, bij onderlinge waardeering 1895 voor ons een goed jaar worden kosteiooze inenting en herinenting tegen pokken. Buitenlandsche Berichten - Een hartelijken groet brengen we onzen lezers bij den aanvang van oen nieuw jaar. Gaat bet hun als ons, dan hebben we met ernst af scheid genomen van den scheiden den tijdkring, om maar spoedig den blik voorwaarts te slaan. Ook 1895 zal zijn moeilijke dagen opleveren. Er zal gewerkt worden met de grootste inspanning, enschijn- haar zonder goede uitkomster zal gehoopt worden, en teleurstelling zal veler deel zijn.; er zal strenge plichtsbetrachting worden waarge- nomen, zonder dat die gewaardeerd .wordt-; maar er zalals elk jaar r ook veel goeds te genieten zijn. A Voor onze goede gemeente hopen we, dat dit jaar den morgenstond van een nieuwen dag zal zien aanlichten. Jaren -achtereen is zij beproefd, „zwaar beproefd geweest, moge hierin t- verandering komen. Dat ieder, die het in zijn macht heeft, langs stoffelijken of langs gees- t telijken weg, de toestanden te Schie- dam te verbeteren, zijn talenten met de meeste inspanning daaraan •v .beschikbaar stelle. Dat van de gunstige gelegenheid, c.^die onze stad voor menige ondeme- ij^yming aanbiedt, een ijverig gebruik pif warde gemaakt, en dat het streven i .biri-i** Advertentieprijs: van i10 gewone regels me inbegrip van eene Gooranti Iedere gewone regel meer. Driemaal geplaatst wor<|t tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk •Afzonderlijke nommers BCBGAIi BOf GBITKaAI O. die hem omringen. Er is een geringe beter schap waar te nemen, doch de geneesheeren hechten daaraan slechts weinig beteekenis. De deelneming is algemeen en blijkt ook uit den vreemde. De Duitsche keizer laat zich telkens telegraphisch op de hoogte bren- jgen. R S L A N I). De Novoye Wremya zegt, in eenige hoofd artikelen over de vloot, dat men zich vergist dat Rusland het bezit zou wenschen van Kon- stantinopel om zijn invloed in de Msddelland- sche Zee te kunnen doen gelden. Al ware 'die stad in zijn bezit, dan zouden zijne vijan den toch onmiddellijk de straat der Darda- nellen onbevaarbaar maken, zoodat zijne vloot in de Zwarte zee zou opgesloten blijven. Wat Rusland noodig heeft, zegt de schrijver, is het bezit van Gallipoli met het, door de Egsische zee bepoelde schiereiland en een stuk grond op de tegenoverliggende kust, met andere woorden dusde gansche straat der Dardanellen. In ruil daarvoor zou Rusland aan Turkije de onschendbaarheid zijner bezit tingen in Azië kunnen waarborgen, waardoor Turkije de aanzienlijke uitgaven voor zijne vloot belangrijk zou kunnen inkrimpen, ter wijl Engeland dan het eiland Cyprus gerust kunnen teruggeven en daarvoor zou kunnen worden schadeloosgesteld met solide waarborgen ten aanzien van Indië. Het blad meent, dat op die wijze de Oostersche kwestie voorgoed zou zijn opgelost. De kruisers der vrijwillige vloot tusschen Odessa en Wladiwostok zullen dit jaar reeds buitengewoon vroeg in dienst ge steld worden. Vroeger werden voor dit doel vier of vijf schepen gebruikt, maar thans zal men er tien zenden. Men gelooft dat minstens 10,000 man naar dat gedeelte van Aziatisch Rusland zullen worden getransporteerd. De reden van deze groote versterking der mili taire macht op dat punt moet gezocht worden in den oorlog tusschen China en Japan. OOSTENRIJ K-H ONGAUIJE. Van groot staatkundig belang is ongetwij feld het bericht dat zoowel de Duitsche keizer als de czaar het volgend jaar in gezelschap van keizer Frans Jozef de groote manoeuvres van het Oostenrijksche leger Zullen bijwonen, Ook in eene vergadering der liberale club 'deelde de minister-president Wekerle mede, dat hij zich terugtrok, omdat hij niet meer het vertrouwen des konings genoot. Hij be dankte de liberale partij voor haien krachtigen steun, welke zoo belangrijke hervormingen heeft mogelijk gemaakt. Met nadruk wees hij üp de noodzakelijkheid der voltooiing van de munthervorming en sprak zijn vertrouwen uit, dat de thans bekrachtigde kerkelijk- politieke wetten niet zullen gewijzigd worden en dat bij de neg aanhangige ontwerpen dezelfde beginselen zullen worden toegepast. Wij moeten, zoo besloot hij, ooder algemeene teekenen van instemming, elke regeering krachtig steunen, die het liberaal program getrouw zal nakomen." De voorzitter bedankte den heer Wekerle voor de diensten, door de aftredende regeering aan de liberale zaak bewezen, en verklaarde met vertrouwen de beslissing des konings af te wachten, wiens beleid ook in moeilijker omstandigheden eene oplossing heeft gevonden. De Hongaarsche liberalen beginnen meer vertrouwen te krijgen in den afloop der crisis. De liberale leiders, Wekerle, Szlavy, Banfly, Uit hoofde van den IVleutvJaarsdag 'aal hedenavond geen Courant worden uitgegeven. Bübsemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. '18 der wet van den 4den December 1872 Staatsblad No. 134) tot "voorziening tegen'besmettelijke ziekten; ,Biengen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen, dat ten huize van den Stadsheel meester, den Heer J. A. RUTSCHY, aan de Nieuwstraat, no. 30alhierdriemaan delijks, en wel op den eersten Woensdag van ■elh kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den Risten December 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, L.-B. Be secretaris -*•. YERNÈDE.' DÜITSCHLAND. De keizer heeft voor de door de jongste aardbevingen op Sicilië en in Calabrie ge- teisterden 10,000 mark gezonden. Graaf Herbert von Bismarck is door den keizer benoemd tot legatieraad. De Rijksdag zal moeten beslissen of dat ambt vereenigbaar is met het lidmaatschap van den Rijksdag. De Berlynsehe politie zet met buitengewoon grooten ijver hare nasporingen voort naar den grooten onbekende, die het sgehexm der 150,000 mark", als toelage door den keizer aan Hohenlobe aangeboden, heeft openbaar gemaakt. De keizer heeft bijzonderen last ge geven de zaak met de grootste nauwkeurig heid te onde-zoekei.. Het huwelijk van prins Frederik van Schautnburg-Lippe met prinses Louise, oudste dochter van den Deenschen kroonprins, zal in het begin van Maart te Kopenhagen wor den voltrokken. Wegens den rouw over den dood van keizer Alexander van Rusland blij ven feestelijkheden achterwege. F R A N K R IJ K. De Lanessan, gouverneur-generaal van Indo- China, is uit zijn ambt ontzet wegens het misbruik maken van officieele stukken. Indien het beroep van kapitein Dreyfus ver worpen wordt en het is zeker dat dit ge beurt - dan zal zijn degiadatie plaats hebben op de binnenplaats van de kazerne der mili taire school. Eerst heette het dat deze treu rige plechtigheid, waarbij den kapitein alle onderscheidingsteekenen van de uniform wor den gerukt en vertrapt, en zjjn degen in stukken gebroken hem voor de voeten ge worpen zullen worden, zou plaats hebben in het openbaar, op de Esplanade des Invalides maar men schijnt dit toch ongepast te heb ben geacht. ENGELAND. Gladstone ontving Zaterdag, zijn 85n ver jaardag, talrijke geluk wenschen. Bij de ont vangstvan de Armeensche deputatie verklaarde Gladstone, dat men de berichten over de verschrikkelijke gruwelen niet dadelijk voor waar moest aannemen, maar eeist het onder zoek afwachten. Bleken zij waar te zyn, dan moest men overal van zjjn afkeuring blijken geven, en den sultan het onzinnige van zijn handelwijze doen gevoelen, die een schar.de is voor de profeten van Mohammed en voor de beschaving en een vloek voor de mensch- heid. Zoolang hij spreken kon, zoo eindigde Gladstone, zou hij zijn stem in het belang der menschelijkheid doen hooren. Gladstone, zijn vrouw en zoon, vertrekken 8 Januari naar Cannes. De grand old, man geniet een volkomen gezondheid en leest nog 40 a 42 uren daags. Lord Randolph Churchill's bewusteloosheid is gewekenhij herkent weder de personen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1