Aan de commissie voor godsdienstonderwijs -vanwege de afdeeling Schiedam van den ïNederlandschen Protestantenbond" werd ver gunning gegeven om gebruik te maken van een lokaal in de le openbare Tusschenscbool, drie malen per week, des avonds na vijf uren, tot het geven van godsdienstonderwijs aan hare leerlingen tegen eene vergoeding van 125 per jaar. Op de vraag van den heer De Groot waar om hier in tegenstelling met vroegere ver gunningen vergoeding moet worden gegeven, antwoordde de lieer Van Harwegen den Breems, dat dit verzoek gold avonduren. Het adres van J. A. Hingman, benoemd directeur der burgeravondschool alhier, daarbij om aangevoerde redenen verzoekende hem, nevens zijne jaarwedde van f500 als directeur dier school, er eene toe te kennen van f450 als lecraar aan die inrichting, gaf aanleiding tot discussie. De heer Elzevier Dom zou gaarne zien, dat dit adres alsnog werd gesteld in handen der commissie voor het M, O., welke wensch ook door den heer Poortman ten sterkste werd ondersteund. De heer Van Harwegen den Breems lichtte met vroegere raadsbesluiten toe, dat het advies van burgemeester en wethouders om op dit adres afwijzend te beschikken was geheel in overeenstemming met die raadsbesluiten. De heer Elzevier Dom bleef echter zijn voorstel handhaven, dat, in stemming gebiacht, werd verworpen met 10 tegen 8 stemmen, waarna het voorstel van burgemeester en wethouders werd aange nomen met 13 stemmen tegen 5. Aan D. Stolk, C. de Lange Jr., T. Stahlie, J. van Engers, P. C. M. Jansen, F. J. A. Wenneker, M. C. G. W. Wenneker, G. C. IJ.M. Wenneker en J. K. Rijriten, werd op hun verzoek ontheffing verleend op hunnen aan slag in de plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienst 1894/5, overeenkomstig het advies der commissie voor de plaatselijke belastingen terwijl, mede op het advies dier commissie, de verzoeken om ontheffing van die belasting van de wed. A. J. van de Ven, L. van der Tas Sr., A. Roelofs, M. van Engers, J. Wenneker en J. van der Burg werden afgewezen. Aan burgemeester en wethouders werd ter afdoening in handen gesteld het adres van de wed. C. van Katwijk—Textor om ver nieuwden aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, wegens het overlijden van haren echtgenoot; burgemeester en wethouders stellen nu voor 1°. te besluiten, dat het volle bedrag der jaarwedde van den benoemden gemeente ontvanger C. R. Bentfort, ad f 28UÜ, tot grondslag zal strekken voor de latere bere kening van zijn pensioen. De lieer E'zevier Dorn stelde voor de jaar wedde als grondslag voor het pensioen te bepalen op f2400. Evengoed als bij vrij woning de huur bij het traktement wordt geteld, moet die in dit geval, althans voor zooveel geldt kantooi'huur en andere kantooronkosten, worden afgetrokken. In stemming gebracht, staakten over dit voorstel de stemmen, zoo dat het aanhangig bleef tot eene volgende ver gadering. 2o, Met het oog op de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bemerkingen op de door den Raad, bij zijn besluit van 20 November j.l. vastgestelde verordening, regelende de samenstellingen den werkkring der commissie voor de gasfabriek en de drink- watei leiding te beschouwen, dat genoemde verordening met 1 Januari j.l. nog niet in werking is getreden en te besluiten dat hare inwerkingtreding zal worden ge schorst, tot een nader door den raad vast te stellen datum hiertoe werd zonder hoofde lijke stemming besloten. Op verzoek van den heer Elzevier Dom zal, voor deze verordening weder bij den raad in' behandeling komt, het concept gedrukt aan de leden worden toegezonden. Ten slotte deelden burgemeester en wet houders mede: a, dat zij het recht van afslag van visch op de groote zeevischmarkt, gedurende het jaar 1895, in het openbaar hebben verpacht, en gegund hebben aan den hoogsten inschrij ver H. C. van Abshoven, voor de som van f 45; h. dat zij de levering van de voor de ge meente benoodigde schrijf-, bureau- en scliool- behoeften, leer- en leesboeken enz., voor den tijd van drie jaren hebben toegewezen aan de laagste insein ijfster, de alhier gevestigde firma Wenk Birkhoff, naar een tariefsprijs van 11695.73. Daar niemand verder het woord verlangde en niets meer aan de orde was, sloor de voorzitter de vergadering. Abraham van Noortwijk, schildersknecht bij den lieer T, D. Engering alhier, ontving gisteren bij gelegenheid van zijn 50-jarig jubilé, van zijn patroon bewijzen van achting en waardeering voor zijn getrouwe en ijverige plichtsbetrachting. Ten huize van zijn patroon hield de jubilaris met zijn familie receptie, waarop zijn medewerklieden, het bestuur der schildersvereeniging «Voorzorg" en verschei dene vakgenooten en particulieren hem hunne gelukwensehen kwamen aanbieden. Bovendien werd door den heer Engering aan Van Noortwijk met zijn familie en zijn personeel ten zijnen huize een gezellige avond verschaft. J. de Vos, meesterknecht in de kuiperij van den heer A. H. van der Most Jz. alhier, ge denkt Donderdag 10 dezer den dag waar op li ij voor 40 jaar in dienst is getreden bij den vader van zijn tegernvoordigen patroon. De Koningin en de Koningin-Regentes hebben tot voltooiing van het nieuwe protes- tantsche ziekenhuis aan den Berg-en-Dalschen weg te Nijmegen f400 geschonken. Bij kon. besluit is tot gedelegeerde der Nederlandsche regeering bij het zesde inter nationaal aardrijkskundig congres, te Londen, te houden daar ter stede in Augustus 1895, benoemd mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, te 's-Gravenhage, lid van het bestuur van het koninklijk Nederlandse!) aardiijks- kundig genootschap. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 4,231,645.30'/3 en bij de betaalmeesters- 1,340,162,48% Te zamen 5,571,807.79 Dinsdag, 14 Mei a.s. zullen de periodieke verkiezingen van leden der Provinciale Staten plaats hebben Dit jaar moeten in Zuid-Holland aftreden voor: Leiderdorp: S. baron van Heemstra en Aug. op de Laak; Leiden: mr. H. A. Neeb, dr. E. F. van Dissel en mr. P. A, van der LithZoetermeer: mr. P. L. F. Rlussé en G. J. van der Oudenneulen's-Gra\ca llage: mr. D. Polak Daniels, mr. C. ,1. E. graaf van By landt, jhr. mr. J, F. Scliuurbeque Boeije Jr., J. F. W. Conrad en R. A. W. Sluiter; Vlaardingen A. II. C. M. J. IJzermans en P. F. L. Waldeck; Delft: H. Seret; Schie dam: M. Rodenburg en W. A. J. Wittkampf; Rotterdammr. J. A. Vaillant, H. de Bie, mr. D. van Weel, C. H. van Dam, H. V. B. Molenaar en J. van Stolk Az.Alfen: J. J. Duynstee en S. van Velzen; Gouda: mr.A. A. van Bergen IJzendoorn, G. A. van Hou- weninge Gz. en R. Blok GorincliemW. N. J. van Slijpe en A. G. de Kruyflf; Sliedrecht W. Goedhart en A. Kleiju; Dordrecht: mr. A. C. Crena de Ioogli en K. Bos Az.; Oud- Beierland: B. Vlielauder en L. Oversvater; Ridderkerkmr. C. J. A. Biehon van IJssel- monde; Brielle: .1. S.Ivorteweg en C. M. Loelï; MiddelbandsJ. Roodzant Kzn. Bij het regement grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie zullen dit jaar de miliciens met groot verlof der lich ting 1892 tusschen medio Juli en ultimo September gedurende een 4-tal weken voor herhalingsoefeningen in vverkelijken dienst worden opgeroepen. Naar de BesidentieloJe verneemt, zou de oud-minister van buitenlandsche zaken in het vorige kabinet, mr. G. van Tienhoven, zeer in aanmerking komen voor de vervul ling van de vacature in den Raad van State, ontstaan door de ontslag-aanvrage van jhr. mr. De Jonge. Lombok. Aan allen in het vaderland, die mij en de onder mijne bevelen staande officieren en minderen van zee- en landmacht hunne ge lukwensehen aanboden met de op Lombok behaalde overwinningen, betuig ik bij dezen, mede namens die officieren en minderen, mijnen oprechten dank. Hoofdkwartier Ampenan, 25 November 1894. De opperbevelhebber van zee- en landmacht der militaire expe ditie naar Lombok: Vetter, Voor de betrekking van gemeente-ont vanger te Vlaardingen (jaarwedde f1450) hebben zich 73 sollicitanten aangemeld. Daar onder bevinden zich burgemeesters, secre tarissen, ontvangers, candidaat-notarissen, oud-officieren enz. Een venter met socialistische bladen werd Zaterdagavond op de Hoogstraat te Rotterdam door het publiek zoozeer bemoeilijkt, dat hij blij was, de Pauwensteeg te hebben bereikt, waar hij in het politie-buteau bescherming vond. De experts, aangewezen door de verzekering- maatschappij te Elbeifeid er. door de bij haar verzekerde reeders te Scheveniugen, zijn Za terdag gereedgekomen met het opnemen dei- schade aan de bomschuiten bij haar verzekerd. Die schade wordt berekend op 40 a 50 dui zend gulden. Eenige der meest beschadigde schuiten zijn reeds aan het sliand in reparatie genomen om daarna gereed gemaakt te worden voor de schiobnetvisscherij. Zaterdag en Zondag zijn aan het Scheve- ningsche strand groote partijen hars aange spoeld van een verleden week tusschen Kat wijk en Noord wijk gestrand schip. Uit Katwijk-aan-Zee meldt men ons nader omtrent liet duin-afslaan aldaar, dat, dank zij de helmbeplanting, men er met den jong- sten storm bijzonder goed is afgekomen. Had men de schuiten, zooals de gemeenteveror dening aangeeft, nog beter uit elkander ge plaatst, het resultaat ware nog gunstiger ge weest. De helmbeplanting echter doet de beste diensten, om het steeds aanvloeiend zand vast te maken en zoodoende steeds meer en meer terrein te winnen, en al kost die be planting jaarlijks aan de gemeente honderden guldens, het levert de beste resultaten op. (Fad.) Naar aanleiding van het ongeluk van het invloeien van den polder Nieuw-Strijen bij Poortvliet, waardoor ongeveer 200 menschen zonder woning zijn en voorloopig de openbare lagere school als woonplaats voor de getroffe nen is aangewezen, heeft zich te Tolen eene commissie gevormd, die de slachtoffers zal steunen. Hun loffelijk streven is bekroond, daar in genoemde gemeente voor reeds meer dan f600 is geteekend. Op de Oude Maas drijven reeds flinke schol len ijs, zóo dik, dat ze op elkander schui ven. Voor de scheepvaart levert dat echter nog geen verhindering op. Amsterdams burgemeester heeft een bedrag van f 300 in het fonds der politie-agenten gestort, ah blijk van tevredenheid, hoofd zakelijk over de houding der manschappen tijdens de laatste werkstakingen. De Bal-kershonds Ct. verneemt, dat een gezel duizend gulden beschikbaar heeft ge steld voor de opgerichte coöperatieve bakkerij der slachtoffers van de werkstaking. Onder den naam van «Trouw aan Vorst en Vaderland" is te Amsterdam eene vereeni- ging opgericht, welke ten doel heeft, bij jon gelingen uit den burgerstand, die den ouder dom van 11 jaar hebben bereikt, de liefde voor Koningin en vaderland aan te kweeken. Door het houden van gezellige bijeenkomsten en liet geven van gymnastiek- en schermles sen hoopt men het doel te verwezenlijken. De contributie bedraagt 5 cent per week. Een voorloopig comité is samengesteld. Te Krommenie doet zich het eigenaardige geval voor, dat er in '1895 wel een weeshuis, weesvader en moeder en regenten zullen zijn, maar geen enkele wees. Voor eenige jaren werden er nog 56 wees kinderen verpleegd. De weinige ouderlooze kinderen, die er op dit ©ogenblik zijn, worden bij particulieren verpleegd. Men schrijft uit Groningen aan de Ar. B. Ct. Alhier heeft dezer dagen het plotselingQU-r- lijden van den heer Joh. Leopold (linna Rijkens Leopold) groote sensatie verwekten, zooals dat gaat, tot het verspreiden van vele, vaak onware geruchten aanleiding gegeven. Uit vertrouwbare bi on kan intusschen worden medegedeeld, dat er een belangrijk tekort is. Het passief bedraagt 4a 5 ton hoe groot het actief is, kan nog niet met zeker heid worden opgegeven, doch wijl enkele groote crediteuren door onderpand, borgstel ling enz. zijn gedekt, zullen de concurrente crediteuren vermoedelijk niet meer dan 20 pCt. kunnen ontvangen. Nabij Haren (Gr.) zijn twee jongelingen en een meisje door het ijs gezakt en verdronken. Fe Nijmegen is eene vennootschap gesticht, die zicli ten doel stelt, gezonde en ruime woningen voor arbeiders te bouwen. Daar door zullen in verloop van tijd de talrijke krotten, welke de stad nog telt, tot de geschie denis gaan behooren. De idioten-stichting »'s Heeren Loo" te Ermeloo heeft eene zoodanige uitbreiding ondergaan, dat aldaar thans kunnen verzorgd worden 72 mannelijke en 50 vrouwelijke patiënten. Zooals bekend is, is deze inrichting een gesticht bedoeld bij de wet van 27 April 1884 (Stil. no. 96). Te Dusseri zal op 24 dezer een tweede vergadering worden gehouden van belang stellenden in hst tot stand komen van een stoomtram in hot Land van Aitena, waarop het door den ingenieur Van Voorts uitge bracht rapport behandeld zal worden. De heeren S ;ret en Mutsaers, afgevaardig den ter Twee le Kamer voor de districten Gorinchem en Waalwijk, hebben, daartoe uitgenoodigd, toegezegd die vergadering te zullen bijwonen. De heer Wagner, de bekende muskusfabri kant die onlangs te Beilen zoo grooten tegenstand opwekte bij zijne poging om aldaar zijne industrie te vestigen heeft van den heer Lemire, te Udenhout (N.-Br.), een stuk heidegrond gekocht, teneinde te beproeven zijne zaak aldaar te kunnen voortzetten. Of de gemeente Udenhout dit zal toestaan, zal nader moeten blijken. De heer B. van der Heij te Heveskes was sedert 2 jaar in het bezit van een tannne

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3