Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. O n (1 e r w Li s. -van Amsterdam met die gedeelten van ons jand versneld. Aanleg en exploitatie der nieuwe lijnen ,jjn aan" de Nederlandsche Bell-Telephoon- maatsehappij opgedragen. Mr. C. A. "Vernjn Staart heeft tot eene jaak van gezette berekening gemaakt of de be wering juist is, dat 55 pCt. der vrouwen in Nederland ongehuwd blijven. Hg komt tot de slotsom dat die bewering, op zijn zachtst ge nomen, eenigszins overdreven is. In het werk van prof. Everts, «Bijdrage tot de bevolking van Nederland", geeft B. als slotsom zijner berekening, dat ruim de helft der vrouwen in Nederland ongehuwd blijven. Veel verder brengen de berekeningen dezer heeren ons dus niet, maar al hadden zij het tot op xk percent met juistheid kunnen vaststellen, er is, voor zoover wij weten, geen middel om hierin verandering te brengen en aan een meisje, dat geen man kreeg, er een te bezorgen. Als de statistiek het eens zoo ver bracht, hoeveel harten zou zij met dankbaarheid vervullen. De Rotterdamsche politie had Maandag avond handen vol welk om een zevental niet stakende sigarenmakers van de fabriek van Erven Wed. Van Nelle na afloop van hun werk naar huis le brengen. Het voik volgde joelend en schreeuwend de werklieden met hun geleide, en op zeker punt kwam 't tot steenengooien, maar de politie wist de menigte mat de sabel uiteen te jagen eu ten slotte de sigaienmakers behouden in hunne woning af te leveren. Voor ieders huis is een politie post geplaatst. Te Rotterdam worden pogingen aange wend tot oprichting van een groot Israël, weekblad. Het redactiepersoneel is reeds ge vonden. Het blad zal op een eigen geheel nieuw in te richten drukkerij gedrukt worden. Mevr. B. JacobsonGoldschmidt, regentesse der stichting «Talmud Tora" te Amsterdam, ontving van de Koninginnen f 100, als blijk van belangstelling in genoemde stichting. Door strandjutters op Terschelling werd bij paal 21 een walvisch gevonden, die circa 40 voet lengte heeft. Het dier was reeds dood. De duinen van Terschelling zijn langs de geheele kustlijn gemiddeld 20 meter afge slagen en staan op sommige punten loodrecht legen 't strand. Door de afdeeling Groningen van de Ned. onderwrjzers-propaganda-club tot afschaffing van sterken drank zal a.s. Zaterdag een pro- pagandatocht naar VVinsum worden onder nomen. Des avonds zal daar eene vergadering ■worden gehouden. In de provincie Groningen wordt reeds druk schaatsen gereden. De scheep- en stoomvaart in Drente zijn door de vorst gestremd. Op de noordwestkust van Friesland zijn in de laatste dagen vele balken aangespoeld, alsook vaten met asphalt. Men vermoedt, dat deze voorwerpen afkomstig zijn van het Duitsche vaartuig, dat in den jongsten storm bij Vlieland is vergaan. Te Sneek is overleden mej, R. Kammenga, die op 10 Februari haar honderdsten ver jaardag zou hebben gevierd. Sedert twee dagen werd een jachtopzichter van den heer Barbott te Roosteren vermist thans is zijn lijk gevonden te Havert. Men vermoedt dat hij, met het geweer over eene haag willende klimmen, gevallen is en zoo het doodelijk schot heeft bekomen. jaarsnacht gepleegd, zijn vele bewoners van de Zwanen- en de Karregas gisteren door den 'rechter van instructie te Arnhem geboord. Ofschoon op den dag van den moord twee personen gevankelijk naar Arnhem werden overgebracht (Van der Beek en Van Triclit) en een van beiden vermoedelijk de moordenaar is, moet, naar verluid, het onderzoek der justitie nogal moeilijkheden opleveren. Tot heden kon zij niemand opsporen, die van den eigenlijken manslag getuige was. De voor naamste getuige is de slaapsteehouder D., die gezien heeft, dat een der verdachten met een mes de deur is uitgeloopen en later terug keerde met dat mes, waaraan toen bloed kleefde. Uit Gennep schrijft men aan de Noori-Brab. In een vreedzaam gezin aan den overkant van de Maas, waar het hoofd des huizes de eervolle betrekking van gemeente-wethouder vervult, werd dezer dagen een niet geringe consternatie teweeggebracht door de aanbie ding van een telegram uit Duitscliland, Daar de bode betaald was, had de adressant alleen het repu te teekenen om het document mach tig te worden. De vrouw verzette zich echter uit alle macht tegen de aanneming van der gelijke klungels, die maar ongeluk in het ge zin brengen.» Hannes! jongenrepliceerde zij. »we zijn al eens tegen de lamp geloopen, en daar is in geheel Duitscliland geen menseh, die een cent aan ons te goed heeft, en hebben ze eenmaal zwart op wit, dan zit ge in den val. Hannes gaf aan den practischen raad van zijn eega gehoor, en de bedoelde bode keerde onverrichterzake met het telegram naar het kantoor terug. Te Baarle-Nassau (N.-Br.) kwam verleden week bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad een jongeling in plaats van zijn vader stemmen. Eerst toen het biljet in de bus was, werd deze onregelmatigheid door het stembureau ontdekt. Men opende toen de stembus en liet den jongen zijn biljet uit de stembriefjes zoeken, waarna de verkiezing werd voortgezet, alsof er niets gebeurd was. De uitslag was, dat op de beide candidaten waren uitgebracht 67 en 69 stemmen en hij, die de meeste stemmen behaalde, als gekozen werd geproclameerd. Door niemand is tegen deze verkiezing protest aangeteekend. Een 20-jarïg jongeling, A. v. d. V. te te Roermond, Zondag bezig zijnde met schaat senrijden, zakte door het ijs en verdronk. De ingeloopen polder Strljen (eiland Tol en) werd in 1310 bedijkt en vloeide verscheidene malen in, nl. in de jaren 1530, 1552 en 1570, In 1697 door ingelanden verlaten en andermaal overstroomd, werd hij voor reke ning van ingelanden van Poortvliet her be dijkt door het opwerpen van een 800 meter lange waterkeering, die nu bezweken is. {IIbl) Het huldeblijk aan Jozef Isruëls, dat liet vorig jaar op zijn 70n verjaardag, door de bekende droevige omstandigheden, hem niet kon worden aangeboden, zal hem nu dit jaar op zijn ge boortedag, 27 Januari, te twee uur in de zaal van sPulcliii" worden vereerd. Allen, die bijdragen hebben gegeven, kunnen er bij tegenwoordig zijn. Denzeltden dag zal derf jubilaris in het »Hotel den Ouden Doelen" een diner worden aangeboden. Prof. Löfller, de ontdekker van den diphtheritis- bacil, en prof. Behring, do Duitsche uitvinder van het keelserum, zullen benoemd worden tot ridders van het Legioen van Eer. Dr. Roux, wien bet grootkruis dier orde werd geschonken, heeft, naar men verzekert, dat eerbewijs niet willen aanvaarden dan onder voorwaarde, dat ook deze twee Duitsche ge leerden tot ridders benoemd zouden worden. In zake den moord, te Nijmegen op oude- Te Darenth en te Durham, twee plaatsjes in Kent, niet ver van Rochester, zijn belangrijke opgravingen gedaan. Te Darenth zijn de grond slagen van een Romeinsche villa blootgelegd en te Burham heeft men de overblijfselen gevonden van een Romeinschen tempel, gewijd aan den dienst van den oorspronkelijk Persiscben maar ook door de Romeinen vereerden god Mithras. Maandag is ds zaak van madame Joniaux, beschuldigd haar broeder, zuster en oom vergif tigd te hebben, door het gerechtshof te Antwerpen in behandeling genomen. De morgenzitting werd bijna geheel ingenomen door de gebruikelijke formaliteiten. Eerst 's na middags twee uur nam het verhoor van de beschuldigde een aanvang. Madame Joniaux ontkende beslUt, haar zuster Léonie, haar oom van den Kerckbove en haar broeder Alnad Ablay vergiftigd te hebben. Men weet dat het voornaamste bewijsmiddel bestaat in de vetkiaringen der doktoren. Natmnlijk ontkende de beschuldigde dat de ovei ledenen een onnatuurlijken dood gestoiven zouden zijn. Zij antwoordde op zachten toon, kalm en met veel tegenwoordigheid van geest. De president bracht in herinnering dat drie hirer bloedver wanten te haren huize plotseling ovei leden zijn dat haar zuster voor 70.000 frs. verzekerd was ten behoeve van madame Joniaux' zoon dat Van den Kerckhove als een erfoom" bekend stond, en de beschuldigde juist in die jaren tot allerlei middelen haar toevlucht nam, teneinde op vrij grooten voet te kunnen leven. Maar madame Joniaux gaf in haar antwoorden volstrekt geen vat aan de beschuldiging. Alleen erkende zij en dit verwekte eenig opzien bij het publiek de papieren, die den financieelen toestand van haar eersten man, den lieer Faber betreffen, vernietigd te hebben. Vreemd klonk het ook dat zij geen ciuitanties bewaard beeft van bare uitgaven gedurende de laatstvei loopen j iren. IJit het verhoor bleek verder, dat zu bij haar huwelijk met Faber van diens moeder 3000 frs. jaarlijks verkreug, en baar schoonmoeder tevens aanbood, de jonggehuwden bij zich in huis te nemendit werd echter geweigerd. Hun in komsten waren dus uiterst beperkt, maar er werd enorm veel uitgegeven, en het bleek dat deze verkwisting met enkel te wijten was aan den heer Faber, die zeer onder den invloed stond van zijn vrouw. In de 15 jaar van hun huwelijk werd voor 216.000 frs. schulden ge maakt. Langdurig werd tusschen den president en de beschuldigde gediscussieerd over het ont werp van een brief door Faber aan zijn moe der geschreven in 1872, en inhou lende dat zijn vrouw gedwongen is te werken om het huis houden niet tot den bedelstaf te laien verval len. Maar omstreeks denzelfden tijd werden ko lossale sommen door de Fabers uitgegeven aan kostuums, hoeden, linnengoed, enz. Aangaande den financieelen toestand van het huishouden werd nog breedvoerig gesproken. Madame Joni aux had al haar tegenwoordigheid van geest en scherpzinnigheid herkregen, was uiterst slag vaardig met haar antwoorden, en bezat een zoo uitnemend geheugen, dat zij ztch de geringste kleinigheden herinnert uit dien tijd van baar eerste huwelijk, nu 20 jaar geleden. Overigens had gedurende deze eerste zitting geen incident van beteekenis plaats. Bij de voortzetting van het verhoor der be schuldigde, op gisterochtend, deed de president nog nadere viagen over den financieelen toestand van haar gezin, bij den dood van haar eersten man. Het bleek dat de beschuldigde de nalatenschap van haar man niet bij benefice van inventaris had willen aanvaaiden, zoowel uit trots als omdat zij meende, door haar schoonmoeder geholpen te zullen worden. Dit was echter niet het geval. De president deed intusschen opmerken, dat de oude mevrouw Faber reeds veel aan het gezin van haar zoon ten koste had gelegd. Ook volgde uit eene conespondentie van da dochter van be schuldigde met haar grootmoeder, dat de beschul digde haie dochter aanzette, om van de oude mevrouw Faber geld te verkrijgen. In geheel Europa is 't in de laatste dagen ruw weer geweest en van overal komen berichten van daardoor veroorzaakte ongevallen. In Zuid-Frankrijk en het noorden van Spanje is het spoorwegverkeer door de sneeuw grooten- deels gestremd. In de Pyreneeën zijn door lawi nes hier en daar ernstige ongelukken veroor zaakt. Uit Sleeswijk-Holstein meldt men dat dagelijks aan de westkust lijken en groote massa's wrakhout enz. komen aandrijven. Dit bewijst dat menig schip in de Noordzee is ver ongelukt. Van zes smakken en vier stoornbooten, allo thuis behoorende te Huil, heeft men sedeit den iaatsten storm van 22 December niets meer gehoord, zoodat het zoogoed ais zeker is, dat zij in dien storm zijn gebleven. Alleen van die haven zijn dan negentig man in de golven omge komen. Een verblijfoord voor otida persmannen en vrouwen,een zoogenaamd asyl voor journalisten, za! worden ingericht in een der gezondste plaatsen van Duitschland. Tot dit doel is door een rijken Duitscher een terrein ten geschenke aangeboden, ter waarde van 50,000 mark. De universiteit te Berlijn is de di ukstbezochte hoogeschool ter wereld. In liet laatste semester werden hare colleges door 8343 studenten hij- gewoond. Op Berlijn volgt Madrid met 5867 studenten, dan Weenen met 4856, Napels met 4822 en Moskou met 3067. De uFacuiteiten"* te Parijs hebben echter een nog grooter aantal bezoekers, namelijk 10,643. Ook onder de technische hoogescholan be kleedt die van Berlijn-Charlottenbuig de eerste plaats met 2405 toehoorders, dan volgen Mun ched met 1323, Boston met 1157, Zürich met 994, Riga met 984 en Weenen met 980. '•t-CRAVE.l lIACt: 9 Januari. De Eerste Kamer onderzocht in de afdeelingen de staatsbegrooting. Vrijdag zijn de ontwerpen betreffende den Ouden IJsel en den suiker accijns aan de orde. In de Aula van het universiteits-gebouw kwam gistermiddag te 3 uur een groot aantal belangstellenden bijeen, om den Dies mitalis (stichtingsdag) der Amsterdamsche universiteit te herdenken. De rector-inagnificus, prof. dr. D. E. J. Völter hield een rede sOver den Oorsprong van het Monnikenwezen", waarin hij betoogde dat niet eerst in den tijd na Constantijn ot in de latere levensjaren van dezen keizer het monnikenwezen is opgekomen, doch dat zijn ontslaan gezocht moet worden in de laatste decennïen der derde eeuw en wel in de dagen van Diocletianus. Dat j monnikenwezen zelf, betoogde de tedenaar, is np te vatten als een bladzijde uit de geschiedenis van bet sociale vraagstuk. In het uur dat de sociale ellende zich met de ascetische stemming des tijds verbond, werd het monnikenwezen geboren. Is het naar de sociale zijde een product van wanvei houdingenook naar de religieuze en ethische zijde doet het zich voor als het resultaat eener ontwikkeling, die niet normaal kan ge noemd worden. Op het uitspreken van deze rede volgde de onthulling van het Minerva-beeid, door den lieer Rosenthal aan de sAuIa" geschonken. In de nis boven de katheder heeft dit in wit marmer, naar het ontwerp van den beeld houwer F. Leenhof, flink uil0evoorde beeld zijn plaats gekregen. Aan den lieer Rosenthal, die met zijne familie de plechtigheid bijwoonde, bracht prof. Vóller voor het fraaie geschenk hartelijke woorden van dank, welke door de aanwezigen zeer werden toegejuicht, In Pruisen zijn in het geheel 165,000 onder wijzers. Hiervan genieten 12,000 meer dan f 900

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3