Binnenlandse he Berichten. Niet onmiddellijk koos de kleine'vloot zee- Stuurman Roos bracht zijn schuit op eenigen afstand van het land en bleef voor anker liggen. Willem V verlangde de aankomst van de namiddagpost af te wachten. Hy hoopte nog een brief te ontvangen van de heeren Repelaer en Brantsen uit Parijs, die ■wellicht zijn vertrek kon vertragen of wet tigen. De verwachting werd niet beschaamd, 's Namiddags te vier uren kwam hun schrijven en werd onmiddellijk bij den prins aan boord gebracht door den kapitein-ter-zee Yaillant, die mede naar Engeland vertrok. De brief behelsde de voorwaarden tot verdere onder handelingen, met aandrang op verwijdering der stadhouderlijke familie van het grondge bied der Republiek, benevens de bijvoeging 3>wanneer aan die eischen zonder eenig uitstel in den linage was voldaan geworden, zou alles bij provisie kunnen blijven in statu quo, totdat nadere schikkingen zouden gemaakt zijn." Het verslag was gericht aan Hunne Hoog Mogenden, die baron van Heeckeren van Enghuizen verzochten den brief onver wijld rrw Scheveningen over te brengen. (Slot volgt.) SCHIEDAM, 19 Januari 1895. Vergadering vau den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 22 Januari '1895, des pamiddags ten 1*'/* ure. Onderwerpen 4. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Herstemming over het amendement van $en heer Elzevier Dom, op het voorste! van burgemeester en wethouders met betrekking tot de regeling van den grondslag voor het pensioen van den gemeente-ontvanger. 4. Beëediging van den nieuwbenoemden gemeente-ontvanger. 5. Voorstel van burgemeester en wethou ders om den lieer A. Koper, met ingang van 1 Februari a.s. eervol te ontheffen uit zijne betrekking van waarnemend gemeente-ont vanger. 6. Benoeming van een lid der commissie voor het burgerlijk armbestuur. 7. Besluit van den schuttersraad der d.d. schutterij alhier, tot betaling eener som van f 100 uit den post voor onvoorziene uitgaven van de begrooting dier schutterij voor 1895. 8. Behandeling van de ter goedkeuring aan geboden instructie voor den penningmeester van het pakhuis »de Nederlanden" alsmede goedkeuring van hel bedrag van diens jaar wedde. 9. Adressen van M. van den Bos Sr. c. a. om restitutie van betaalde plaatsel, directe belasting over 1894. £n verdere voorstellen en mededeelirigen. Blijkens achterstaande advertentie heeft de ijzer- en metaalbewerkersvereeniging »Onder- lioge Hulp" alhier in het afgeloopenpaar hare kas weder belangrijk zien toenemen. Het reserve-kapitaal, dat bij het einde van '93 f788.43 bedroeg, was op het einde des vori- gen jaars gestegen tot f1207.38, eeuë ver meerdering alzoo van f418.95. De contributie der leden bedroeg f1444 50, terwijl aan zie kengeld werd uitbetaald f 881.44. De financieele toestand dezer vereeniging, die niet gesteund wordt door geldelijke bij dragen van anderen, toont duidelijk aan wat onderlinge hulp vermag. De commissie uit de Tweede Kamer voor de burgerlijke rechtsvordering is gisteren uit eengegaan, Hare besprekingen in de jongste vergaderingen zijn gehouden in overleg met den voorsteller van de wijzigingen, den heer Hartogh, wiens antwoord op het verslag der commissie het onderwerp van gedachten- wisseling is geweest. Het rapport kan in de volgende maand te gemoet worden gezien. De Kamerfractie-Borgesius zal aanstaanden Dinsdagavond eene clubvergadering houden. Blijkens een bij den minister van buiten- landsche zaken ingekomen bericht van den minister-resident der Koningin te Lissabon is bij besluit van den koning van Portugal van 10 Januari 1.1. bepaald, dat voortaan alle reizigers, die het koninkrijk Portugal of de eilanden Madeira, Porto Santo of de Azoren verlaten, voorzien zullen moeten zijn van een door de Portugeesche autoriteiten geviseerd paspoort. De kosten van dat visum bedragen voor vreemdelingen 1400 reis (ongeveer f2.95), terwijl op verzuim van dat voorschrift eene boete gesteld is van 20,000 reis (ongeveer f 42). (St.-Ct.) De jongstbenoemde Staatsraad mr. Huber en het nieuw te benoemen lid van den Raad van State zullen, naar men verneemt, aan gewezen worden om zitting te nemen in de afdeeling voor de geschillen van bestuur, ter vervanging van de hh. mr. Humalda van Eysinga en Des Amorie van der Hoeven. De heer J. M. C. Blumenthal, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul te Holtenau, is in die hoedanigheid door de Duitsche regeering erkend. Aan de sub-comités is door het centraal comité te 's-Gravenhage de volgende circu laire verzonden In art. 5 der statuten van de op te richten vereeniging »Nationaal Fonds tot ondersteu ning van nagelaten betrekkingen van in Neerlandsch Indië gevallen militairen" is bepaald ïLeden der vereeniging zijnlo. allen, die zich tot een jaarlijksche contributie van ten minste f2.50 hebben verbonden; 2o. allen, die een som van ten minste f 50 in eens hebben gestort. Donateurs der vereeniging zijn lo. allen, die zich tot een jaarlijksche contributie van ten minste f25 hebben verbonden 2o, allen, die een som van ten minste f250 in eens hebben gestort. Begunstigers zijn zij. die jaarlijks minder dan f 2.50 betalen. Donateurs hebben dezelfde rechten en ver plichtingen als de leden. Begunstigers heb ben geen stemrecht." Eerstdaags zullen de leden worden opge roepen voor de verkiezing van het bestuur van bovengenoemde vereeniging. Lombok. Op het bericht dat de Conrad met het van Lombok repatrieerende detachement hedenochtend te 8 a 9 uur te IJmuiden verwacht werd, stroomde het belangstellen den, zoo van daar als uit de omliggende plaatsen. Groot was de teleurstelling, toen men na geruimen tijd wachtens den met on geduld verbeiden stoomer nog maar steeds niet zag opdagen, waaraan waarschijnlijk de mist schuld had. Den geheelen morgen werden de wachtenden in spanning gehouden en bleef de nevel hangen. Wegens de groote vlaggen- tooi, zoowel uit rijksgebouwen en vele parti culiere woningen als van de in de haven liggende schuiten, bood de omgeving der sluis een zeer levendigen aanblik. Omstreeks '1 uur kwam de Conrad binnen de pieren, een kwartier later verhief zich een geestdriftig gejuich, terwijl het muziekkorps vaderlandsche liederen speelde. De burgemeester van Velzen riep den ge- repatrieerden het welkom toe, waarbij hij den commandant met een korte rede in naam der ingezetenen van IJmuiden een grooten lauwer krans overhandigde. Deze toespraak werd ge volgd door eene van kapitein Wijnmalen, die uitweidde over de bewondering hier te lande voor de krijgsbedrijven in het verre Oosten. Kapitein Wijnmalen, hief aan het slot zijner rede een sLeve de Koningin 1" aan, met welken kreet de militairen en de aan den wal verzamelde menigte instemden. De lauwerkrans, waaraan linten in de nationale kleuren waren gehecht, prijkende met de woorden sHulde aan de overwin naars door IJmuidens burgerij," werd in den bazaansmast geheschen. Een hoogst feestelijke stemming bezielde de menigte. Vervolgens zette de Conrad koers naar Amsterdam, waar zij tegen 5 uur verwacht werd en de Handelskade zwart zag van de menschen. Het JY. v. d. T). ontving heden het volgend telegram Het Sasaksche hoofd te Batoe Klian nam den Rus Miliigan gevangen en bracht hem naar Ampenan. De netto-opbrengst van het op 29 December door de vereeniging »Limburgia" te Rotter dam gehouden Lombok-ba!-masqué bedraagt f 416.05, welk bedrag aan het centraal co mité wordt afgedragen. Ter voorziening in deu toestand van de visscherij op Scheveningen, beveelt de N. B. Ct., na eene uitvoerige beschouwing van de verschillende daartoe ontworpen plannen, liet denkbeeld aan, om aan den Hoek-van-Holland eene haven te maken voor ongeveer 200 vaartuigen en deze te verbinden door een locaalspooi weg met Scheveningen. De haven zou vier ton, de spoorweg ruim een miilioen kosten, maar deze zou zijne rente wel op brengen, terwijl de staatssubsidie op den weg der regeering zou liggen, iu verband met haar beginsel om nuttige stoomtramwegen te subsidieeren. Vooral ook is dit denkbeeld aanbevelens waardig, omdat daardoor spoedig hulp zou worden verleend, wat dringend noodig is. Volgens te Amsterdam ontvangen parti culier bericht is de consul der Nederlanden te Port-au-Prince (Haiti) Jos. J. de Groot, van daar verdwenen met achterlating van aanzienlijke schulden. Vermoedelijk houdt hij zich op een der omliggende eilanden schuil. Scheepvaart.1 Door de sNederlandsch-Zuidafrikaansche Diamantmijn-Maatschappij", gevestigd te Am sterdam, met een kapitaal van f 1,200,000, wordt den 22n dezer de inschrijving open gesteld op f 240,000 certificaten van aandee- len, tegen den koers van 100 pCt. Te Rotterdam heeft een vader aan twee zijner dochters den toegang tot zijn huis ont zegd. Deze meisjes, op wier gedrag hoege naamd niets valt aan te merken, hebben thans papa voor den rechter gedagvaard, om hem te doen veroordeelen tot betaling dei- kosten, voor haar onderhoud benoodigd. De toestand van prof. Snijders te Delft wordt dagelijks beter. De patiënt is thans geheel buiten gevaar. Omtrent den toestand van prof. Ravenek verneemt men, dat de wond goed^ geneest. De heer D. Vreugdenhil Pz. te "s-Graven- zande hei dacht Donderdag onder talrijke blijken van belangstelling en waardeering zijn 45-jarig opzichterschap van Delfland. Te 's-Gravenhage is thans, op initiatief van de Vereeniging voor Handel en Nijver heid", eene gemengde commissie voor Seheve- nings havenbelang geconstitueerd. Zij is verdeeld in eene technische, eene financieele en eene oeconomische sectie. Drie technici j zullen haar toegevoegd worden uit de ver eeniging van burgerlijke ingenieurs en uit het j instituut van ingenieurs. Men zal trachten een weinig kostbaar plan voor havenbouw, in verband met de kust- defensie, te ontwerpen en eene concessfei- oanvraag te verkrijgen. Aan de regeering, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is officieel van de samenstel ling der commissie kennisgegeven, onder in roeping van den steun dezer autoriteiten. Te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt tegen een lid van de rechterlijke macht, tevens raadslid, wegens het rooken in den schouwburg op eene plaats, waar dat door den burgemeester is verboden. (N. v. d. D.) In de ringvaart van Haarlemmermeer is het volgende ongeluk gebeurd De werkman De Reus, met vrouw en kind huiswaarts keerende, nam zijn weg over het ijs van de Ringvaart. Nauwelijks er op zijnde, brak het, met het ongelukkig gevolg, dat de man ver dronk. Vrouw en kind werden met groote moeite gered. In een Woensdagavond te Amsterdam ont vangen brief uit Nizza komt o. a. het vol gende voor: Wij genieten hier van zonne schijn, terwijl overal, zelfs in Algerië en Spanje, de sneeuw voeten hoog licht. Wij zijn geïnstalleerd in een villa, midden in een- oranjeboomgaard in vollen bloei." (IIbL\ Omtrent den moordaanslag op Texel deelt mr. Herman J. Keizer in het D. v. N. mede r Ik kan noch mag thans mededeeien, hetgeen vroeger tussehen dr. W. en mijn cliënte schijnt te zijn voorgevallen. Het was naar mijne meening in het belang van beide par tijen, en beschouwde ik deze zaak van zulk een ernstigen aard, dat ik vermeende het dringend verlangen van mijne cliënte, om in tegenwoordigheid harer moeder een conferen tie op Texel te houden, niet te mogen wei geren. Men veronderstelde, en ik moet beamen niet zonder grond, dat dr. W. niet te Amster dam zoude komen. Terwijl ik met ZEd. stond te spreken, viel plotseling een schot en snorde mij rakelings- een kogel voorbij 1 Ik stond versteendEen tweede schot deed mij mijn bewustzijn terug krijgen, en bemerkte ik toen, dat dr. W,r uit de kamer gevlucht, achtervolgd werd door mijn cliënte, die door een glazen tochtdeur in de gang voor de tweede maal had geschoten, en dezelve opende. In een oogwenk vloog ik uit de kamer op haar toe en ontrukte haar de revolver, die- daardoor voor de derde maal afging. D O De dames liepen het huis uit, en ik mocht mij verheugen, dat uit een door mij en dr, W. ingesteld onderzoek bleek, dat ZEd. door liet eerste schot slechts zeer licht gewond werd. Beide vrouwen werden gearresteerd, doch alleen zij, die geschoten had, in arrest gehouden. Dr. W. en ik begaven ons uit eigen vrije beweging den volgenden ochtend naar den officier van justitie te Alkmaar, waar wij beiden als getuigen werden gehoord. De knecht van den heer Van der Molen van Horn werd bij het passeeren van den Fanemer watermolen op Diepswal, tussehen Briltil en Enumatil, door een der wieken ge grepen en in de lucht geslingerd, waarna hij midden in het Hoendiep neerkwam. Spoedig kwam er hulp opdagen en zoo mocht men er in slagen hem te redden. Alle hoop op be houd van zijn leven is nog niet vervlogen. In het diaconessenhuis te Leeuwarden is, onder de leiding van den geneees- en heelkun dige, den heer J. Plet, een cursus geopend tot onderricht in de verpleging en behandeling van zieken. Door 12 adspirant-pleegzusters en 20 dames toehoorderessen wordt aan dezen cursus deelgenomen. De administreerende kerkvoogd der Ned.- herv, gem. te Spannum (Friesland) is afge treden. Men spreekt van een tekort in de kas van ongeveer f 20,000 zegt het N. v. d. V.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2