Biniienlamlsche Berichten. 7 Windau 1 2 Libau 1 Pernau 3 5 Abberfors 1 13 Bilbao 2 3 Sundswal 1 1 Nooidzee 10 •1 Re val 2 Van deze voerden de vlag 11 Grieksche vlag 4 t> 26 Russische 1 13 I 3 8 3 stukken geschut, ongerekend eenige snelvuur- ders, boden hardnekkig weerstand. De min der sterke Japanners bevonden de Chineesche stelling onomtrekbaar. Generaal Osaka beval toen eene charge, welke de Chir :;en bloe dig afsloegen. Eene herhaling van den Japan- schen aanval bleef mede vrui hMoo.- Eerst nadat generaal Kai-,oer~ "pn zwatvi .ocht door de «neev 0-a.Jca vei olaagden Japanners ai In de «>ri - .meesche linie na een g-veeht m„n tegen man te ver- nve-iei-m. w eene vierde charge de neder Uw i' t Ghineezen voltooide. E'.t jtirieht uit Peking meldt, dat Lin Kun de voormalige onderkoning van Nanking, tot opperbevelhebber van alle Chineesche troepen te velde benoemd is. Li Hung Chang en ■prins Kung zouden dus van hun rang ontzet zijn. Lin Kun Yi zou hebben verzocht ontsla gen te worden als opperbevelhebber, daarbij ziekte voorwendende, doch de keizer weigerde. De Times verneemt uit Peking dat de ge westelijke bestuurders er in zijn geslaagd liet vormen van een rijksleger te verhinderen zij verzetten zich vooral tegen de centralisatie van het bestuur en de aankoopen voor het leger. Japan talmt met zijn antwoord op China's vredesvoorstellen om tijd te winnen voor het uitvoeren van andere plannen. Yolgens telegiammen aan de Neiv-Yovk Merald is de EngeLche vloot plotseling van de Tjusan-eilanden naar Chefoo ontboden. JAPAN. Yolgens bericht uit Tokio is daar van generaal Nodzu de tijding ontvangen dat de Mandsjoe's vrijwillig terugkeeren en zelfs den Japanners bijstand verleenen bij het vervoer. Ook zijn er weer markten geopend. De in boorlingen zouden onder den gunstigen ïndiuk zijn van de bejegening der Japanners. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad dat de opstandelingen van Delagoabaai de Porlu- geesche kanonneerbooten op de Incomati aanvielen en haar het verder opvaren be letten. De commandant der Eeina de Portugal werd gedood. SCHIEDAM, 2 Januari 1895. Gedurende het jaar 1894 zijn alhier uit zee aangekomen 55 stoomschepen met een inhoud van 198,438.52 M3 en 56 zeilschepen met een inhoud van 21,184.26 M1 uit de na volgende haveus Stoomschepen. Salonica Galatz Dedeagat. Sulina Braila Riga Drontheim Nana Nederl. Engelsche Duitsche Blyth Noordzee Frederikstad Breroei haven Hamburg Helgoland Gothenborg Kramfors Domsjö i 2 Zeilschepen. 1 ■19 2 1 1 13 2 1 2 Pensacola Hernüsand Drammen Archangel Petersburg Kroonstad Mobile YVindau Sundswal Van deze voerden de Nederl. Engelsche Duitsche vlaj s s 38 1 3 Russische Noorsche Zweedsche vlag 1 3 1 1 2 3 1 1 1 In het jaar 1893 kwamen alhier uit zee aan 93 stoomsch. met een inh. van 229,160.25 M3 64 zeilsch. 22,314.00 Het verbod van uitvoer van wapenen, mu nitie en oorlogsbehoeften uit de Strait-Settle ments naar Nalerlandsch Indië werd den ln December door de regeering aldaar weder met 6 maanden verlengd. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 December bedroeg bij de Nederlandsche Bank 5,239,603.19 en bij de betaalmeesters - 2,087,873.89 Te zamen 7,327,477.08 De regeering heeft weder ingediend, eenigs- zins gewijzigd, het wetsontwerp betreffende het gebruik van eigendom tot het voorberei den en stellen van militaire inundatiën, nog van het kabinet-Mackay afkomstig. De uit drukking udoor of ten gevolge van" in art. 5, waar sprake is van schadevergoeding, scheen der reg. te ruim en zij achtte het verkieselijk het burgerl. wetb, te volgen en te spreken van de schade, welke als onmid dellijk en dadelijk gevolg van het voorbereiden of het stellen der inundatiën moet worden beschouwd. Ook heeft de reg. gemeend de bepalingen omtrent de instelling eener com missie voor elke provincie, welke za! worden belast met liet begrooten van de eventueel geleden schade, niet te moeten behouden. De wet behoeft, meent zij, niet anders te rege len dan de wederzijdsche verplichtingen van de reg. eenerzijds en de belanghebbenden anderzijds. Daarom moet in het ontwerp een bepaling behouden blijven, volgens welke de minister van oorlog verplicht wordt, binnen een aangegeven termijn, aan belanghebbenden een bod te doen omtrent het bedrag der schadevergoeding, terwijl ook de bepaling omtrent het beroep op den rechter niet kan worden gemist. Lombok. Bij het departement van koloniën zijn sedert de vorige opgave ten behoeve van liet Indische ïRoode Kruis" de volgende giften ontvangen f249.725 van den Nederlandschen consul te Kaapstad (4de toezending) en f500 van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgs wetenschap," te 's-Gravenhage. Beide giften zullen aan liet centraal-comité van het »Roode Kruis" te Batavia woiden verzonden. In het jaar 1894 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 5325 schepen, waarvan 414 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Botterdam 5140 schepen, met ruim 4 rnillioen netto register tonnen. In 1893 kwamen bin nen, bestemd voor Rotterdam, 4631 schepen, met 3,600,000 netto register tonnenalzoo eene vermeerdering van 509 schepen met ruim 4000 netto register tonnen voor dit jaar. Den 27n dezer zal te Brussel eene vergade ring plaats hebben van het internationale tarief-comité voor het vervoer op de spoorwe gen, aan welke vergadering ook zal worden deelgenomen door Nederlandsche spoorwegen. Dit intei nationale comité heeft ten doel om, zoo mogelijk, in de verschillende tarief bepalingen tussehen Oostenrijk-Hongarije, Bel gië, Luxemburg en Nederland overeenstem ming teweeg te brengen. De Provinciale Groninger Courant wyst op de ^bedenkelijke onzekerheid" waarin »de befaamde overgangsbepaling der drankwet" ons laat, aan welker interpretatie toch het lot van menig bestaan ten nauwste verbon den is. Art. 26 der drankwet immers erkent een recht op vergunning tot Mei 1901 voor de localiteiten, waarin op 1 Mei 1881 sterke drank werd verkocht en die niet eene andere bestemming hebben verkregen. Hieruit rijzen twee vragen, beide voor de belanghebbenden even belangrijk, lo. Beteekent deze wetsbe paling, dat met 1 Mei 1901 alle vergunnin gen, die in 1881 zijn toegestaan op grond dat zij toen moesten worden verleend en die sedert in andere handen zijn overge gaan komen te vervallen zonder meer? Of beteekent zij, dat na 1901 voor de locali teiten, waarin op 1 Mei 1881 diank werd verkocht, geen nieuwe vergunningen mogen worden verleend, doch aat de reeds verleende vergunningen -doorloopen overeenkomstig de wetsbepaling die zegt, dat een eenmaal ge geven vergunning wordt geacht telkens voor een jaar te zijn verlengd als voor het eindigen van het jaar het vergunningsrecht voor den volgenden termijn is betaald? 2o. Als alle i gunningen, die op grond van verkregen recht thans bestaan, in 1901 komen te ver vallen, naar welke regels moeten dan de gemeentebesturen handelen bij het aanvullen der vergunningen tot het wettelijk maximum? Het blad wijst er op, dat het belang van duizenden nu reeds is betrokken bij de op lossing dezer vragen, niet alleen om hen voor te bereiden op de terdood veroordeeling van hun kostwinningen, maar ook omdat de huur waarde der localiteiten reeds nu volledig wordt belieersclit door de vraag »ofhetver- gunningsiecht binnen zes jaren ja dao neen in de lucht hangt". Daarom moeten deze vragen binnen den kortst mogelijken tijd door de regeering ter oplossing worden gebracht; dat behoeft de behandeling van het kiesrecht niet te vertragen. De P. G. Cf. is er van overtuigd »dat de wetgever gewild heeft en dat de wet ook zegt dat in 1901 al de vergunningen in art. 26, le lid b der wet bedoeld, zijn vervallen en weg. Maar evenmin twijfel dat dit hard is en ongerechtvaardigd en dat de toepassing der wet, zooals zij ligt, voor de gemeentebesturen eene bron zal worden van ellende en verdriet." Het liefst zou het blad art. 26 zóo zien gewijzigd, dat ook na 1901 verkregen rechten geëerbiedigd blijven. »Minder nog om de houders der vergun ningen, al is het geen kleinigheid in deze slechte tijden, ter wille van een problematiek voordeel, aan duizenden hun karig stuk brood uit den mond te stooten, maar vooral om de gemeentebesturen, die men waarlijk stelt voor eene onmogelijke taak." Te rekenen van 1 Februari 1895 moet voor het vragen van gemeenschap tussehen een Nederlandsch visschersvaartuig en een Neder landschen oorlogsbodem, en omgekeerd uit sluitend worden gebruik gemaakt van het seintwee nationale vlaggen onder elkander geheschen, en dat op geen ander sein voor het vragen van gemeenschap acht zal worden gegeven. Voorts wordt den visschers dringend aan bevolen bij verdere wisseling van seinen met een oorlogsbodem gebruik te maken van die, welke aangegeven zijn in eene tabel, opgenomen in de St.-Ct. no. 305. Door tusschenkomst van het college voor de zeevisscherijen zal voor elk visschersvaar tuig waarmede de visscherij in de Noordzee wordt uitgeoefend, een afdruk van die tabel kosteloos worden uitgereikt. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid zijn mede, op aanvrage, voor belanghebbenden exemplaren daarvan ver krijgbaar, In een art. over Be Stormvloed van 22 23 Dcc. en de Zeewering te Scheveningen schrijft Be Ing. o. a. het volgende »Bij de Keizerstraat is de voet, het buiten talud en de straatweg geheel weggeslagen. De golven sloegen over de keering heen en brachten zelfs een oogeublik het water in het dorp. En toch is dit naar onze meening nog niet het meest gevaarlijke punt, omdat de wering daar ter plaatse aan de binnenzijde een uitstekenden vasten grondslag heeft. Maar ter plaatse, waar het bekende ^Seinpost" staat en waar aan de binnenzijde het kanaal van Den Haag naar Scheveningen aan den voet der duin wei ing eindigt, daar komt de toestand ons veel hachelijker voor. Wel heeft daar de wering aan de buitenzijde een met keien verdedigd talud, steunende op een berm van misschien 10 meter breedte, maar wat beteekenen 10 meters, waar bij een enkelen storm 27 meters te gelijk door de zee ver zwolgen worden. Eu is deze, thans geheel onverdedigde voet verdwenen, dan is een nastortÏDg van het talud, een verzwakking van het duinlichaam het noodzakelijk gevolg en zal aldaar een uiterst zwakke keering zonder steun aan den binnenkant de borst wering zijn tegen d'Oceaan! s Wij zouden het daarom wenschelijk acl.en, dat van regeeringswegehetzij door -en commissie, hetzij door haar ambtenaren, ten spoedigste een nauwgezet onderzoek werd ingesteld om naar bevinding met kracht te kunnen optreden." Dr. A. Kuyper is op Oudejaarsavond in rede lijken welstand uit het buitenland teruggekeerd- Te Pretoria is op 72-jarigen leeftijd gestor ven de heer Hendrik Stiemens, geboren te- Arnhem, 20 Maart 1822. In ons land als onderwijzer nuttig werkzaam tot 1856, toog hij naar Natal en wijdde zich ook daar aan de opvoeding der jeugd. In 1859 vestigde hij zich in de Transvaal. Van het einde van 1860 tob •1861 fungeerde hij als staatssecretaris. Na. den burgeroorlog werd hij tot gouvernements onderwijzer benoemd en bleef dat tot 1870, toen hij eerste staatsklerk werd. Na den oorlog met Engeland werd hij secretaris van het onderwijs-departement, en toen ds. DuToitals superintendant aftrad, nam hij diens gewich tige betrekking waar tot in 1892. Wegens zijn hoogen ouderdom nam hij toen ontslag. Stiemens stond in de Zuidafrikaansche- republiek in hoog aanzien. Gisteren, ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan der firma R, Mees Zoonen te Rotter dam, is door de gezamenlijke employés aan hunne patroons aangebodpn een bronzen beeld van Max Moreau, voorstellende Le génie de l'histoire. De genius heeft in het gouden boek der historie ter linkerzijde den naam van den- oprichter der firma sGregorius Mees" met het jaartal 1720 gegrift, terwijl op het rechterblad naast het familiewapen de namen der 7 tegenwoordige deelgenooten der firma R- Mees Sc Zoonen voorkomen. (iVT. B. Ct.) Naar de N. B. Ct. verneemt, wordt te Rot terdam eene assurantie-maatschappij opge richt tegen waterschade, zoowel op koopmans goederen als op inboedel. De maatschappij zal eerstdaags in werking komen. Door de politie te Rotterdam wordt opge spoord een jonkman van 19 h 20 jaar, ver dacht van het uitgeven van valsche rijksdaal ders, waarvan er reeds een in beslag is genomen- Te Pernis is de laatste sloep die nog var» den storm op 22 December in zee was, en- waai over men niet weinig in ongerustheid verkeerde, ook binnengekomen. De vïoot is er hier vrij goed afgekomen; alleen kregen vele sloepen stormschade. Ten postkantoore te Amsterdam is Zater dagmiddag een brutale diefstal gepleegd. Omstreeks 3 uur bood een bediende van den heer U,,commissionnair in effecten aldaar, aan een der loketten van de afdeeling »Aan- geteekende brieven", drie pakketten inhou dende geldswaardig papier, ter verzending aan- De ambtenaar nam ze in ontvangst en legde ze ter inboeking naast zich neder. Hiermede bezig zijnde stond hij even op om tien stappen- verder in het kantoor iets te krijgen. Van dat ondeelbaar oogenblik schijnt een dief, die blijkbaar met een dergelijke bedoeling op den loer stond, gebruik gemaakt te hebben om zjjn arm door de opening te steken en twee van de pakketten te stelen. Althans toen de ambtenaar met de inschrijving gereed was en hij de pakketten ter bestemder plaatse wilde brengen, was er nog maar éen over- Verdwenen waren de pakketten geadres seerd aan den heer S., te Schoonhoven,, en aan den heerD., te Rotterdam, te zamea

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2