1 J A0. 1895 Vrijdag 18 Januari, N°. 8706. i egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenl an dsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Oil MIT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1,85. franco per post, door het geheele Rijk 2,50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BIKE1V: BOTSB8TBAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels rae inbegrip van eene Courantf 1.10. Isdere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen twseïam, berekend. F R U K R IJ li. In de boodschap van president Casimir Périer, gisteren aan het parlement gezonden, wordt gezegd sik had de moeilijkheden voorzien, welke de taak van het presidentschap der republiek met zich brengt. Niet voorzien van middelen om handelend op te treden of contróle te oefenen, kon ik slechts steunen op het ver trouwen der natiede zedelijke kracht, zon der welke het presidentschap niets is. sMen heeft de publieke opinie misleid. Meer dan 20 jaren gehechtheid aan de repu bliek en toegenegenheid jegens de democratie hebben alle republikeinen nog niet overtuigd van de oprechtheid en het vuur van mijn staatkundig geloof. «Sedert zes maanden wordt een veldtocht voortgezet van hoon en laster tegen het leger, de magistratuur, het Parlement en liet onver antwoordelijk hoofd van den staat, en die vrjjheid van haat-inblazing blijft zich «vrijheid van gedachte" noemen. «De toegenegenheid voor mijn land veroor looft mij niet te gedoogen dat men eiken dag <de beste dienaren des vaderlands en hem, die het tegenover het buitenland vertegenwoor digt, zou kunnen hoonen. Constitutioneele ficties kunnen de eischen van mijn politiek geweten niet tot zwijgen brengen. «Misschien zal ik, door mijn ambt neer te leggen, den plicht afbakenen van diegenen, die nog prijs stellen op de waardigheid van het gezag en den goeden naam van Frankrijk in de wereld. ïlk blijf overtuigd dat hervormingen slechts mogelijk zijn met de krachtdadige mede werking eener regeering, die vast besloten is den eerbied voor de wetten te verzekeren, zich te doen gehoorzamen en allen hunne persoonlijke inzichten te doen achterstellen en zich aaneen te scharen tot een gemeenschap pelijk handelen. «Ik stel vertrouwen in de toekomst en dien mijn ontslag in als president der Fransche republiek". De Kamerzitting werd gisteren te 3.15 geopend. De heer Brisson kondigt aan de presidentieele boodschap ontvangen te heb ben, waarin gezegd wordt dat het president schap ontbloot is van de middelen om te handelen. Men roept aan de uiterste linker zijde »En het algemeen stemrecht 1" De heer Brisson zegt voortsde president reept de Kamers tegen morgen 1 uur te Versailles bijeen. let vervolg der boodschap wordt gelezen te midden van gemor. Brisson weigert een voorstel tot grondwetsherziening in ontvangst te nemen en heft de zitting op. Men roept leve de sociale revolutie 1 Leve de koning Leve de republiek 1 De zaal wordt langzaam ontruimd, onder heftig tumult. In den Senaat leest de voorzitter Casimir Périer's brief voor. Aan alle zijden doen zich uitroepen hooren, men verueemt allerlei protesten bij eiken zin die wordt voorgelezen. «Men deserteert nietwordt er geroepen. Iedere zin wordt met gemompel ontvangen. Het slot van de boodschap verwekt talrijke protesten. De Senaat is tot Maandag uiteen gegaan. De repubükeinsche partij in den Senaat hield gisteren een eerste stemming voor een candidaat voor het presidentschap der repu bliek. De uitslag was Waldeck-Rousseau 63 stemmen, Brisson 54, Loubet 18, Challemel- Lacour 17, Dupuy 4, Magnin 3. Naar een nota van Havas meedeelt, gin gen, tengevolge van de vergaderingen van den Senaat, de voorzitters van de repubükeinsche groepen van den Senaat gisteren in den loop van den avond naar Waldeck-Rousseau toe en gaven hem opnieuw met nadruk het voor nemen van hun partijgenooten te kennen om op hem te stemmen. Men houdt het voor zeker dat Waldeck- Rousseau, tengevolge van dien stap, in aan merking genomen den uitslag van de stem ming van de senatoriale groepen en de be toogingen van tal van repubükeinsche af gevaardigden de candidatuur voor het presidentschap der republiek definitief zal aamaarden. De sociaüslischeKamergroep heeft een heftig manifest tegen Casimir Périer, Dupuy en de kapitalistische maatschappij in het licht ge zonden. De Temps denkt in zijn artikel over de presidentiëele crisis even ongunstig over de door Casimir Périer genomen beslissing als de overige bladen. Viel er voor hem, zooals men het verzekert, inderdaad niets te be proeven Waarom de hooge waai digheid van scheidsrechter in de republiek aanvaard, wanneer men bij de eerste de beste ministe- rieele crisis een zoo pijnlijke bekentenis moest doen van zijn onmacht om haar op te lossen? Is die onmacht, aangenomen dat zij inderdaad bestaat, genoegzaam in de oogen van het land bewezen om den president van alle verantwoordelijkheid te ontslaan en er de kamermeerderheid mede te belasten, den toestand, waarin de republiek door dit ontslag is gebracht, beschouwt het avondblad als hoogst ernstig. Het gelooft niet dat de repu bliek sedert het Boulangistische avontuur ge vaarlijker periode heeft doorgemaakt dan die van heden. Er is geen fout meer te begaan, geen tijd meer te verliezen. Als de regee- ringsrepublikeinen dit niet kunnen of willen begrjjpen, gaat de republiek haar stelligen val tegemoet. De Délats besluit een artikel over de crisis en de pers als volgt«In Frankrijk en buiten zijn grenzen is men er niet in geslaagd, te begrjjpen dat Casimir Périer zich terugtrekt zonder iets te hebben beproefd. Men kan zich dezen te vluggen aftocht niet verklaren, en van het een tot het andere uiterste der Fransche en ook der buiteniandsche pers wordt het ontslag van den president der republiek ten strengste veroordeeld." DUITSCHLAND. Behalve de reeds medegedeelde worden in de troonrede, gisteren tot opening van den Pruisischen Landdag uitgesproken, ontwerpen aangekondigd tot verlaging der gerechtskos ten, tot gelijkstelling der honoraria van no tarissen in de verschillende deelen des lands, tot voorziening in het lot van de achterbly ven den van evangelische geestelijken, tot verdere uitbreiding van het spoorwegnet, tot regeling der verpanding van particuliere spoorwegen en tot uitbreiding van het vakonderwijs. Door het Pruisische Huis van afgevaardig den werd gisteren het aftredende bestuur herkozen, Hohenlohe zeide te rekenen op de welwillende medewerking van het Huis. Hij nvaardde het voorzitterschap van het minis terie daar het een plicht is, gevolg te geven aan de roepstem van zijn vorst. Hij achtte zich sterk in het bewustzijn zich met het Huis éen te gevoelen in trouw aan den koning en vaderlandsliefde. Levendig applaus. Miquel legde daarna de begrooting voor. De lieer Von Levetzow, voorzitter van den Rijksdag, verlangde in eene Maandag gehou den vergadering der commissie voor de re geling der werkzaamheden de invoering van gestrenge disciplinaire strafbepalingen voor afgevaardigden, door den Rijksdag zeiven goed te keurenverder wilde hij het getal leden, dat aan eene stemming moet deelnemen om aan eene beslissing kracht van wet te geven, verminderd zien. Hij laakte het, dat dikwijls zoovele afgevaardigden zonder kennisgeving of verontschuldiging afwezig waren. De hoofd mannen der centrum-, vrijzinnige- en sociaal democratische partij bestreden het voorstellen van zoodanige disciplinaire bepalingen. In andere parlementen heerschte, zeide men o.a-, niettegenstaande scherpe strafbepalingen, een veel ongepaster toon. Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg is gekozen tot president der Duitsche kolo niale vereeniging, in plaats van prins Hohen- lohe-Langenburg, den gouverneur van Elzas- Lotharingen. De Eeichtanzeiger meldt thans dat van de onderofficieren der hoogere vuurwerkschool 131 wegens ongehoorzaamheid tot 6 weken en 1 dag gevangenisstraf zijn veroordeeld, welke straf zij geheel in voorarrest hebben onder gaan 31 zijn wegens insurbordinatie en be dreiging veroordeeld tot gevangenisstraffen van 6 weken en 2 dagen tot 9 maanden, met aftrek van den tijd, dien zij in voorarrest hebben doorgebracht10 zijn tevens gedegra deerd. Een onderofficier is wegens opzetting tot gemeenschappelijke insurbordinatie ver oordeeld tot 5 jaren en 1 dag gevangenisstraf en degradatie, een andere tot 5 jaren eu 5 maanden en eveneens ontzetting van zijn rang. B E L (i I E. Delndépendance berekent dat van de 22,861 stemmen, Zondag te Thuin op den sociali=ti- schen candidaat Berloz uitgebracht, er 11,755, dus meer dan de helft, afkomstig/ijn van de liberalen, die geen eigen candidaat gesteld hadden. Ook deze herstemming bewijst dus dat de übetalen volharden bij hun gedrags lijn om, waar een clericaal en een socialist in herstemming komen, den socialist te steu nen. Het is natuurlijk de tactiek van de verzwakking der regeeringsmeerderheid.Maar het blad betreurt ten sterkste dat de liberalen te Thuin niet met een eigen candidaat in het strijdperk getreden zijn De democratische Béforme verspreidt het gerucht dat, mocht de volksvertegenwoordi ging de aanhechting van den Kongostaat bjj België weigeren waarop overigens geen kans is koning Leopold vast be-loten zou zijn, af te treden. «Misschien zou hij in dat geval den staat aan Frankrijk veikoopen." Onder voorbehoud, natuuilijk! O 0 S T E JJ R 13 K-H O N G A R IJ E. De keizer heeft 24 personen tot leden van hel Qostenrijksche Heerenhuis voor hun leven benoemd, onder wie de minister van binnen!, zaken, markies de Bacquehem, de gezant graaf Wolkenstein, de oud-minister van justitie Gautscli, verscheidene leden van den Rijksdag en van de Landdagen, behoorende tot ver schillende partijen, drie professoren der hooge- school te Weenen, twee advocaten aldaar, groote industrieelen, grondbezitters enz. Het nieuwe Hongaarsche ministerie zal zieh eerst a.s. Zaterdag aan de Kamers voorstellen. Morgen zal de minister-president, baron Banffy, in eene vergadering der liberale club het regeeringsprogram ontwikkelen. De Landdag van Islrië is op hoog bevel gesloten, op grond van zijn besluit dat de debatten voortaan in de Italiaansche taal zouden gevoerd worden. T D R K IJ E. In de verhouding tusschen de Porteen de Armeniërs begint eene merkbare verbetering te komen. Tal van personen, die in preventieve gevangenschap zaten, werden weder op vrije voeten gesteld. AMERIKA. De heer Sherman heeft bij den Senaat der Vereenigde Staten een voorstel ingediend om den president der republiek te machtigen, hetzij door tusschenkomst van de diplomatieke agenten der Unie, hetzij door eene afzondei lijk benoemde commissie, de onderhandelingen voort te zetten tot vorming van eene inter nationale rechtbank van arbitrage, belast met de regeling van geschillen tusschen verschil lende natiën en tot voorkoming van oorlogen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1