A°. 1895 'aterdag 9 ebruari. N°. 8722. egenenveertigstp .T a a r g* a ri j*. Üuitenlandscïie Berichten. Verschijnt dageüjks, uitgezonderd Dinsdag, tl I TG EVER: J. ODE. B 0 U R A11. Abonnementstkus, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afionderlpe nommers f 1.85. 2.50. 0.10. HU IK BA (I BOTBKSTKAAT SO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In liet Lagerhuis heeft de heer Grey gis teren verklaard dat noch door Frankrijk noch door Madagascar kennis is gegeven van het uitbreken van den oorlog, maar feitelijk heb ben er vijandelijkheden plaats gehad, en in verband hiermede zal de heer Grey de rechts geleerde raadslieden der Kroon raadplegen over de vraag of het aan Engelsche stoom- booten geoorloofd kan zijn ooilogsmateriaal voor een der oorlogvoerende pai tijen te ver voeren. De Engelsche regeering zal in elk geval neutraal blijven. De lieer Grey verklaarde het verder niet gewensclit, thans de correspondentie over Armenië over te leggenmaar volmaakt ongegrond is het beweren, dat hij aan de Porte de verzekering had gegeven dat die correspondentie niet zou worden openbaar gemaakt. Sir William Harcourt kondigde aan dat de regeering de benoeming eener commissie van enquête zal verzoeken naar de nooden, voort spruitende uit de werkloosheid. Het Lagerhuis hervatte vervolgens de be raadslaging over het door Jeffreys voorge stelde amendement op het adres van antwoord. Shavv Lefevre bestreed dit amendement. Hij noemde het onmogelijk, wettelijke maatrege len voor te stellen zoolang de commissie van enquête haar rapport nog niet heeft uitge bracht. Keir Hardie verklaarde te gelooven dat de toestand der asbeidersklasse erger is dan te voren, maar lettende op hetgeen de regeering nu blijkt te willen doen ten op zichte der werkloosheid, is hij bereid den uitslag der enquête af te wachten. Intusschen blijft hij van oordeel dat het kwaad enkel en alleen bestreden zal kunnen worden door •eene hervorming van het geheele stelsel der nijverheid op den grondslag van het socialisme. Naar de Times van haren correspondent te Parijs verneemt, zullen Rusland, Engeland, Frankrijk en waarschijnlijk ook de Yereenigde staten, ten opzichte van de kwesties, naar aanleiding van den Oostaziatischen oorlog •ontstaan, in hoofdzaak de volgende houding aannemen. He eventueele tusschenkomst dezer mogend heden zal onbaatzuchtig zijn, men zal China verzoeken de linvens voor het wereld verkeer te openen. De mogendheden zullen met hare tus schenkomst wachten, tot China zich over wonnen verklaart en werkelijk vrede ver- 1 langt. Japan zal van het vasteland van Azië niets moge» annexeeren. De oorlogsschatting j zal door de oorlogvoerende partijen worden j vastgesteld, en men zal Japan niet verhinde- vsn eenige stellingen te blijven bezetten, tot- j dat die schatting betaald is. Verder moet de geheele wereld van de openstelling der havens kunnen profiteereu en zal men China verzoeken, een Europeesch muntstelsel in te voeren. 1) I T f C H L i S B. De Rijksdag hield zich Woensdag bezig met de behandeling der door de centrum- leden Hitze en Lieber ingediende interpella tie welke wettelijke maatiegelen de regee ring voornemens is te nemen tot uitvoering van het keizerlijk besluit van 4 Februari 4800 over den vorm, waarin arbeiders door verte genwoordigers, die hun vertrouwen genieten, kunnen deelnemen aan de regeling van ge meenschappelijke belangen en tot waarneming hunner belangen bij onderhandelingen met de werkgevers en regeeringslichamen, en of daartoe mogen worden verwacht de wettelijke erkenning van beroepsverenigingen en de spoedige instelling van Kamers van arbeid. De rijkskanselier antwoordde dat de bereids ingediende ontwerpen het bewijs leveren dat de legeering in den geest van het aangehaalde keizerlijk besluit werkzaam is; of spoedig een ontwerp in den zin van hei tweede deel der interpellatie kan worden verwacht kon lig voor het oogenblik niet toezeggen, aan gezien het ministerie daarover nog niet van gedachte gewisseld heeft. In de commissie uit den Rijksdag, belast met het onderzoek der »Umsturz Vorlage", heeft generaal Von Spitz een onomwonden woord meegesproken. Vroeger, zoo verklaarde generaal, ging het nogtoen trachtte de sociaal-democratie langs wettelijke» weg de positie van den arbeider te verbeteren dit streven was wel vereenig- baar met trouw aan vorst en godsdienst. Sedert echter de sociaal-democratie zich op een revolulionnair standpunt geplaatst heeft, is het gezag in het leger niet meer veilig voor hare aanvallen en moet dat gezag dus door de wet beschermd worden. Het bekende parlementslid Barth (vrijz. vereeniging) verklaarde nu tegen 412 van dit ontwerp te zullen stemmen. Zelfs een familiebetrekking tusschen een soldaat en een sociaal-democraat zou de aanleiding kunnen worden voor de toepassing van 142. Ook Bebel constateerde nu dat het geheele ont werp niets is dan een uitzonderingswet tegen de sociaal-democratie. r It A N K It IJ K. I De heer Ribot verklaarde in de Kamer zitting van Woensdag, die weder grooten- deels werd besteed aan de begrooting van landbouw en koophandel, dat hij aan de Ka mer zal voorstellen, van Maandag af dageljjks twee zittingen te houden. Door den socialist Mesureur werd nu het voorstel gedaan, dat de Kamer de commissie voor den arbeid zou gelasten, eenige leden uit haar midden een onderzoek te doen instel len naar de, ramp te Monceau-les-Mines. De minister-president Ribot meende dat na het onderzoek, reeds door de regeering bevolen, en waarvan de uitslag aan het parlement medegedeeld zal worden, zulk eene enquête onnoodig is: een enquête moet ingesteld wor den met het oog op wettelijke bepalingen. 'oen de heer Mesuieur bleef aandringen, dsed de lieer Ribot opmerken dat de Kamer niet talrijk genoeg was om een besluit te riemen. De zitting werd toen opgeheven, zon der dat men tot eene beslissing gekomen was. De socialistische groep in de Kamer van afgevaardigden heeft voorstellen ingediend, strekkende om het onderzoek naar het vader schap geoorloofd en wettige kinderen met niet uit een huwelijk gesprotene voor de wet gelijk te stellen. Koning Alexander van Servië is Donderdag te Bianitz aangekomen, waar zijn moeder, de burgemeester, de onderprefect en een talrijke menigte met een muziekkorps den hoogen gast opwachtten. De stad was in vlcggentooi. NOORWEGEN. Dé koning heeft alweer de staatslieden Astrup en Svetdrup gehoord, maar nog aan niemand de vorming van.een kabinet opge dragen. RUSLAND. Het liberale dagblad Ruskaia Zhiza is geschorst, omdat het op hervormingen aan gedrongen en gelaakt had, dat, krachtens nadere bepalingen omtrent liet dezer dagen door den czaar ingestelde nOndersteunings- fonds voor letterkundigen en journalisten", viijdenkers uitdrukkelijk worden uitgesloten. Een van de adellijke heeren die de eerste ontvangst van deputaties door den keizer en de keizerin hebben bijgewoond beschrijft den indruk van Nicolaas' woorden in een brief aan de Moskófshija Wédomosti in de volgende hartverheffende termen vNau welijks hadden de eerste woorden van den keizer weerklonken, of de geheele menigte van aanwezigen, als gehoorzamende aan een tooverachtige ingeving, verbrak haar gelede: en en begon onweerstaanbaar op te dringen, om niets van de kostbare woorden te vei liezen. De keizer wachtte een oogenblik, en vervolgde nog luider, nog verstaanbaarder. Toen hij gekomen was aan de woorden: »Ik zal het begin-el van de autocialie handhaven", weerkaatste een onweerstaanbaar hoera" tegen de gewelven van de zaal van het paleis: met die woorden was alles gezegd Velen maakten het teeken des kruises en schreiden, anderen, die elkander voor een oogenblik nog niet kenden, vielen elkaar om den hals. Zoo dra later de deputaties verlof hadden gekre gen om heen te gaan, begaven zich de adel lijken aan den eenstemmigen drang huns har ten gehoor gevende naar de Izakskathedraal en verrichtten er een dankgebed." Commentaar overbodig. Het is niette hopen dat smet die woorden" alles is gezegd. O O S T EN R IJ K-U ONGAUIJE. De Landdag van Tyrol en Vorarlberg heeft besloten, het jagen op Zondag te verbieden, en Zaterdagavond en Zondag het dansen. Bovendien is bepaald, dat bezoekers van een bal, indien zij jonger zijn dan 48 jaar, ver gezeld moeten zijn van oudere personen. ITALIË. De bevolking van Sicilië schijnt de regee- ring haar optreden uog niet ie kunnen ver geven de oppositie is er sterker dan ooit. Te Catania is de bekende, nu in de gevangenis vertoevende, afgevaardigde De Felice door de advocaten tot lid van hun raad van tucht ge kozen. Dr. Barbato, een van de hoofden der Fasci, is tot afgevaardigde gekozen te Piana dei GreciGaribaldi Bosci, een andere aan voerder der Fasci, te Palermoterwijl te Budrio de socialist Andrea Costa den doorzijn optreden te Palermo befaamden generaal Mirrl heeft geslagen, en nu weder de heer De Fe lice te Catanie «erkozen is. PORTUGAL. Het Portugeesch bestuur aan de Delagoa- baai heeft bekendgemaakt dat de dagblad reporters die voor Portugal nadeelige berich ten seinen als spionnen zullen worden uiige- wezen. De Portugeesche troepen hebben de krijgsverrichtingen tegen de muiters gestaakt, wegens het regenachtige weer, en keeren terug naar Lorenjo Marquez, na de kraals aan de rivier Incomati te hebben verwoest. S E R V I E. i Zooals men weet, is gedurende de afwezig heid van koning Alexander uit zijn land de ministerraad met de waarneming van het I regentschap belast. De minister-president Cristilch heeft van dat tijdelijk gezag gebruik gemaakt, om aan de prefecten eene circulaire te zenden, voorschrijvende welke houding zij t hebben aan te nemen tegenover de aanstaande verkiezingen voorde Skupschtina. Dat zonder linge staatsstuk, dat door de Odjek en de Zaslava wordt openbaargemaakt is van den volgenden inhoud sDe prefecten zullen bij het opstellen dei- kiezerslijsten rekening houden met de poli tieke denkwijze der kiezers. Zij zullen op die lijsten plaatsen de namen der kiezers, die gunstigg^stemd zijn voor de regeering, meer be paaldelijk der progresrislische en jong-liberale partij, ook indien die kiezers niet de vereisehte belasting van 30 francs betalen. Zij zullen er daarentegen niet op plaatsen de namen van de kiezers die tot de oppositie belmoren, zelfs indien deze den gevorderden census be talen. Het bestaan van het kabinet, zoowel als het lot der prefecten hangt van den uit slag der verkiezingen af." T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het ontslag van Tachim-pacha als vali van het Armenische district Billis niet is te beschou-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1