Binueiilaiidsclie Berichten. is, dat op dit oogenblik China de eischen van Japan zal toestaan. De Japanners treffen krachtige maatregelen tegen den telkens opflikkerenden opstand van de Tonghaks. Er zijn opnieuw J.xpansche troepen naar Korea gezonden en twee oor logsschepen kruisen langs de kust van het schiereiland. EERSTE KA ME i .IER STATEN-GENERAAL. Zitting van 31 Januari. Bij de voortzetting van de algemeerie be schouwingen over de staatsbegrooting voor 1895 was in de eerste plaats de regeering aan het woord. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Roel], beantwoordde de meer algemeene opmerkingen. Dank betuigende voor de tegen over de regeering betoonde welwillendheid, vet klaarde de minister dat de regeering ho mogeen is ten opzichte van het kiest echt, «lat zij wil regelen in nationaien zin, ter be vordering van pacificatie ten aanzien van de herziening van het personeel en omtrent het spoedeischende van eene regeling der ge- meente-Hnanciën. Tegen afdoening van dit laatste na kiesrechtregeling bestaat geen be zwaar. Wat betreft 's lands financiën, de regeeting streeft ook naar bezuiniging. De oorlogsuitgaven zijn voor 1895 reeds 12 ton ntinder geraamd. Een leger uitsluitend voor politiediensten zou strijden met onze waardigheid en gelijkstaan met het prijsgeven dor verdediging van onze neut.aliteit en onafhankelijkheid. De regeering zal bij de militaire uitgaven letten op de (inancieele en personcele krachten der natie en beloofde verdere vermindering der militaire uitgaven te zullen nagaan. Voorts motiveerde de mi nister de in de troonrede door de regeering uitgesproken meening, dat de toestand van landbouw en nijverheid niet onbevredigd is. De bestaande verzorging der landbouwbelan gen van bestuuiswege wenscht de regeeiing niet te veranderen. Zij zal voortgaan met maatregelen tot verbetering van landbotivv- loestandon. In zake de eedskwestie merkte de minister op, dat de grondwet alleen regelt den trad voor de leden der Staten-Gem-raal, doch ei kende hij het abnormale van den tegen- woordigert toestand, waarin verandering niet zoo eenvoudig is. Wijziging in de wijze van eedsaflegging moet echter overwogen worden, maar daarvoor is thans de tijd nog niet gekomen, tengevolge van de omstandigheden, die de regeeting aan het roer brachten en die andere zaken meer ut gent maken. De minister van ju-titie verklaarde dat het gezag vastbesloten is preventief en repre-sief elk ver/et van kwaadwilligen en ontevtedenen en rumoermakets te stuiten en de orde te handhaven. Voc onwillige belastingschuldi gen zal zij niet terugtreden. Rij dit punt klaagde de minister over den gei it.gen steun, dien het publiek in Nederland de politie biedt, maar overigens betoogde hij, dat onze strafwet voldoende tegért geweldplegingen hij werk stakingen en samenscholingen straf bedreigt, lntus-clien zal de strafwet worden aangevuld, wanneer uit het thans loopende onderzoek blijkt dat feiten, bij werkstakingen en andere gedegenheden te Amsterdam voorgevallen, niet .der de -trafwet vallen. Het hervormen van openbare in huishoudelijke vergaderingen ver biedt de wel niet. De minister van binnenlandsche zaken meende dat de landbouwbelangen zeer goed ook door een politiek departement, als hij beheert, zijn te behartigen. De minister van financiën zeide, dat nie mand meer dan hij doordrongen is van de noodzakelijkheid van zuinigheid en van het rekening houden met de draagkracht der natie, een stteven waarin zijn ambtgenooten hem steunen. De minister van oorlog trachtte aan te toonen dat de militaire uitgaven liter te lande per hoofd aanzienlijk minder zijn dart elders en kwam tot een vee! lager kostenc'yfer voor den soldaat dan de heer Sassen. De minister van waterstaat noemde den toestand der zeewering op Kallant-oog zeer zorgelijk, daar de zee zeer vernielend is opge treden en er geen regeling bestaat van de zorg voor tiert duinrand wel voor den oor- sptottkelijken dijk deze zal verzwaard worden tot eene kruinhoogte van 5 en eene breedte van 20 meter; verder ware wenschelijk een tweede dijk, zich aansluitende bij den bestaan- den, die 20 a 30 mille zou kosten. Over wogen wordt hoe dien dijk aan te leggen door de polders. De aanleg van hoofden zou te kostbaar zijn en vooralsnog onnoodig. De heer Fransen van de Putte constateerde, dat er een conflict van belang bestaat tusschen de provincie Zuid-Holland en Delfland over de versterking der zeewering te Scheveningen. De provincie wilde het belang der vissclterij in liet oog houden Delfland wilde hoofden in het belang der zeewering. Spreker wilde dat door een speciale wet aan het bestaande conflict een eind werd gemaakt, waarbij Delf land verplicht werd te doen wat het moet en dat overigens een leerling worde bevolen voor een bazaltrnuur van 1200 meter, kostende "1 Va mill toen, waarvan renten en aflossing moe ten gedragen worden door de gebouwde eigen dommen in en om Scheveningen. Hoeveel waarde hij ook hechtte aan de Sclteveningsche vloot, dit belang moest wijken voor het hoo- ger belang der zeewering, te meer daar de stoere vissclters op loggers zeker eene plaats zouden vinden. Vele replieken volgden. De minister Roëll kon aan den heer Fransen van de Putte geen speciale wet toezeggen, daar volstrekt niet gebleken is dat Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hun plicht verzaken. Het ware in strijd met de wet van •1855 als de regeering werken gelastte, indien de verplichting tot aanleg niet is ontkend. Het algemeen debat werd hierop gesloten. Hoofdstuk II werd goedgekeurd. Bij hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) drong de lieer Van Tien hoven er op om», de jonge diplomaten meer voor te bereiden voor hun werkkring in het belang van handel, nijverheid en landbouw. Hij juichte de arbi trage over de Costa liica packet zeer toe. Re heer M el vil \an Lijnden drong aan op wijziging van liet zalmtractaat, wat de heer Rahusen minder gewenscht achtte. De minister Roëll vet klaarde dat wijziging der diplomatieke examens in overweging is; hij dankte voor dert steun de in Costa-Wca- kwestie en achtte wijziging van het zalmtrac taat in den zin van den heer Van Lijnden minder gewenscht. Hoofdstuk III werd hierop aangenomen. Ook het volgende hoofdstuk (justitie) gaf aanleiding tot een kort debat. De lieer Van Lii;r drong aan op eene partieele regeling in het belang vart vrouw en kinderen. Morgen te halfelt voortzetting. De hoeren Rengers. Van Swinderen, Breu- ning en Bergsma hebben eene motie voorge steld, om aan te dringen op de instelling eerier administratieve enquête, in hoever door wet telijke voorschriften de armbedeeling irt Fries land kan beperkt worden. Opsterland en West-Stellinqwerf. Door de commissie van rapporteurs uit de Kamer is een eindverslag uitgebracht over de wetsontwerpen, houdende voorziening in de regeling en het bestuur van de huishou ding der gemeenten Opsterland en Wc»t- Stellïngwei f. Daaruit blijkt, dat de overgroote meerder heid oordeelt dat hier inderdaad aanwezig is het geval van grove verwanrloozingwaarvan het -ie lid van art 1-i-f der grondwet ge waad. Slechts zeer enkele leden, hoewel erkenneude dat het nemen van ontslag door de leden van den gemeenteraad geen gunsti- gen indruk had gemaakt, betoogden evenwel dat de raadsleden de belangen hunner ge meenten naar hun beste weten hebben be hartigd, zoodat hier niet van onwil, even min van ver wait i'ioozing, en zeker niet van grove verwaarlooz.ing sprake kan zijn. Een lid verklaarde dan ook uitdl ukkelijk dat hij een onoverkomelijk grondwettig bezwaar tegen deze wetsontwerpen had. De overgioote meerderheid beriep z.iclt tot staving van haar gevoelen op de bekende toedracht der feiten in de Friesche gemeenten. Van verschillende zijden deed men echter uitkomen, dat hier geen sprake is van in breuk op de autonomie der gemeenten; dat 't hier veeleer geldt de handhaving van de autonomie van dert staat, die, daar waar hij subsidie geeft, liet recht en den plicht heeft om toe te zien, dat de gelden voor het doel waartoe zij gegeven zijn worden besteed, en dat de wet wordt nageleefd. Met dat al betreurden onderscheidene leden het, dat zij in de pijnlijke noodzakelijkheid waren om deze ontwerpen aan te nemen. Zij zouden ongaarne een blaam werpen op de betreflende gemeenteraden, en beschouwden deze wetsontwerpen dan ook niet als een straf, maar eenvoudig als een administratieve regeling door den bestaanden toestand ge vorderd. De groote meerderheid waardeerde overi gens het verzoenend karakter dezer ontwer pen. De minister stelt slechts het strikt noodige voor, en laat den werkkring en de bevoegdheden der gemeenteraden zooveel mogelijk ongerept. Gaarne uitte men de ver wachting dat het vertrouwen der regeering blijken zal gegrond te zijn geweest. Wat de toekomst betreft, was er slechts een middel om de toestanden te doen ophou den, waardoor deze ontwerpen noodzakelijk zijn geworden, en dat middel isdoeltref fende regeling der verhouding tusschen de rijks- en gerneente-financiën. Gaarne nam men dan ook akte van de mededeeling der regeering dat een desbetreffend wetsontwerp nog in den loop van het kalenderjaar zal worden aangebodener is hier periculum in mora. De vraag omtrent een administratieve euquête naar den toestand van de Friesche gemeenten achtte men los van deze ontwerpen. SCHIEDAM, 1 Februari 18115- De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal den 2n dezer niet plaatshebbeu. Bij voor- en tegenstanders van protectie wordt steeds gewezen op de meer of minder gunstige omstandigheden, waarin de werk lieden zullen geraken, wanneer de graan prijzen door invoerrechten verhoogd worden. Als tegenhanger daarvan deelt men aan het N. v. d. D. mee, dat te Nieuwe-Pekela in Nov. 1893 aanwezig waren 137 levende en 14 geslachte varkens en in diezelfde maand van, 1894 298 levende en 33 geslachte. Men kan veilig aannemen dat het juist de lage graanprijzen zijn, die meriig arbeider in de gelegenheid stellen, meer dan anders een var ken voor eigen gebruik te mesten. Aan de Telegraaf werd gisteren uit Nederl, Indië geseind, dat het stoomschip Zeeduif van de gouvernements-marine is gestrand in de Patientia-straat. Het scnip is verloren. De bemanning werd gered. Volgens het HM. is bij de »Kon. Pakket vaart-maatschappij" niets bekend van het vermoorden van haar agent op Zuid-Celebes, den heer G. A. Hoek. De heer Pijttersen, lid der Tweede Kamer, maakte voor eenigen tijd in de Amsterdam mer een door hem ontvangen schrijven open baar, houdende ernstige beschuldigingen m zake het beheer van den armvoogd E. de Haan te Bakkeveen. Naar aanleiding daarvan heeft het dagelijksch bestuur van Opsterland een onderzoek naar de gegrondheid dier be schuldigingen ingesteld, waarbij gebleken is, dat zij beslist on waar zijn. Er wordt nu een onder-oek ingesteld, wie de schrijver is van deze ^lasterlijke aan tijgingen". Te Londen heeft Woensdag, onder presi dium van ntr. N. A. Calisch, een luncheon plaats gehad tot inwijding van een Engelsch consultatief comité" voor de Amsterdamsche tentoonstelling. Het werd bijgewoond door de consuls-generaal van Nedetland en België, door den lieer Gooday, directeur op het vaste land van de »Greal Eastern", en door vele notabelen. Toosten werden ingesteld, waarin de ge zondheid gedronken werd van de Engelsche koningin en de Koningin en de Koningin- Regentes van Nederland, en welke zeer wer den toegejuicht. De heer Mesdag vroeg de medewerking der Engelschen om de Ertgelsche afdeeling een der beste te maken. Sir Albert Rollit wenschte het welslagen, herinnerende aan de oude vriendschap van Engeland en Nederland. De heer Gooday kondigde speciale diensten aan tot vervoer der bezoekers. De heer Stanley dronk op de gezondheid der uitvoerders van de tentoonstelling. Baron Goltstein dankte voor de warme ontvangst en verzekerde alles te zullen doen tot de ont wikkeling van goede gevoelens in de betrek kingen tusschen Engeland en Nederland. In de bank van leening te Rotterdam is een valsche rijksdaalder, dragende de beelte nis van Koning Willem III en het jaartal 1853, in beslag genomen. Het randschrift- ontbreekt. Te Rotterdam is Donderdagmorgen op den Schiedamschen dijk eene vrouw door de politie zittende tegen een kelder gevonden; zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat zij overleden was. De Oude Maas zit tot aan de provinciale brug opgestopt met ijs, dat op onderscheidene plaatsen reeds van oever tot oever vastzit. Zoo o. a. even boven de brug en ook tus schen Heerjarisdam en Puttershoek, waar de van Oud-Beierland komende stoomboot Thor in het ijs bekneld zit. Beneden die brug is de rivier nog gedeeltelijk blank water. Omtrent den vermoedelijken moord aan den Ringdijk van de Haarlemmermeer, nabij Halfweg, deelt de llaarl. Ct. mede, dat de dokter, die liet overlijden constateerde, niet heeft opgemerkt, dat de dood het gevolg was van uitwendig geweld. De geneesheer, die op uitnoodiging van den burgemeester der doodschouw heeft gedaan, vond een wond ;urt de linkerborst, die door de kleeren, huid, longen en hart tot in de groote slagader was doorgedrongen. De gerechtelijke instructie leidde niet tot een stellig resultaat. De verslagen©, die op Dinsdag te vier uur gezond en wel was thuis gekomen, heeft na dien tijd, gelijk meer voor kwam, ongenoegen met zijne huisgenooten gehad. De vader en broeder beweren, dat zich dit ongenoegen tot woorden bepaald heeft en dat, riadat zij Matthijs verlaten had den, deze zich zelf vermoedelijk te kort heeft gedaan. Of dit beweren aannemelijk is, wordt nog door de justitie onderzocht. Zeer is liet irt ieder geval te betreuren, dat dit feit eerst Zaterdag ter harer kennis is gebracht. Een groote ijsbreker houdt het Noordzee kanaal en het Kleine IJ vóór Amsterdam open. Te Meppel is, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek, feestelijk ingewijd liet ver- eenigingsgebotiw der werkliedenvereniging Werken en Leven". Deze stichting draagt den naam van xiOrts Huis" en bevat eene zaal. waarin ruimte is voor 700 personen. De twee Volendatnmer botters (van Mol en van Schippers) zitten nog steeds in het ijs. D(. stoomboot Heemskerk is er niet in ge slaagd door het ijs te breken: zij bevrijdde wel de schepen 5 en 12 uit Zaandam, maar kreeg averij. Door den burgemeester van Edam zijn nu twee andere booten, van zwaar der vermogen, afgezonden, die Woensdag vertrokken. Uit het onderzoek der politie blijkt, dat M. Koevoets, die te Rozendaal (N.-Br.j voor dood in de weide is gevonden, niet vermoord is, zooals aanvankelijk algemeen werd ge dacht, doch dat K. zich zelf erg verwond heeft bij het inslaan van eene ruit. Door angst gedreven, heeft de ongelukkige in de weide rondgedoold, alwaar hij, tengevolge van het groote bloedverlies en de strenge koude, een verschrikkelyken dood heeft gevonden. Toen men hem des morgens vond, waren zijne voeten bevroren en de levensgeesten zoogoed als geweken. Bij den gemeenteraad van Middelburg is ingekomen een verzoek van de timmerlieden* vereenigittg »Door vereeniging verbetering", om in de bestekken der gemeente op te nemen bepalingen omtrent minimum loon en maximum werktijd, n.L een werktijd van 11 _uur 's zomers en 10 uur 's winters, een loon van 18 cent per uur, voor ieder uur nteer 25 pCt., des nachts 50 pCt, en des Zondags 100 pCt. verhooging. Te Ruhrort is sedert 3 dagen strenge vorst,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2