(V- n.) voorrecht dat hem op dezen dag te beurt viel, en bood hem namens liet personeel een hulde blijk aan, dat, naar men hoopte, hem in zijn ambtelooze levensdagen zou herinneren aan zijn welbesteed leven. Het geschenk bestaat uit een reproductie in brons van Secottrs van den Duitschen beeldhouwer Waagen, voorstellende een zee man, een reddingboei uitwerpende. Het was een gelukkig denkbeeld, den man die steeds voor allen hulpvaardig was, dit gesch^.iK te vereeren. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris in hartelijke bewoordingen voor dit huldebe toon. dat hem steeds onvergetelijk zou blijven, en waarvan de herinnering het tijdperk van rust, dat weldra voor hem zal aanbreken, zou veraangenamen. Ook van velen zijner ambt- en stadgenoo- len ontving de heer Penning bewijzen van belangstelling. Onderstaand adres is bij den gemeenteraad ingediend. Aan den Baad der Gemeente .Schiedam. Geven met verschuldigderi eerbied te ken nen de Atfleeting Schiedam van den »Neder- landselien Roouisch-Katliolieken Volksbond", de Afdeeling Schiedam van het Nederlandscis Werkliedenverbond ^Patrimonium" Je Afdeeling Schiedam van het sAlgemeen Ne derlandsch Werkliedenverbond", alle Konin klijk goedgekeurde Vereenigmgen. Dat in de veigadei ingen van 25 Januari en 30 Januaii 1895 der Besturen dezer drie Afdeelingen besloten is zich tot Uwen Raad te wenden met het beleefd doch dringend verzoek voortaan bij de aanbesteding van werken, die voor rekening der Gemeente werden uitgevoeid, in de bestekken te doen opnemen de bepaling van minimum loon en maximum arbeidstijd. Vroeger reeds werd door Uwen Raad be sloten in de bestekken voor wet ken van ge meentewege op te nemen het verzekeren van werklieden tegen ongelukken; adressanten spreken den wenscli uit, dat de eerste stap in deze lichting gedaan een spoorslag moge wezen om ook over te gaan tot den tweede. Adressanten achten het onnoodig Uwe "Ver- gadei ing te moeten wijzen op de wensehe- lijkheid der invoering van deze maatregelen. Reeds de invoeiing daarvan in velschillende steden van ons land getuigt wel van hare dringende noodzakelijkheid, en maakt het voor ons onnoodig de wensclielijkheid daarvan te bepleiten. Adressanten veroorlooven zich thans Uwen Raad te verzoeken, dat voor alle wei ken, die van gemeentewege worden aanbesteed, worde bepaald een minimum loon en maximum arbeidstijd, en ons baseerende op de loonen, die nu aan de vaste werklieden vari de ge meente worden uitbetaald, zouden wij gaarne Uwen Raad in overweging willen geven het minimum loon te bepalen per uur voor de werklieden boven 23 jaar, den timmerman 20Cis. metselaar 20 steenhouwer 20 stukadoor 20 a straten maker 20 witter 20 .schilder 20 den loodgietei of metaalbewerker en Viovts alle vakvverklieden 20 ets., van 21 -23jaar 19 ets., van '1921 j.iar 17 cK, van 1719 jaar 15 ets. en opperlieden of handlangers 16 ets. per uur en den maximum arbeidstijd des zomers 11 uur en des winters 10 uur per dag. Adressanten verzoeken ten slotte de bepa ling op te nemen, in zoover het mogelijk is, de werken te doen verrichten door werklieden binnen deze gmneente woonachtig. Hetwelk doende, De Afdeeling Schiedam van den Nederland- schen Boomsch-Katholieken Volksbond, 0 J. Willem an, Voorzitter. J. Jockfr Jan», Secretaris- De Afdeeling Schiedam van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium", R. Jansen, Voorzitter. W. Zwageks, Secretaris. De Afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, G. W. Snel, Voorzitter. C. Ruk.se, Secretaris. Schiedam, 31 Januari 1895. De rivier voor deze stad is geheel overdekt met tamelijk zwaar drijfijs, wat de scheep vaart zeer belemmert. Slechts twee booten kwamen hier hedenmorgen aan, n.I. de Briel- sche en de Vlaardingsche, en dan nog zeer ongelijk. De Hollandsche fabrieken van melkproduc ten «Hollandia" te Vlaardingen en Hols ward hebben alhier een winkel gevestigd in de Korte Damstraat 7, welke heden is geopend, en waar dagelijks versch te verkrijger is zuivere, onvervalschte roomboter, puike irileg- boter en kaas in onderscheidene soorten, welke artikelen men gratis scheikundig kan doen onderzoeken. De winkel trekt door zijn nette inrichting den voorbijganger aan en noodigt hem als het ware er binnen te treden. De gunstig bekende naam van genoemde fabrie ken strekt ten waarborg voorde uitmuntende kwaliteit barer artike. i. Gisteravond zijn vermoedelijk door het ge bruik maken van een valschen sleutel uit de woning vari de weduwe Dingenouts in de Gasstiaat eenige gouden vnorwc .en ontvreemd en bij H. Meijer in de Steenstraat eenige voorwerpen van geringe waarde. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijne beschikking van 9 Augustus 1894 (Stct. van 10 Augustus 189-i, no. 185), waarbij de Russische havens aan de Oostzee besmet zijn verklaard wegens Aziatische cholera, inge trokken. (Stct.) Teneinde den goeden gang van zaken bij het departement van binnenlandsche zaken verzekerd te houden, ook ten aanzien van de afdoening der over 1894 eventueel nog te ver wachten declaration van gemeenten, ter zake van de rijksvergoeding in de kosten van schonlbouw, heeft de minister van binnenland sche zaken eene opgave verzocht van het vermoedelijk bedrag, dat, ter voorschreven zake, nog in 1894 uit 's rijks kas zal zijn uit te keeren. Door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten der provinciën zijn de gemeentebestu ren uitgenoodigd, deze opgave spoedig te zenden. Naar men aan liet IJ blad mededeelt, be staat uitzicht dat HU. MM, de Koninginnen op den 3n en 5n Mei, bij de opening der weieldtentoonsteilirig voor hotel- en reis wezen te Amsterdam, zullen tegenwoordig zijn. Omtrent het eventueel bezoek der Koning innen aan de provincie Noord-Brabant kan bericht worden, dat de verbouwing van de woning van den commissaris der Koningin te 's-Hertogenbosch vermoedelijk ernstig bezwaar daartegen zal zijn. Bij eene bespreking welke de particuliere secretaris der Koningin-Regentes op haar last te 's- Hertogenbosch gehouden heeft met den commissaris der Koningin over de moge lijkheid van een bezoek in deu loop van dit jaar bleek, dat bovenbedoeld bezwaar groote moeilijkheden zal opleveren. De heer A. van Dedem, lid van de Tweede Kamer voor Zwolle, die door ziekte geruimen tijd verhinderd was de vergaderingen der Kamer bij te wonen, is thans hersteld. Volgens liet gisteren ingevoerde tarief voor reizigersverkeer naar België en Frankrijk, zijn de retourkaarten die tot dusver 2 dagen geldig waren, 3 dagen geldig. Worden zij ge nomen daags voor Kerstmis, Paschen of Pinksteren, dan zijn ze 4 dagen geldig. Te Rotterdam zijn uiteen waggon aan liet Maasstation ontvreemd 21 stukken katoen, welke het aan de politie gelukt is op te spo ren. Zij waren, na aanvankelijk door een koop man in den Groenendaal gekocht te zijn, reeds in handen van verschillende winkeliers overgegaan. In een te Poeldijk gehouden vergadering van voorstanders voor protectie is besloten, op voorstel van het voorloopig comité, 't welk daartoe is opgetreden, een adres aan de Tweede Kamer te zenden, waarin adhaesie wordt betuigd aan de jtieDobbelman. Dit adres zal in de verschillende plaatsen van het Westland aan de ingezetenen ter teeke- ning worden aangeboden. Op de Nieuwe Maas bij Brielle is zeer veel drijfijs. De stoombootmaatschappijen Voorne en Futten en Maasnymph hebben den dienst tusschen Brielle en Nieuwersluis gestaakt en zullen voorloopig het verkeer tusschen Nieu wersluis en Rotterdam trachten te onder houden. Door de jongste stormen is liet vaarwater op het Haringvliet niet weinig in diepte afge nomen, In het sAardappelgat", waar vroeger bij ebbe 52 decimeter water stond, staat titans op sommige plaatsen slechts 42 decimeter. In het kantoor van de heeren Veltman Sc Co., dekenfabrikanten, Korte Prinsengracht te Amsterdam,is Woensdagnacht ingebroken. Gestolen zijn een cheque van f1700 eri f 1500 aan bankpapier. Het ijs op het Noordzee-kanaal is zóo sterk, dat beladen sleden en schaatsenrijders bij liet passeeren van de zeebooten vlak langs de vaargeul gaan. Bekend is liet, hoe vast houdend" ijzeren voorwerpen bij strenge vorst zijn. Zoo kwam het, dat een klein meisje te Groningen, op weg naar school aan een ijzeren hek begon te lik ken en de gevolgen ondervond. Haar tong bleef aan bet ijzer vastkleven. Goede raad was duur, maar daagde toch op, in den vorm van een schipper, die met groote voorzichtig heid en heet water, het ijzer verwarmde en zoo het meisje in staat stelde, langzaam haar tong weer los te maken. Nu in West-Stellingwerf de hoofdelijke om slag buiten den gemeenteraad om zal worden vastgesteld en ge'ind, worden van socialistische zijde pogingen aangewend om gezamenlijk te besluiten, de gemeentelijke belasting niet te betalen, doch te wachten tot de inbeslag neming van den boedel. Bij den verkoop zou men de methode Reens in toepassing willen brengen, ja, er zijn er zelfs, die dan Reens willen laten overkomen, om de leiding bij de executie-verkoopirigen op zicli te nemen Uit Volendam wordt gemeld, dat nog niets naders bekend is omtrent de beide schippers Mol, die met hun schepen in het ijs vast zit ten. (Het is thans gebleken, dat de schippers beiden Mol heeten en niet de een Schippers en de andere Mol.) De beide sleepbooten zijn onverrichter zaken teruggekeerd, men kon niet verder komen dan Burgerdam. De bur gemeester heeft de tusschenkomst ingeroe pen van de commissaris der Koningin, om te trachten een rijksvaartuig te erlangen; het staat echter zeer te vreezen dat men ook dan niet slagen zal. De burgemeesters van Harderwijk en Spa kenburg hebben aan den burgemeester van Edam gemeld, dat op de Zuiderzee niets te zien is van de Volondammer visschers J. en K. Mol. Eenige Volendammers zijn nu in over leg met den burgemeester van Edam per spoor nnar Harderwijk vertrokken, om aldaar te overleggen of men wellicht loopende over het ijs een onderzoek kan instellen. De minister van marine is bereid hulp te verleenen om te zoeken naar de Volendam- mer visschers gebroeders Mol, doch vreest, dat de schepen daarvoor ongeschikt zijn. Uit Harderwijk zullen Volendammers en nog elf man met een ijslooper de zee ingaan om te zoeken. Niet alleen uit Harderwijk, maar ook uit Kampen zijn ijsloopers over het ijs <fer Zuiderzee gezonden, om de gebroeders Mol te zoeken. Men meldt uit Edam van 31 Januari aan de N. Jt. Ct Door 83 arbeiders is heden een geul gehakt om het stoomschip Adèle dat bij de haven al hier ligt ingevroren in de Zuiderzee; morgen zullen zij het werk voortzetten, en met lan^i» beugels ook het grondijs zien weg te werken- Komen er westelijke winden, dan zou het schip verloren gaan, indien het hier piot- wordt binnengebracht. Gisteren werd uit Edam gemeld Heden, den tweeden dag, zijn 50 man voort durend bezig geweest om de stoomboot Adcle, die hier op de Zuiderzee in het ijs zit, loste werken. Men is echter niet gevorderd. Morgen komen weder 50 man arbeiden. Inmiddels i? een vlet van hier naar de stoomboot gesleept over het ijs om ingeval de boot het later te- kwaad krijgt, den opvarenden tot schuilplaats te dienen. Aangaande het bekende geval te IJ/endijke wordt liet volgende aan de N. R. Ct gemeld r Thans begint meer en meer het vermoeden veld te winnen, dat men aan geen moord van de 38-jarige P. A. behoeft te denken. Evengoed kan zelfmoord in het spel geweest- zijn. Het nog vroege uur in deu avond, voor G- uur, doet weinig aan een misdaad denken. Aan liet lichaam waren geen sporen van mis handeling te bespeuren, het zakgeld was nog in haar bezit, en het onderzoek geeft niet het minste licht om misdrijf te constateeren. Geen personen zijri in hechtenis genomen, alleen heeft men iemand in verhoor gehad. Eene vrouw te St. Jansteen, die hare aan typhus lijdende familie te Hulst dikwijls be zocht, bracht de ziekte in haar gezin. Thans ligt zij met haar man en acht barer kinderen op het kerkhof, terwijl de overige kinderen ziek in het armoedige huisje zijn overgebleven en aldaar nog worden verpleegd. (Ax. Ct.) Springende handen Honig met versche, ongezouten boter of met glycerine gemengd en op de opgesprongen huid, bij herhaling gelegd, neemt het kwaad in korten tijd weg. Kamp van de Elbe. De directie van de nNorddeutsche Lloyd" ontving het volgend telegram van den derden stuurman Stolberg, die onder de geredden van het gezonken stoomschip Elbe behoorde en te Lowestoft werd geland Ti Lowestoft, 30 Jan., 11 uur 7 min. nam. De Elbe werd door een onbekenden steamer aan bakboordzijde, ter hoogte van de mail- kamer, aangevaren en zonk in 10 minuten. Weder stoi machtig. De wacht en uitkijk waren op hun post; ik heb hoop dat een tweede boot, die te water werd gelaten, is opgenomen, aangezien verscheidene visscliers- vaartuigen en een stoomschip in de nabijheid waren. Onder de strikste discipline werd alles; gedaan om menschenlevens to redden." De sleepboot en de vaartuigen, die uitgezon den zijn om naar de vermist worth tide sloep der Elbe te zoeken, zijn onverrichterzake te- Lowestoft teruggekeerd; ook van wrakstukken werd niets bespeurd, terwijl aan de kust ook geene lijken aangespoeld zijn. Men houdt het er voor, dat de sloep in bet noodweer ver gaan is, waartoe ook de koude we! zal hebben meegewerkthet vroor zoo hard, dat meir de riemen nauwelijks kon hanteeren. Volgens den tusschendekpassagier Boetherr is de Crathie wel degelijk terstond wegge- stoomd, toen de botsing plaats vondwei- bleef de boot in de buurt, maar steeds veraf. Ware de Crathie in de buurt gebleven, dar. had zij, volgens Boethen, veel menschenlevens kunnen tedden. De »Norddeutsche Lloyd" heeft beslag doen leggen op het te Rotterdam liggende stoomschip Crathie. De geredde schipbreukelingen van de Elbe zijn thans weer zoover op hun verhaal ge komen, dat zij zei ven eenige mededeelingen kunnen doen over de vreeselijke ramp, waaraan» zij ternauwernood ontsnapten. Te Lowestoft

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2