den de beer Millet, resident te Tunis, of de heer Ribot, prefect van Rhone. Van de 33 leden, waaruit de parlementaire commissie tot onderzoek van het contract met de Zuider-Spoorwegmaatscliappij bestaat, zijn er 30 voorstanders van de beperking van dit onderzoek tot de vraag, of de oud-minis ter Baynal wegens dit contract in staat van beschuldiging gesteld moet wordeoslechts 3 zouden, evenals de radicalen, die de geheele beweging op touw zetten, het onderzoek wil len uitbreiden tot al hetgeen bij die gelegen heid werd verhandeld. Tengevolge van deze beslissing, door de meerderheid der commissie genomen, heeft het éenigo socialistische lid, de heer Argeliès, ontslag genomen. De heer Raynal is reeds voor de commissie verschenen en heeft uitgebreide inlichtingen gegeven. Het eenige, betoogde de oud- minister, dal men tegen hel contract zou kunnen aan voeren, is dat het dividend op 50 frs. ge bracht is, hetgeen 2'/5 millioen 'sjaars be- teekent, maar terwijl dit voordeel aan de j>Midi" verschaft werd, won de staat 4 mil lioen door de vermindering van het gewaar borgde dividend der jiParis-I.yon-Méditerannée." Het is dus een dwaasheid, te spreken van millioenen schade. De uiteenzetting van den oud-minister heeft op de commissie grooten indruk gemaakt. B E L 6 1 E. In de zitting der Kamer verweet de heer Lorand gisteren de regeering, in de geheime vergaderingen der rechterzijde hare plannen bloot te leggenhij vroeg waarom de regee ring de overneming van den Kongostaat vóór 1900 voorstelt, herinnerde de regeering aan de te dezen opzichte aangegane verbinte nissen, wees er op dat de Kamer geen enkele opheldering heeft ontvangen, herinnerde aan de reeds toegestane offers, o. a. dat België de officieren en diplomaten voor rekening van den onafhankelijken Kongostaat onderhoudt, en verweet der regeering het land ten aan zien van den stand van zaken te misleiden. De minister-president verweet den heer Lorand zijne opgewondenheid, en zeide de indiening toe van een ontwerp, dat in alle vrijheid zal worden besproken. Alle noodige stukken zullen aan de Kamer worden over gelegd iedereen zal zich in het debat kunnen mengen. Reeds thans in beschouwingen te treden is moeilijk, omdat dit tot niets zou leiden. Met vertrouwen wacht de regeering elke tegenspiaak af, wanneer liet ontwerp zal zijn ingediend. Het incident werd hiermede gesloten ver klaard. Naar aanleiding van de beschuldigingen door den Belgischen socialistischen afgevaar digde Anseele, is te Gent een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de toestanden der men niet moet verbergen, tenminste voor een vriend niet, op straffe van onder te gaan onder een immer drukkender lust. Ik laat u niet los, Attilio, voor ik weet wat u kwelt. Ik ben dat aan uwe en onze gemoedsrust verschuldigd." Attilio bleef staan en dacht een oogenblik na. s Welnu?" vroeg graaf Tozzo. tjGoed, Eroilio, gij zult alles weten, maar nu niet, op dit oogenblik niet. Als gij wist wat het mij zal kosten u opheldering te geven van al het leed dat mij drukt, nu, op het oogenblik dat ik voor voor de hemelpoort sta en al mijn leed tracht te vergeten, gij zoudt er niet meer op aandringen. Kom morgen of over morgen bij mij, Einilio, en ik zal u alles zeggen. Nu niet!" ïDus morgen, Attilio i Morgen ïOp uw woord van eer?" zOp mijn woord van eer!" Hij reikte zijn vriend de hand en deze zag hem scherp in de oogen, waarin iets vochtigs blonk. ^Afgesproken. Ik vertrouw op uw woord. Kom wevers aldaar. Verscheidene arbeiders en werkgevers zijn reeds door den rechter van instructie gehoord. Maandag zullen elf pa troons terechtstaan, die de loonen hebben uitbetaald in herbergen of magazijnen. De Voorwaartshet blad van den heer Anseele, gaat voort beschuldigingen in te brengen. Het blad zegt, dat werklieden hebben verklaard dat zij in de afgeloopen week 4.50 of 4 franc meer loon hebben ontvangen voor hetzelfde werk van vroeger, terwijl verschillende mis bruiken bg het wegen en afmeten der ge maakte stoffen hebben opgehouden. Verder beweert het socialististisch orgaan, dat een fabrikant te Gent veertien werklieden heeft ontslagen, omdat zij gegevens hadden ver strekt voor de beschuldigingen van den heer Anseele. LUXEMBURG. In de Kamer van afgevaardigden hebben in de laatste dagen de heftigste woordenwisse lingen plaats gevonden tusschen minister Eyschen eu diens voorganger Blockhausen, naar aanleiding van den Prins-Hendrik-spoor weg, in welke aangelegenheid de tegenwoor dige bewiudsman beweert, dat zijn voorganger persoonlijk voordeel heeft nagejaagd en de Kamer misleid heeft, welk gevoelen de meer derheid der Kamer schijnt te deelen. Waarschijnlijk zal eene commissie van onderzoek in dezen licht moeten verschaffen. De heer Eyschen is echter zoo zeker van zijn zaak, dat hij den heer Blockhausen reeds voor ^staatkundig en zedelijk dood" heeft verklaard. ENGELAND. De Daily Chronicle zegt uit goede bron een bericht uit Rome te kunnen bevestigen, volgens hetwelk het plan bestaat tot een huwelijk tusschen den prins van Napels en prinses Maud van Wales. De voltrekking zou leeds in Mei a.s. plaats hebben. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis, bij de behandeling van liet amen dement Jeffreys op het adres van antwoord aan de koningin, verklaarde BalfourIk ben geen protectionnist. Ik erken de kracht der argumenten ten gunste van den vrijhandel. Maar indien ter oorzake van de daling der prijzen de grond onbebouwd moet blijven en de landbouwers naar de steden gedreven worden, dan zullen wij ons genoopt zien rekening te houden met andere overwegingen dan die van zuivere oeeonomie. Ik geloof dat Engeland een landbouw- en handelscrisis te gemoet gaat en vraag een onderzoek naar alle omstandigheden, welke onzen socialen toestand raken. Het amendement werd met 273 tegen 261 stemmen verworpen. In het Lagerhuis deelde de onder-secretaris van koloniën Sydney Buxton gisteren mede, dat de regeenng van Nieuw-Zuid-Wales het voorstel, om het geschil met de Nederlandsch- JMen speelde aAida" van Verdi. Juist ving het korte voorspel nan men kon in den corridor de muziek zeer goed hoeren. triller is nomnier 15, Emilio. Meld u aari «Nog niet. Wij moeten de pauze afwachten. Gij zult in«jufTioiiw De Vries het genot van de voorstelling niet ontrooven Wij voegen ons eerst bij uwen vader en zuster." Ontevreden volgde Attilio hem. Toen zij de loge binnennaden, zagen zij Cesiria in een bevallig avondtoilet van doakeigeel monseline niet roode zijde afgezet met aandacht zitten luisteren naar de muziek. Achter in de loge zat hertog Cesare en ondertiteld zich fluisterend met procureur Chila/zi. Verdrietig wierp Attilio zijnen hoed op een stoel en mompelde sNu ook dat nog l" Graaf Tuzzo nam naast Cesina plaats, jrilet spijt mij, mijnheer de hertog," hoorde Attilio den gerechtsdienaar zeggen, sdat ik nog met in staat ben u bepaalde resultaten van nujn onderzoek mede te deelen. Misschien zal ik bet morgen kunnen doen. Wanneer gij dus nog tot morgen in de stad bleeft. Indische regeering in zake de Costa Rica Packet aan eene scheidsrechterlijke uitspraak •te onderwerpen, heeft aangenomen, en dat Hr. Ms. regeering thans in overleg is met de koloniale regeering over den juisten vorm van dat scheidsgerecht. De rechter Vaughan Williams is in zijn ambt als lid van het hof voor faillissementen hersteld. De algemeene vergadering van Kamers van koophandel in het rijk heeft eene motie aangenomen, waarbij de aanleg van locaal- spoorwegen in het belang van den landbouw wordt aanbevolen. De Engineer deelt jnede, dat een nieuwe steenkolen-crisis in Engeland ophanden is. Vele eigenaars van mijnen dringen op ver laging der loonen aan. OOSTENRIJ K-U O N G A R IJ E. De keizer heeft zgne goedkeuring verleend aan het plan dat, ter gelegenheid van zijn gouden kroningsfeest, een bedrag van 250,000 florijnen uit de fondsen, bestemd tot uit breiding der hoofdstad, zal worden overge schreven aan het hoofd eener inteekcnlijst voor den bouw. van goedkoope burger- en arbeiderswoningen. De Tyroolsche landdag heeft besloten den keizer een adres te zenden, met verzoek het duel tusschen officieren af te schaffen. Onmiddellijk nadat in het Hongaarsche Huis van afgevaardigden de begrooting zal zijn behandeld, zullen de twee nog overge bleven kerkelijk-politieke wetten bij het Huis der magnaten worden ingediend. Met een meerderheid van slechts 69 stem men is de Hongaarsche minister Wlassics gekozen. Er moeten wanordelijkheden zijn voorgevallen. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft Donderdagavond liet voorstel- Springer tot het uitgeven eener goudleening, in den zin als door president Cleveland en zijne boodschap aan het Congres werd aan bevolen, met 457 tegen 97 stemmen ver worpen, nadat eerst alle daarop ingediende amendementen waren afgestemd. President Cleveland heeft een nieuwe bood schap tot het Congres gericiit, waarin hij zegt dat, nu de tegenwoordige ongerustheid bij voortduring de handelswereld blgft benau wen, de uitvoerende macht, handelend binnen de grenzen barer bevoegdheid, den urgenten maatregel heeft genomen om een voldoende goudreserve in de schatkist te handhaven. De regeering heeft gisteren met solide huizen onderhandeld over den aankoop van ruim S 65 millioen goud tegen uitgifte van ongeveer 62,400,000 4-pCts-schaikistbous, betaalbaar in metaal, voor een tijdvak van dertig jaren. De regeering zal voordeel hebben van de aldus verkregen goudpremie, die een rente zal ople- ji'Zeker zal ik hier tot morgen blijven en ook wel langer, als gij meent dat dit noodig is," was het antwoord. nik zou het tenminste gaarne willen. Ik ben vandaag bij den ouden Castaldi geweest. De verdenking, die op zijn zoon Don Luigi gevallen is, bracht mij op het denkbeeld, dat de vader misschien meer van de zaak zou weten. En ik geloof wel, dat ik niet misgezien heb. Ik ben er in elk geval achter gekomen, dat Don Luigi zich weder in Napels bevindt sn roet zijn vader over de zaak gesproken heeft." »Gij hebt hem toch niet verteld, dat men zijn zoon verdacht houdt." «Natuurlijk niet. Ik heb het laten voorkomen, dat ik naar Checco zocht, die op onverklaai bare wijze uit Napels verdwenen is. Dit echter heeft mij nieuwe reden tot verdenking gegeven. Hij heeft mij namelijk beloofd den jongen op te sporen. Daaruit blijkt, dat hij er belang bij heeft, Checco voot den schuldige te doen dooi gaan." Geërgerd wendde Attilio zich af en trad naar voien. llij wilde van do geschiedenis nieis meer hooren en zette zich naast graal' Tozzo neer. veren van 3% pCt. De helft van het te verschaf fen goud zal uit het buitenland komen, Het blijft overeengekomen, dat de bons it* goud zullen teruggekocht worden. De regee ring behoudt zich, indien het Congres het toe staat, het voorrecht voor er andere 3 pets. bons, betaalbaar in goud binnen tien dagen tegen pari, voor in de plaats te stellen. Deze zouden het voordeel hebben vanzelf een waarde te vertegenwoordigen ,van der jaar- lijksche rente daarboven. Indien tot deze laatste- uitgifte gemachtigd wordt, zou de regeering een voordeel genieten van S 53,415 of S 46,474,770 in 30 jaren. De nieuwe regeling belooft betere uitkomsten te zullen geven dan de verkoopen van bons, welke tot nu toe plaats hadden teneinde de goudreserve te handhavenzij strekt om de gouden en zilve ren munt te behouden en de waarde van den dollar bij alle transactiën gelijk te maken. En eindelijk is de grens, tot welke de tegen woordige toestand veroorlooft te gaan, even wijdig met den geest der wet, houdende- afschaffing van den zilveraankoop. De gemeenteraad van Brooklijn heeft met 40 tegen 3 stemmen besloten het verzoek der werkstakers in te willigen om aan de- maatschappij voor de electrische trams de- concessie te ontnemen, op grond van machts misbruik en wetsverkrachting ten nadeele van het publiek. De trammaatschappijen verzetten zich tegen het besluit van den gemeenteraad ten gunste van de werkstakers. Zij dreigen, als de bur gemeester het goedkeurt, diens schorsing: aan te vragen. De werkstaking duurt nog voort. De Chileensche Kamer heeft het wetsont werp betreffende inwisseling van het papieren- geld tegen goud aangenomen. CHINA. Uit Chefoo wordt van 7 dezer gemeld De Japansche strijdmacht bevindt zich in den omtrek van Ninghaï en ving op den middag aan met het bombardement der weste lijke forten van Chefoo. Al de vreemdelingen zijn onder de wapenen. De poorten der stad zijn gesloten en er worden barricades opgericht. Men gelooft dat de aanval slechts voorgewend is om eene nieuwe landing te dekken. Eenige Japansche oorlogsschepen passeer den hier heden in volle jacht op twee Chi- neesche torpedobooten, welke vermoedelijk de uit Wei-Hai-Wei ontsnapte admiraals Ting en McLure aan boord hadden. Naar het heet zgn die torpedobooten ten noorden van Chefoo- achterhaald en in den grond geboord. Uit Wei-Hai-Wei wordt gemeld dat het Chineesche pantserschip Tinq Yuen op het strand is gezet en de Chen Yuen gezonken is- De Chineezen verlaten Chefoo bij duizenden- De Japansche schepen, welke hier kruriteiv Hij keek echter niet naar het tooneel, waar juist de oude Egyptische priesters en krijgslieden een plechtieen ommegang hielden, maar iichtte- zijn tooneelkijker naar de loges achter hem. Daar vond hij weldra, wat hij zocht mejuffrouw De Vries, Zij boog zich een weinig voorover over de leuning van hare loge en scheen de voorstelling met aandacht tp volgen. Hij verloor haar geen oogenblik meer uit het oog en ver- wenschte de zangers, die hunne gewijde en krijgsliederen naar zijn zin in veel te langzaam- tempo voordroegen. Hij had op dit oogenblik voor een enkel woord uit haar rozenmondje de geheele Egyptische priesterschap, ja het geheelr oude Egypte met zijne pyramiden, obelisken en rotsgraven radeau gedaan. Eindelijk was het uit eu viel het scherm. Snel stond Attilio op. iKom mee voegde hij graaf Tozzo kortaf toe, en de twee jongelieden verheten de loge. Wordt vervolgd.)-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6