ff. 1895 Woensdag 16 Januari, N°. 8704. Eerste Blad. egenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, jBuitenlaudsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. RDKÜAVi BOTBRlTKA.tT 9 O. G D 0 (M N T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels rae inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F li A N K It IJ K. Bij de voortzetting der beraadslaging over het budget van het Legioen van Eer is het, in de Kamerzitting van Zaterdag zeer leven dig toegegaan. Nadat het eerste artikel met -overgroots meerderheid was aangenomen, -deed de socialistische afgevaardigde Rouanet het voorstel, de post voor medailles en deco- ratiën met 1000 frs. te verminderen, hij wijze van protest tegen het verleenen der ridder orden aan zekere personen. Vóór het votum van gisteren, voegde spr. er bij, was het mogelijk, zich te vereenigennu kan de Kamer geen besluit meer nemen om voor hare rechtschapenheid op te komen. Deze woorden verwekten een waren storm. De voorzitter Brisson verlangde dat de spreker ■zijn woorden zou terugnemen. In weerwil van het verzet van Millerend en een paar andere socialisten sprak de Kamer, toen Rcv.ariet bleef ■weigeren, de tijdelijke'uitsluiting tegen dezen uit. Rouanet verwijdeide zich onmiddellijk. Het rumoer was daarmede echter niet ten einde. De heer Habert riep uitHet volk mag niet kunnen zeggen: «Vroeger hechtte men een dief aan een kruistegenwoordig hecht men het kruis aan een dief 1" De heer Chauvier diende een amendement in volgens hetwelk het Legioen van Eer voortaan alleen geschonken zou kunnen worden aan hen die ■ach tegenover den vijand verdienstelijk heb ben gedragen. «Dan zal men niet zooveel gedecoreerden meer zien in Mazas." Het amendement werd verworpen. Door •den heer Montfort werd nu een ander amen dement voorgesteld, strekkende om de voor dracht tot een benoeming wegens buitenge wone diensten eerst te onderwerpen aan den raad der orde waarop de heer Dupuy uitriep «Maar dan zijn wij het eens, en ik dank u voor den dienst dien gij aan de regeering bewijst". Het amendement-Montfort werd aangenomen, waarna de beraadslaging over deze hegrooting weldra was afgeloopen. De minister van openbax-e werken Barthou heeft ontslag genomen naar aanleiding van «en beslissing van den Raad van State. De Raad (afdeeling geschillen van bestuur) had nameljjk den staat in het ongelijk gesteld >n de kwestie betreffende de waarborgsom, aan de spoorwegmaatschappijen te betalen. In den ministerraad die gisteren onder voor zitterschap van Casimir Périer in het Elysée werd gehouden, kondigde Dupuy het voorne men van Millerand aan tot het houden eener interpellatie betreffende het arrest, dat Za terdag door den Raad van State gewezen is en het ontslag van Barthou. De regeering zal de onmiddellijke behandeling aanvaarden. In de Kamerzitting van gisteren hield Millerand zijn interpellatie over het ontslag van den minister van openbare werken. Hij verweet aan de regeering dat zij aan den Raad van State een zaak heeft onderworpen waarbij de financiën des lands zijn betrokken. Hij dient eene motie in, waarbij de Kamer, het gedrag der regeering betreurende, eene enquête naar de handelingen in dezen van den oud-minister Raynal vraagt. Raynal neemt de enquête aan, die zal die nen om de liefhebbers van schandalen te beschamen. Dupuy zegt dat de regeering zich niet tegen de enquête verzet. Hij doet opmerken dat de Kamer reeds in Juni 1894 de competen tie van den Raad van State heeft eikend. Een ons ongunstig arrest is gewezen, zegt de ministerwij nemen bet aan, al betreuren wij het. Barthou zegt dat de regeering zich niet aan hare verplichtingen kan onttrekken. (Gemompel op de banken der uiterste linker zijde.) Met 253 tegen 225 stemmen neemt de Kamer uit het voorstel-Millerand het gedeelte aan, dat een enquête vi aagt naar het gedrag van den oud-miuister Raynal. Daarop stemt de Kamer over een motie van Trelat, houdende dat de Kamer, eerbiedi gende hei beginsel van afscheiding van de verschillende machten, overgaat tot de orde van den dag. De regeering had zich met deze motie vereenigd, welke met 263 tegen 241 stemmen wordt verworpen. Tengevolge van deze stemming verlaten de ministers de zaal en het Palais Bourbon, om aan den president der republiek collectief hun ontslag aan te bieden, dat door Casimir Périer werd aangenomen. Uit Tamatave wordt van 13 dezer gemeld Gedurende het bombardement van Tarafata door de Franschan, leden de Hova's groote verliezen. Vele gevallen van koorts doen zich aldaar onder de Fransclie troepen voor. Vijf Engelschen zijn aangehouden en uit gezet, omdat zij de Fransche linie overschre den hadden. De Franschen hebben een Mada- gassisehen kruiser, de Abohimanga, genomen. DUITSCIIIAND. De Rijksdag verwees in zijn zitting van Zaterdag met groote meerderheid liet ontwerp tegen de omwentelingspartijen naar de com missie. In den loop van het debat verklaarde de rijkskanselier dat er voor het welzijn der werklieden verder zou gezorgd wordendoch hier gold het eenen strijd tegen internationale en sociale vergrijpen, en daarbij zouden de regeeriugen den steun der natie, naar te hopen was ook van eene meerderheid in den Rijksdag vinden, {levendige bijval rechts). De minister van oorlog en de minister Koeller protesteerden ten scherpste tegen de aanvallen der socialisten op het leger en de politie. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag antwoordde de staatssecretaris Von Marsehall op eene interpellatie betreffende de bescherming van Duitschers in het buiten land, dat de regeering geen staatkundigen invloed in vreemde landen verlangt, maar volledige neutraliteit; zij kan daarom niemand beschermen, die zich in vreemde binnenl. oorlogen mengt. Waar de regeering volkomen gerechtigd is tot bescherming, zal zij die steeds aan Duitsche onderdanen verleenen. Daartoe is evenwel noodig eene vei dere ont wikkeling der kruiservloot, teneinde van tijd tot tijd de Duitsche vlag te vertoonen. Leven dige bijvalsbetuigingen.) Daar een voorstel tot bespreking der inter pellatie niet voldoende ondersteund werd, werd de zaak hiermede als afgedaan beschouwd. De rijkskanselier prins Hohenlohe is Zon dagmiddag, vergezeld van zijn zoon, teFrie- driehsruh aangekomen, waar hij door graaf Herbert von Bismarck en graaf Rantzau aan het station werd verwelkomd en geleid naar het kasteel van vorst Bismarck, die zijne gasten hartelijk welkom heette. Na tezamen het ontbijt te hebben gebruikt, hadden de heide staatslieden een langdurig onderhoud. Prins Hohenlohe keerde te 5 uur naar Berlijn terug. De Freis. Zeitg. deelt ter aanvulling van des keizers voordracht mede, dat gedurende de legeering van Wilhelm II de gewone uit gaven voor de marine zijn gestegen van 36,856,800 M. in 1888/89 op 50,994,656 M. in 1894/95. Bij de begrooting voor het ko mende jaar 1895/96 is zeifs voor de marine een som van 55,995,656 M. uitgetrokken. In zeven jaar is dus de marinebegrooting van 36,856,800 M., op 55,994,656 M. gestegen, dus met meer dan 19 millioen M, of ruim 50 pCt. De begrooting der buitengewone uit gaven voor de marine steeg van 1890 tot 1895/96 van 14,192,000 M. op 33,701,956 M. De gezamenlijke be dragen, afgezien van de sommen die op het volgende begrootingsjaar zullen worden ge vraagd, meer dan 200 millioen, welk bedrag hoofdzakelijk is besteed aan den aanbouw van nieuwe schepen. B E L Gf I E. Door het assisenhof te Luik nam gister morgen het anarchistenproees een aanvang. "Vijf en twintig gendarmen en een aantal politie agenten namen den dienst waar. Alle toegangen tot het paleis van justitie werden zorgvuldig bewaakt. De zitting werd om 10 uur geopend en de beschuldigden binnengeleid. Tegen Jagolkofsky en Vliegen woi dt verstek verleend. Het hof ging vervolgens tot samen stelling der jury over. De griffier las de akte van beschuldiging voor. E S L A K D. De keizer heeft den president van den ministerraad, den heer Bunge, de Wiadimir- orde Ie klasse verleend, als erkenning van de belangrijke diensten, vroeger door hem als minister van financiën bewezeu. Verder wordt aan het beleid, waarmede hij zijn tegenwoor dige betrekking vervult, liooge lof toegezwaaid. De Russische minister van financiën heeft nieuwe reglementen uiigevaanligd aangaande de verschaffipg van voorschotten op goederen, het vervoer van veipande goederen en liet verstrekken van voorschotten op metalen en metaalfabrikaten. De minister van oorlog heeft besloten tot de formatie van 7 nieuwe regimenten vesting artillerie. De begrooting voor 1895 bevat de volgende cijfers: Gewone ontvangsten 1,142,957,006 roebels; buitengewone eeuwigdurende inlagen Lij de rijksbank 2,000,000 ioebels; ontvang sten uit den beschikbaren kasvoorraad van den dienst der openbare schuld 69,421,024 roebels, te zamen 1,214,378,030 loebels; ge wone uitgaven 1,120,094,938 roebels; bui tengewone uitgaven voor spoorvvegaa» 92,122,783 roebels; uitgaven voor onderrn. mingen die in vei band staan met denhouw van den Siberischen spoorweg 2,160,319 roebels, te zamen 1,214,378,030 roebels. O O S T E N E IJ K-H O N G- A It IJ E. Het Hongaarsche ministerie is compleet. Voorzitter is Banffyverder heeft Lucaks, financiënPeresel, binnenlandsche zaken Erdeliji, justitie; Festetics, landbouw; Wla- sics, onderwijs en eeredienst; Daniël, handel; Fejervary, landsverdediging. Verder wot den: ''minister voor Croatiê Esclavonië en minister voor Dalmatië Josipovitch. Morgen zal liet kabinet zijn intrede doen in de Kamer. De Boheernsche Landdag heeft een voorstel vanden jong-Czechischen afgevaardigde Kaftan tot opheffing van den kleinen staat van beleg te Praag, na een vrij onstuimig debat, bij eerste lezing verworpen. De Daily Fews verneemt uit Weenen, dat de keizers van Oosteniijk en Duitschland en de koning van Italië in den loop des jaars elkaar zullen ontmoeten om van gedachten te wisselen over het drievoudig verbond, dat in 1896 afloopt. Italië zou dan vragen zijne krijgslasten te mogen verminderen. Eene samenkomst in dit jaar van den czaar met de twee keizers staat ook bijna vast. I T A I I E. Volgeus de Gazette Piemontaise heeft de minister vau openbare werken Sarocco in den ministerraad scherpe verwijtingen ge richt tot den heer Crispi en baron Blanc, omdat zij den gezant Ressmann uit Parijs hebben teruggeroepen zonder dat dit besluit aan liet oordeel van een ministerraad was onderworpen. Men zegt dat de gezantschapspost te Lon den den heer Ressmann zal worden aange boden, als vergoeding. Het einde der crisis in Italië heeft zoowat

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1