N°. 8725. A". 1895. onderdag 14 ebruari. 3 egenenveert gst Jaargang. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üitgeverTj. odé. juilenlandsche Berichten. Biniienlandselie Berichten. EDOHIIT Abonnementsprijs, per kwartaal ftsmo per pose, door het geheele Rijk jjionderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BCREACi BOTISRlTRji at 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels nat inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. PUITSCHLAND. Bij de voordracht over de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen leger en vloot, welke de keizer j.l. Vrijdagavond in de Kriegs- academie hield, drong hij bij vernieuwing aan op uitbreiding der vloot, daarbij mede delende dat de firma Krupp zich bereid heeft verklaard het voor de nieuwe pantserschepen benoodigde geschut tegen den kostenden prijs te leveren. De heer Von Manteuffel, de bekende leider der conservatieven, verklaarde in de verga dering van den Rijksdag, dat een particuliere brief hem ontstolen en in een sociaal-demo cratisch blad gepubliceerd was. De uitgever van dit blad, die lid is van den Rijksdag, antwooidde dat hij den brief, dien hij van een onbekende had gekregen, in zijn blad als politiek document heeft opgenomen. De Nordd Allg. Ztg. geeft over de zaak -van den in den Rijksdag gestolen en in de socialistische ]>ipziger VolTcszeitung openbaar- gemaakten brief een vrij lang hoofdartikel, •waai uit men kan opmaken dat de justitie tegen den afgevaardigde Schönlank als hoofd redacteur van het blad eene strafactie wil in stellen als de nheler" van het gestolene. Het verzoek om de actie te mogen instellen zal binnenkort den Rijksdag bereiken. Op de Pruisische begrooting van 1895/96 is als eerste termijn voor een verbindings- kanaai van het Pruisische Zuid-Noordzee- Jtanaal met de Nederlandsche Hoogeveensche Vaart, eene som van 90,000 mark uitge trokken. De begrotingscommissie adviseert de gel den toe te staan, die vooral voor de veen- streek vart de Eems zeer goed besteed zullen zijn. P li 1 S li R IJ De afgevaardigde Denis interpelleerde in de Kamerzitting van Maandag den minister van binnenlandsche zaken over het ontslag van den heer Levaillant en bracht daarbij de rol ter sprake, z. i, gespeeld door de Israë lieten in de administratie. heer Ribot antwoordde dat de regeering opgetreden is tegen een ambtenaar die zijn plichten geheel verzuimde; het maakt een punt van overweging uit, of de heer Levaillant disciplinair gestraft zal worden of nog stren ger, want het korps der ambtenaren behoort onkreukbaar te zijn. Wat de kwestie der godsdienstige geloofsbelijdenis aangaat, deze kwestie bestaat niet voor het gouvernement. De veidagïng der interpellatie tot over oen maand, door den heer Ribot verlangd, werd toegestaan, maar slechts met 60 stem toon meerderheid268 stemmen tegen 208. Kamer hervatte vervolgens de begroo- tingsdiscussie. I enquête-commissie in zake de beschul- i digingen tegen den oud-minister Raynal heeft besloten allereerst als getuige te hooren de afgevaardigden Millerand en Pelletan, die de spoorwegen-kwestie in de Kamer ter sprake brachten, vervolgensden minister van financiën in liet kabinet-GambettaAlain-Targé, die in een provinciaal blad zware beschuldigin gen tegen Raynal inbrachtvooi ts Waldeck- RousseaUjChaliemel-Lacour.Fallières, Cochery, Meline (ministers onder Ferry, tijdens het aangaan van het contract), den toenmaligen onder-secretaris Baihaut, nu in hechtenisen Casimir Périer, destijds onder-secretaris' van oorlog. B E L G I E. De minister van buitenl. zaken heeft giste ren het ontwei p ingediend tot goedkeuring van den afstand van den Kongostaat aan België, waartoe den 9n Januari j.l. besloten werd. Het ontwerp is verzonden naar eene com missie van 21 leden, waarvan een derde deel tot de linkerzijde behoort. ENGELAND. Het gerucht aangaande liaie verloving met den Italiaamchen ktoonprins wordt door prin ses Maud van Wales zelve beslist tegenge sproken. NOORWEGEN, Er is nog altijd geen nieuw ministerie ge vormd kunnen worden. De aanmerders der linkerzijde hebben de opdracht daartoe van de hand gewezen, wanneer de koning het Slorthing-besluit in zake de consulaat-kwestie niet bekrachtigt, hetgeen deze blijft weigeren, terwijl de leiders der rechterzijde de gevaren, welke de politiek van tegenstand voor de dynastie en het voortbestaan der unie tus schen Noorwegen en Zweden zou kunnen op leveren, niet voor hunne rekening durven nemen. OOSTENRIJ K-li O N G A It IJ E. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden verklaaide de minister van financiën gisteren, bij de beraadslaging over de begroo ting van zijn departement, dat hij zich aan het financieel program van het vorige minis terie zal houden, waaraan men het sluitend maken van de begrooting en het begin van de uitvoering der munthervorming te dan ken heeft. Hongarije heeft thans reeds een goudvoor raad die overtreft hetgeen er noodig is ook hierover is met Oostenrijk een schikking ge troffen. SPANJE. Naar de Epoca mededeelt, zijn de onder handelingen met Marokko geschorst. Krachtens de Maandag in werking getreden wet wordt liet invoerrecht voor buiteulandsch graan verhoogd op 2.5 peseta, dat voor meel op 4.12 pesetas en dat voor zemelen op 2 pesetas per 100 kilo. Voorloopig geldt de wet slechts tot 31 December van dit jaar, maar de regeering behoudt zich het recht voor, den geldigheidsduur te verlengen. BUL G A R IJ E. De Poll. Corr. verneemt uit Sofia dat de opgewondenheid over de nieuwe indirecte belastingen sterk is verminderd. Bulgarije is geneigd in principe in de Oos- tenrijksch-Hongaarsohe verlangens toe te stemmen. GRIEKENLAND. Het kon. besluit, waarbij de Kamer van afgevaardigden woidt ontbonden verklaard, zal eeist in het laatst dezer maand verschijnen. De nieuwe verkiezingen zullen den 26n April plaats hebben. EGYPTE. Het dienstjaar 1894 Jieeft voor de schat kist een batig saldo opgeleverd van 786,000 p. stwaarvan 408,000 p. st. voortvloeit uit de conversie der schuld. De afkoopsprijs van heerendiensten is ver- •gd van 50 p. st. tot 20 p. st. AFRIKA. Bij de gisteren te Pretoria plaats gehad hebbende opening van den Volksraad der Zuidafiikaansche republiek verklaarde presi dent Kiuuer dat het de plicht der regeering was de laatste Swazi-conventie terstond aan den Volksraad voor te leggen. De regeering zal de toestemming van den Volksraad vragen om veranderingen te brengen in de bepalingen omtrent het~ commando, teneinde met sir Henry Loch tot een minnelijke schikking te geraken. De Times verneemt uit Kaapstad dat de tolconferentie is uitgesteld tot na de parle- mentszitting. De Oranje-Vrijstaat wenschte mede een voorafgaand debat in den Volksraad. CHINA. Eene depêche uit Peking, gisteren te Shanghai ontvangen, meldt dat deTsung-Ii- Yamen, na gehouden bespreking met den minister van buitenlandsche zaken, per tele graaf de Chineesche gezanten, thans in Japan vei toevende, heeft teruggeroepen. Volgens een bericht van Maandag van den correspondent der Pall Mall te Chefoo zou den tien Chineesche torpedobooten ontkomen zijn. De Chineesche generaal Tai moet zelf moord hebben gepleegd wegens de tuchte loosheid der troepen. AUSTRALIË. In de kolonie Zuid-Australië zal binnen kort eene volksstemming wot den gehouden over de invoering van den bijbel op de open bare scholen. Ook in de kolonie Victoria wordt een dergelijke maatregel voorbereid. Het is bjjna zeker dat met overgroote meerderheid van stemmen in dien zin zal worden beslist. De leideis van den jongsten opstand in Hawaii, welke ten doel had de afgezette ko ningin op den troon te herstellen, zijn ter dood veroordeeld. Onder hen bevinden zich twee Amerikanen, en president Cleveland heeft daarin aanleiding gevonden om aan president Dole te doen weten dat hij hem verantwoorde lijk stelt voor het geval dat de beide Ameri kanen zonder volkomen afdoende bewijzen werden terechtgesteld. SCHIEDAM, 13 Februari 1895. H. M. de Koningin-Regentes heeft weder eene arme moeder blijde gemaakt. De wed. S. te Elexoeimond vei zocht, ten behoeve van haien ziekelijkcn hulpbehoevenden zoon, een kleine tegemoetkoming. Thans is haar f30 ter hand gesteld, om daarvoor den jongen een tijdlang in het hospitaal te Groningen te doen verplegen. Bij het departement van koloniën is sedert de vorige opgave eene som van f 855 ont vangen van eene commissie die zich te Wil lemstad, op het eiland Curasao, had gecon stitueerd lot het bijeenbrengen van gelden ten voordeele van de behoeftige betrekkingen van de gesneuvelden op Lombok. Voormeld bedrag is ter beschikking gesteld van het te 's-Gravenhage gevestigde centraal comité van het ^Nationaal Fonds ter onder steuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen van leger en vloot". Stct De stand van het reservekader op den lJn Februari was als volgt Uitgereikt zijn 113 toegangsbewijzen B of D. Bij de verschillende icgimenten infanterie en vesting-artillerie zijn aangenomen 76 adspi- ranten-vaandrigs daarvan zijn 15 studenten, 25 gymnasiasten, 19 leerlingen eener hoogere burgerschool, 6 aanstaande onderwijzers en W ambtenaren. Onder hen waren vrij van militiedienst, hetzij wegens broederdienst, hetzij als eenige zoon, hetzij door het stollen van een plaatsvervanger, 12 benevens 3 aan staande predikanten. Heden, 13 Februari, komen alle adspirsn- ten-vaandi igs voor de eerste maal voor éen dag onder de wapenen. Zij zijn tegen dien dag opgeroepen om de uniform te ontvangen en verder aan de gewone diensten deel te nemen. De 13e Februari kan dus beschouwd wor den als de dag, waarop het reservekader zijn intrede doet in het leger. Aan een particulier schrijven uit Kota Pohama (Atjeh) ontleenen wij, dat er aan gedacht wordt meer krachtdadig op te treden om zoo mogelijk dit jaar nog den strijd tot een goed einde te brengen. (JS. Nbl.) Het hoofdcomité van de Nederlandsclie vereeniging onder het »Roode Kruis" heeft de volgende missive verzonden Het hoofdcoinité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan ziekeen gewonde

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1