GRIEKENLAND. Binnenlaiidsclie Bericlite 11 waarbij de regeering wordt uitgenoodigd tot indiening van een wetsontwerp, de lijkver branding toelatende. ENGELAND. tn de algemeene vergadering der «Britsche Zuidafrikaansclie Maatschappij", gisteren te Londen gehouden, deelde Rhodes mede, zeer gunstige berichten te hebben uit het grond gebied der maatschappij. Hg gelooft niet, dat er nog groote uitgaven zullen noodig zijn en ook dat geen verdere oorlogen meer te wach ten zijn. L)e betrekkingen met de Portugeezen zijn thans zeer vriendschappelijk. De maat schappij wenscht volledige instemming te kennen te geven met den arbeid der Portu geezen. Zij ondervindt ondersteuning van de Kaap kolonie; ofschoon haar gebied zelfstandig wordt geregeerd, vormt zij met het Kaapland een federatie. Rhodes verdedigde het ver krijgen van gunstige invoerrechtbepalingen voor Engelsche waren. De expeditie tegen de Waziri's wordt nog steeds voortgezet. De laatste berichten mel den weder dat de Engelsche troepen zonder verliezen den vijand hebben teruggeslagen en daarbij 1000 stuks vee buit maakten. In den toestand van lord Randolph Chur chill is sterke achteruitgang waar te nemen. Het laatste bulletin zegt: sEr is geen ver andering in den onrustbarenden toestand". Z W E D E N. De koning opende gisteren de zitting van den Rijksdag. In de troonrede werd over de Unie het volgende gezegd »De bond, 80 jaren geleden tusschen de twee staten van het Scan dinavisch schiereiland gesloten, heeft met Gods hulp krachtig medegewerkt om deze rijken in een gelukkigen toestand te brengen. Wan neer twee rijken zicli vereenigen, dan vloeien daaruit natuurlijk wederkeerige verplichtingen voort, die aan den eenen kant de zelfstandig heid van elk hunner eenigszins beperken, maar daarvoor in de plaats een wederkeerigen steun en grootere kracht geven. Moge mijne beide volken steeds de voordeelen die de Unie hun gegeven heeft op de juiste waarde schatten, dan zullen zij voorzeker al hunne krachten inspannen het verbond te handhaven en te bevestigen. Is ook al de Unie van 1814, evenals al wat wenschelijk is, niet zonder ge breken, de gedachte die eraan ten grondslag ligt blijft grootsch". Voorts worden in de troonrede nog aange kondigd vei beteringen, der marine, verzeke ringswetten voor werklieden en regeling van de invoerrechten op granen, overeenkomstig het koninklijk besluit van 5 Januari, dat geno men is ter voorkoming van speculatieven invoer. RUSLAND. Grootvorst Alexis, oom van den czaar en geloof ik dat zij eeilijk zijn en van de zaak niets afweten." »'t Is niet hetzelfde, mijnheer de hertog, of pij of ik hen ondervraag. Zoudt gij liet voor onmogelijk houden, dat een van uwe onderge schikten in betrekking stond met de Camona en wij met een boevenstreek van deze bende te doen hebben nik durf hierop geen bepaald antwoord geven ik weet het niet. Maar als dit het geval ware, dan zou de bende een domme streek hebben uitgehaald, want het te gelde maken der juweelen zou alleen mogelijk zijn, wanneer men de steenen in stukken sloeg en ze zoo verkocht. Een steen als «de ster van het Zuiden" zou den diefstal terstond uitbrengen". «Hoe zoo?" vroeg de procureur. «Hij is eenig in zijne soort, en ik durf be weren, dat zelfs de stukken er van den dader zouden verraden. Ik zou ze op het eerste ge zicht herkennen." «Wees daar niet al te gerust op, mijnheer de hertog. Gij weet niet hoe bedreven dia lieden zijn in hun vak. Ik houd mij overtuigd, dat men hoofd van de marine, is ernstig ziek, hij heeft influenza en een leverkwaal. Tegelijk met zijne gelukwenschen met zijne troonsbestijging heeft de sultan van Turkije den czaar twee fraaie Arabische paarden, prachtige Oostersche tapijten en tal van andere kostbaarheden ten geschenke doen aanbieden. O 0 S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. De afgetreden Hongaarsche minister van justitie Szilagyi heeft, volgens zijn belofte, een wetsontwerp uitgewerkt over de huwelijken van leden der dynastie. Te Praag moet eene uitgebreide anarchis tische samenzwering ontdekt zijn. Wat zij beoogde wordt niet gemeld; alleen dat acht der samenzweerders zijn gevangengenomen, onder wie een, die reeds vroeger gevangenis straf heeft ondergaan, wegens het werpen van een bom. ITALIË. In den ministerraad, die Woensdag gehou den is, is er geen sprake geweest van den parlementairen toestand. Het denkbeeld, de Kamer weer bijeen te roepen en een votum uit te lokken over de algemeene politiek, wint veld. De Opinionsdie de eerste geweest is, om dat middel voor t» «dellen, verzekert thans, dat het steun gevonden heeft in den boezem van het kabinet. Crispi daarentegen schijnt ontbinding te willenen de koning moet daar toe zijn toestemming willen geven. Dan is het niet onwaarschijnlijk, dat die ministers, welke tegen eene ontbinding zijn, hun portefeuilles ter beschikking stellen. Prins Odescalchi heeft een wetsontwerp in gediend, waarbij het aan ministers verboden wordt, onder welken vorm ook, geschenken aan te nemen van ambtenaren, die direct of indirect van hen afhankelijk zijn. Te Milaan vervoegde zich Donderdagna middag een onbekende bij den procureur-ge neraal aan het hof van appel, den heer Celli. Deze kwam juist zijn kamer uit, waarop de onbekende zich op hem wierp en hem met een scherp mes den hals afsneed. De dood volgde onmiddellijk. De moordenaar, die tot de anarchisten moet behooren, werd onmid dellijk gearresteerd, hij heet Bellochio. Hg antwoordt niet op de hem gestelde vragen en doet zich voor als krankzinnig. De gebeurtenis wekte in de geheele stad degrootste ontroering. SPANJE. Het te Madrid verschijnende dagblad Epoca, sprekende over de opgewondenheid die op de Philippijnsche eilanden heerscht, verzekert dat de gouverneur-generaal, in kennis gesteld met het bestaan van een samenzwering, alle voorzorgsmaatregelen heeft getroffen. In antwoord op een gemeenschappelijke nota van de Duit«clie, Engelsche en Fransche gezanten te Athene heeft de regeering ge zegd, dat indien de commissie van schuld- er eenige duizenden lire aan zou wagen den steen buitenslands, in Zuid-Amerika bijvoorbeeld, aan den man te brengen". «Dat moest in elk geval verhinderd worden", riep hertog Cesare. «Bedenk, mijnheer de procu reur, dat er mij alles aan gelegen is, de juweelen onbeschadigd weer in handen te krijgen. Daarvoor ben ik bereid eene groote som op het spel te zetten. Het is mij meer om de steenen dan om de waarde er van te doen." De beambte zweeg en dacht eenige oogen- blikkcn na. Daarna sprak hij «Gij brengt mij op een idee, mijnheer de hertog, dat ik aan uw oordeel onderwerpen moet." «Spreek vrij uit, mijnheer." «Wat dunkt u, als wij ons eens van de Camorra bedienden om den schat terug te vinden." De hertog zag bij dezen voorslag verbaasd op, en sprak «Een zonderling voorstel voorwaar van eenen justitie-beamble". «En waarom zoo zonderling?" eischers op grond der overeenkomst van 22 Juli weder wil onderhandelen, de regeering zich bereid verklaart, een vertegenwoordiger te zenden. Anders zou zij zich gedwongen zien het schuldvraagstuk langs wettelijken weg tot oplossing te laten komen. Te Athene werd Donderdag eene protest vergadering belegd tegen de nieuwe belastin gen die ingevoerd zyn ter vervanging der octrooien. De betoogers begaven zich naar het parlementsgebouw, dat door militairen bewaakt werd. Eenige onbeteekende scher mutselingen leidden tot het arresteeren van 4 personen. T U R K IJ E. De regeering heeft in alle Turksche middel bare scholen in Macedonië het onderwijs in de Servische en Bulgaarsche taal verplicht ver klaard. "Vroeger was dat onderwijs alleen ver plicht op de Slavische scholen. De nieuwe maatregel van de Porte is zeer verstandig en neemt de Slavische drijvers in Bulgarije en Servië een scherp wapen uit de hand. CHINA. Uit Peking wordt aan de Times gemeld dat generaal Wei Woensdag is onthoofd. Volgens tijding uit Shanghai vertrekken de Chineesche vredesgezanten in den loop van Januari nog niet naar Japan. De reden van het uitstel is onbekend. Uit Newetswang wordt geseind dat de toe stand daar ernstig is. De Europeanen vreezen dat de ruwe recruten de stad zullen plun deren zoodra de geregelde troepen aftrekken. Deze maken tot dat vertrek al toebereid selen, beginnende met het onbruikbaarmaken van het zware geschut. De recruten loopen onderwijl reeds de omliggende dorpen af en plegen allerlei geweldenarijen. JAPAN. Te Tokio is bericht van kapitein Tskubakar ontvangen, dat do opstand der Tonghaks in het district Juntsends ten einde is. De opstan delingen boden aan, om te-bewijzen dat het hun ernst is met hunne onderwerping, hunne aanvoerders en veertig andere personen te onthoofden. Het heeft den Tonghaks schrik ingeboezemd, dat Koreaansche soldaten en Ja panners te gelijk tegen hen zijn opgetreden. De Times verneemt uit Hiogo dat de Japan ners een grooten troep Tonghaks verslagen en er driehonderd gedood hebben. A Z I E. Uit Siam meldt men dat bij koninklijk besluit eene belangrijke hervorming is inge voerd door de vestiging van een wetgevend lichaam, bestaande uit de ministers en min stens 12 edellieden. In buitengewone omstan digheden kon deze raad wetten maken, mits met twee derde der stemmen, zonder goed keuring van den vorst. De kroonprins werd officieel door den koning ingehuldigd. «Ik heb mij tot het gerecht gewend om mijn eigendom terug te bekomen en gij zelf, zijn dienaar, verwijst mij naar de mogelijke daders, die het moeten uitleveren. «Vindt gij dit zoo vreemd, mijnheer de hertog Ik ben sedert twintig jaar in dienst van de justitie, en als ik u zeg, dat dit practisch en uitvoerbaar is, dan moogt gij mij op mijn woord gelooven." «Maar «Luister slechts een oogenblik, mijnheer. De toestand, zoaals die nu eenmaal in Napels is en ik meen die te kennen noopt mij u aan te raden u niet te zeer op de politie te verlaten. Onze agenten worden, zooals gij wel zult weten, slecht betaald en tengevolge daarvan hebben wij ook veel slecht volk in dienst, lieden, die zich niet veel moeite zullen geven tegen eene vereeniging op te treden, die sedert eeuwen in het Napolitaansche volksleven wortelt, en waarin het menigeen op het toebrengen van een welgerichten dolksteek min of meer niet aankomt, wanneer men zich daar door van een gevaarlijken tegenstander kan TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Ten vervolge op de reeds overgelegde stuk ken in zake het wetsontwerp betreffende Opsterland en West-Stellingwerf, heeft de minister van binnenlandsche zaken alsnog aan de Kamer in afschrift medegedeeld een schrijven van Ged. Staten van Fries land, dd. 10 Januari 1.1. Daarin vestigt het college er de aandacht op, dat het wer kelijk inkomen in de meeste Friesche ge meenten zeer verschilt van het belastbaar inkomen, voeren zij cijfers aan tot nadere motiveering hunner uitspraak, dat de be lastingdruk op de ingezetenen van Opsterland en West-Stellingwerf zeer belangrijk mag wor den genoemd, maar blijven zij van oordeel dat de hoofdelijke omslag in heide genoemde gemeenten tijdelijk tot hoogere dan door den Raad uitgetrokken bedragen kan worden op gevoerd. SCHIEDAM, 19 Januari 1895. Opsterland en West-Stellingwerf. De heer Pijttersen bespreekt in een viertal artikelen in de Amsterdammer de Friesche gemeenten-kwestie. «Grove verwaarloo- zing; door wie gepleegd?" is de titel. Conclusie is het terugwerpen van de beschuldi ging op den rijkswetgever. Da heer P. toont eerst aan, dat de gemeenteraden in kwestie hebben gehandeld in overeenstemming met het oordeel, door Ged. Staten gedurende de laatste jaren meermalen uitgesproken, dat hooger be lastingdruk voor de gemeenten O. en W. niet te dragen was. De min. kan aan de gemeente besturen voor de voeten werpen, dat er te ruim bedeeld is naar letter en geest der armenwet,, een bewering, niet geheel van grond ontbloot. Maar daarmee is niet alles gezegd, en dit feit vindt allerlei verklaring en vergoelijking. De oorzaak van alles is de w e r k 1 o o s ii e i d. De rijkswetgever draagt een groot deel der schuld. Het platteland staat bij de steden achter, wat betreft de uitkomsten van het heffen van op centen op de grondbelasting, van de uitkeering van het personeel, van de opcenten op het personeel. Ook de uitvoering van rijkswet ten, voornamelijk die op het lag. ond., bracht ondraaglijke uitgaven. Herziening van de gemeentewet werd jaren lang onvermijdelijk geacht, maar niets werd er gedaan. «Niemand zal beproeven de ge meentebesturen vrij te pleiten van alle schuld, maar deze rust in de eerste plaats op ur die, geroepen tot regeeren, we! oog hadt voor de belangen van enkelen, van deelen van het geheel, maar uwe plichten tegen over het groote geheel hebt verzuimd." Men denkt zich gemeenten als de bedoelde arm, van alle middelen ontbloot. Welnu, Op sterland en West-Stellingwerf kunnen geacht ontslaan. Wie onder onze agenten zal die kan» willen loopen voor een loon van ongeveer dertig soldo per dag?" «Maar dat is ongehoord I" «En toch is dit de toestand. Aan de eene zijde een van geslacht op geslacht overgaande vereeniging, die niet enkel uit geboren spitsboeven bestaat, maar ook onder hare leden menschel) telt, die eene goede maatschappelijke positie bekleeden eer.e vereeniging die door vreemde onderdrukking, waarvan Napels eeuwenlang het slachtoffer geweest is, populair geworden is; aan den anderen kant slecht betaalde beambten, die in de meeste gevallen niets willen zien of booren, zoodra er eenig gevaar voor hun persoon aan verbonden is. Nu weet gij, mijnheer de- hertog, hoe het er mee staat." 1) Een soldo is nagenoeg een halve stuiver. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6