HlnnonlaiHlsolio Ber ich ten. Letteren, Kunst en Wetenschap, wen als een bewijs dat de sultan van zijne schuld overtuigd is, maar alleen als bewijs dat de sultan het ingestelde onderzoek naar de jongste gruwelen zoo onpartijdig mogelijk wenscht te doen geschieden, en allerminst de commissie door tegenwerking of lijdelijk verzet van ambtenaren in haren arbeid be lemmerd wil zien. A M E R I K A. Het Huis van afgevaardigden der Ver- eenigde Staten heeft de behandeling van het ontwerp tot afschaffing der differenlieele rechten op Duitsche suiker uitgesteld tot a.s. Dinsdag, in afwachting dat de diplomatieke correspondentie over dit onderwerp is be kendgemaakt. De ongeregeldheden te Brooklyn nemen weer toe, nu de soldaten naar huis zijn gezon den. Maandagavond hernieuwden de werksta kers hun aanvallen op de trams en op het personeel dat door de maatschappijen in dienst is genomen ook werden de draden van de eleetrische geleiding doorgesneden. De politie nam 30 oproermakers in hechtenis. Het verschil tusschen Brazilië en de Argen- tijnsche republiek over een belangrijke strook land aan de Rio Pepiriguanu is ten voordeele van eerstgenoemden staat door president Cleveland beslist. AFRIKA, Uit Kaapstad wordt gemeld dat Joubert ontkent dat de mobiliseering van de artillerie Swazieland betreft. Zij zou betrekking hebben op het negeropperhoofd Magoeba. Uit Zoutpansberg komt het bericht dat Kruger voornemens is, de vrijwilligers het burgerrecht aan te bieden. De Times verneemt uit Pretoria dat de regeering artillerie zond naar Komati, tot bewaking van de Portugeesche grens. CHINA. Uit Chefoo wordt van 6 dezer gemeld De Chineesche vloot in de haven van Wei- Hai-Wei beschiet het stadsdeel, dat door de Japanners wordt bezet. Drie vreemdelingen, Walpole, Sclinel! en Thomas zijn gedood of krijgsgevangen. De opperbevelhebber van het eerste Japnnsche legerkorps generaal Nodzu moet te Haitching in Mantsjoerije gesneuveld zijn. Volgens nader bericht uit Chefoo duurt het bombardement van Wei-Rai-YVei voort. Beide partijen handhaven hun stellingen, ook de Chineesche vloot, welke geen trebrek aan ammunitie schijnt te hebben. Een telegram uit Shanghai meldt dat de kapitein Montagu van het Engelsche oorlogs schip Pigeon, toen hij te Nanking aan land was gegaan, zwaar beleedigd is. Tot dusver hebben de Chineesche autori teiten geen genoegdoening verschaft. AUSTRALIË. De federatie heeft alweer meer kans van slagen. I" de conferentie der premiers der ver schillende staten is in beginsel vastgesteld op welke wijze een algemeene wetgevende vergadering zal worden bijeengeroepen en hoe een ontwerp-constitutie zal worden behandeld. Volgens een bericht uit New-York beslaat de mogelijkheid, dat de gewezen koningin van Hawaï, Liliuokalani, naar San Francisco zal worden gezonden. De samenzweerders, die aan den laatsten opstand hebben deelge nomen, zullen zwaar gestraft worden; eenigen van ben zullen ter dood worden veroordeeld, waaronder ook eenige Engelsche onderdanen. ]n liet geheel zijn 164 personen gearresteerd. SCHIEDAM, 8 Februari 185)5. Onze geachte stadgenoot de heer C. 1.P. van der Schalk, lid /an den gemeenteraad en bestuurder van verschillende instellingen, is gisteravond, na een kortstondige ongesteld heid, in den ouderdom van 63 jaar, plotseling overleden. De afdeeling Schiedam van den uRoomsch- katholieken Volksbond" heeft een arbeids beurs opgericht. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Mei a.s., benoemd tot consul-generaal met den persoonlijken titel van zaakgelastigde te Te heran, de heer W. L. Bosscharl, thans vice- consul, met den persoonlijken titel van consul, te Hamburg, en tot vice-consul te Hamburg de heer J. H. de Reus, leerling-consul, met den persoonlijken titel van vice-consul, thans werkzaam aan het consulaat te Konstantinopel. Door den minister van waterstaat is de vol gende circulaire gezonden aan de commis sarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën Bij gemeenschappelijke beschikking van 28 November/8 December 1894, opgenomen in de Staats-Courant van 1894, no. 305, is door den minister van marine en mij nader vast gesteld het sein tot het vragen van gemeen schap tusschen een Nederlandsch vissclters- vaartuig en een Nederlandscheu oorlogsbodem, belast met de uitoefening van het politie toezicht op de visscherij in de Noordzee over eenkomstig het bepaalde bij de internationale overeenkomst van 6 Mei 1882, opgenomen in het Staatsblad van '1884, no. 40. Tevens is daarbij vastgesteld eene beknopte seintabel, waarmede op eenvoudige wijze de meest voor komende mededeeiingen tusschen het politie- vaartuig en een visschersschip kunnen wor den gewisseld. Door tusschenkomst van het college voor de zeevisseherijen zijn aan alle readers van vis- sehersvaartuigen, waarmede de visscherij in de Noordzee en op de kusten van Groningen en Friesland wordt uitgeoefend, exemplaren der seintabel ter hand gesteld, teneinde daar mede de gezagvoerders hunner schepen in kennis te stellen. Het is intusschen ook gewenscht, dat bij het in de vaart brengen van nieuwe vaar tuigen een exemplaar der seintabel wordt uitgereikt. Deze uitreiking zou het best kunnen plaats hebben door de burgemeesters bij gelegen heid van de inschrijving van nieuwe vaartui gen in het daartoe .bestemde register. Ik heb mitsdien de eer U H.E.G. te verzoe ken, de burgemeesters der genieenten in uw gewest, waar reederijen van visschersvaar- tuigen, welke de Noordzee bevaren of op de klisten van Groningen en Friesland hun be drijf uitoefenen (zie bijlage I, sub A en C van het verslag van het college voor de zeevissehe rijen over 1893) uit te nooilïgen, in boven- staatulen zin, hunne medewerking te verlee- nen en hun daartoe eenige exemplaren van de seintabel, waarvan een zeker getal hier nevens gaat, te doen toekomen. In de Stct. van den 8n dezer vindt men een vanwege het ministerie van koloniën openbaar gerriaakten staat van nalatenschap pen, berustende bij de weeskamers te Batavia, Samarang. Soerabaija, Padang en Makasser, waarvan de saldo's, als de som van f250 niet te boven gaande, door de daarop recht hebbenden ook kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bij het ministerie van koloniën. De ditkeering van eene nalaten schap in Nederland zul niet eerder geschie den dan nadat van het Indisch bestuur be licht zal zijn ontvangen, dat zich nader geen schuldeisclieis bij de weeskamer hebben aangemeld en het ministerie van koloniën tot betaling van liet saldo kan overgaan. Gisterochtend beeft een commissie van be langhebbenden bij de suikercultuur op Java zich hij den minister van koloniën vervoegd om hem een rekest aan te bieden, teneinde afschaffing van het uitvoerrecht op de suiker te verkrijgen en andere voordeden te vragen, noodig opdat de suikercultuur op Java in stand zal kunnen blijven. Het nationaal fonds voor nagelaten betrek kingen van gesneuvelde militairen in Indië heeft van den Haagschen Gvmnasiastenbond ontvangen de som van f 971.76t/„ zijnde het batig saldo van de voorstelling, op 4 Januari j.l. in de dierentuinzaal gegeven. Het bestuur der sociaal-democratische arbeiderspartij in Nederland heeft alle ver- eenigingen van personen in Nederland die voorstanders zijn van eene zoo spoedig en zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, en alle Nederlandsche arbeidersorganisaliën uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering op Zondag 40 Maart a.s. te Amsterdam in pd'Geelvinck", om te beraadslagen over de oprichting van een algemeen democratisch en arbeiderscomité voor de uitbreiding van kiesrecht. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Januari j.l. 459,821 reizigers met een opbrengst van f37,236,09, tegen 460,809 reizigers meteen opbrengst van f 37,358,45Vs iu Januari 1894. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand beliepen f 19,878,48, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1894 f21,192,15 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1895 beliep f57,114,57, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1894 f58,55U,70V3 beliep. Te Rotterdam werd hedenvoormiddag de hulp der politie ingeroepen tot het bewaken van 111 fusten jenever, per stoomboot uit Schiedam aan de Boompjes aangevoerd en daar op den wal gelost. Sjouwers waren bezig de vaten open te maken en met pijpjes de jenever er uit te zuigen. JV- li. Ct De gemeenteraad van Oud-Beieiland be sloot aan de Rotterdamsche tramwegmaat- schappü de Ooststraat als de geschiktste plaats aan te wijzen voor het station der stoomtram Rotterdam Oud-Beierland, omdat de dijk bij het politiebureau te veel het ver keer met andere voertuigen zou belemmeren. Vermoedelijk zullen Voorneen Putten later met een tram aan Oud-Beierland verbonden worden. De Merwede te Werkendam zit sedert gisterochtend zeven uur vast. Ook te Leks- mond heeft het ijs in de rivier de Lek zich vastgezet, evenals te Deventer boven de schipbrug. De Schelde is sedert gisterochtend van Austruvveel af voor zeil- en stoomvaart ge sloten. Het loodskantoor levert geen loodsen meer af. Verscheidene stoombooten liggen ingevroren. Het vriest 15 graden. Bij den Uaarlemschen gemeenteraad is een verzoek ingekomen van de arbeidsraden, al daar, om te overwegen, in hoever het moge lijk is, in ile bestekken van gemeentewerken bepalingen op te nemen omtrent minimum loou en maximum arbeidsduur. Van den Drommedaris te Enkhuizen is in de Zuiderzee, richting zuid-zuidwest, een tjalk schip tusschen het ijs bekneld gezien. Door de vereeniging tot redding van schipbreuke lingen zijn tien mannen en twee ijsvlelten, rijkelijk van proviand voorzien, per as naar Oosterleek gebracht, om van daar uit te trachten het tjalkschip te bereiken. Te Gort'edijk is Zondagavond, gedurende de godsdienstoefening, het plafond der her vormde kerk ingestort. Het ongeval liep zeer gelukkig af. Slechts éen persoon werd gewond, liet gaf natuurlijk een vreeselijke ontsteltenis. Men schrijlt uit Drente aan liet N. v. d. P.: »Op het platteland wordt met den dag het gebrek aan brandstof grooter. Vooral hij de mingegoeilen is de nood zeer hoog, In het algemeen toch stoken deze turf en hout aan den haard en gebruiken zij geen kachels, zoodat zij geen steenkolen of cokes kunnen gebruiken. Bovendien zijn deze laatste op vele plaatsen evenmin te verkregen als turf. Dat arbeiders met een kruiwagen tochten doen van twee uren gaans zooals onlangs uit Beilen naar Smilde is geen zeldzaam heid. Er zijn in eerstgenoemde gemeente ge zinnen, die in drie dagen geen vuur aan den haard hebbeu gehad." Te Zwolle is gistermiddag een 4-jarig meisje door de tram overreden. De arme kleine was dadelijk dood. Door de politie te Apeldoorn is op het ge hucht het Loo eene dievenbende ontdekt. Deze lieden gingen er 's nachts op uit om te stelen wat maar onder hun bereik kwam. Zij zijn o. a. in het bezit gevonden van verschil lende voorwerpen onlangs te Twello ontvreemd. Een 71-jarig Maarseveener werddezer dagen voor den rechter te Arnhem gedagvaard^ beschuldigd van aldaar in kennelijken staat te- zijn aangehouden. Het bleek echter, dat de man nooit van zijn leven in Arnhem was geweest, en men heeft hem zijne reiskosten vergoed. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur werd de landbouwer G. v. D., te Wichen, van den molen komende, waar hij een boodschap had verricht, door een der wieken zoodanig tegen het hoofd getroffen, dat hij eenige oogen- blikken daarna overleed. Te Hillegom is het driejarig zoontje van L. O,, door het spelen met een doosje lucifers dat het bij afwezigheid van de moeder had weten machtig te worden in brand geraakt. Met zeer ernstige brandwonden is het kind naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. In de omstreken van Roermond zijn opge graven verschillende urnen, schotels en graf lampjes, allen uit den Romeinschen tijd. Elbe. Op de Engelsche kust bij Sizewell, Mins- mere, Thorpe en Aldborough Woodbridge zijn elf reddinggordels aangedreven, waaronder eenige gemerkt Elbe en te Lowestoft werd- een lijk geland in de uniform der maat schappij. Door op het lijk gevonden beschei den is gebleken dat dit het lijk is van den chef-hofmeester H. Pschunder. Ook te Harwich zijn eene ieddinggordeï gemerkt Elbe en eenige handschoenen aan gedreven. Te Soulhwold zijn vier mailzakken en een vrouwelijk lijk aangedreven. Sedert- Maandag 1.1. dreven te Harwich nan acht reddinggordels gemerkt Elbe, een groot vat- olie en 26 adressenplankjes voor mailzakken. Naar de Duitsche vice-consul te Lowestoft meedeelt heelt de directie van de Norddeutsche- Lloyd" honderd pond sterling geschonken- aan de wakkere manschappen van den trailer Wildjlower. De directie wil ook de kost en- van de begrafenis der aangespoelde lijken bekostigen. Inmiddels zijn aan de Oostkust geen ly'ken aangespoeld. De kotter Paradigm heeft het ronddrijvende lijk van den hof meester Pschunder opgevischt, terwijl de kotter Rosebud een grooten koffer heeft opgehaald, behoorende aan Charles Wix, te- New-York. 's-Gravenltage. De Koningin, vergezeld van hare sur-intendante en eenige andere- dames en heeren uit de hofhouding, hebben hedert een tocht op schaatsen gemaakt, uit gaande van Rijswijk in de richting van Lei derdorp. Amsterdam. De studenten-geheelont houders vereeniging zal op Vrijdag 15 dezer in het »Odéon" eene openbare vergadciing hou den, waarin ds. Gunning zal spreken over eene verplichting en een plicht. De grootste Servische dichter van den tegen- woordigen tijd, Ljoeba Nenadowits, is op zijf buitengoed te Waljewo hoogbejaard ovetlodem

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2