De Raad van Voogdij over Hare Majesteit Wilhelminn, Koningin der Nederlanden, naakt bekend, dut inr. A. J. Swart, ecrst- )enoemd lid van den Raad van State en als zoodanig van n chlswegp lid van den Raad van Voogdij, in 's roads vergadering van giste ren den eed in banden van den voorzitter heelt afgelegd en daarna heeft zitting genomen, St.-Ct De Koningin en de Koningin-Regentes schonken aan de vereeniging Armenzorg" te Delft een gift van f250. Bij het afdeeiingsonderzoek der Eerste Kamer over het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen op het raffineeren van ruwe suiker van hoog gehalte, verklaarden sommige tegenstanders van het vroegere ont werp thans met het voorstel mede te gaan. Toch waren nog een aantal leden tegen het wetsvoorstel, o, a. omdat het h. i. de buiten- landsche boven de binnenlandsche uijveiheid bevoordeelt. Fenige leden spraken ongunstig over onze suikerwetgeving en de voorstanders ver- 1 trouwden, dat spoedig eene regeling van de j suikerwetgeving zou worden ingediend. Men meldt uit 's-Grnvenhage aan de N. R. CL: Het gerucht gaat, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal wellicht nog in de tweede helft dezer maand zal worden bijeengeroepen ter behandeling van de ontwerpen betredende 1 degemeenten West stel ling wei f en Opstei land, teneinde de Eerste Kamer in staat te stellen, na vaststelling der staatsbegrooting, die spoedeischcnde zaak nog af te doen. Naar liet Vtulerl. verneemt, beeft de staats commissie, aan welke door de regeering was opgedragen een wettelijke regeling met be trekking tot de begiafenisfondsen te ontwer pen, thans een ruimere opdracht ontvangen, zoodat de door haar te ontwerpen regeling zich ook tot de groote maatschappijen van levensverzekering zal uitstrekken. Uit Eora" wordt van gisteren gemeld dat het geneeskundig onderzoek voor schepen, af komstig uit Hollaudsche havens, is afgeschaft. Naar de Volksstem mededeelt, heeft onze consul-generaal te Pretoria, de heer 11. C. Bergsma, niet ingang van '1 April a.s. ont slag aangevraagd, De heer Bergsma heeft langer dan 30 jaren in de Zuidafrikaamche republiek gewoond en bekleedde er vele hooge betrekkingen. De J>Yereeniiriiig van Ned. Steenfabiikan- ten" heeft z'ch met een adres tot de Koningin gewend, niet het vei zoek te willen bevorderen, dat binnen een niet ver verwijderd tijdstip de indijking en droogmaking der Zuiderzee, overeenkomstig de plannen, door de Staats commissie opgemaakt, tot wet worde vet be ven en de uitv oei ing van Staatswege geschiede. De veiSuging meent, dat het kapitaal, daarvoor benoodigd, juist nu in ruime mate en tegen een zeer matige rente op do geld markt aanwezig is, wat het best zal blijken, zoodia door de Nederlandsche regeering tot bereiking van dat doel een Staatsleening zal zijn uitgeschreven, Du commissie van zes leden, aangewezen op de fhiag-clie interparlementaire conferen tie, teneinde de organisatie van een perma nent hof van internationale ai bi trage te ont werpen, heelt aan di ie barer leden, de heeren Stanhope, Rahusen en Gobat, opgediagen een »avant-projet" te maken. Het ontwerp, dat daarna door de geheele commissie vastgesteld zal worden, wordt onderworpen aan het oor deel der vergadering van de gedelegeerden te Brussel, welke definitief den tekst zal hebben vast te stellen. I Zooals gemeld is, hebben de heeren A. Vol- ker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorin- j chem concessie gevraagd voor een gedeelte lijke indijking van de Lauwerzee. Uit de toe lichting bij deze aanvrage blijkt, dat door liet ontwerp voor de verschillende afwaterende landstreken boezems binnen de sluizen worden gevormd, bedragende bij hoogen waterstand 150 HA, voor den polder van Oost- en W'estdongeradeel, GiO HA voor de provincie Friesland en 1200 HA voor de waterschap pen Westei kwartier en Hunsingo op het Reitiliep. In 1894 werden 385G vreemdelingen, zon der middel van bestaan, over de grenzen verwijderd. Te Rotterdam heeft de burgemeester Don derdag in de eerste raadszitting van dit jaar de gebruikelijke nieuwjaarsrede gehouden. Hij wees er op, dat de scheepvaartbeweging was toegenomen met 12 pCt. in schepental en met 20 pCt. in tonnenmaat, voorts op den gunstigen uitslag der conversie van de 3'/s pCt. schuld in een 3 pCt. fonds en val de ontwikkeling der stad, welke binnenkort dooi de toevoeging van de aangrenzende gemeen ten aanmerkelijk zal uitgebreid worden. Een langdurige discussie werd gehouden over liet voorstel van burg. en weth,, om gedurende 30 jaar een terrein langs de Rijn haven aan het Biauvvlioedenveem te verhuren. De heeren Ebeling, Van Stolk en Muller be streden het voorstel, dat door de heeren Undig en Van Rossern verdedigd werd. De discussie over dit voorstel werd niet ten einde gebi acht en gistermiddag voortgezet. De bestrijders van het voorstel gingen hoofd zakelijk van de meenitig uit, dat de aanvraag voor een vaste ligplaats der stoombooten van de Union-lijn zoo uiet met de letter dan toch in stiijd is met den geest der verordening op de heffing van kadegeld. O. a. meende de heer Ebeling, dit het verzo k nimmer mag worden toegestaan, omdat het gebaseerd is op een va«te lijn en zal moeten dienen om vaste ligplaats te krijgen voor de schepen, behoorende bij liet bedrijf van liet sBIauw- lioedenveem", die in de verste verte geen vaart lijnen vormen. De verdedigers van het voorstel, o. a. de heer Hudig, achtten het advies der K. v. k. niet serieus en ineenden, dat liet in liet belang was van handel en scheepvaart om het vooistei van B. en \V. aan te nemen, dat thans aan merkelijk gewijzigd is, omdat nu ook de .-die pen van oudere vaartlijnen gebruik zullen kunnen maken van de vaste ligplaats der Union-lijn in oveileg met het »Blauwhoeden- vcem". Het eindresultaat van al die discussies was, dat het voorstel van B. en Wom bedoeld terrein te verhuren aan het xBlauvv- hoedenveero", hoewel dit krachtig veidedigd Werd door den burgemeester en de wethou ders De Monchy en Van Raalte met 24 tegen 13 stemmen, werd verworpen. Delft is een voordeeüge gemeente voor de brandassurantie-maatschappijen. Evenmin als in 1892 heeft er in 1894 een uitslaande brand plaats gehad. Tot secretin®penningmeester van den pol der Noorlatid, te 's-Gravenztuide, is benoemd de lieer N. G. Beausar, notaris aldaar. Te Strijen is een commissie gevormd, met de raadsleden aan het hoofd, die daar een collecte zal houden tot leniging van den nood van door den stoimvloed van 23 dezer ge troffen gezinnen. De collecte te 's-G raven deel, gehouden voor de noodlijdenden van den jongsten waters nood, woonachtig aan het gehucht de Wacht onder die gemeente, heeft ruim fGOO opge bracht. Ofschoon deze som op verre na niet toerei kend is om in alles te vooizien, kan hiermede toch de ramp gedeeltelijk verzacht worden. Door een der vischsioepen, welke deze week te Middelharnis binnenkwamen, werd het bericht medegebracht, dat de visscher P. Groen tijdens den laatsten storm op zee werd overboord geslagen en verdronk. De jonge man laat een weduwe met een kind na. Naar wij vernemen, heeft de justitie een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de door Luitjes en Reens gesproken woorden in de vergadering van werkloozen, Zondag j.l, in ïFrascati" te Amsterdam gehouden. Ilbl Naar J)e Tijd verneemt, is gisterochtend vanwege het comité van bakkersgezellen te Amsterdam het bericht ontvangen, dat de kas van genoemd comité niet ïneer in staat is om heden, Zsiterdag, een loon van f 7 uit te betalen. Rozenstrater, de man die op den loop ging met f 400 uitmakende de weerstandskas, voor de werkstakers aan de waskaarsenfabriek te Amsterdam bijeengebracht, is door de politie aangehouden. Een te Ouderkerk a/d. Amstel verschijnend blad bevat het curieuze bericht, dat de arbei der W. Molleman, die met levensgevaar 4 personen van een wissen dood uit het water redde, als belooning daarvoor ontving drie pond kaas De moord <e Seltagcn. Bij de uagvaaiding, die namens den officier van justitie aan Nicolaas Boes, oud 18 jaar, in de gevangenis is beteekend, wordt deze be klaagd van het navolgende A. Tusschen 1G en 19 Maart 1894 te Sclia- gen uit een gesloten kast in de woning van mr. H. L. Asser te hebben weggenomen een zilveren remontoir-hot loge, aan gemelden heer toebehooremie, na zich in die woning toegang te hebben verschaft door een glasruit van het raam in de gang der eerste verdieping van die woning te verbiijzelen, zijn band door die ope ning te steken, de tot sluiting dienende pen aan de binnenzijde uit het i aam te trekken, dit raam oj. te schuiven en daardoor in die woning te klimmen en het horloge binnen zijn bereik te hebben gebracht, door de sluiting dier kast met behulp van een beitel geweld dadig te verbreken. B. In den nacht van 11 op 12 Aug. 1894 te Sehagen in de woning van Jansje Stoel, weduwe van Geriit Beute, I. Na te voren het plan beraamd te hebben om na te melden vrouwen van het leven te berooven, opzettelijk en wel met het oogmerk om bedoelde vrouwen te duoden. ti. met een bijl gemelde Jansje Stoel met zoodanig geweld op het hoofd te hebben geslagen, flat daardoor do schedel op onder scheidene plaatsen is gekloofd, de sehedcl- bekleedselen zijn vernield en de hersenen voor een groot deel zijn vernietigd en daarop met een mes de hals dier viouw tot op den zevenden halswervel te hebben opengesneden, welke gewelddadigheden ten gevolge hadden, dat bedoelde vrouw in dienzelfden nacht ter zake van verbrijzeling van den schedel en vernietiging van liersenzelfstandigbeid, ge paard met sterk bloedverlies is overleden b. met een rues de groote slagaderen lei- weerszijden van den hals van de bij gemelde weduwe destijds inwonende Antje Beyers te hebben doorgesneden, tengevolge waarvan het meisje zeer spoedig daarop door algeheele verbloeding is gestorven II. met het oogmerk om zich na te melden goederen, hetzij aan Jansje Stoel, hetzij aan Antje Beyers, althans niet aan hem, doch aan een ander toebehoorende, wederrechtelijk toe te eigenen, te hebben weggenomen de navol gende voorwerpen. (Hier voigt een lijst van gouden en zilveren voorwerpen en munt stukken) III. na voormelde vrouwen met petroleum te hebben begoten, opzettelijk de daardoor met petroleum gedrenkte kleedingstukken, waar mede die vrouwen waren gekleed, alsmede eenig beddegoed in brand te hebben gestoken, ten gevolge waarvan die kleeding en het bed degoed in brand geraakten en er gemeen- gevaar voor de in die woning en in de be lendende perceelen dier woning aanwezigs- goederen, alsmede levensgevaar voor de per sonen in die belendende perceelen aanw ezig, te duchten was. G2 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Oudejaarsavond in Noord-Holland. Het is een eigenaardig iets om dentradi- lioneelen oudejaarsavond in den familiekring door te brengen. Ten plat.telande is dit even wel anders, daar is die avond gewijd aan de uithuizigheid en gaat men s't oud in !t nieuw zitten" in een herberg. Een zeker aantal paren komen met den kastelein overeen voor een bepaalde som geld, b.v. f 5 per paar, den ganschen avond vrij vertering te erlan gen. Daarvoor moet worden geleverd, orn te beginnen koffie met koek, later brandewijn met suiker en andere spiritualiën en wijn, en daarna brood met vleescb, krentenbrood rnet koffie. Ook draagt hij zorg voor muzikanten om de feestgenooten in de gelegenheid te stellen seen dansje te halen". Veertien dagen te voren hebben de ver schillende jonkmannen een keuze gedaan en de avond wordt doorgebracht met voor drachten, rnet zingen, met drinken en met kussen, vooral tegen het einde, alles als pen boerenbruiloft in het klein. Vaak worden dan ook gezelschapsspelen gedaan, geheel onbe kend bij de stadsbewoners. Is de partij afgeloopen, natuurlijk vèr na- 12 uur, soms geëindigd met een vechtpartij, meestal uit jaloezie, dan gaat de oudejaars avond-vrijer, evenals na elke feestelijkheid, veertien dagen later eene visite maken, vde- koffie ophalen", brengt den avond bij zijn geliefde door en vertrekt dan klokke 12 om, na goedvinden, elke veertien dagen later zijn- bezoek te herhalen, HaarlCt.) Bij Huisduinen is aangedreven de mast van den vischkotter Onderneming, te IJ muiden thuisbehoorende en sedert den eersten storm vermist. Het vermoeden blijkt dus bewaarheid ter zijn, dat genoemd scheepje met de vijf opva renden is verongelukt. De schipper laat vrouw en 4 jeugdige kinderen achter, terwijl liet 5e, een zoontje tot de bemanning behoorde. Ook een tweede der bemanning was gehuwd en laat een weduwe met kinderen na. De klokgietersfirma Van Bergen te Mid- wolda heeft, ter herdenking van haar 10O- jarig bestaan, aan ieder der werklieden f 25 en een herinneringskaart geschonken. In eene vergadering van de vereeniging »Nijverheid" te Leeuwarden, heeft dr. Bleek rode, leeraar aan de hcogere burget school te 's-Gravenhageeeno voordracht gehouden over rioolwaterzuivering door electriciteit. Spreker wil de meststof der riolen enz, onschadelijk maken langs chemischen weg, door chloorverbindingen. Om de kostbaarheid heeft men getracht, die verbindingen te ver krijgen door toepassing der electriciteit. Op wetenschappelijke gronden is het dan ook uit voerbaar door spoedig den inhoud der riolen te ontsmetten, zonder de waarde der stoffen voor bemesting te veiliezen, doch in de practijk is het nog zeer moeilijk, wegens de groote kosten. De bemanning van den in den storm van 22 en 23 December verongelukten loods- kutter Eems No. 2 bestond uit de volgende persou en J. Sleeboom, schipper; M. Visser, loodsT. Hakvoort, loods; J. Mandema, loods; W. Vuursteen, loods; H. Freeze, loods; Bol, hulploods; G. de Boer, matroos; J. de Vries, matroos; J. Pias, matroos, en R. As- tuling, matroos. Alleen de laatste was ongehuwd, de overi gen laten na 10 weduwen met 42 kinderen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2