N°. 8720. ft0. 1895. onderdag ebruari. egenenveertigst© Taargana;. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. U IT G E VER: J, ODE Bttitenlandsche Berichten. COURANT. IBONNKHENTSPRIJS, per kwartaal jnno per post, door het geheele Ryk ifcouderlijke norfimcrs t 1.85. 2.50. - 0.10. BURKAF: BOTERtTH IT 7 O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0,10. Drie»aal geplaatst wordt tegen tweekaal berekend. 11 1 ENGELAND. In de troonrede, gisteren ter opening van het Parlement voorgelezen, zegt de koningin, dat de verhouding tot de buitenlandsche mogendheden steeds bevredigend is en vriend schappelijk, vermeldt de met Frankrijk ge troffen grensregeling van Sierra Leona, be treurt, dat de oorlog tusschen China en Japan nog voortduurt. De regeering heeft een ver trouwelijke en vriendschappelijke overeen komst gehandhaafd met de mogendheden, die in deze landstreken belangen hebben en zal geen gunstige gelegenheid laten voorbijgaan om een vredelievende oplossing van den strijd te verkrijgen. Tengevolge van een rapport over buiten sporigheden, die door Turksche troepen in Klein-Azië zijn begaan, heeft de reg. het haar plicht geacht in overleg met andere mogendheden stappen bij de Porte te doen. Ce sultan verklaarde, dat het zijn voornemen was de schuldige officieren en soldaten streng te straffen en zond een enquête-commissie uit; de afgevaardigden der mogendheden, die consulaten hebben te Erzeroum, zullen de commissie vergezellen. Pe rede kondigt verdert aan de indiening van wetsvoorstellen tot verandering der agra rische wetten in Ierland, teneinde den toe stand te verbeteren der uitgezette pachters tot scheiding van kerk en staat in Wales tol beperking van den drankhandel bij stem ming door de bevolking; tot invoering van het enkelvoudig kiesrecht («one man one vote") en eindelijk tot instelling van scheids- gerïchten tusschen werklieden en werkgevers. In het Hoogerhuis rechtvaardigde lord Herschell gisteren zijne actie met betrekking tot den rechter Vaughan Williams en ver klaarde de beschuldigingen tegen deze actie ongegrond. Indien ~ij gegrond waren, dan ®u bij niet waardig wezen lord kanselier te zijn. Bi] het debat over het adres van antwoord op de troonrede, zeide Rosebery, met betrek king tot Armenië, dat hij wel geloofde dat de door de Porte gezonden commissie van onderzoek, onder het toezicht der mogendhe den, de waarheid aan het licht zal brengen. Indien de geruchten omtrent de gruwelen waar zijn, dan kan de toestand der Christenen in lein-Azië niet blijven, wat hy thans is. De vermindering van misdaden in Ierland was vooreerst toe te schrijven aan eene wgze, welwillende en vastberaden politiek, en verder aan de omstandigheid, dat Ierland weet dat de rechtmatige aspiraties van het lersche volk bovenaan blijven, staan op het PMgramrna der liberale party at den landbouw betreft, de toestand tkwvan behoorde tot de allergewichtigste vraagstukken; doch men moest het verslag der commissie van onderzork afwachten al vorens hulpmiddelen te kunnen voorstellen. Ten opzichte van het Hoogerhuis herhaalde Rosebery dat de tegenwoordige verhouding een ernstig gevaar oplevert, en dat dit vraag stuk diende behandeld te worden langs den weg van eene resolutie in het Lagerhuis. Het was echter geen zaak, deze resolutie thans reeds te verlangen, aangezien er op haar eene ontbinding volgen moet, terwijl de regeering vooraf nog eenige ontwerpen wenscht door te zetten, overeenkomstig hare beloften. Het adres van antwoord werd goedgekeurd. Bij het debat in het Lagerhuis over het adres van antwoord op de troonrede, zeide Harcouit te gelooven dat geen gouvernement en geen vorst oorlog verlangt, maar dat allen oprecht en ernstig den vrede wenschen. Wat de vloot betrof, zoo was de regeering voor nemens het verleden jaar ingeleide programma loyaal ten uitvoer te brengen. Het debat werd verdaagd. F R A N K R IJ K. De overeenkomst tot bevestigingen regeling van Frankrijks recht van voorkeur bij verkoop van den Kongostaat, in geval deze door België wordt overgenomen, is gisteren geleekend. De Kamer heeft Maandag op voorstel van Millerand besloten, dat een commissie van 35 leden belast zal worden met een onderzoek naar de omstandigheden, waaronder het be kende contract met de Zuider-Spoorwegmq. gesloten werd. Evenals destijds de Panama commissie, heeft deze judiciaire macht, en is zij bevopgd tot het doen van huiszoekingen enz. Toen een der afgevaardigden een opmer king maakte, riep Millerand: «vergelijkt gij Raynal dan reeds met Rouvier en Jules- Roche Waarop Rouvier verontwaardigd opsprong, en zeide niet toe te laten dat iemand, die zich voor de Kamer en het land gerecht vaardigd heeft, telkens weer beleedigd wordt. Iti de Kamerzitting van gisteren heeft de minister Dupuy-Dutemps verklaard dat, zoo dra nadere bijzonderheden omtrent de ramp in Monceau-les-Mines bekend zouden zijn, een krediet-aanvrage om de ongelukkigen ter hulp te komen de Kamer zou bereiken. Later voegde de minister hierbij, dat hij de resul taten van het onderzoek naar deze ramp open baar zou maken. De minister Iiibot betreurt het dat een naburige natie de Fransche met een wet op de verantwoordelqkheid voor ongelukken in de fabrieken is voor geweest en belooft de behandeling van dit wetsontwerp in den Senaat te zullen bespoedigen. Een wet is afgekondigd, krachtens welke op loonen en salarissen beneden 2000 frs. 's jaars voor schulden geen beslag kan wor den gelegd voor meer dan 10 pCt. van pet bedrag en dat geen afstand geldig is voor meer dan geljjk bedrag. Werkgevers mogen van het loon enkel schulden afhouden die hun toekomen, wegens geleverde gereed schappen of grondstoffen, wegens voorschot ten niet meer dan 10 pCt. Wat wegens werk, dat onder handen is, vooruit is betaald, geldt echter niet als zoodanig voorschot. De wet verlaagt tevens de gerechtskosten voor geschillen van zulke arbeiders enz. en verleent daarbij vrijstelling van zegel- en registratie rechten. Rochefort is te Parijs teruggekeerd. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door de afgevaardigden Clovis Hugues, Castelin Jourde en Gérault-Richard. Rochefort riam plaats in een landauer met de redacteuren van de Intransigeant. BELGIE. In de Kamer heeft Desnet namens de socialisten verklaard, dat zij tegen de be grooting van oorlog zullen stemmen. Als redenen gaf hij op hun bewondering voor de internationale arbitrage en bun afkeer voor de loting en het reinplacantensteLel. ZWITSERLAND. Dcvraag of Zwitserland voortaan eene diplo matieke vertegenwoordiging zal bezitten, is bij referendum in onikennenden zin beslist. Slechts in drie kantons was de meerderheid gezind ten gunste van een dergelijke verte genwoordiging de overige hebben met een meerderheid van 60 a 80,000 stemmen uit gemaakt, dat alleen de consulaire vertegen woordiging, als zijnde veel minder kostbaar en voor het doel veel practischer, behouden zal blijven. In bet kanton Bern is de verplichte vacci natie eveneens bij volksstemming afgeschaft met omstreeks 20,000 stemmen meerderheid. De medische autoriteiten en de pers in bet algemeen hebben krachtig geijverd voor het behoud der verplichte inenting maar het heeft niet mogen baten: de plattelandsbevol king heeft haar zin doorgedreven. SPANJE. Het Marokkaansche gezantschap dat te Madrid vertoeft, heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken en aan de infante Eulalia. Om goed te doen uitkomen hoezeer men het incident met gene raal Fuentes betreurt, heeft de koningin regentes het geheele gezantschap uitgenoo- digd, ten paleize te komen theedrinkendaar aan werd voldaan, en de regentes, de koning en de geheele koninklijke familie waren tegenwoordig. BUL G A R IJ E. Bij de aanvullings-verkiezingen voor de Sob ra rij e, welke waren uitgesteld tot na de inwerkingtreding van het amnestie-besluit, hebben 18 candidaten der regeering en slechts 2 der oppositie gezegevierd. Stambauloff, Zankoff, Tontchef, Grekoff, generaal Nicolaïef, majoor Popoff en verscheidene andere bekende staatslieden, die zich candidaat hadden gesteld, werden niet verkozen. T R K IJ E. De minister van justitie moet de rechtban ken hebben aangeschreven op Armenische misdadigers de zwaarst mogelijke straffen toe te passen. AMERIKA. Voor zoover bekend is, vraagt de Mexicaan- sche regeering van Guatemala een schade vergoeding van 18 millioen dollars voor drie handelshuizen, welke door invallen van Gua- temalasche benden schaoe geleden hebben. De minister van financiën van den staat Zuid-Dacota heeft zich uit de voeten gemaakt, met achterlating van een tekort in de schat kist van 353,000 dollars en een actiet van slechts 16,500 dollars. De legeering heett voor de ontdekking zijner schuilplaats eene premie van 2000 dollars uitgeloofd. Het blijkt dat de ontrouwe ambtenaar geld uit de schat kist heeft gebruikt, om eenige bankiers op de been te houden, maar daarin niet is ge slaagd. Het tekort wordt bijna geheel door borgstelling gedekt. De burgemeester van Brooklyn beeft het besluit van den gemeenteraad vernietigd, waarbij bepaald werd dat de trambeambten minstens vier maanden in die stad moesten woonachtig zijn. De bedoeling van dit besluit was, de trammaatschappijen te beletten de werkstakers door personeel van buiten te vervangen. AFRIKA. De Ruitsche ondernemingsgeest begint zich al ijverig te laten gelden in de Transvaal. Te Volksrust, dicht bij de grenzen van Oranje "Vrijstaat en Natal, zal een fabriek van ge weven stoffen opgericht worden met voorna melijk Duitsch kapitaal en uitsluitend Duit- sche werkkrachten De Transvaalsche regee ring stelt veel belang in de onderneming en zij heeft ondersteuning van staatswege beloofd, behoudens goedkeuring van den Volksraad. Voorts bestaat er plan tot bet vestigen van verscheidene andere Duit=che nijverheids- ondernemingen. CHINA. De laatste berichten uit Wei-Hai-Wei melden dat de Japanners den 2n dezer des avonds den aanval op de Cbinee«che forten van het eiland Liu-Kung-Tau hernieuwden. Op den middag van den 3n dezer boden de forten nog tegenstand. Volgens rechtstreeksche en zijdeiingsclte berichten uit Wei-Hai-Wei duurt het vechten daar met verwoedheid voort, terwijl ver schillende vreemde oorlogsschepen het aanzien. De Japanners, die op het eiland Liu-Kung- Tau geland zijn, hebben nog niet alle forten kunnen nemen. De strenge koude hindert de Japanners zeer. Eene vorst van 26 giaden en sneeuwstormen uit het noorden dwongen den Japanschen admiraal tijdelijk met zijne vloot naar eene veilige ankerplaats weg te stoomen, met achterlating van een klein

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7