i: m h Ai li Rinnenlaiidsche Beri (J F, sv I- /-y "Volgens een nader telegram uit Massowah was de expeditie van generaal Baratieri naar Tigre slechts een militaire demonstratie. De gouverneur wilde zich verzekeren dat ingeval de derwisehen een aanval deden, zijne troe pen niets te duchten zouden hebben van Mangascia en Agos, Het doel van den tocht is volkomen bereikt. BUL (J A K IJ E. Naar uit Sofia gemeld wordt, wil de rech ter van instructie bij het Bulgaarsche militair gerechtshof Stamboulofï in hechtenis laten nemen omdat deze verdacht wordt, betrokken te zijn bij den moord op den minister Beltsjof. Onder de buitenlandsehe diplomaten zijn er eenigen die eenen dei gelijken stap diingend afraden. S E R y 1 De rechtbank te Belgrado heeft de uitspraak in het proces-Tchebinatz bepaald op 12 dezer. Het O. M, heeft de schuldigverklaring van alle beklaagden aan hoogverraad geëPcht. Voor de/elf.le rechtbank is thans liet proces begonnen tegen Gyiakovitch, die beschuldigd woidt \an eene poging tot vergiftiging van koning Alexander. UUlEKE.NLAN D. Naar du Times uit Athene verneemt zijn daar tijdingen uit Kreta ingekomen, waarin de vreugde \an het KretensPche volk woidt gemeld over liet besluit \an den sultan, om verkiezingen voor het wetgevend lichaam van Kreta te laten uitschrijven, volgens den fir- inan van 1889, ofschoon deze liet getal afge vaardigden tot zeven en vijftig verminderd en de rechtstreek^ohe verkiezingen door het volk afgeschaft heeft. A XL E H I K A. In de staalfabrieken van Carnegie te Brad- «lock, in Pennsylvania, hebben weer 000 werklieden den arbeid gestaakt wegens loons verlaging. De werkplaatsen worden door de politie bewaakt. Men vreest dat de wei k- staking zich tot de fabrieken van Carnegie te Homestead z«l uitbreiden. II I 2t A. Een bericht uit Shanghai meldt dat de .Tapansclie troepen de stad Nevvch wang bijna zonder slag of stoot bezet hebben. Volgens bericht uit Shanghai wordt uit Peking gemeld dat de Chineesche ïegeeiing liet plan om Von Ilarnieken een rijk-leger te laten voimen heelt opgegeven, bij gebrek aan geld. Dour datzelfde gebrek gedreven zal de regeering de Cliinee-che gezantschappen in Euiopa inkrimpen, maar de treui ige toe-larul van hun financiën verhindert de Cliincezen niet, met verschillende Europee-cho firma's de onderhandelingen voort te zetten over de levering van wapenen en legerbeliouften, als mede over de verschaffing van geldmiddelen voor dat doel. Volgens bericht uit Washington is aan de regeering der Vereenigde Staten gemeld dat de" vredesonderhandelingen tusschen China en Japan di eigen te mislukken, daar de Chineezel er op staan, eerst Foister's aankomst, af tc wachten. Japan weigert te wachten en dreigt de onderhandelingen af te breken. Volgens telegrammen aan den New-Yorh Herald weigert China eenig grondgebied af te staan, maar biedt aan Port Arthur teiug te koopen. Volgens bericht van een Japansch blad hebben de Koreaansehe opstandelingen in de provincie Chollado een koninkrijk gesticht, dat zij gedoopt hebben met den naam Kaïnan. Een lid van het geslacht Nieng is tot koning uitgeroepen. Een ander deel der bevolking van Korea is naar Siberië verhuisd, Iri het gebied der Zuid-Ussuri, waar kort geleden nog maar drie Koreaansehe dorpen waren geves tigd, telt men er nu reeds twintig. SCIIIEüAar, 4 Januari 1805. Door burgemeester en wethouders is aan H. C. van Abshoven alhier bij inschrijving toegewezen het recht van afslag op de grooie zeevischmarkt. Als vischkeuider is tijdelijk aangesteld W. Blok. BH. MM. de Koninginnen hebben een gift van f400 geschonken aan het Marinefonds te Amsterdam. De minister van oorlog heeft de lusschen- komst van Gedeputeerde Staten der provincie ingeroepen, teneinde de gemeentebesturen opmerkzaam te maken op de wenschelijk- heid, dat de bereden artillerie in het houden van nachtelijke oefeningsmar-clien niet worde belemmerd door de in de politieverordeningen van sommige gemeenten voorkomende bepa ling, dat rijtuigen des avonds moeten zijn voorzien van helder lichtgevende lantarens. Naar het Vad. verneemt, heeft de luit.- generaal Kromhout, inspecteur van liet wapen der genie, zijn voornemen te kennen gegeven, om in den loop van dit jaar den militairen dienst met pensioen te verlaten. Lombok. Volgens hier te lande ontvangen bericht is de fuselier G. F. Hos aan zijue op Lombok bekomen wonden overleden. Onze duinen. Dr. Blink komt, op gezag van de geschie denis, van auderer onderzoek en van eigen waarnemingen, in de N. R. Gt. den verontrus tende» toestand onzer duinen nader aandrin- gen. Het door de Romeinen gebouwde huis te Britten, bij Katwijk, ligt twee uren ver in z.ee. De overblijfselen van den Calloostoren, ten noorden van bovengenoemde burcht, lagen in 1088 reeds een uur ju zee, en zoo zijn er tal van mededeelingon te doen omtrent de doipen AVe.-tkappel, Ter Heide, Scheve- ningen, Katwijk a/Zee, Egmoml a'Zee, enz. De meer riauvvkeuiige waarnemingen van deze eeuw bewijzen voorts de geregelde af neming van de duinreeks (de duinen woiden nl. niet verplaatst, zooals men veelal aanneemt, maar vvoiden aan de zeezijde afgeslagen). Sedeit 1843 worden in Noord-Holland en sedert '1857 in Zuid-Holland geregeld strand- metingen verricht. Voor dit doel heeft men een rij genonnneide palen in het -li and ge heid, en van elk dezer uit wordt jaarlijks de afstand van den duinvoeten van de lijnen van hoogwater en laagwater langs het strand ge meten. De strandinetingen nu loeren ons, dat van 1837 tol iSOO langs de kust van Zuid-Holland de duinvoet gemiddeld 7.23 M is afgenomen, m. a. w.in 1837 lag de duinvoet 7.23 51 verder westwaarts dan in 1890. Dit cijfer wijst het gemiddelde aan. Langs de kust van Noord-Holland was van 1843 tot 1890 de duingrens aan zee gemiddeld 15.68 M land waarts verplaatst. Ziedaar cijfers, die spreken. En wanneer de metingen voor 1894 verricht zijn, zegt de heer Blink zal blijken, dat op dit oogenblik het resultaat nog veel treuriger is, dan wat wij boven mededeelden. De geschiedenis onzer duinkust is, zooals uit het bovenstaande blijkt, de tragische his torie van liet wijken voor een vijand. Nu met geweldige slagen, dan kalm en schijnbaar zonder bedoeling, tast toch voortdurend de zee onze stranden aan en dringt de kustlijn verder landwaarts. Volgens een niet te hoog geraamde berekening, zou er sedert den aan vang onzer jaartelling langs de kust ongeveer 150,000 HA lands door de zee verzwolgen En de historie der laatste dagen leert dat liet proces der afneming, hetwelk eeuwen geduurd heeft, nog niet ten onzen voordeele veranderd is. Mag men dien toestand aldus rustig aanzien Mag men de wateren laten voortwoekeren tot de laatste sporen der natuurlijke verdedi ging van ons land tegen de zee verdwenen zijn? Bij Weslkapelie, bij Delfland, in de Horidsbossche vindt men reeds kostbare dijk werken tusschen de duinen. Doch zou het niet verstandiger zijn de duinen beter te be schermen en te verzekeren, vóór de zee deze geheel heeft weggeslagen? Onze duinen nemen afde feiten en de cijfers prediken het met ontwijfelbare zekei- heid. Dat men dus de oogen niet sluite voor het dreigend gevaar uit het westen, maa. onderzoeke en vooral handele, \óor liet te laat is? De heer B. G. van der Hegge Zijnen vestigt in het "Fad. de aandacht op een tak van nijver heid, waardoor het weerstandsvermogen der duinen afneemtde schelpvisscherij. Hei haaldelijk woideu daardoor 5 vierk. me ter en meer schelpen van de zeekust wegge haald. Wanneer men nu (hetgeen een axioma js denk maar aan de koraalriffen en eilan den) nagaat, dat, als die laag schelpen on- aarigeioerd blijft, langzamerhand, door den invloed van lucht, zonnewarmte, zeewater, rotting der in die schelpen aanwezige orga nische zelfstandigheden, enz., een scheikun dige veiandeiing ontstaat, waardoor zij tot een lijmachtige, laaie, vveerstandbiedende, iet rulle zand bedekkende laag wordt, die, bij hoog water, de duinen bespoelt, daaiaan blijft kleven en ze meer weerstand biedend maakt, I dan is het duidelijk, dat door het beletten van de vorming van die laag de duinen minder weerstand biedend moeten worden, omdat de kanten alleen uit mul zand bestaan. zijn. ons, Door Gedeputeerde Staten van Friesland is voor de toepassing der militiewet een be slissing genomen, die wel de eeiste van dezen aard zal zijn. Door den militieraad te Leeuwarden was ongeldig vetklaard de door een loteling inge brachte reden van vrij-telling, hierop nedei- komende, dat zijn oudere broeder zich ver leden jaar vrijwillig ais miUtairwielrijder voor den tijd van vijfjaar heeft geëngageerd. Op het door den militie-commissaris inge steld honger beroep hebben Gedeputeerde Staten, met vernietiging van deze uitspraak, bedoelden loteling alsnog vrijstelling van den dienst vetleend. Bij liet breed gemotiveeid besluit is door hem aangenomen, dat de dienst als wielrijder, overeenkomstig het kon. besluit van 11 Febr. 1893, no. 23, en de daarmede in verband staande beschikking van den minister van oorlog van 8 Maart 1893, lie afdeeling, no. 32, als dienst in den zin van art.50, sub. lo,der wet op de nationale militie is te beschouwen. De Britsche «Board of Ttade" Leeft een zeekijker toegekend aan kapitein P. van Vliet, van dc Nederlandsche stoornsleepboot Sim- son, van IJmiden, ter ei kenning van zijne rnenschlievendheid, betoond bij de redding van de bemanning der smak Cygnet in de Noord zee op den 18n November j.l. Blijkens de opgaven van het bureau «Veri tas" zijn in de maand November j.l. veron gelukt 89 zeilschepen, waaronder 4 Neder landsche, en 19 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch. Hoe schadelijk 1894 èn door het slechte weder èn door de lage korenpiijzen, voor uitsluitend landbouwende streken is geweest, kan o. a. hieruit blijken, dat voor de kleine gemeente Oldehove, met omstreeks 2200 HA bebouwd land, in vergelijking met vooraf gaande, normale jaren, het verlies f161,000 bedragen heeft, of gemiddeld voor eiken land bouwer stellig f 3000. 't Is te hopen dat 1895 het beter make Op 16 Jan. a.s. zal te Hamburg een con ferentie gehouden worden van gedelegeerde» van verschillende spoorweg-maatschappijen, waaronder de Nederlandsche, betreffende aan- e Jj gelegenheden in zake het wederzijdse!» wagen- f /js gebruik. Op 1 Januari 1895 is de Delagoa-spoor- weg, in Zuid-Afrika, vau Lourenco Marques? tot Pretoria en Johannesburg voor het open baar verkeer geopend. De heer dr. F. V. Engelenburg besclirijft- in Be Gids de wordingsgeschiedenis van dien spoorweg, die, hoofdzakelijk door Nederlandsch- kapitaal en Nederlandsche werkkrachten ge bouwd, weder bewijst welke «schoone vruch ten een oprechte samenwerking van een be kwaam enondernemendNederland*ch element met de burgers der Zuidnfrikaansche repu bliek kan opleveren". i In de vergadering van den centralen raatï van den »A!g. Xed/Zouavenbond", te Utrecht gehouden, i« o. a. beslotenom op Zondag "'f 22 September te 's-Hertogenbosch een groole- protestmeeting te houden, om dan, bij gelegen- beid, dat het 25 jaar is geleden, dat Z. H, paus Pius IX werd beroofd van zijn Staten, uitdrukkelijk tegen dit onrecht, den H. Stoel aangedaan, te protesteeren. Deze meeting zal worden gepresideerd door Z. Exc. generaal De- vS-j, Charette en bijgewoond worden door alle- leden van den bond; alle R.-k. vereenigingert in Nederland zullen worden verzocht aatr deze prolestmeeting deel te nemen. Verder i«, op voorstel van verschillende- afdeelingen, besloten een eigen orgaan voor den bond op te richten het thans bestaande orgaan, De Vaandolwacht, onder redactie van den heer A. Nuijens, werd door de ver gadering eenparig beschouwd als een blad, dat niet genoeg de belangen van den alge meen en bond behartigt. Ten slotte werd vastgesteld in Juni a. s. de- vacature in liet bestuur aan te vullen. (De Maasbode.) Een toeval van het noodlot bespeuren wij bij bet op I Januari overleden Amsterdam- sche Darjblad. Sedert zijn beolaan 1 October' had het een feuilleton, getiteld sin nood en- dood". Het stuk daarvan, dat in het nummer van 31 December voorkomt, eindigt«Wij zouden nooit samen meer gelukkig kunnen zijn, Vaarwel I" (Arnh. Ct.) De stoomtram Den HaagScheveningorv der II. IJ. S. M. vervoerde in het afgeloopetr jaar citca 170,000 reizigers meer dan in 1893. Van Zondag den 23sten tot en met Zondag den 30sten December j.l., gedurende de stormachtige dagen, vervoerde deze tram pi. m. 70,000 personen van en naar het zee strand. Te Alfen is overleden de lieer A. P. Zaal berg, burgemeester van Alfen en Aarlander- veen, een specialiteit in zaken van gemeente administratie. Een treurig ongeval had Woensdagmiddag aan de Nieuwerbrug te Bodegraven plaats, Ünder eenige met sneeuwballen spelende jon gens werd er een zóo verwoed, dat hij een ander met een hooivork zoodanig aan het hoofd verwondde, dat de dood er op volgde. j, f "\d eii m Te Amsterdam is eene vereeniging gevormd van eigenaren van diamantslijperijen, welke zich ten doel stelt de belangen dezer voor Amsterdam zoo belangrijke industrie te be vorderen. Te "Winschoten is gevankelijk binnenge bracht Jan Smit, uit Muntendam, oud 20 jaar, beschuldigd van poging tot moord. Hij had een revolverschot gelost op een meisje, met wie hij verkeering had gehad, doch die hem ontrouw was geworden. Hij trof haar in de borst doch niet levensgevaarlijk.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2