Letteren, Kunst en Wetenschap. Gr e ui e ii g (l o 15 e r i c U t o 11. gedrag tijdens het gevecht hij Toempoeh Tengah, in Tamiang (residentie Oostkust van Sumatra), op 2 April 1893. Bij het korps genietroepen zijn reeds nu vier detachementen aangewezen bij eventuee- len ijsgang up de groote rivieren ijsopruirnin- gen te bewerkstelligen, als: een detachement onderhen 1 van den kapt. F. A. C. A.Pels Rijken, ter |tm kte van 1 serg.- majoor, 3 sergeanten, 4 korporaals en 11 manschappen, bestemd voor Lobit een detachement onder bevel van den le luit. E. W. van Emden, ter sterkte van 1 serg.-majoor, 3 sergeanten, 4 korporaals en 12 manschappen, bestemd voor Spijk; een detachement onder bevel van den le luit. C. Lankhout, ter sterkte van 1 serg.- majoor 3 sergeanten, 4 korporaals en 12 man schappen, bestemd voor Gorinchetn, en een detachement onder bevel van den 1e luit. H. il, R. Westenberg, ter sterkte van 1 serg.-majoor, 3 sergeanten, 4 korporaals en 12 manschappen, bestemd voor Werkendam. De magazijnmeesters der artillerie zijn ge machtigd om op aanvrage van de comman danten der aangewezen detachementen het bnskiuit, dynamiet en de noodige ontste- kings-middelen onverwijld op te geven. De aanvang van de ijsopruimingen zal door den hoofd-ingenieur van den waterstaat, belast met liet beheer der groote rivieren, worden bevolen, waarna de detachementen zoo spoe dig mogelijk derwaarts zullen vertrekken. Utr. Dgbl.) De minister van oorlog heeft bepaald, dat van de miliciens der lichting 1895, bestemd voor het korps torpedisten, bij vooikeur varensgezellen, schippersen visschers worden bestenul, in de eerste plaats die uit Helder, Hellevoetsluis eu Willemstad. Door eenige compagnieën van het regiment grenadiers en jagers werden gisteren op de vaarten van het Westlaml exercitiën op schaatsen gehouden. De manschappen waren gekleed in marsehtenue. Te beginnen met 7 Maart zullen in den nachtsriel trein Beilijn— HannoverKeulen (vei trek 9 50 van Berlijn) zoogenaamde »Har- monica-wagens" lonperi. Te Oberhausen geeft die trein aansluiting op de exprestreinen naar Nederland, zoodat ook de doorgaande reizigers naar Nedeiland daarvan zullen kunnen ge bruik maken. De heer D. Stigter, leeraar aan de H. B. S. te Goes, heel! te Kapelle (Zeeland) een voor dracht gebonden over graanrechten, waarbij hij de volgende stellingen verdedigde lo. Graanrechten zouden voor vele lamlbou- wers tijdelijk eenige lotsverbetering die zon dringend noodig is kunnen veroorzaken. 2o. De handel, de middelen van vervoer, de veeteelt, het fabriekswezen en de zeer groote meeidei beid dier bevolking zouden echter hier door, geheel onverdiend, benadeeld worden. 3o. Om die leden had de regeeiing het recht aan haar zijde, toen ze verklaarde, dat van haar geen voorstellen tol het heffen van graanrechten te wachten zijn. 4o. Voor (ie onmisbare lotsverbetering van den landbouwenden stand in het algemeen waarbij do welvaart der provinciesteden zoo nauw betrokken is behoort het pachtronirai-t nader bij de wet gpregeld en de stand der boeren-eigetiaren beschei nul en uitgebreid te worden. Den 5n dezer is uit Duitschland naar Rot terdam een postpakket verzonden inhoudende voor ongeveer 25.C0Ö mark, aan buitenland se he obligation en pandbrieven met coupons en talons ^hoofdzakelijk Wurtemborg en Stuttgart hypotheekbank), welk pakket niet aan het adres bezorgd is. Aangifte is gedaan op het Centraalburenu van politie aldaar. In de vergadering van stemgerechtigde in gelanden van de polders Pernis en Roozand, moest door het overlijden van den heerPh. Qualm voor beide polders een dijkgraaf ge kozen worden. Als zoodanig werd gekozen voor den polder Pernis c. a. de heer P. Qualm. Voor den polder Roozand" de heerJ. A. de Lijster, beiden te Pernis. Op de oude Maas bij Roon wordt druk schaatsen gereden. Ook staan er tenten op het ijs. Men meldt uit Slikkerveer: De Maas, die de laatste dagen nog drij vende was, heeft zich door de strenge vorst der laatste nachten vastgezet. Het ijs is zoo sterk, dat meu te voet van hier naar Krimpen er over kan gaan. Zelfs lasten worden reeds over liet ijs vervoerd. Prof. J. A. Snijders, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, wien eenigen tijd geleden het destijds medegedeelde onge luk met de tram overkwam, neemt voort durend in beterschap toe. In den nacht van Woensdag op Donder dag is een in zeer behoeftige omstandigheden verkeerentle bejaarde man te Scheveningen op een zolder onder de dakpannen in eene schamele legerstede, bestaande uitwatstroo, dood gevonden. De man had tot dekking een versleten jasje. Een eigenaardig soort van wintervermaak, ook voor ouderen van dagen, is in sommige waterrijke gedeelten van Noord-Holland liet sbalgooien". Eene flinke ijsvlakte, of bij gebrek daaraan, breede slooten, die een gioot stuk land om ringen, is daarvoor de uitgezochte plaats. Het spel zelf heeft wel eenige overeenkomst met het kolven, want de ballen moeten om een uitgezet baken (een paal, tak enz.) ge worpen worden. De ballon zijn meestal ge wezen kolfballen, de onderwetvche, van pezen en zenuwen vervaardigd, en ontdaan van het omgewonden sajet. Door de deelnemers mogen een gelijk aantal »gooien" gedaan worden, en wiens bai dan bij liet strekken" het verst van een aan het eind van de baan geplaat sten omgekeerde» ijzeren ketel verwijderd is, is de winner. Gewoonlijk bestaat de winst uit koek of melk. Belet sneeuw het voortrollen der ballen, dan wordt bet spel eenigszins anders. Dan gebruikt men stukjes hout van pl.m. 1 dM lengte, die door een »gieter" (een soort hoos vat als bij Meekers in gebruik) door de lucht voortgeworpen worden. De onderwijzer Dijkstra van Menahlnm, die een vorig jaar als luidruchtig anarchist zoo veel van zich deed hooi en en spreken, is ge heel van de dwaling zijns weegs bekeerd en weder als onderwijzer werkzaam. Te Winschoten had de timmerman Mever voor eenige dagen het ongeluk zicli door een val een weinig aan het hoofd te bezeeren. Op de verwonding weid weinig acht geslagen de man verrichtte zijne gewone bezigheden, tot hij plotseling ongesteld werd en een paar uur later teeds ovei leden was. Inwendige bloedstorting in de hersenen was oorzaak van zijn dood. Te Deventer namen Donderdagavond twee dienstbode» eene theestoof inet biiketten mede Sar hare slaapkamer. De heer des huizes vond gisterochtend beiden bewusteloos. Bij bet afzenden van dit bericht was de ge neesheer, wiens hulp was ingeroepen er nog niet in ge-lnagd het bewustzijn weder op te wekken. De stroop er V. M. te Tilburg, die Woens dag avond na tien uren zijne woning verliet om te jagen, werd Woensdagavond niet ver van zijn woning doodgevroren gevonden. In Januari zijn aan het grensstation Rozen- daal ontsmet 171 veewagens, tegen 445 in Januari 1894. Berekend a 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een minderen uitvoer naar het buitenland van 2740 stuks, ter waarde van ruim f300.ü00. De zOeteldonksche club" te 's-Hertogen- boscb heeft de volgende bekendmaking en oproeping gepubliceerd Oeteldonkers Zondag den tiende Febrwaorie aonstaonde, 'savoes om acht ure krek: Groote Fistver- gaojering bij Upbof, Mertveid op 't Schuift, opgeluisterd mit tweif muziekblaozers van de Hermenie, Kemiekers, Kermis en nog veul meer. Ge wordt aliev^e! verzocht in oe beste spuliekes te komme. Veur 't binnen- komme betaolde niks nie. (Get.) De Raod van Elf. Te Beek (N.-Br.) had eene vrouw, voor zij van huis ging, de onvoorzichtigheid, de wieg waarin haar kind sliep onder de platte pijp der brandende kachel te schuiven, opdat de kleine geen kou zou lijden. Toen zij tehuis kwam, vond zij het kind dood. Het lijkje was reeds verkoold. Over den moordaanslag te Venlo deelt men het volgende mede aan de Z. Ct, Versmade liefde is bier de aanleiding ge weest. Een huzaar, Duys genaamd, was verliefd op het dienstmeisje van den her bergier Van Oerle. Deze liefde werd echter niet beantwoord en liet meisje knoopte ver keering aan met een korporaal. Duys, hier over verwoed, vatte het voornemen op het meisje te dimden. Hij verschafte zich in de kazerne toegang tot de rustkamer, nam daar een revolver en eenige patronen weg en begaf zich daarop naar de herberg van Van Oerle. Toen deze bemerkte wat er gaande was en wat de plannen waren van Duys, zeide hij heel bedaard tot hem s Duys, stel je nu toch niet aan of je dronken bent! Ben jij me nu een kerel?" Hieiop stoof Duys woedend op en de revolver uit den zak halend, riep hij uit»Dat ik een kerel ben, zal je spoedig zien." Hij legde op Van Oerle aan en het volgende oogeublik viel een schot, spoedig gevolgd door een tweede en een derde, Vau Oerle wankelde en viel op den grond. De andere bezoekers van de herberg snelden nu te litilp, en nadat een korporaal Duys een slag iiad toegebiacht, waardoor deze zijn bewustzijn verloor, werd hij stevig geboeid naar het poütiebuieau vervoerd. Bij onderzoek van den gewonde bleek, dat een der kogels in de bovenzijde van de rechterborst was in gedrongen en bet lichaam in de schouder- streek verbaten had, een andere kogel was het linkerbovenbeen in- en de linker dij uit gegaan, terwijl een derde kogel het kaak been gesclirampt had. De verwonde leeft nog. Elbe. Bij het verhoor van den kapitein Alex Gordon van het ss. Crathieden eersten stuur man Holmes Gruig, den machinist Lumsden en de twee matrozen George Orom en James White, hebben deze voor den kantonrechter te Rotterdam de volgende vei klaringen afgelegd. De kapitein vertelde, dat door de botsing de boeg van zijn schip geheel en al ingedrukt was, dat zijn vaartuig een groot gat aan bak boordzij bad gekregen, terwijl de Fdbe zijn koers voortzette. Hij deed peilingen en zag, dat zijn schip geen water maakte; hij bleef op tie plaats liggen tot dat de dag aanbiak en daar hij het voortzetten van zijn reis ge vaarlijk achtte, besloot hij naar Rotterdam terug te stoomen, en hij behoudt zich tegen iedereen voor, zijne aanspraken op schade vergoeding voor de beschadiging van zijn vaar tuig te doen gelden. Toen den stuurman gevraagd werd hoe groot de afstand tussehen beide vaartuigen was, toen hij de Elbe liet eerst zag, weigerde hij evenals de twee matrozen ieder antwoord. Op de vraag wal het eerst gezien werd, de lich ten of de romp van het schip, antwoordde de 'le stuurman, dat het eerst de lichten waren bespeurd, maar op de volgende vraag hoe groot de snelheid van het schip bij de botsing was geweest, weigerde hij weder. De 4 e machinist was bij de botsing te kooi, maar aller; verklaren dat de machine goed en be hoorlijk werkte. Op de vraag van den kantonrechter: a Wat hebt gij gedaan, nadat gij voor uw eigen schip, had gezorgd, in het belang van het andere schip?" antwoordde de kapitein »Ik stoomde- in de richting van het andere schip." Vraag: »Wat was het resultaat van dit stoomen Antw. sik verloor liet andere schip uit het oog, de afstand tussehen bpide sche pen was toen zeer moeilijk te bepalen, ik schat dien op een halven zeemijl." Op de verdere vraag of op de Crathie ook booten in zee gezien werden, werd door allen ontkennend geantwoord en de kapiteiu voegde- er nog bij dat de Crathie zelf geen boot bad uitgezet, maar gereed was geweest om dit te doen. De loods-commissaris Minssen te Bremen zegt in een schrijven aan de Weser-Zeitung, dat het gedrag van den kapitein der File Von Goeflel dat van een flink zeeman was die zijn plicht kent. sAlteen is hij op zijn post op de commando-brug gebleven en zonder eeriige reddingsmiddelen met de boot in de- diepte gezonken. En zulke menschen worden oog beschimpt In het Maandblad de tegen Vervahchingen wordt gewaarschuwd voor geheel dichtslaande broodtrommeltjes (voor kinderen), die van binnen met witte verfstof zijn gekleurd, welke blijkens scheikundig onderzoek loodverbindin- gen bevat. Die verfstof laat gemakkelijk los en stukjes hiervan kunnen zeer licht in de voedingsmiddelen geraken. Daarom ontiaadt- het Maandblad liet gebruik van die trom meltjes. Het blad voegt er bij, dat de importeur volkomen te goeder trouw was en den voor raad nu zal terugzenden, zonder er meer van te verknopen. Het feit werd door een toeval ontdekt,, door een zorgzame huismoeder, die het afbrok kelen van de verf bemerkt hal endemaad van een deskundige inriep. Het Maandblad vraagt hoe lang het nog duren zal, alvorens- men in ons land, evenals reeds in Rus!andr Rumenië, en zelfs in Turkije en Argentinië geschiedt, verklaringen van onschadelijkheid bij het invoeren van dergelijke artikelen zal eischen. Maassluis. Tot gemeente-ontvanger al hier is benoemd de heer J. W. Lintz, ge meente-ontvanger te Wateringen. De gemeente heeft met de rijkspostspaar bank eene leening gesloten ad f 170,000 tegen den koers van 96 pCt. Do schildersezel met de laatste ontwerp- teekening van wijlen Charles Radiussen i» Sr een belangstellende aangekocht, en zal aan het archief der gemeelde Rotterdam worden aange boden. Met verschillende accessoires, nit lies atelier afkomstig. zal daarmede een Rochus-en- boekje geurt angeerd worden op de antiquiteiten- kamer dier gemeente. Bijna allo teekeningen, die belrekkïlg bebb 'n op Rotterdam if naaste omgeving, zijn eveml-r de schetsboekjes, gekocht voor rekening van de- gemeente. Mevrouw de weduwe WilletHolt huizen* eenigen tijd geleden te Amsterdam overleden, beeft lui nil er sten wil haar buis op de Herren- graclit 005 met de kostbare verzameling oudhe den en pun htwprken en eeri som van tweeman' honderd duizend gulden nagelaten aan de gemeen te Amsterdam, om dat te laten vooi tbestaan- onder den naam «Museum-Willet". (Tel) Het proces-Jünianx is vnordeelig geweest voor het Belgisch telegraafbestcmr. Alleen de ver tegenwoordigers dor Engeischn bladen betaalden 50,000 francs voor het overseinen van hunns verslagen, en als men daarbij de lange verslagen voor de Ftanscbo, Nederlandsche hii Dmtsche bladen en de nog langere telegrammen daarover aan de Rrusselsche on andere Belgische bla len rekent, dan komt men zeker tol een totaal bediag van 250,000 francs. Er zijn in dit proces, dat een der langde Belgische rechtsgedingen is geweest, 22 zittingen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2