Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PE it TEL EG RA AF. Post en Telegraphie. Koloniën. IReclitzaif en. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Dit is aldaar het tweede ongeval van dien sard binnen éene maand. Rotterdam. De uitslag der verkiezing voor den nieuwen gemeenteraad is, dat van 29 aftredende raadsleden, die zich weder be schikbaar stelden, 27 werden herkozen, en daarnaast 6 nieuwe leden, van wie de heeren Bonn (Charlois), Ketting (Kralingen), en Koch Jr. candidaten waren der beide liberale kiesvereenigingen, mr. Hoogeweegen (R. k.) candidaat van de anti-liberale kiesvereen'gin- gen en van Vooruitgang", Vaandrager (a.-r. Charlois) candidaat van de anti-libe rale kiesvereenigingen en van «Rotterdam", en Vooi hoeve candidaat van de anti-lib' rale kiesvereenigingen. Er moet voor G plaatsen herstemd worden. In herstemming komen de heeren mr. E. E. van Raalte en 51. H. Heybroek, aftredende raadsleden, candidaten der beide liberale kies vereenigingen, Van Blommestein (Charlois), Kolfï, Lambert (Kralingen) en Milders, can didaten van «Vooruitgang", en Coepijn (a.-r. Kralingen), Dane (a.-r.), Mascheck (R.-k.), Van der Pols (a.-r. Charlois), Thompson (R.-k.) en Van Vessern (a.-r.), candidaten der anti-liberale kiesvereenigingen. Uit de uitgebrachte stemmen blijkt, dat anti-revolutionnairen en katholieken gezorgd hebben voor eene krachtige opkomst bij de stembus, waaraan men van liberale zijde een «oorbeeld kan nemen. Toch zouden zij hunne nieuwe candidaten, die gekozen werden, er niet doorgekregen hebben, indien niet Voor uitgang" met de camlidatuur van mr. Hoo- gevvegen en «Rotterdam" met die van den heer Vaandrager waren medegegaan, en indien de heer Voorhoeve, die 1 stem boven de volstrekte meerderheid kreeg, niet ook van liberale zijde steun bad ontvangen. (JV.M.Ct.) Tlaardingen. In de raadsvergadering van gisteren is met algemeene stemmen be noemd tot gemeente-ontvanger jhr. M. W. de Jonge, burgemeester en secretaris van Schermerhorn. 's-Grnvenhage. De nieuwbenoemde mi nister-resident en consul-generaal in China, de heer Knobel, zal zich van zijne tegenwoor dige standplaats Teheran rechtstreeks naar zijn nieuwen post begeven. Dinsdag is te Nieuwer-Amstel plotseling over leden de bekende schilder van stadsgezichten Willem Koekoek. Ramp van de Elbe. Volgens een te Bremen bij de »Norddeutscbe Lloyd" ontvancen telegram uit Lowestoft is de Dinsdag van Nordenham vertrokken snelvarende stoomboot Elbe na een gistermorgen om zes uur plaats gehad hebbende aanvaring gezonken. Een reddingsboot met twee en twintig personen is geland. De betichten over de andere passa giers ontbreken nog, maar een bericht uit Londen spreekt van meer dan tweehonderd verdronkenen. Een Lloyd's telegram uit Maassluis van gisteren vermeldt dat het Engelsche stoomschip Crathie van Rotterdam naar Aberdeen gaande, daar aangekomen is en gerapporteerd heeft dat het hedenmorgen om halfzes, dertig mijlen van den Hoek van-Holland, niet een groote stoomboot was sattiengeslmiten. De Crathie is van voren sterk beschadigd, maar lekt niet en gaat tnorgen naar Rotterdam voor reputatie. Te Lowestoft zijn geland zes passagiers, de eerste machinist, de dei de stuurman, vier idmini- strateurs, zeven matrozen, twee loodsen en eene vrouw. Zij zeiden dat er 240 passagiers en 160 man equipage aan boord van de Elbe waten, van wier lot zij niets wisten. De Elbe zonk terstond na de aanvaring. Geheel Londen is vervuld van het bericht der vreesehjke ramp van de Elbe. Het tiaar nog onbekende stoomschip dat aan voer, zou dadelijk doorgegaan zijn zonder assistentie te verleenen. De Elbe zonk binnen twintig minuten. De onstuimige golven en de paniek aan boord ver hinderden meer dan drie scheepssloepen uit te zetten, waarvan eene terstond omsloeg, terwijl de andere met twintig opvarenden werd opge- vischt. Het lot van de derde sloep is onbekend. De geredden zijn door den Duitschen consul te Lowestolt ondergebracht. De passagiers van de Elbe waien tneerendeels Duitschers. Ook de kapitein veidronk. Een geredde passagier, zekete Hofman, vet klaarde aan een reporter dat de hevrmen touwen oorzaak waren dat niet meer «loepen, konden uitgezet worden. De aanvaring had plaats 47 mijlen ten zuid westen van Haaks lichtschip. Het was heel "donker, maar er hing geen nevel. Iedereen was m bed. De stoot was verschrikkelijk en kwam diep midden in de machinekamers terecht. Het water stroomde terstond naar binnen. Dit het achterste deel van de Elbe is geen enkele passagier gered, alleen 5 tweede-klasse-passagiers zijn gered. Volgens den passagier A. Hoffmann zijn er drie booten neergelaten, waarvan de eene dadelijk omsloeg. Van de passagiers uit deze sloep is alleen eene vrouw, Anna Böcker, gered. De boot met geredden beeft zes uur gezwalkt voordat ze door de visschersboot Wï ld flower gevonden werd. Een derde boot zou na twintig minuten, terwijl vrouwen en kinderen er in opgenomen werden, omgeslagen zijn. Men vreest dat er 380 personen bij de ramp van de Elbe verongelukt zijn. De aanvaring had plaats vijftig mijlen van Lowestoft af. Het proces-Joniaux te Antwerpen. Men schijnt het goede voornemen te be zitten, deze week met het proces te eindigen. Of dit mogelijk zal zijn. is echter zeer de vraag. Kort na den aanvang der zitting van Maandag verzocht mr. Graux, dat kapitein Dembinsky. die verklaard moet hebben Alfred Alblay mor phine te hebben zien innemen, als getuige zal worden gehoord, of dat anders een commissie hem in verhoor zal nemen. Vervolgens kwam mad. MartensGillis aan de beurt. Zij is de moeder van den heer Marlens die met Jeanne Fuber, dochter van beschuldigde, is gehuwd. Mme Joniatix zeide haar vóór het huwelijk, dat Jeanne geen fortuin bezat, maar 40,000 fr. van haar grootmoeder zou erven. Jeanne's aanstaande echtgenoot wist niet dat Leonie Ablay ten behoeve zijner bruid was verzekerd. Get. verklaart o. a. dat mad. Joniatix na het huwelijk 1500 fr. wilde leenen van Mollens, die weigerde, waarop de bekende scène van den oorveeg gevolgd is. De heer Georges Bolle, directeur der maat schappij «La FoUrmi", verklaart dat Ablay als employé dezer mij. niet voldeed wegens gebrek aan bekwaamheid. Hij was achterlijk met zijn werk en weid uitgenoodigd hierin te voorzien; zijn weigering was aanleiding tot zijn ontslag. Toen dit geschied was, meende Alfied delcom missarissen der mij. op de hoogte te moeten stellen van zaken die hij had opgemerkt en die z. i. in strijd waren met de statuten. De com missarissen achiten zijn aanmerkingen ongegrond. Van «chantage" was geen sprake. Get. verklaarde verder dat Allied Ablay hem eens aangeraden heeft, morphine te gebruiken, die hij aanbeval als uitstekend middel tegen hoofdpijn. Nu hij zich zijn gesprekken met Ablay te binnen brengt, krijgt hij den indruk dat Allied zoo goed met de eigenschappen dei' morphine bekend was, omdat hij er zelf gebruik van maakte. Mr. Graux. Ik vestig de aandacht op deze verklaring van geluige. De pres. Gelooft gij dat da adv.-gen. zal ontkennen dat Alfred nu en dan morphine ge bruikte Hebt gij zelf nooit morphine gebruikt, mr. Graux Mr. Graux. Neen. De pres. Ik wel. Mr. Giaux. Welnu, als men dan morphine in uw maag vond, zou men niet zoo verwon derd zijn. (Gelach.) De rechter llayoit leest nu de verklaring voor van Watteeu, die niet zelf komen kon. Deze get, beweert dat De Reine niet zoo intiem met Alfred was, als men voorgaf. De heer Casanova gelooide niet, dat de bedreigingen van Alfred, om zich het leven ts benemen, ernstig gemeend waren. Get. zelf gelooft dit evenmin. Alfred leefde geregeld en .was niet ziek. Casanova spotte zelfs met Alfred's bedreiging en schreef deze uit Parijs «Beste Alfred Als gij niet dood zijt, laat mij dan iets van ja hooren als gij dood zijt, doe bet dan toch maar." Deze brief werd aan den afzender teruggezonden met het op'."l>- ift«Overleden." Besch. werd nu weder ondervraagd. Zij ver- klaait, evenmin te gelooven aan zellmoord van haar broeder, als aan diens veigifiiging. De pres. maakte de opmerking dat mad. J. zich steik over haar broeder beklaagde, en hem toch dikwijls als een goedig rnensch en een martelaar voorstelde. Besch, antwoorddeIk moest telkens mijn broeder redden door de hulp van anderen voor hem in te roepen en dan is het niet de gewoonte dat men iemand «zwart maakt". Overigens beett baar broeder, verklaart besch., twintig jaar van zijn leven doorgebracht met baar hulp te vragen, en was zij niet altijd bereid hem onmiddellijk bij te staan. De apotheker Reyneels, verklaart geweigerd te hebben, mad. Joniaux morphine te vei koopen. Besch. ontkent dat zij zich ooit bij dezen apo theker heeft vervoegd. Generaal Kraus en majoor Timmermans ken den den heer v. d. Kerckhove. Eerstgenoemde zeide dat hij zeer sterk van natuur was, en er gezond uitzag de majoor verklaarde dat v. d. K. verkouden was eri zich onwel gevoelde, op den dag van zijn vertrek uit Gent r.aar Ant werpen. De griffier Parmentier uit Gent zegt, na v. d. K's overlijden bezoek ontvangen te hebben van drie heeren met een dame. Besch. loochent dat zij die dame was. Get. houdt dit vol. De dame verzocht het testament van v. d, K. te zien en vroeg ook of er naar geen ander testament gezocht was. Bij den aanvang der namiddagzitting alge meen «proeven" van morphine, opgelost in water, koffie, Grez-elixer, enz. De bittere smaak is weinig merkbaar. Mile Van Wesemael, de vriendin en erfgename van v. d. K., wordt verboord. Het getuigenver hoor levert niets belangrijks op. Wel verklaart dr. Philippe in den loop van het verboor dat hij meent dat hei cijfer 1 van een door hem afgeleverd recept voor morphine, in een 4 ver anderd is. Micliy en een vrouw, die bij v. d. K. gewaakt hebben, geven bijzonderheden over diens dood. Zij erkennen dat de pupillen van den stervende sterk verwijd waren; get. stonden verbaasd dat mad. Jotn.iux zooveel haast maakte niet hen te doen voltrekken. Ook de lakens «konden nog wel dienen," had mad. Joniaux gezegd. Bij het begin der zitting van Dinsdag werd een schrijven voorgelezen van den directeur der «Baloise", waarin deze verklaart dat de bewuste brieven door niad. Joniaux aan Emilie geschreven, aan eerstgenoemde werden teruggegeven. Beschuldigde ontkent dit. De rechter Hayoit vei klaart nu dat bij nauw keurig betekend heeft, hoeveel morphine door beschuldigde gekocht is tusschen 8 Fehr. en 5 Maart 1894. Deze hoeveelheid bediaagt 112 centigram. De verdediger deed hierbij opmerken dat men zou moeten weten, hoeveel beschuldigde vroeger gekocht had, want mad. J. heeft ver klaard, somtijds vrij groote hoeveelheden morphine voor zich zelve te hebben gebiuikt. Do getuige zeide nu, dat uit de boeken van geen der apothekers hiervan iets is gebleken en verklaarde nog dat de verzekeringen van raad. Joniaux beti effende de oplichterijen van haar broeder Alfred, grootendeels onjuist of verzonnen zijn gebleken. Door den drogist Berckmans, een der getuigen a dé huge, wordt verklaard dat bij wekelijks bijna 2i>0 centigram morphine leverde aan mad. Béde, zuster van beschuldigd.1. Mad. Bede had getuige eens stellig verklaard, nooit morphine aan haar zuster gegeven te hebben. Het blijkt echter dat de ajintheker Poteels aan tnad. Joniaux verscheidene malen morphine beett geleverd, in 1893, na den dood van v. d, Kerckhove, op voorschrift van dr. Molitor. Dr. Claudnt, uit Gent, kende v. d. K. goed, en meende altijd dat deze voorbestemd was, aan een beroerte te overlijden. Door den rechter Hayoit wordt hierbij herinnerd, dat v. d. K.'s broeder, een geneesheer, van dezelfde meening was. Mad. Ilortenge Bede, zuster van beschuldigde, legt nu vei klaringen af die alleen betrekking hebben op de financieele omstandigheden, en dus hoogstens een «zedelijk argument" kunnen bijbrengen. Voorts blijkt opnieuw dat de ver klaringen der personen, die bij Léonie's sterven tegenwoordig waren, telkens tegenstrijdig zijn, en niemand zich do juiste toedracht herinnert. Verschillende getuigen a décharge leggen nog verklaringen af over hun betrekkingen tot. de Joniaux en tot Alfred, die volgens sommigen wél mm een hartkwaal scheen te lijden en plannen tot zelfmoord met zich omdroeg. Voor deze week voorspelt Falb sterkere vorst. De maand Februari zal drong en koud zijn. Betrekkelijk weinig sneeuw zal vallen het meest omstreeks den 12n dier maand. - Is ~e( 's-G K 1V Eei A IC, 31 Januari. Eerste Kamer. Bij het algemeen debat over de staatsbegrooting hoopte minister Roëll dat de kieswet zou zijrs een nationale, strekkende tot pacificatie, en dat het gemeentelijk be lastingstelsel zou kunnen behandeld worden a de kieswet. Naar bezuiniging zou ge streefd worden ook op militaire uitgaven, maar zonder verwaarloozing onzer verdediging. De minister van justitie verzekerde dat het strafwetboek voldoende toelaat een krachtig optreden tegen verzet, maar de burgerij moet medewerken. De minister Van Houten ver zekerde zijn belangstelling in den landbouw. De minister van waterstaat constateerde dat de toestand der zeeweering bij Kallantsoog zeer zorgelijk was en naar overeenstemming moet getracht worden tot aanleg van een tweeden dijk, terwijl de eerste reeds ver sterkt wordt. De heer Fransen van de Putte wilde een speciale wet bevelende voorziening der zeewering te Scheveningen, doch de minis ter Roëll 2ag daarvoor geen reden. Het algemeen debat is gesloten. Benoemd met ingang van i Februari tot kan toorknecht ten spoorwegpostkantore no. 2 de assistent H. M. B. Wentmk te Schiedam. Batavia, 31 December. Lombok. Het ss. Maetsuijchcr is in den avond van 20 dezer van Ampenun te Soerabaja aangekomen met kolonel De Moulin, dir. officier v. gez. Scliuckiiig Kool, den kapitein-intendant Van der Bent, den kapitein der infanterie De Visser, 8 onder-officieien en 93 minderen ook ds. Offer- haus is medegekomen de boot bracht eveneens 400 Madoereesche koelies aan. Den volgenden morgen zijn de troepen gedébarkeen!onmiif- dellijk na afloop daarvan vei trok de bout naar Sembilnngan, waar de 400 koelies zullen wor den ontscheept. De toestand der geê\actieerden is over bet algemeen bevredigend volgens hen zijn er vele zieken op Ampenan en komen eiken dag sterfgevallen vour onder de militairen en dwangarbeiders. In de laatste dagen vielen hevige regens. Generaal Vetter is nagenoeg geheel hersteld. De Maetsuijcker keeit morgen middag terug naar Ampenm, vanwaar dezer dagen nog meerdere troepen worden terugge zonden naar Java. In den morgen van 27 dezer om negen uur kwam de Amboina ter reede van Soerabaja met de barissans van Lombok de boot is direct doorgestoomd naar Sembilnngan 's avonds werd het korps tnruggewaebt op Bang- kallan en zon daar feestelijk winden ontvangen. Het oorlogsschip Bali is den 27u van Amjienau te Soerabaja aangekomen. De 25 zieke militairen, 29 dezer per stoom schip Van Diemen van Lombok aangebracht, zijn ontvangen door eene delegatie van het «Roode Kruis". Generaal Vetter wordt spoedig hier verwacht en zal dus niet naar Europa vertrekken zonder Batavia aan te doen. Waar het 9e bataljon roet zooveel hartelijkheid is ontvangen, zal huldebe toon bij de terugkomst van den opperbevelhebber zeker niet uitblijven. De chef van den generalen staf, kolonel De Moulin, wordt Woensdag a.s. hier verwacht. De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren Niko- laas Boes den moordenaar van de weduwe Bute en van Anna Beijers, te Schagen, veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 3 wmterzalmen, die voor t"2.10 tot 2.70 per t/9 kilo worden verkocht. Heden en morgen geen afslag van zalm. De naamlooze vennootschap voor de exploi tatie van eene flinke reederij niet stalen sloepen, ingericht zoowel voer de haring- als de beng- visschenj, zal heeten «llollar.dsche Zeevisscherij". Het maatschappelijk kapitaal is vastgesteld op f500,000, in 20 serieén, elk van 25 aandeelen a f 1000. Aanvankelijk zal men met twee sloepen be ginnen en daartoe 2 serieën. elk van f25,000, uitgeven. De plaatsing der eerste serie is reeds verzekerd, en daarom werd reeds een stalen sloep Insutinde besteld. Als commissarissen hebben zich bereid ver klaard op te treden de heeren A. Hougenraad, reeder, lid van den gemeenteraad ta Scheveningen, C. Uitdenboogaardt, reeder te Maassluis, en mr. M. M. fan Valkenburg, advocaat en procu reur, te Rotterdam. Als directeur zal optreden de heer J. Schippers, te Vlaardingen. Ncd.-Herv. Kerk. Beroepen: te Harlingen ds. J. W. Beei e- kamp, te Echteldte Oosterdijk en te Nieuw-Helvoet de heer G. A. Kniphuizen, cand. te Heilote Longerhouw ds. J. van der Weiden, te Workurate Maassluis ds. J. Kaima, te IJlst. Aangenomen: naar Oostwolde (Gr.) door ds. T. T. Heringa, te Gieten. Christ.-(ïeref. Kerk. Beroepen: te Maassluis ds. Ph. J. Wessels, te Zieriksee.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3