A". 1895 -donderdag 31 Januari, N°. 8715. ögenenveertigste Jaargang. Verschiet dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: *J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. c o u r a ii t; Abonnementsprijs, per kwartaal franco per door het geheels Rgk Afzonderlijke nominers f 1.85. 2.50. 0.10. BCK B A C> BOTKKiTttl&T 7 O. Advertentieprijs: ran 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS C H L A N D. De verjaardag des keizers werd in geheel Uuitschland feestelijk gevierd en van alle kanten komen de berichten dat ook de Duit sche koloniën in het buitenland den dag niet •onopgemerkt lieten voorbijgaan. Zooals wij reeds meldden dat gebeuren iou, heelt de Japansche gezant, graaf Aoki, ■den keizer de keten bij de orde van den ■Chrysantemum overhandigd. Als tegenbe- teefdheid verleende de keizer den gezant het grootkruis van de orde van den Rooden Adelaar en de keizer van Japan, die reeds drager is van de hooge orde van den Zwarten Adelaar, kreeg de by dit ridderkruis behoo- rende keten. De commissie uit den Rijksdag voor het wetsontwerp tegen de omwentelingspartijen heeft, met 20 tegen 7 stemmen een amen dement aangenomen, waarbij de straf, bedreigd tegen hen die zonder gevolg tot een misdrijf aanzetten, ook van toepassing wordt verklaard op hen die zoodanige misdrijven verheerlijken of geoorloofd doen voorkomen, op eene wijze, die anderen tot navolging kan verlokken. De Duitsche aWirtschaftliche Vereini- gung" heeft besloten, het voorstel van graaf Kanitz betreffende verbetering van den land bouw in den Rijksdag te brengen. Het voor stel luidt iDe Rijksdag besluite den rijkskanselier te verzoeken zoo spoedig mogelijk een wets ontwerp in te dienen, volgens hetwelk1. de inkoop en de verkoop van buitenlandsch graan voor verbruik binnen het rijk, met inbegrip van molenfabrikaten, uitsluitend voor rekening des rijks plaats heeft2. de verkoopsprijzen van graan volgens de binnenlandsche gemid delde prijzen in het tijdperk 1850 tot 1890, on de verkoopsprijzen der molenfabrikaten volgens de werkelijke productiekosten, naar verhouding der graanprijzen worden bepaald, zoolang hierdoor de inkoopsprijzen gedekt zijn, terwijl bij hoogere inkoopsprijzen ook de verkoopsprijzen dienen verhoogd te wor den; 3. aangaande de aanwending der over schotten, welke uit den verkoop van graan «n molenfabrikaten voortspruiten, een zoo danige regeling wordt getroffen, dat a. jaar lijks eene som aan de Rijkskas ten goede Jtomt, ten minste gelijkstaande met de tegen woordige opbrengst der graanrechten b. tot het bijeenbrengen van voorraden voor buiten gewone behoeften (bij oorlog enz.) de noodige middelen beschikbaar gesteld worden c. een reservefonds wordt gevormd, om in tyden van hooge binnen- en buitenlandsche prijzen de betaling der jaarlijks aan de rijkskas af te dragen som (a) zeker te stellen". erder werd het bestuur der vereeniging gemachtigd, te gelegener tijd den Bondsraad te interpelleeren over de wettelyke maat regelen, welke de verbonden regeeringen meenen te moeten nemen tot verhooging der graanprijzen. F U A N K R IJ K. Omtrent de portefeuille van marine kan worden medegedeeld, dat admiraal Besnard, maritiem prefect van Brest, die heeft aange nomen, maar zich nog niet te Parijs bevindt. Generaal .lamont heeft de poitefeuille van oorlog van de hand gewezen. Deze is daarop aangeboden aan generaal Hei vé, die eveneens schijnt bedankt te hebbenmen verneemt althans van het optreden van geueraal Zur- linden als opvolger van generaal Mercier. Volgens de Estafette zal de heerCasunir Périer weldra een brochure uitgeven onder den titel«Zes maanden president", waarin hij bewijzen zal bijbrengen van zijn «gevangen schap op het Elysée" en de rol die men hem deed spelen. De directeur der nieuwe Panama-maat schappij is Zaterdag naar Panama vertrokken, met den 70-jarigen inspecteur van den water staat, den heer De la Tournerie, om den staat der werken op te nemen en zich te verge wissen van de juistheid der bescheiden die daarover zijn verzameld. BELGIË. In de Kamer van afgevaardigden verweet I de minister van justitie gisteren, bij zijne be antwoording van den socialistiselien afge- i vaardigde Anseele, die eenige industrieelen beschuldigd had hunnen werklieden een ge- deelte van hun loon wederrechtelijk te ont houden, dezen op heftige wijze dat Anseele eenige geheel op zich zelf staande feiten als algemeen had willen doen voorkomen. Aan gezien de justitie behoorlijk gewapend is om dergelijke misbruiken tegen te gaan, moest de heer Anseele zich tot haar wenden. Hy heeft echter op onwaardige wijze gehandeld en de minister beijverde zich de aantijgingen van Anseele te weerleggen, daarbij verkla rende dat de ICamer zicli bij de stemming over de begiooting van justitie zal hebben uit te spreken. Aangez en de heer De Lantsheere heeft volhard by zijn besluit om het voorzitterschap der Kamer neer te leggen, heeft de rechter zijde in hare gistervoormiddag gehouden ver gadering den heer Beernaert weten te be wegen de functie van voorzitter der Kamer te aanvaarden. ENGELAND. Volgens de Pall Mall Gazette omvat het regeermgsprogramma tot versterking der vloot in dit jaar eenen aanbouw van schepen tot een bedrag van 6,500,000 p. st. Maandagavond hield Jameson, administra teur van Mashonaland, een conferentie in het Imperial Institute. De prins van "Wales presideerde. Zijn onderwerp was de arbeid der Engelsche Zuidafrikaansche maatschappij. Jameson schetste de groole ontwikkeling van het grondgebied en voorspelde een aanstaande handelsunie, zoo niet een bond, der Afrikaan- sche staten en een schitterende en voorspoe dige toekomst. Rhodes was aanwezig. ZWEDEN. By den Rijksdag is een voorstel ingediend tot opheffing der wet krachtens welke goe deren uit Zweden en Noorwegen vrij van rechten in beide landen mogen worden in gevoerd. RUSLAND. Volgens particulier bericht ontving het keizerlijk paar in het winterpaleis 182 afge vaardigden van den adel, de steden, de semstwos, de Kozakken en den Kaukasus. De keizer sprak de aanwezigen toe. »Ik verheug mij zeer", zeide hy, »u allen hier vereenigd te zien om ons geluk te wenschen met ons huwelijk. Ik ben volkomen overtuigd van de oprechtheid uwer gevoelens, welke de gevoe lens zyn die sedert lang in het hart van eiken echten Rus wonen. Maar ik weet dat e? in eenige vereenigmgen van semstwos stem men opgeheven zijn, die op den wensch naar verwezenlijking van ongerijmde droomen zyn gericht, waai bij men gelooft dat de semstwos zouden deelnemen aan de aangelegenheden van den siaat. Ieder weet dat ik al mijn krachten aan de welvaart van ons dierbare Rusland wijdmaar ook, dat ik even zoo vast en bestendig als mijn onvergetelijke vader mijne autocratie zal handhaven." O O S T E N R IJ k-11 O N G A It IJ E. Bij de behandeling der begrooting van eeredienst en onderwijs in het Hongaarsche Huis van algevaardigden verklaarde de nieuwe minister, professor Vlassics, dat hy de begroo- ting van zijn voorganger, baron Eotvös, on veranderd overnam en verdedigen zou. Wat de kerkelijk-staatkundige ontwerpen betreft, verwees hy naar de verklaringen van den minister-president Banffy. Alleen voegde hy er bij, dat hij geen stelligen tegenstand zou bieden aan wijzigingen, welke noodzakelijk zouden blijken om de eendracht tusschen de twee Huizen van het parlement te herstellen. De hoofdpunten gaf hij echter niet prijs. Yoorloopig kon man er nog niet aan denken, alle conltssioneele scholen aan den staat te brengen, daar de kosten te groot waren. Aan een ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs was men reeds begonnen. Wat de universiteiten aangaat, Vlassics is een voorstander van de Duitsche inrichting van de hoogescholen. Tot oprichting van een derde universiteit kan men niet overgaan voordat de ernstige gebreken van de univer siteiten in Pest en in Klausenburg zijn ver beterd. De minister van financiën Lukacs verzocht de voorloopige begrooting te verlengen tot einde April. De Hongaaische minister van binnenland sche zaken, Percsel, deelde Zondag, in een redevoering tot zijn kiezers, mee dat de wet op de registers van den burgerlijken stand den ln September en die op het burgerlijk huwelijk in December in werking zal treden. ZWITSERLAND. De bondsregeering heeft besloten twee anarchisten uit Genève en achttien uit Lugano over de grenzen te zetten. Onder hen bevindt zich ook de bekende advocaat Gorl uit Milaan. De regeering is tot dezen maatregel overge gaan naar aanleiding van een onderzoek ten gevolge van de aanhouding van twee Italianen bij wie anarchistische brochures werden ge vonden. SPANJE. De Senaat heeft den modus vivendi met de Vereenigde Staten goedgekeurd. De onderhandelingen over het beschermen van graan zuilen afstuiten op de onhandelbare houding van eenige groepen in de Kamer. De Kamer verleende hare goedkeuring aan het ontwerp tot opheffing van het uitvoer recht op lood. De noordelyke spoorwegmaatschappij wei gert eene verlaging van het tarief voor het vervoer van granen. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het vonnis, waarbij van 58 Armeniërs, die terecht stonden voor verschillende feiten. 24 ter dood werden veroordeeld, in hoogste instantie is bevestigd. Men zegt dat de doodstraffen dade- lyk zullen worden voltrokken. A M E It I K A. De afgevaardigde van het Engelsche parle ment. de heer Cremer, die naar Amerika is gereisd om de regeering der Vereenigde Staten te bewegen tot het sluiten van een overeenkomst om alle strijdvragen, weike tusschen Engeland en de Amerikaansehe republiek mochten ontstaan, te doen beslech ten door tusschenkomst van scheidsrechters, heefit zyn opdracht aan den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld. De heer Cremer verklaarde, dat het Behringzee-vraag- stuk by het plan was ingesloten. Op een vraag of Groot-Brittannië zijn conflict met Venezuela over Britsch Guyana ook door scheidsrechters wilde beslist zien, antwoordde de Engelsche gevolmachtigde, dat men hem geen machtiging had verleend, daarover in lichting te geven. De staatssecretaris Gresham der Vereenigde Staten heeft gisteren bevestiging ontvangen van het bericht dat in Columbia eene omwen teling is uitgebroken. Volgens gisteren te New-York ontvangen bericht uit Colon hebben de Columbiaansclie regeeringstroepen Vrydag de rebellen bij Pra- dera in de provincie Cauca verslagen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de volgelingen van Peixoto dagelijks betoogingen houden en botsingen uitlokken met het gou vernement, hetwelk maatregelen neemt. Het

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1