A". 1895. Zaterdag 2 Februari. N°. 8717. egenen veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BuitenIan dsche liericlitei m m l!Oülïi IT. abonnementsprijs, per kwartaal Franco por pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1-85. 2.50. - 0.10. BOREAD: BOTBRITRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels roe inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Bij het bal ten hove op Woensdag j.l. on derscheidde de keizer den gezant van de 'Transvaal door een lang gesprek, hetgeen zeer de aandacht trok. De Rijksdag heeft het ontwerp, waarbij van goederen uit Spanje een additioneel recht wordt geheven, goedgekeurd. Een voorstel, waarbij bepaald wordt dat, onder zekere om standigheden, goederen vrijgesteld, aan zoo danig recht kunnen worden onderworpen of het bestaande recht kan worden verdubbeld, ■werd naar eene commissie verzonden. De commissie uit den Rijksdag, in zake het ontwerp tot bestrijding der omwentelings partijen, heeft met groote meerderheid van stemmen de amendementen der Centrum partij aangenomen om ook strafbaar te stellen godslastering, aansporing tot echtbreuk en beschimping van kerkgenootschappen. De Senaat derBerlijnsche hoogeschool heeft .zich onbevoegd verklaard om kennis te nemen van een hooger beroep, door de studenten ingesteld tegen eene beslissing van den rector, waarbij hun vergunning werd geweigerd tot stichting eener academische sociaal-weten schappelijke vereeniging, maar torh de hou ding van den rector volkomen gebillijkt. De studenten kunnen thans nog bij den minister van eeredienst in hooger heioep gaan, maar het is niet waarschijnlijk dat deze hen in het gelijk zal stellen. F K U E K IJ R. De Senaat heeft het amnestie-ontwerp in zijn geheel aangenomen met 216 tegen 7 stemmen. De beraadslaging in de Kamerzitting van gisteren over het krediet voor de begrafenis van C'anrobert was zeer rumoerig. De voor zitter \an den ministerraad, Ribot, werd door de uiterste linkerzq en de socialisten per soonlijk heftig aangevallen en stelde de kwestie van vertrouwen. Het ontwerp tot verleening van het krediet werd aangenomen met 288 tegen 152 stemmen. Keizer Wilhelm heeft den schoonzoon van ■Canrobert een telegram gezonden, met de be tuiging van diep leedwezen over den dood van sden heldhaftigen verdediger van Saint-Privat, die ons altijd met bewondering vervulde". ESSEIASD. aar het schijnt, staat ook hier te lande «en ministerieel schandaal te wachten. De Lm Journal beschuldigt namelijk in een heftig artikel, dat zelfs door de Times als stof voor een hoofdartikel is gebruikt, den lord-kanselier, lord Herschel, dat deze den rechter Vaughan Williams heeft afgezet als lid voor het hof van faillissementen, op grond diens onafhankelijk en rechtschapen houding in het proces tegen de »New-Zealand loan and Mercantile Agency", waardoor hij oorzaak was dat de minister van handel en nijverheid Mundella, die in het bestuur van genoemde maatschappij zitting had, ontslag moest nemen. Mag men gelooven wat ge noemde bladen schrijven, dan zou het minis terie van handel en nijverheid den rechter op alle mogelijke wijzen hebben gedwars boomd en zouden zelfs hooggeplaatste per sonen getracht hebben, hem te bewegen de zaak der failliete maatschappij niet grondig te onderzoeken, maar zou de heer Williams juist daarin nog meer aanleiding hebben ge vonden voor een onpartijdig en doortastend optrer' 'n. Blijkt het werkelijk dat de rechter om die reden verplaatst is, dan zal lord Her schel zich moeilijk kunnen handhaven en dreigt hij zelfs liet gansche liberale ministerie in zijn val mede te slepen. De Engelsche expeditie tegen de Waziri's is thans zoogoed als geëindigd. Alle gestolen voorwerpen zijn teruggebracht op twee ge weren en twee paarden navan de 23 gijze laars die in hel ultimatum geëischt worden zijn er reeds 20 gesteld, HOORWEGEN. Aan het slot eener heftige zitting van den ministerraad heeft het gansche kabinet giste ren zijn ontslag ingediend. De koning be sliste dat dit ontslag overeenkomstig de grondwet zal worden behandeld. R S L A N U. Keizer Nicolaas heeft bij ukase 50,000 roe bels jaarlijks bestemd tot ondersteuning van behoeftige geleerden, letterkundigen en dag bladschrijvers. De academie van wetenschap pen is met de verdeeling belast. In de ukase wordt gezegd, dat de keizer wenscht te zorgen voor zijne getrouwe onder danen, die hun talenten eu ijverige bemoei ingen hebben gewijd aan den dienst van het vaderland op het gebied van de wetenschap, de letterkunde en de periodieke pers, waar die noodlijdend zijn, mitsgaders voor hunne weduwen en weezen, nopdat de betrokken per sonen in de gelegenheid worden gesteld, met nog grooter toewijding hun krachten te be steden aan den dienst van wetenschap en letterkunde". OOSTRNR1J K-H ONGAItlJE. Op grond van mededeelingen van den pas afgetreden minister Wekerle, bericht de Jseue Freie Presse dat de voorbereidende maat regelen voor geheele invoering der nieuwe muntregeling nagenoeg zijn afgeloopen. Hon garije bezit reeds al het noodige goud, en Oostenrijk zal dezen winter het nog ontbre kende aanvullen. Volgens afspraak tusschen beide landen zal dan in den jaar voor 260 millioen aan papieren geld worden ingetrok ken, en daarna de overige 130 millioen en de Salinebiljetten. Met de goudaanmunting denkt men in het eind van 1896 gereed te zijn en men rekent op ongeveer 2 jaar om het in omloop le brengen. Dan zal worden bepaald hoeveel zilveren florijnen en kronen en hoeveel muntbiljetten van 5 fl. in omloop zullen worden gelaten. Op 1 Januari of uiter lijk 1 Juli 1897 hoopt men dat de nieuwe regeling haar beslag zal hebben gekregen. De nieuwe volkspartij in Hongarije, door Esterhazy geleid, heeft zich Dinsdag gecon stitueerd. Zij heeft vooral ten doel het behoud van het Roomsche karakter der Hongaarsche maatschappij. De partij staat op den grondslag der con stitutie van d867. Ze zal de herziening der kerkelijk-politieke wetten en de invoering van de autonomie der Roomsche kerk trachten te verwezenlijken. Op politiek en economisch gebied zal ze gehoor geven aan de wensciien der niet-Hongaarsche nationaliteiten, zoover die overeen te brengen zijn met de eenheid van den staat, en verder wil ze agrarische hervormingen bevorderen. De politie te Szeged'm heeft bij verschil lende aanvoerders der sociaal-democraten eerie huiszoeking gedaan, waarbij een aantal op roerige geschriften zijn gevonden. Drie anar chisten werden gevangengenomen. Toen een 50-tal weiklieden voor het stadhuis samen schoolde en de vrijlating der gevangenen eischte, maakte de politie een charge en bracht nog drie i ustverstoorriers in arrest. De overi gen gingen daarna kalm uiteen. ZWITSERLAND. Alle anarchisten die vallen onder het vonnis van uitwijzing zijn in hechtenis ge nomen. SPANJE. De gezant van Marokko te Madrid kreeg gisteren toen hij uit zijn hotel kwam een oorvijg van een persoon die zich uitgaf voor den gepensionneerden generaal Fuentes. De dader is sedert eenigen tijd niet wel bij 't hoofd. Volgens een nader bericht is de aanvaller van den gezant van Marokko werkelijk gene raal Fuentes. Hij zegt dat hij generaal Mar- gallo heeft willen wreken, omdat deze ver raderlijk is vermoord te Melilla. Fuentes zal voor den krijgsraad komen. Maarschalk Martinez Campos heeft den ge zant het leedwezen van de regeering betuigd. A 51 E R I K A. Door de regeering der Vereenigde Staten worden de pogingen nog steeds voortgezet om het geschil tusschen Mexico en Guatemala langs minnelijken weg op te lossen. Het Huis van afgevaardigden der "Veree nigde Staten heeft Woensdag met 239 tegen 31 stemmen het wetsontwerp waarbij de diflerentieele rechten worden afgeschaft, welke thans geheven worden van suiker, af komstig uit landen waar suikerpremiën bestaan, onveranderd aangenomen. Te New-York zyn de naar Brooklyn ge zonden militairen teruggekeerd, wel wat te vroeg naar den zin van de tramweg-maat schappijen. Want hoewel in geringer mate dan eenige dagen geleden, hebben toch nog onge regeldheden plaats men gaat voort inet het afsnijden van electrisclie kabels en liet rao- lestreeren der soldaten. Toch hebben reeds 43 van de 48 tramlijnen den dienst herval. Aan de New-York Herald woidt uit Rio Janeiro van Dinsdag geseind, dat de troepen op de openbare pleinen gekampeerd zyn en patrouilles de straten doorkruisen. Decade® der militaire school zijn tot muiterij over geslagen. Een bericht uit Colon meldt, dat de opstand zich uitbreidt in de staten Bolivar Magdalena en Antioquia. Overal vernielen de oproer lingen de telegraafdraden. Te Cartagena, in den staat Bolivar, is de staat van beleg afge kondigd. De bondsregecring heeft een deel der troepen uit Panama teruggeroepen, in de hoop dat de Vereenigde Staten, als be langhebbende bij de kanaalwerken, voor de veiligheid daarvan zullen zorgen. Reeds be vinden zich te Colon een Amerikaausch en een Fransch oorlogsschip, terwijl de regee ring der Unie ook schepen naar de haven plaats Bueriaventure zal zenden. Volgens bericht uit Buenos Ayres is de inspecteur van politie Tombridge terugge roepen, daar op Balfour's uitlevering voor- loopig niet de minste kans is. Uit Newfoundland wordt gemeld dat de stand van zaken er hachelijk is. Plakkaten van het volk, iu welke inlijving bij Amerika wordt geëischt, bedekken de muren der hoofd stad. De opstandelingen in Peru hebben zich meester gemaakt van Arequipa. CHINA. Een bericht uit Wei-fM-Wei, gisteren le Shanghai ontvangen, meldt dat de Japanners het oostelijk fort hebben veroverd. Het op de tegenover gelegen zijde der haven gelegen fort beschiet echter het ingenomen foitrnet succes. De Cliineezen hopen Wei-Hai-Wei te kunnen behouden. JAPAN. Volgens een telegram, door de Times Woensdag uit Kobe ontvangen, werden daal de gevolmachtigden van China met een vijandige demonstratie begroet, zoodat een steike politiemacht noodig was oin hen te beschermen. Naar de Times uit Kobe verneemt, gelooft de Japansche pers niet dat de vredesonder handelingen zullen gelukken. Wel zijn de Chineesche vredesgezanten goed ontvangen, maar het is onwaarschijnlijk dat China Japans tegenwoordige vredesvoorwaarden zal aan nemen. Ook de Amerikaansche bladen meenen, dat de vredesonderhandelingen tot geen resul taat zullen leiden, omdat het onwaarschijnlijk

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1