N°. 8699 Tweede Blad. A". 1895 Woensdag 9 Januari. Negenenveertigste Jaargang-. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandse lie Berichten. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Reclitzaken. J UITGEVER: J. ODÉ. o.io. BUREAU: BOTER STRAAT ff O. O n d e 1* vf ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. 5ÜIIRA Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t i.85. 2.50. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 8 Januari 1805. De heer J. W. Wekker, hoofdingenieur van den -waterstaat, heeft op verzoek der redactie van de N. B. Ct. in dat blad zijn gevoelen medegedeeld over de bewering, dat de Waterweg schuld zou hebben aan den buitengewonen hoogen waterstand, die te Rotterdam tijdens den storm van 22/23 Dec. j.l. zooveel schade heeft toegebracht. Vooreerst merkt de heer W. op, dat bij hevige stormen, die over de Noordzee meestal uit het Z.W. waaien, om, in kracht toe nemende, naar het NW. uit te schieten en dau te verminderen, het Noordzeewater tot buitengewone hoogte, meer dan 1 M boven gewoon hoogwater, tegen onze kust wordt opgestuwd. Het dringt dan onze zeegaten en onze riviermonden binnen en belet bij deze laatste alle uitstrooming van water, trekt, steeds hooger wordende, naar binnen, d. i. de rivier in, en dringt het hier aanwezige water terug. Dit moet dan terugstroomen daarheen van waar het is gekomen, d. i. rivieropwaarts. Ten aanzien van de gestelde vraag ant woordt de schrijver, dat men ten onrechte beweerd heeft, dat de vorming van den die pen en ruimen Waterweg de oorzaak zou zijn, dat èn in Febr. 1889 èn nog meer thans in Dec. 1894 het water te Rotterdam zoo veel hooger is gestegen dan ooit te voren, dan zelfs bij den grooten stormvloed van 1825. Men grondde dit op de meening, dat de Waterweg thans een veel ruimeren doortocht zou aanbieden voor het binnenstormende zee water en voor het daardoor teruggedrongen en terugstroomende rivierwater. Immers de hoeveelheid binnenstroomend stormvloedswater wordt bij gelijke zeestanden bepaald door de wijdte van den riviermond aan zee, en de vergelijking van den tegen- woordigen Waterweg met den vroegeren toe stand toont aan, dat vóór 50 en meer jaar die -vyVJdte ongelijk veel grooter is geweest. De vraag of in de toekomst nóg hoogere stormvloeden zullen kunnen voorkomen, be antwoordt de heer W. bevestigend. Reeds nu, in December, zou het water te Rotterdam bij denzelfden zeestand aan den Hoek nóg hooger zijn gestegen, bijaldien de storm eenige uren langer hadde geduurd. Dit is zeker een nadeel, doch daartegen over staat het voordeel, dat de bloei en de aanwas van Rotterdam als handelsstad uit sluitend een gevolg zijn van de verbetering van harén Waterweg. Reservekader. Door den luitena..t-kolonel J. van Dam van Isselt, hoofdofficier voor het reservekader, is de volgende algemeene kennisgeving ver spreid Door den minister van oorlog zijn, voor den dienst bij het reservekader, eenige zeer gunstige beschikkingen genomen. De voor naamste bepalingen omtrent de opkomst onder de wapenen en de verdeeling van den diensttijd luiden thans als volgt: le. de aspirant-vaandrig wordt, na het sluiten der dienstverbintenis, tot nadere oproeping met groot-verlof gezonden, tenzij hij mocht wensehen dadelijk tot eerste oefening onder de wapenen te blijven. 2e. Van de opkomst onder de wapenen tot eerste oefening kan uitstel worden verleend tot in het jaar waarin men den leeftijd van 20 jaar be reikt. Wordt geen uitstel verlangd dan moet die eerste oefening aanvangen binnen een jaar na liet sluiten der dienstverbintenis. 3e. De diensttijd van zes jaar neemt een aanvang op den dag, waarop men voor eerste oefening onder de wapenen komt. Deze opkomst wordt zoodanig geregeld, dat de acht maanden werkelijken dienst worden verdeeld over de eerste drie jaren van den diensttijd. In bijzondoie govallen kan door den minister van oorlog worden vergund een deel van den werkelijken dienst in bet vierde jaar van den diensttijd te volbrengen. Men kan zich dus bij het reservekader reeds verbinden, b.v. als men 17 of 18jaar is, teneinde daardoor o. a. recht op vrijstelling van militie- dienst voor zich zeiven te bekomen of aan een broeder te verleenen. Zoo gewensebt kan even wel de opkomst onder de wapenen voor eerste oefening worden uitgesteld b.v. tot men den leef tijd van 19 of 20 jaar heeft bereikt. Daarna moet men in de eerstvolgende drie, of, in bij zondere gevallen, in de eerstvolgende vier jaar, 8 maanden dienen. Deze S maanden kunnen op velschillende wijzen veideold worden. Dat blijkt o. a. uil bet volgende punt. 4e. Te allen tijde kan men verzoeken om voor vrijwilligen dienst onder de wapenen te komen. Vrijwillig verblijf onder de wapenen van ten minste drie weken achtereen komt in mindering van den verplichten werkelijken dienst. 5e. Alle garnizoenen, waar zich infanterie of vesting-artillerie bevindt, zijn voor het reserve kader opengesteld. Uit Amsterdam sch rijft men aan deW. B. Ct.: De «beweging" der Amsterdamsche bak kersgezellen heeft haar einde gevonden in de oprichting eener coöperatieve gezellen-bak kerij, welke feitelijk in de plaats is getreden van eene der bestaande broodfabrieken. Voorloopig wordt van de 102 man, die door het verlaten van trog en oven werkloos waren geworden, om beurten eene plaats ingeruimd in de gezellen-bakkery, waar op dit oogenblik ca. 30 man bezigheid kunnen vinden. Het einde der beweging zal dus waarschijnlijk zijn, dat de gezellen-bakkerij allengs haar eigen vast personeel krijgt en de overigen langzamerhand weder in de verschillende bakkerijen of fabrieken worden opgenomen. Do vergaderingen der «stakers" dragen nog slechts het karakter van beraadslaging over de belangen der gezellen-bakkerij. In die van Zondag verklaarde de voorzitter van het stakingseomite, dat de loonbeweging mislukt en de weerstandkas uitgeput was, zoodat het comité zich voortaan uitsluitend met de in richting der gezellen-bakkerij zou bezig houden. Graaf Victor Bawarowski, van Lemberg, die onlangs een eind maakte aan zijn leven, heeft een eigenaardig testament nagelaten. Zijn broe der wordt geheel onterfd. Zijn eenige erfgenaam is Galicië. Maar zijn vermogen, dat nu ongeveer f 6,000,000 bedraagt, moet onaangeroerd blijven, tutdat het, door opstapeling van renten, 20 mil- iioen bedraagt. Dan moet het besteed worden tot het stichten van letterkundige academiën en schilderscholen te Krakau, Tarnopol en Lemberg. Als er iets is, waardoor dat onmogelijk wordt, dan moet het vermogen gelijkelijk verdeeld worden tussehen het Britsch museum, te Londen, en het Institut, te Parijs. Over de goudproductie in de Transvaal wordt ten aanzien van hst tweede kwartaal van 1894 gemeld, dat in 78 dagen 823,130 ton erts is verweikt; de hoeveelheid gewonnen goud bedroeg 561,222 oneen of 17,516 kilogr., ter waarde van 1,921,168 p. st. Bij de goudindustrie waren 5514 blanken en 42,671 kaffers wetkzaam. In 1894 zijn uit Nederland langs het grens station Rozendaal naar het buitenland vervoerd 47,630 sluk vee, tegen 83,750 in 1893. Berekend a f 150 per stuk, daar de Belgische en Fransche kooplieden steeds het beste vee koopen, bedraagt dit in 1894 een minderen uitvoer van 36,120 stuk vee ter waarde van f5,418,000. Een huurboer uit de Beemster, dezer dagen op den gebruikelijken tijd, n.l. tegen Kerstmis, zijne pachtpenningen willende betalen, werd aangenaam verrast, toen hem van den pachtprijs een bedrag van 1500 werd teruggevenals tegemoetkoming in de verliezen, welke dit jaar de boeren over het algemeen hebben moeten lijden. Door 638 onderwijzers en onderwijzeressen, werkzaam bij liet onderwijs in de beide arrondis sementen te Rotterdam, is een adres verzonden aan de Tweede Kamer, inhoudende een adhaesie- betuiging aan het bekende adresDordrecht in zake het verkrijgen eener billijke pensioenrege ling van rijkswege voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers. J) Weldadigheid naar Vermogen," te Haarlem, heeft van 1 Nov. tot 31 Dec. j.l. aan hare bedeelden brandstoffen, ligging enz. verstrekt tot een bedrag van f3531.58 A. Te Seheveningen is gisteren de voeding van arme schoolkinderen begonnen. Honderdvijftig kinderen ontvangen nu dagelijks een warm maal in het gymnastieklokaal in de Duinstraat. Door een onbekende zijn den burgemeester van Puttershoek 50 dekens gezonden, om die onder de armen der gemeente te verdoelen. Vanwege HH. MM. de Koningin en de Koningin regentes is bij mevrouw B. Jakobson schmidt, regentesse der stichting Tulmud Tora", le Amsterdam, ingekomen eene gift van f100, als blijk van belangstelling in genoemde stichting. De Vereeniging zArmenzorg" te Arnhem ontving dezer dagen een gift van f400 van H.H. M.M. tie Koningin en de Koningin-Regentes. De behandeling van het cassatie-beroep in de zaak betreffende de valsche bankbiljetten, welke zaak reeds voor rechtbank en Hof te Amsterdam werd behandeld, is bepaald op a.s Maandag. Gisteren is voor de arrond.-rechtbank te Utrecht de zaak aangevangen tegen: 1. D. T., 44 jaar, geschorst gemeente-ontvanger, geb. en wonende te Da Bilt 2. K. R., oud 41 jaar, geschorst gemeente-secretaris, geb. te Schagen, wonende te De Bilt, beiden reeds sinds eenige maanden in preventieve hechtenis, beschuldigd van de vervalsching en het in omloop brengen van valsche obligation ten laste der gemeente De Bilt. Er zijn niet minder dan 38 getuigen gedag vaard. Als verdedigers traden op mr. Bilderdijk en mr. Dop. De akte van beschuldiging is van grooten omvang en behelst het aandeel dat ie Ier be klaagde in het overdrukken en heieenen der obligatiën gehad heeft. De publieke tribune was geheei met toehoor ders, waaronder velen uit het dorp De Bilt, gevuld. Van de Scheveningsche loggorvloot zijn thans uit Vlaardingen reeds 19 loggers ter trawlvis- scherij afgevaren, gezamenlijk bemand door 190 Scheveningsche visschers. Van de 20 overige zullen dagelijks eenige vertrekken, zoodat einde Januari de geheele loggervloot in ze- zal zijn, met eene bemanning van ongeveer 4tfÖ Scheve ningsche visschers. o Van de ongeveer honderd te Vlaardingen en te Maassluis liggende Scheveningsche bomschuiten zullen in den loop dezer en der volgende maand vele voor de schrobnetvisscherij in gereedheid

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5