ITuToTdèI Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. IC e r k ïi i e 11 ïv s. HES ÜLTAAT~ Kalk, 00 Magnesia li Zwavelzuur. 32 Be postkar van Assen op Heerenveen is "Woensdagmiddag tengevolge van het schrik ken der paarden bij Nijehorne in de berm- sloot geraakt. De conducteur kreeg eene ge lukkig niet gevaarlijke verwonding aan het achterhoofd. De brieven etc, werden op een boerenwagen naar Heerenveen gebracht. 'vC V Het justitieëel onderzoek naar de oorzaak van het overlijden van den op ln Kerstdag te Tilburg ten huize barer ouders gestorven dienstbode heeft geen bepaald resultaat opge leverd. "Wel heeft men kunnen nagaan, dat de dood een gevolg van inwendige verbloe ding is, maar omtrent de oorzaken hiervan verkeert men nog in het duister. Dinsdagavond werd de postiljon van de postrit BestOorschot op de thuisreis naar laatstgenoemde plaats, omstreeks 9 uur, door een 3-tal hem onbekende personen zoodanig met een stuk hout aan het hoofd getroffen, dat hij zich buiten dienst en onder .geneeskundige hulp moest stellen. Aan de marechaussees is het gisteren gelukt de daders op te sporen. Te Zoutelande zoo meldt de MiclJ. Ct. waren Zondagmorgen een veertigtal dijkwer kers van Westkapelle begonnen met liet maken van een zoogenaamden »platberml', daar, waai de duinen liet meest hebben geleden. Bij de opgraving stootte men op een vloer van roode plavuizen, van zeer kleine afme ting. In een boek van den vloer werd een gedeelte van een geraamte gevonden. Gevonden zijn nog eenige koperen geldstuk ken, o. a. Frisia 1028, Transylvania '1G2G, benevens een geldstukje met een beeld van een man of eene vrouw, waaromheen een randschrift, dat wegens het roest niet te ontcijferen is. Ook kwam te voorschiju epn steenen poppetje, van onderen geschonden. 's-Gravenhage. II. M. de Koningin-Re gentes heeft gisteren het Russische gezant schap ontvangen, belast met de kennisgeving der troonsbeklimming van czaar Nicolaas en bestaande uit generaal prins Dolgorouky en prius B. Dolgorouky, luitenant bij de garde te paard- Bij deze gelegenheid heeft er een gala diner ten hove plaats gehad waaraan waren genoodigd het Russische gezantschap, de leden van de Russische legatie hier ter stede, de dames du palais, de grootofficieren bij het Huis van H. M., de dienst der Hofhouding, Hr. Ms. ordonnanee-offieier le luit. graaf Schimmelpennirick, die aan de Russische missie is toegevoegd, benevens de minister van buitenlandsche zaken. De muziek der Kon, Mil. Kapel deed zich hooren, Nijmegen. De commissie voor den bouw van het nieuwe protestantsche ziekenhuis alhier werd op 1 dezer verrast door eene gift van vierhonderd gulden namens H. H, M. M. de Koningin en de Koningin-Regentes. Naar men verneemt, zal het gebouw dezen zomer in gebruik worden genomen. De justitie van Maastricht heeft zich op Nieuwjaarsdag naar Ileugen begeven, waar eene vtouw door een revolverschot levens gevaarlijk aan het hoofd gewond is. De vermoedelijke dader, zekere D., is aange houden. Omtrent den moordaanslag te Heugen wordt nader uit Maastricht gemeld, dat de verwonde, zekere vrouw Lebun, nog in levensgevaar verkeert en bij herstel vermoe delijk hare beide oogen zal moeten missen. Het voorval had plaats tengevolge van een onbeduidenden twist over kinderen, waarbij zekere Th. Devens, oud 19 jaar, zich zoo driftig maakte, dat hij eene revolver haalde en twee schoten op de huisvrouw L. loste, die door een groot aantal hagelkorrels in het gezicht getroffen werd. De revolver, die met nog twee schoten was geladen, is dooi de marechaussee in beslag genomen, die ook den dader arresteerde. Breda. Op de gemeentebpgrooting voor dit jaar is eene som van f 500 uitgetrokken ter verzekering van de werklieden in dienst der gemeente tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ongelukken. Deze maatregel is de consequentie van liet feit dat de gemeente in van haar uitgaande bestekken reeds lang de bepaling opnam, dat de aannemer zijne werklieden tegen ongeluk ken moest verzekeren. [N. B. C.) F. Uaverscliuiidt. Uit Geest en Gemoed. Er is dezer dagen bij den uitgever J. Odé- te Schiedam een boek verschenen, dat door velen in die stau, maar ook door niet min deren daar buiten, met wanne sympathie zal worden begroet. Men zal in dit gevoelen deelen, zoodia men verneemt, waarop wij doelen, namelijk op een tiental toespraken van den kol telings ont slapen prediker F. Ilaverschundt. De zinrijke titel van deze preeken luidt: Uit Geest en Gemoed. Die leerredenen zien het licht op het van verschillende zijden tot de kinderen van den ontslapene gericht verzoek. De volgelingen van den geliefden leeraar wenschten een blij vende herinnering aan hem te bezitten. In het voorwoord wordt opgemerkt, dat de keuze van een tiental toespraken uil zoo'n rijken voorraad weikelijk moeilijk viel, waarom dan ook dankbaar liet aanbod werd aanvaai d van enkele der rnee-t getrouwe hoordeis, om bij liet uitzoeken behulpzaam te zijn. Wanneer wij ons plaatsen op het standpunt van hen, door wie deze uitgave werd begeerd, dau is er stof tot roemen over de keuze, die werd gedaan, 't Uitgelezenste werd blijkbaar saamgelezen. Voor allen, die bet vrijzinnig godsdienstig leven voorstaan, zullen deze leerredenen groote aantrekkelijkheid bezitten. Haverschmidt sprak altijd waardig en ernstig duidelijk ontvouwde hij de vrijzinnige opvatting van hetgeen hij waarheid achtte. Zijn woorden moeten dooi de gemoedelijke viijzinnigen vooral daarom op zoo'n Imogen piijs woiden gesteld, omdat er gansch andere tonen in klinken dan in de taal van hen, die in een vulgair ongeloof heil zoeken, en wier lichting door den onvergete lijke!! De Génestet zoo geheel naar waarheid als die van Jan Rap is voorgesteld. Kunnen wij dus de vrijzinnigen met warmte opwek ken, met deze leerredenen van Haverschmidt kennis te maken, ook voor hen die, met ons, andere denkbeelden op godsdienstig gebied zijn toegedaan, kan dezen toespraken geen waarde worden ontzegd. Zij bevatten toch de uiting van hetgeen door een der edelste ge tuigen van de nieuwe lichting weid beleden, en leveren het bewijs van't gemoedelijk stre ven van dezen prediker, om, waar hij brak met de oude waarheid, de oude moiaal niet te doen verloren gaan. Er komen bladzijden voor in deze toespraken, schoon van vorm, gelijk at de overigen, maar tevens zoo rein van inhoud, dat on willekeurig ouder het lezen liet woord van professor Gunning in herinne ring komt, dat tnenig modern dichter staat bij het Koninkrijk Gods, dan velen, die zich rechtgeloovig heeten. Onder de tien toespraken komt er een voor met dit motto Veigeten worden. Wat den ontslapene zelf betreft, zoo gelooven wij, dat hij niet vergeten zal worden, zoolang zijn laatste vriend en volgeling nog tot de leven den behoort, en dat bij de vrijzinnige rich ting zijn geschriften in eere zullen blijven, zoolang reinheid van zin en ernst van gemoed door haat- hoog zullen worden gewaardeerd. Een keurig uitgevoerd portret van Haver schmidt versiert deze uitgave. Dagblv. Z.-Iloll. en s-Gravenhage Volgens de Scmaine mêdicalc zijn, naar dr. Roux aangeeft, 130 a 150 paarden in zijn insti tuut voldoende om geheel Frankrijk van het geneesserum tegen de diphtheritis te voorzien. De kosten van het onderhond dezer paarden en nog andere noodzakelijke uitgaven zijn te zamen 180,000 franco. Daarvan gaf de staat 80,000 francs bijdragen voor de gratis verstrek king van serum aan inrichtingen van liefdadig heid en ziekenhuizen. De lest zal gevonden woiden uit den veikoop van het serum en misschien ook uit bijdragen van provinciën en sleden. Zoo heeft b. v. het depaitement der i)Bonches-du Rhóue"' Spaarden in gebruik genomen van den heer Roux en zal eene gemeente door ten paard in biuikleen te nemen over 150 inspuitingen van 20centimeter kunnen beschikken. De kosten van éen paard komen op 1000 francs, alle onkosten daaronder begrepen. Te Bern heeft zich het zeldzame, misschien unieke feit vooigedaan, dat ziih voor het e.va- rnen aan pliiiosoplnsche faculteit tegehjkeitijd twee candidaten aanmeldden die met elkaar gehuwd waren. Do echtgenooteii (zij hadden in Rusland hunne vooi bereidende studiën verricht) weiden beiden waardig bevonden het diploma van doctor in de wijsbegeerte te oritvangc-n. Volgens Falb zijn 11 en 25 Jan. kritieke dagen. In Bohernen wordt verzekerd dat in een bosch bij Biaunau de Heilige Maagd Maria is verschenen. Om van deze verschijningen getuige te zijn, hadden meer dan 6000 boeren zich daar ter plaatse verzameld. De gendarmerie sommeeide de menigte uiteen te gaan, en toen men dit bevel niet opvolgde werd er tot eene charge overgegaan. Tweepersonen werden licht gewond. Eene steike politiemacht is ter voisteiking naai de plaats der ongeregeldheden gezonden. Het orthodoxe kerkbestuur in Mecklenburg heelt den vrij/innigen predikant Muller, die het lijk van den libei alen Rijksdag-afgevaardigde Wiggers, dat te Gotha zou woiden verbrand, had ingezegend, deswege vooiloopigin zijn ambt geschorst. Te Cleimont-Fenand is nren van plan het licht ste eeuwfeest van den kiuistocht van Peurden kluizenaar luisteriijk te vieren. Men «feit zich voor een gedenkteeken op te r ichten en bovendien eene tentoonstelling te oiganiseeten en steekspelen te laten houden. Bij de bestijging van den Monte Lpgnone bij Come is een advociat uit Milaan in een afgrond gestort. De ongelukkige was oogenblikkelijk dood. Een buitengewone vischvungst heeft men in de baai van Beauvoir, nabij Saint Nuzaite, ge maakt. Vein tien dagen lang hebben de vissclieis dagelijks een rnillioen Inningen op den wal v.in Piiiac ontscheept. Een maand geleden vei kochten zij die vhch voor 20 fiancs per duizend, thans kan men zo reeds voor 5 francs of 100 voor 50 centimes kujgen en als de vangst zoo door gaat, zal men er ten slofte nog mest van moeten maken. Volgens de nieuwste statistische berekeningen bedraagt de steifto over de geheele aarde per jaar ongeveer 33 rnillioen menschen Dagelijks sterven ongeveer 91,544 en iedere seconde onge veer éen. Gemiddeld bedraagt de levensduur van een mensch 38 jaar. Een Va deel steift vóór het 7e, de hel 11 vóór het 18e jaar. Slechts éen van de tienduizend woidt 100 jaar, éen van de vijfhonderd 90 jaar en een van de honderd 00 jaar oud. Gehuwde pprsonen leven langer dan ongehuwde. Van de 1000 peisonen, die 70 jaar oud worden, behooien 43 tot den geestelijken stand of tot de politieke personen. 40 tot den landbouwerstand, 33 tot den arbeiderstand, 32 totde soldaten, 20 tot de advocaten en ingenieurs, enz. De commissie voor Israël, kindervoeding te Rotterdam beeft sedert 10 December in het lokaal ïDHigentia'', Kruiskade 52. eiken Dinsdag en Don derdag aan bijna 300 kinderen een warm mid dagmaal veistiekt, tot heden uitmakende het aan zienlijke aantal van 2350 porties. Het gerechtshof te 's-Gravenhage hoeft gisteren bewezen verklaard het inbreuk maken door het Rottcrdamsch Nieuwsblad te Rotte®m en He Wachter te 's-Giavenhage op het auteuisrecht der fit ma van Sijn Zoon, te Rotterdam, door iiet overnemen van het piodikbenrtenlijstje der NedelJ. gor. gemeente, en heiden veroordeeld tot eene boete vun f 100 en bciuidevergoe liug van f 50. KRALINGSCI1E VEER. Gisterochtend weiden ter muikt alhier aangevoeld 29 winter- zalmen, die voor f 1.95 tot 2.30 per Vv kilo werden verkocht. Voor eenigen tijd is te Groningen een comité samengesteld, met het Joel de vei betering van de Zoutkampen vFschersvIoot te bevorderen, waarvoor rutin een halve ton gouds noodig zal zijn. Te Zoutkamp is reeds voor f25.000 en te Groningen voor f 7000 geteekend, terwij! II. M. de Koningin als steun f1000 toezegde, liet ontbrekende kapitaal hoopt men te plaatsen in an mierden van f 100. Men oordeelt, dat de onder neming wel -zoo winstgevend zul zijn, dat er een matig dividend jaarlijks zal uit te keeren zijn. De Ichopen kosten ongeveer f 10,000, vvaaimee s jauis i 400 a f 500 overwinst kan gemaakt worden. N'eil.-Herv. Kerk. Beroepen: te Leeuwarden ds. G. J. Pj.-e M.Dzn., te Tiel te Scheie de heer F. G. Moeton, catul. Aangenomen: naar Teikiple c. a. dooi den heer A. II. Magendans, cand. ie Shjk-Evvijk. Bedankt: voor Dedemsvaart door ds. D. van Dalfseu, te Kampen; voor Dienden door ds. \Vr. R. Kaishoven, te Kesteien. Gereformeerde Kerken. Bedankt; voor Bar kei c. a. door ds. P. E. A. Sillevis Smit, te Monster. van liet scheikundig onderzoek van het water der Drinkwaterleiding te Schiedam, genomen den 28stcn December 189 E Totaal der opgeloste stollen 430 milligr. per Liter. Chl°or57 Ammoniak. 0 Nïtrieten 0 Nitratensporen Kalium-permanganaat 8 s j> (benoodigd ter oxydatie der organische stoffen). Mijnheer de Redacteur. Vei gun mij in Uw veelgelezen blad eene kleine plaatsruimte onder Uwe ingezonden stuk ken, waarvoor ik U bij voorbaat mijn vriende lijk en dank betuig. Voor mij was het verblijdend, toen ik in het begin van deze week eene uitnoodiging ontving, als lid van het diaconie-begrafeniscontract, om een geacht ingezetene en lid onzer N.-H. Gemeente de laatste eer te bewijzen. Verblijdend zeg ik, omdat de overledene iemand was, dien ik had Ieeren hoogachten om zijn nobel en rond karakter en het voor mijn gevoel eene behoefte was, den overledene eenen laatsten groet te brengen aan zijne laatste rustplaats. Maat niet alleen verblijdde ik mij daarover, maar was

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3