A0. 1895. Woensdag 6 Februari. IM°. 8719. Eerste Blad. KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. O I) ft. UITGEVER: Buitenlandsclie IIerichten. abonnementsprijs, per kwartaal t 1.85. franco per poef) door het geheele Rijk2.50. MitmderUjke nommers - 0.10. 7 O. mUK RA VBOTBKHTKA AT Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels nut inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, gezien art. 15 der wet van den 26slen Mei 1870 staatsblad no 82), betrekkelijk de grond belasting. brengt ter kennis van de daarbij" belangheb benden, dat de staat, aanwijzende de uitkomsten van de metingen en de kiaehtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen, binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de secrelaiie is nedeigelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den aden Februari 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. P IU s K R IJ K. In de Kamerzitting van Zaterdag stelde de heer Breton den minister van ootlog de vraag of bet "waar is dat de regeeting voor het transport van oorlogsmaterieel naar Madagas kar een overeenkomst heeft gesloten met een Engelsche maatschappij. Genei aal Zurliuden stemde dit toe, wat aangaat het transport van kanonneerbooten en ponten, voor de vaart op de rivieren. Wjj hebben geen gelegenheid oin daartoe Fran- sclie schepen te gebruiken, en met het oog daarop heeft generaal Mercier een overeen komst gesloten met een Engelsche firma, die voor 460,000 frs. het transport heeft aangenomen. Deze verklaring verwekte veel rumoer. De heer Breton antwoordde dat dit contract tot eiken prijs verbroken moest worden. De afgevaardigde Demalvilain zette nu de vraag in een iuterpellatie om. De heer De Mahy kwam nu ook met kracht tegen het gebeurde op, en wees op den slech ten indruk dien het feit, dat Fi ank rijk in deze van He diensten der Engelschen gebruik maakt, op de Hova's moet maken. Deze rede werd met toejuichingen begroet. De heer Le My re de "Vilers deed echter opmerken, dat alleen de Engelsche maat schappij in het bezit was van geschikte vaar tuigen, en deze reeds vroeger voor overbren ging van materieel naar Dahomey had doen dienen; en dat geen andere weg kon ingesla gen worden dan ten koste van groot tijdverlies. Nadat deze verklaringen door den minister van marine Besnard bevestigd waren, werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen. Bit Tumatave wordt geseind, dat de Hova's een mislukte poging hebben gedaan om de stad te beschieten het vijandelijke geschut weid spoedig tot zwijgen gebracht en naar men zegt verloren de Hova's een kanon. De gezondheidstoestand der expeditionaire troepen meet vrij bevredigend zijn. Majunga, op de westkust van het eiland, is door 45ü soldaten der marine-infanterie bezet. De Franschen maakten zicli, bijna zonder verzet te ontmoeten, van de plaats meester. I I 8 0 B 1 A S 5. De keizer en de keizerin hebben een aan- tienlijkbedrag ter beschikking gesteld van het 'o Derlijn gevormde comité tot oridersteu- Ung der nagelaten betrekkingen van hen, die bij het verongelukken'van het stoomschip Elbe het leven hebben verloren. Bij de verkiezingen voor den Wurtemberg- schen Landdag hebben de democraten en de socialisten eene belangrijke overwinning be haald. Van de 69 vei kiezingen, waarvan de uitslag op het oogenblik bekend is, zegevier den de candidate» der Volkspartij in 17. die van het Centrum In 16, de onafhankelijke in 4 en de Duitscbe partij slechts in 9 districten. 25 herstemmingen, moeten plaats hebben, o. a. te Morgentheim, waar de minister-pre sident Voti Mitlnacht staat tegenover een democraat, die vermoedelijk met de hulp der katholieken zal overwinnen. Tot dusver be schikte de Volkspartij slechts over elt zetels in den Landdag, terwijl thans nog 18 barer candidaten in herstemming komen, waarvan er 13 voor haar gunstig staan. Üe sociaal democraten, die tot dusver geen vertegen woordiger in den Landdag hadden, zullen thans 3 of 4 hunner verkozen ziente Stuttgart is de ovet winning hun verzekerd. De Uuitsche partij, vroeger 42 man sterk, zal liet niet verder kunnen brengen dan de 9 reeds veroverde zeteis bij de herstemmin gen hebben zij niet de minste kans. Met het oog op dezen loop van zaken ge looft men niet, dat de regeering vooreerst eene ontbinding van den Rijksdag zal vragen, te minder nog waar Saksen en Deieren in nog meer geavanceeiden zin zullen stemmen. Bij de behandeling der landbouw-begroo- ting in den Pruisisehen Landdag gaf de re geering te kennen, dat haar plan was de onderwijzers aan de volksschool speciale cur sussen aan de middelbare landbouwscholen te doen volgen. S E I 6 I E. In de Kamerzitting van Zatei dag, die door den heer Beernaert werd gepresideerd, deelde de minister van binnenlandsche zaken mede, dat de regeering voor 15 Februari een kies wet voor de provincie en de gemeenten zal indienen. OOSTENEIJ U-H O N G A It IJ E. De Hongaarsche minister van eeredienst heeft bij de behandeling der begrooting voor zijn departement in de Kamer van afgevaar digden verklaard, dat hij geenerlei verande ring in de nog te bphandeleri kerkelijke wet ten zou toestaan, waarmee bet vorige kabinet niet zou hebben ingestemd. De autonomie der katholieken is slechts dan denkbaar, zeide de nrnister, indien zij niet in strijd is met het geen de kerkelijke organen verkondigen. Zijn speciale zoig zal de minister wijden aan de verbetering der vorming van onderwijzers. De minister acht het onderricht voor vrou wen zeer doelmatig voor de vorming van vrouwen- en kinderartsen, evenals vooi apothe kers, en besloot zijne rede, ouder levendige toejuichingen, met de verzekering dat l|w zijn plicht ten opzichte van den grootschen schat der natie, den godsdienst, zou weten te ver vullen. ITALIË. Men bericht dat graaf Fornieüi Brusatti benoemd is tot gezant van Italië te Parijs. Graaf Curtopassi is benoemd tot gezant te St. Petersbuig, geueraal Annibal Ferrero is in missie naar Londen gezonden met de ge loofsbrieven van een gezant; en de hertog van Avarna is benoemd tot minister te Athene. Te Rome zijn Zaterdag huiszoekingen ge daan bij de anarchisten Ravaglia en Capelli. volgens den Griekschen ritus zullen ge- Eorstgerioemde heeft bekend, drie bommen vervaardigd te hebben en er twee daarvan te hebben geworpen bij de inhechtenisneming van Paolo Legu, op den 20n September 1894. De derde boin, verklaarde hij, was bij voor nemens, spoedig te gebruiken. Twee medeplichtigen van Ravaglia zijn in arrest genomen. Bij de huiszoekingen heeft men nog een aantal verdachte voorwerpen, bhkken busjes, ijzerdraad, enz. in beslag ge nomen. Op voordracht van de commissie van kar dinalen voor de Oostersche kei kgenootschap- pen heeft de paus besloten, te Konstantiriopel een hoogeschool te stichten tot vorming van Grieksch-kftiliolieke geestelijken en een kerk te laten bouwen waar de godsdienstoefenin gen houden worden. SPANJE. De gepensioneerde generaal Fuentes, die den gezant van Marokko een slag in het aange zicht gaf, zal waarschijnlijk krankzinnig ver klaar! en voor een poos in een geslicht opge sloten worden. Als pleister op de wonde aan hun waardigheid toegebracht, hebben de leden VS.:; het gezantschap reeds dadelijk de orde van Isabella la Cattolica ontvangen. Daarbij zal de regeering nu waarschijnlijk zeer toeschietelijk zijn met hel verleenen van betaling der door Marokko nog verschul digde oorlogsschatting. Te Madrid hebben Zatetdag eenige officie ren, die in het »Hótel de Russie", waar de Marokkaansche gezant verblijf houdt, mid dagmaalden zich aan het dessert opge wonden en een groot kabaal gemaakt. Zij wei- gerden zich te matigen en werden daarom gearresteerd en naar de militaire gevangenis gebracht. FORTDEAL. Te Lissabon ontvangen officieele depeehes melden, dat een Portugeesche krijgsmacht van 900 man de oproerige inboorlingen nabij Lorenpo Maiquez den 29n Januari aan den rechteroever der Incomatie-rivier heeft ver slagen en tot Maxagnena in wanorde beeft teruggedreven. De Portugeesche troepen wer den bijgestaan door de kanonneerbooten op de rivier. GRIEKENLAND. De Kamer van afgevaardigden zal worden ontbonden; de verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen op 21 Apiil plaats hebben. ill ERIK A. Gedurende de afgeloopen week werd weer voor ruim 7 mi 1 Doen dollars aan goud ui' New-Yoik naar Europa verscheept. Het New Foundiaml.sche ministerie heeft ontslag ingediend. Ue oud-rnmister-presi- dent Whiteway heeft zich met de vorming van een nieuw kabinet belast. Blijkens een bericht uit Montevideo heeft de aanvoerder der opstandelingen in Urutruay, generaal Salgado, de regeeringstroppen in de provincie Satite Maria op 24 Januari j.l. in eene hindei lang weten te lokken en Imri eene belangiijke nederlaag toegebracht. Niet min der dan 246 man werden in het gevecht ge dood en 470 gewond Ook te ToUma hebben de Columbiaansche regeertngstroepen de opstandelingen verslagen en 300 hunner gevangengenomen. De regeering van Ecuador heeft toegestaan, dat de Cliileensche kruiser Esmeralda, welke aan Japan is verkocht, de vlag van Ecuador zal voeren. Dit heelt groote ontevredenheid in de hoofdstad Guayaquil verwekt. De troe pen waren genoodzaakt, op de verbolgen menigte te vuren, waardoor een groot aantal personen werden gedood CHINA. Uit Shanghai wordt van 2 dezer gemeld Naar bet heet, is een Japansch paritserschip door de feilen op het eiland Liu Kung Ti.u buiten gevecht gesteld en zijn twee torprdo- booten in zinkenden staat gebracht. Het Chi- neescbe eskader bevindt zich nog in de haven van Wei-Hai-Wei. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de gezanten van Engeland, Frankrijk en Rus land te Tokio en le Peking instruction van hunne regeeringen hebben ontvangen om China en Japan aan te raden de vredesvoor waarden te regelen. Volgens eene depeche uit Chefoo van 3 dezer hebben de Japanners zich meesterge maakt van liet eiland Liu-Kung-Tau in de haven van Wei-Hai-Wei. Na een vernielend bombardement' van verscheidene uren landde de Japansche vloot hare gewapende zeelieden, die zich van alle batterijen meester maakte na een verwoed gevecht. Van weeszijden vie len daaibij veel dooden en gewonden. De Chineesche en Japansche vloten zetten daarop den strijd voort. De Times verneemt uit Wei-Hai-Wei dat de Chineesche vloot vergeefs trachtte te ont komen De Japanners moeten de Chineesche westerforten van Wei-Hai-Wei nog nemen. De Times verneemt uit Tientsin dat de noor- derforteti het ook nog uithouden. Een Ja- pan-ch oorlogsschip werd ontredderd, en eene Japansche torpedoboot zonk, terwijl zij tracht den noorderingang te foiceeren. Volgens bericht uit Shanghai arresteerden de Cluneezeti een partij Amerikaansche offi cieren van het oorlogschip Concord die ge land waren om te jagen, waarbij zij accidenteel een Chinees doodden. De kommandant der Concord ontscheepte mariniers om de gevan genen te ontzetten. Volgens belicht uit Haielieng kwatn de on derkoning Liu te Newclnvang aan om het opperbevel in Mantsjoerije over te nemen. De Japanners ontvingen tijding dat hij bij Thorns beschikt over 40,000 man en naar Haielieng avanceert. JAPAN. De Kamer beeft een re-olutie aangenomen dat het doel van den oorlog niet was bereikt en de Kamer bereid was, al voor don ooi log noodige gelden goed te keuren. Volgens de laatsle berichten den 2n dezer te IlboMiima ontvangen duurde het gevecht om Wei-llai-Wei. dat in den vroegen Ochtend begon, tot half vijf in dmi namiddag voori. Ue Chineesche forten op het eiland Liu Kung Tau en de vloot onderhielden eene gedachte kanonnade tegen de Japanscheschepen en de veroverde forten. Volgens bericht, uit Hiroshima willen de Chineesche vredesgezanten in üe verga lei ing van Zaterdag terstond overgaan tot de vredes onderhandelingen maar de Japanners ver klaarden eene vooiatgaande uitwisseling van volmachten noodzakelijk en bevonden de Chi neesche gevolmachtigden onbevoegd om be langrijke punten uit te maken zonder telkens uit Peking instruction aan te vragen. De Japan sche gevolmachtigden weigerden met deigely ke m

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1