A". 1895 Woensdag 30 Januari. N°. 8714, Eerste Blad. KENNISGEVING. egenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER^ J. ODÉ. BVBEAVs BOVEBftTU A<1T 7 O. Biiitenlandsche Berichten. GOUBii IT ^BomiEy-ENTSPUUS, per kwartaal franco per pnw:, door het geheeie Rijk Mioitderlijke nommers f 1.85. 2.50. 0.10. Advertentieprijsvan 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De SURGE MEESTER. VAN SCHIEDAM brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: dst het kohier der grondbelasting op de gebouwde- en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het dienstjaai 1895. door den heer directeur der direc- te belastingen te Rotterdam op den 'disten Januari 1895 executoir verklaard, op heden aan den ont- tanger der directe belastingen, ter invordering is -oiergemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is, lijnen aanslag op den bij de wet bepaalden oet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van Ark maanient ingaat, binnen welken de reclames tegen deren aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be boert, den 26sten Januari 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. F R A N K B IJ K. De heer Ribot, door den president der repu bliek belast met de vorming van een minis terie, is daarin geslaagd. Het kabinet-Ribot is, blijkens mededeeling in het Journal Official, alnus saamgesteld: Ribot, president en financien; Trarieux, justi tie; Hanotaux, buitenl. zakenLeygues, bin- cenl. zaken; Poincaré, onderwijs; Dupuy- Dutemps, npenb. werkenLebon, koophandel Gadaud, landbouw; Chautemps, koloniën. De portefeuilles van oorlog en marine zijn per telegraaf aangeboden aan generaal Jamont en admiraal Besnardliun antwoord is nog niet ontvangen. "Wie eeredienst zal krijgen is nog niet bepaald. De presidentieele boodschap werd gisteren in liet parlement voorgelezen. In een lange inleiding zegt president Faure dat hij zich beschouwt als een bescheiden dienaar der republiek. Hij betuigt zijn erkentelijkheid voor zijne benoeming, en verklaart, niet te kort te zullen schieten in het vervullen van den plicht, hem opgelegd toen de nationale vergadering hem de bescherming der grondwet toevertrouwde. Door de kalmte waarvan de overdracht van liet bewind vergezeld ging, heeft Frankryk getoond, hoezeer het zich meester gevoelt san zijn toekomst, onder de bescherming der republiek. De republikeirische instellingen zullen overigens geen gevaar loopenFrank rijk verwart geen vruchtelooze woelingen met den onophoudelijken drang naar vooruitgang. Alle goedgezindere moeten zich vereenigen in bet streven naar verzoening, orde en recht vaardigheid op maatschappelijk gebied, ten einde de algemeene eendracht en de ontwik keling van het zedelijk en stoffelijk welzjjn bevorderen. Hij wenscht het leger geluk; Frankrijk is sterk genoeg om zijn liefde tot den vrede uit te spreken. Het heeft sympa- thiën verworven die de natie dierbaar zijn. Frankrijk maakt zich gereed, de volkeren uit te noodigen tot groote feesten van den arbeid, die de tegenwoordige eeuw zullen kronen. De president wekt allen op, saam te werken tot bevordering van de macht en den roem der republiek. Het gedeelte der presidentieele boodschap, dat over de werkzame democratie sprak, werd zeer toegejuicht. Goblet, de regeering ovei hare algeineerie politiek interpelleerende, gispt het Kabinet, dat dit met men bood schap is gekomen. Hij dringt aan op de noodzakelijkheid van hereeniging en zinspeelt, onder het gemompel van het centrum, op de verkiezing van den president. De president handelde niet behoorlijk, zegt Goblet, toen l'jj Bourgeois tot zich riep. "Waarom geen beroep gedaan op de radicale groep Verder vraagt hij naar de plannen der regeeiing met de maiirea-chanteurs, de inkomsten- en de successiebelasting. Het Kabinet bereidt eene crisis voor. Goblet eindigt met eene motie van orde voor te stellen, waarin de Kamer verklaart elk vergelijk met de rechterzijde en alle aan de democratie vijandige politiek te verwerpen. In zijn antwoord zeide Ribot, dat het tegen de gebruiken zou zijn eene boodschap van het Kabinet in te dienen. Vervolgens zeide Ribot dat het Kabinet de evolutie ziet welke zich in het land voordoet en die niet vertragen wil. Hij vraagt aan de Kamer zich ie haasten met de wet op de finan ciën goed te keuren. De regeering heeft uit die ontwerpen de successierechten gelicht. Verder kondigt Ribot een wetsontwerp in zake de amnestie aan. Bastide stelde eene motie van orde voor om vertrouwen uit te drukken in den wil der regeering om eene politiek van vereeniging en democratische hervormingen te betrachten. Ribot nam de motie aan. Zij werd aangenomen met 329 tegen 79 stemmen. Trarieux diende een wetsontwerp op de amnestie in, waarbij volle genade geschonken wordtaan misdrijven tegen de veiligheid van den staat, van de drukpers, bij werkstakingen enz. Het gedeelte betrek king hebbende op de misdrijven tegen de veiligheid van den staat werd met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer nam het geheeie ontwerp op de amnestie met 511 tegen 7 stemmen aan. Gauthier diende een voorstel in tot her ziening der constitutie en wilde het dringend veiklaard hebben. Dit werd echter met 332 tegen 198 stemmen geweigerd. Boissyd'An- glas stelde een besluit voor, waarbij de Kamer als baar verlangen te kennen geeft, dat de maatregelen van tucht, toegepast op de afge vaardigden Jaurès en Rouannet, ophouden. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. Maarschalk Canrobert is gisteren overleden. DUITSCIILAND. Keizer Wilhelm heeft Zondag, ter gelegen heid van zijn 36sten verjaardag, bij de groote Paroleaus-gabe in het arsenaal een legerorder laten aflezen. Daarin worden de roemvolle daden van het Duitsche leger in den strijd tegen Frankrijk vóór 25 jaar dankbaar in herinnering gebracht; tevens wordt bepaald, dat de vaandels, waaraan keizer Wilhelm I naar aanleiding van den oorlog onderschei dingen heeft veileend, telkens als zij ontplooid worden tusschen 15 Juli 1895 en 15 Mei 1896 met eikenloof zullen versierd worden, en de eerste kanonnen van de batterijen die aan den oorlog hebben deelgenomen, met eikenkransen. In een afzonderlijke uitgave van de Beichs- aratiqer wordt een kabinetsorder afgekondigd van den keizer aan het stedelijk bestuur der hoofdstad betreffende de 25-jarige herdenking der overwinningen van 1870. Als herinnering aan het roemvol verleden zullen in de sSieges- allee", in den Thiergarten, marmeren stand beelden worden opgericht van de vorsten van B-^nrlenburg en Pruisen tot op kei'»'- Wil helm I, zoomede de beeltenissen van uil- stekende mannen uitdien tijd, zoowel die van mililairen als van staatslieden en burgers. De kosten zal de keizer voor zijne rekening nemen. Het wetsontwerp tot invoering van eene belasting op de tabaksfabrikaten in Duitsch- land, is Zaterdag bij den Rijksdag ingediend. Daarin wordt voorgesteld de belasting op irilandsche tabak af te schaffen en een invoer recht van 40 maik per 10O KG te heffen van buitenlandsclie onbewerkte tabak. Voor buitenlandsche sigaren en sigaretten wordt het invoerrecht bepaald op 900 mark, voor andere tabaksfabrikaten op 450 mark per 100 KG. Een fabrikaatsbelasting van buitenland sche sigaren en sigaretten wordt daarnaast niet geheven. Voor buitenlandsche sigaren en sigaretten bedraagt de belasting 25 pCt., voor rook-, pruim- en snuiftabak 40 pCt. van den factuursprijs. De commissie uit den Rijksdag tot het ont werpen van wijzigingen van het reglement van orde in dien zin dat het gezag van den voorzitter wordt uitgebreid, is niet tot eene beslissing kunnen komen. Over alle voorstel len staakten de stemmen, zoodat zg zijn ver worpen. Men gelooft thans dat de heer Von Levetzow het presidium zal neerleggen. B L 6 I E. De heer De Lantsheere heeft zich niet laten overhalen om terug te komen op zijn besluit, af te treden als voorzitter der Kamer van afgevaardigden. De heer Beernaert wordt genoemd als zijn opvolger. ENGELAND. De kanselier der schatkist, sir William Harcourt, heeft in eene te Derby gehouden redevoering verklaard, dat het Kabinet voor eerst nog niet aan Parlements-ontbinding denkt en dat het homerule-vraagstuk nog steeds het hoofdpunt van het program der liberale partij blijft. E S L A N De heer Schischken is tijdelijk belast met de waarneming van het ministerie van bui tenlandsche zaken. De minister van buitenl. zaken, baron Von Giers, die reeds sedert geruimen tijd ernstig ongesteld was, is Zaterdagochtend in 75-ja- rigen ouderdom overleden. Zooals men weet, had hij reeds herhaaldelijk verzocht van zijne moeilijke taak ontheven te worden, maar wilde de vorige czaar niet dan in de uiterste noodzakelijkheid van hem scheiden, terwijl ook de tegenwoordige verklaarde zijne dien sten nog zoozeer noodig te hebben. Sedert 4882, toen de rijkskanselier prinsGortschakofT zijn ambt neerlegde, was Von Giers met de leiding van Ruslands buitenlandsche zaken belast. De ministers van financiën en buitenland- landscbe zaken hebben, ter bevordering van den Russischen handel in Tuikije, Perziëen andere staten in het Oosten, gelast dat aan de hoogescholen voortaan in bijzondere cur sussen onderwijs zal gegeven worden in de Oostersche talen. Geëxamineerde studenten zullen kunnen worden benoemd tot beëedigd tolk bij de Duitsche consulaten in Azië, Tur kije en Perziê. Het te Petersburg vergaderde congres van meelfabrikanten zal, tol bevordering der Rus sische maalindustrie en den uitvoer van meel, aan de regeering een verzoek richten tot vrijen invoer van molenmachines en verlaging van de tarieven voor meel op de spoorwegen en rivierbooten, ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat in een minister raad besloten zou zijn, Italië's protectoraat in Afrika belangrijk uit te breiden, en, gebiuik makende van de nu door generaal Baralieri behaalde voordeelen, het landschap Tigré ge heel aan bet Italiaansche gezag te onderwer pen. Men acht zulk een plan volstrekt niet on uitvoerbaar, maar zeker is bet dat in dat geval Italië's strijdmacht in die streken aanzienlijk versterkt zou moeten worden. Het geiucht dat in Maart een algemeene amnestie voor politieke misdrijven zal worden uitgevaardigd, schijnt zich te bevestigen. Zaterdag is het aan de politie te Milaan gelukt, den vervaardiger van de bom die eenige dagen geleden in de Via Borgonuovo gevonden werd, in hechtenis te nemen. Het is een jong werktuigkundige, Arturo Milani genaamd, die nog niet bekend heeft, ofschoon een huiszoeking overtuigende bewijzen tegen hem heeft ingebracht. De pauselijke encycliek voor de Vereenigde Staten is heden verschenen. In dit stuk, aan de geestelijkheid der V. S. gericht, geeft Leo

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1