A°. 1895. Donderdag 24 Januari, N°. 8710. ©genen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U ITGëVeh7Y. odé. üuitenlandsche Berichten. GOURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. ffasco per pot.», door het geheele Bgk 2.50. Afzonderlijke nommers 0.10. BVBEADi BOTERITKAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. Bourgeois heeft zich op aandringen van president Faure bereid verklaard, opnieuw stappen te doen tot vorming van een nieuw ministerie. Casimir Périer heeft het Elysée verlaten. Op last van den president, met wien hij voor zijn vertrek echter geen onderhoud meer had, werd hem de militaire eer bewezen. Lafargue, zijn secretaris-generaal en de commandant Bourgeois begeleidden het echtpaar. Het pu bliek toonde geen belangstelling. Félix Faure heeft daarna met vrouw en ■dochter het paleis betrokken. Het militaire Huis van den president blijft hetzelfde, be halve de chef, generaal Berruyer, die ver vangen wordt. Van den president Faure wordt nu weder verteld, dat zijn vader een welgesteld meubel maker was, wiens eenige zoon de handels school te Ivry bezocht en reeds op 17-jarigen leeftjjd naar Engeland werd gezonden. Daar kreeg de jonge Faure lust in het ledervak. Zijn yader zond hem toen naar Anoboise, om de praktijk van de leerlooierij te leeren. Te Amboise werd de knappe Faure verliefd op de dochter van den burgemeester en senator •Guinot. Na haar te hebben getrouwd, ves tigde hij te Havre de nog bestaande firma Félix Faure in leder en huiden". Hij werd daar ook een der groote reeders, gelijk reeds gemeld is. Toen Faure, uil Versailles weergekeerd, in zyn rijtuig het plein Marigny passeerde, riep een troep manifestanten luidïLeve Brisson!" Dadelijk stond de nieuwe president op en zeide meiwarmte: »Ja vrienden, leve Brisson. Want hij is een goed republikein, zooals ik!" En dadelijk veranderden de kreten in»Leve Faure! Leve de president!" Zondag lieert te Toulouse de herstemming plaats gehad voor leden van den ontbonden gemeenteraad. De radicaal-sociaal-democrati sche ijst heeft gezegevierd met 14000 stem men, terwijl de progressistische republikeinen, bij wie zich de conservatieven gevoegd hadden, «slechts 10500 stemmen verkregen. De cx-kq>itein Dreyfus is naar Rochelle ge bracht, waar men hem zal inschepen naar het eiland Ré. Er waren onvoldoende maatregelen tot handhaving der orde genomen, en de politie was niet in staat de geweldige menigte, die zich bij het station verzameld had, in toom te •houden. Toen de veroordeelde tusschen de agenten •de wachtzaal binnentrad, drong de menigte op. Men stak lucifers aan om zijn gelaat te zien, men schreeuwde buiten en binnen: »Te water! Dood aan den verrader I" eu sloeg hem met stokken en vuisten, De agenten sleepten hem ten slotte in een omnibus, waarvan de menigte ■de ruiten verbrijzelde. Eindelijk werd h;j met moeite aan boord van het schip gebracht. Zondag kwam le Myre de Yillers van Ma dagascar terug te Marseille. Hij zeide, dat zoo de Hova's ook al het aftreden van Casimir Périer zouden kunnen opvatten als bewijs dat de Fransche republiek zwak door innerlijke verdeeldheid is, zij deze meening weldra zou den laten varen, wanneer de Fianschen hun plannen met ernst gingen doorzetten. Volgens de berichten die de laatste mail uit Madagascar gebracht heeft, is de Howa- koningin druk bezig met het volk aan te sporen tot tegenstand. Anders vertoonde zij zich alleen bij buitengewone gelegenheden, maar thans maakt zij eiken dag tochten door Tamatave. DUITSCHLAND. Te Bellijn is Zondag op de gebruikelijke wijze de dag waarop de keizer gekroond werd herdacht. Bij deze gelegenheid werd een regen van ridderkruisen uitgestortvooral officieren en ambtenaren werden met lintjes bedacht. In het keizerlijk paleis werd "een plech tige audiëntie verleend aan de leden van het huis, aan de ridders der orde van den Zwarten Adelaar en aan eenige andere hooge ambtena ren. Vooral in de nabijheid van liet paleis wap perden ter eere van dezen dag talrijke vlaggen. De Frankf. Zeit. verneemt uit goede bron dat de plannen tot verhooging der uitvoer- premiën op suiker by de departementen van financiën van het ryk van Pruisen ernstigen tegenstand ondervinden. Vooral wat betreft den tijd waarop deze ontwerpen ter tafel zullen worden gebracht is men het niet eens. Miquel wil eerst zijne belastinghervormingen afgehandeld zien, terwijl de voorvechters van het suikerpremiestelsel dit niet bij deze willen achterstellen. B E L 6 I E. De koning zou voornemens zijn, afstand te doen van den troon en zich in Engeland terug te trekken, indien België weigert den Kongo- staat in te lijven. Hij zou aan den graaf van Vlaanderen, die niet in de zaak betrokken is, den zwaren last der kroon overlaten. Het Flbld. v.Antw., dat dit mededeelt, voegt er bij, dat de koning zicli over de aarzelingen van zijne rtaatslieden in dezer voege uitlaat »Ik heb van mijne jeugd af slechts éene zorg gehadBelgië groot en sterk te makenmijn Afrikaansch werk had geen ander doel. Ik werk er aan als een neger {sic) sedert 15 jaar ik heb er bijna geheel mijn fortuin aaD uit gegeven, m\jn populariteit in 't land er door in gevaar gebracht. En nu men mij volgen moet, zou men mij verlaten 1" Het blijkt dus, dat de regeering het er nog niet over eens is, dat zij aan de Kamers een wetsontweip tot inlijving van den Kongo-Staat mag voorleggen. ESGEliO. De minister van binnenlandsche zaken Asquith, gisteren te Huil het woord voerende, zeide dat versterkingen der vloot, grooter en belangrijker dan die in het vorige jaar, beoogd werden in het thans ingetredene. Dit is niet uit verlangen om met alle natiën ter wereld in krijgstoerusting te kunnen wed ijveren, doch omdat de regeering Engelands overwicht ter zee noodig acht voor de veilig heid des rjjks en beschouwt als den besten waarborg voor den vrede. De heer Balfour, steeds nog het woord voerende te Manchester, handelde Zaterdag over coöperatie. De productieve coöpe ratie had, zeide hij, tot dusver nog niet die resultaten afgeworpen, welke men zich in den aanvang er van beloofdemaar niettemin bleef spreker van meening, dat, indien zij slechts op groote schaal kon worden toegepast, en indien de voortbrengers en de cobperators lot éen lichaam konden worden saamgesrneed, er langs dezen weg, zonder het inroepen van arbitrage, een einde kon gemaakt worden aan werkstakingen en arbeidsgeschillen O 0 S T E N R IJ K-U ON6ABUE. Da Neue freie Fresse bevat eene nota van protest, aan Oostenrijk gericht door Bul garije, naar aanleiding van het verzet, door Oostenrijk geformuleerd tegen de indirecte belasting op brevetten \an uitvinding, in Bul garije opgelegd. Het Bulgaarsche ministerie verzoekt Oostenrijk, dit protest in te trekken anders zou het moeten aftreden. Bovendien zou een ander Bulgaarsch ministerie evenzoo moeten handelen, want Bulgarije beschouwt de Oostenrijksche nota betreffende de brevet ten als eene ware oorlogsverklaring. Er wordt bijgevoegd, dat Oostenrijks houding slechts aan Rusland ten voordeele strekken kan. Het Hongaarsche Huis van afgevaardigden koos Maandag den oud-minister van justitie, een van de flinkste en bekwaamste mannen van de liberale paitij, tot voorzitter, als op volger van Banffy. Szilagyi kreeg 207 stem men, terwijl 146 stemmen waren uitgebracht op den gemeenscbappelijken candidaat van de oppositie, Julius Justh, den president van de uiterste linkerzijde. Met een iets geringer meerderheid werd Berzeviczy herkozen tot ondervoorzitter, Szilagyi aanvaardde het presidium met een redevoering welke veel toejuiching vond, en daarop werd de beraadslaging over het pro gram van het nieuwe ministerie voortgezet. Ze leverde niets bijzonders op. In een gemeenschappelijke vergadering van de beide Huizen van het Hongaarsche parle ment werd de nieuwe kroonbewaarder, Rad- vanezky, gehuldigd, Radvanczky hield een redevoering over de geschiedenis van de Hon gaarsche kroon. Een tweeduizend werklieden, behoorende tot de vereeniging Vooruitgang", hielden Zondag te Teplitz een vergadering. Na afloop trokken ze door de straten, met luid geroep van ïLeve het algemeen stemrecht!" Door de verstandige houding van de autoriteit werden ze echter spoedig overreed om uit een te gaan. Geen enkel geval van verzet deed zich voor. ITALIË. De koning heefc het decreet tot sluiting der Kamerzitting geteekend. Tot zoover heeft dus de premier gewonnen en zijn de regee ring weer eenige maanden levens geschonken, daar de algemeene verkiezingen niet voor April of Mei zullen plaats hebben. Immers, eerst worden de kiezerslijsten herzien om ze in overeenstemming te brengen met de wijzi gingen der kieswet, verleden jaar door de Kamer goedgekeurd. Een gevaarlijk tijdstip voor de regeering om tot die herziening over te gaan. Wij weten niet of hare bedoelingen zuiver zijn; dat men er aan zal twijfelen staat vast, vooral omdat d° bedoelde wijzigin gen het aantal kiezers verminderen, heigeen niet ten nadeele van het ministerie zal strek ken. Men spreekt er van, dat Crispi zijn oud district Palermo zal verlaten en zich te Rome candidaat zal stellen. De uitslag der tussclientijdsehe verkiezin gen voor de Kamer blijft ongunstig voor de regeering. Zondag weder is te Bologna de socialist Costa gekozen tegen generaal Mirri, den regeeringscandidaat. Dit is het vieide geval in minder dan drie weken, dat een regeeringscandidaat de nederlaag lijdt. Uit Erythrea wordt gemeld dat generaal Baratieii met het gros zijner strijdmacht te Ashmara is aangekomen. T lï K IJ E, De commissie tot onderzoek der Armenische gruwelen zet met ijver hare taak voort, of schoon het seizoen niet gunstig is, want ge heel Anatolie is bedekt met een dikke laag sneeuw. De Turksche leden der commissie en de drie Europeesclie gedelegeerden, de heeren Vilbei t (Frankrijk), Snipley (Engeland)en Pre- gevalsky (Rusland) werden 18 dezer te Mush verwacht. Daar is de commissie dicht bij het tooneel der gepleegde gruwelen, wantSasun is er slechts elf mijlen van verwijderdook te Mush zal de commissie reeds een aantal personen kunnen verhooren die, al zijn zij geen ooggetuigen geweest, er toch genoeg van weten om belangrijke inlichtingen te kunnen geven. Mush ligt 105 mijlen van Erzeroem. De Engelsche postmeester Cobb te Kon- stantinopel is Zondag gearresteerd, volgens den een omdat hij iemand uit handen der justitie wilde redden, die zich aan knoei rijen schuldig gemaakt had, volgens de Daily News omdat de man brieven, hem door het En gelsche postkantoor overhandigd, bestelde. GRIEKENLAND. Een ernstig gerucht zegt, dat de koning afstand zou doen van den troon; maar het wordt even sterk tegengesproken. e/"

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1