krijgslieden in tijd van oorlogj voldoet aan een welkomen plicht, met zijn harteiijken dank te betuigen aan de comité's en correspondenten der vereeniging, door wier hoog gewaardeerde mede werking het in staat werd gesteld, de helpende hand te reiken aan het centraal comité van het jRoode Kruis" in Nederiandsch Indië, dat in de laatste maanden eene dubbel zware taak had te vervullen, bij het hulp verleenen aan onze zieke en gewonde krijgslieden op Lombok en in de verschillende verplegingsplaatsen op Java. Maar niet alleen aan vele onzer comité's en correspondenten richten'wij dit woord van dank. Ook aan zoo menigen landgenoot brengen wij erkentelijk hulde vcor hunne krachtdadige be langstelling in liet werk van het »Ruode Kruis". Voorgegaan door I1H. MM. de Koninginnen, is het Nederlandsche volk niet achtergebleven in zijn weldoen aan leger en vloot, die in Indië met onverdroten toewijding weten te strijden en te lijden voor het vaderland. En zoo iets bij onze land- en zeemacht in het Oosten den prikkel moet verscherpen tot onbezweken trouw aan hare vaandels, tot kloeke volharding in haar strengen plicht van zelfverloochening en doods verachting, ook bij onspoed en ramp, dan, voor zeker, is het de ervaring, dat geheel Nederland meeleeft in haar lief en leed, en steeds bereid blijkt te zijn, um met milde hand te schenken, wat lenigen kan de smarten, die zoo menig Indisch krijgsman doet bezwijken op het slagveld en neerwerpt op het lijdensbed. Het Nedetlandscho »Roode Kruis" blijven wij aanbevelen in de voortdurende aandacht en den onraisbaren steun van al zijne correspondenten van allen die sympathie gevoelen voor -zijne bestemming en zijne zorgen voor Neerlands kt ijgsmacht te water" en te land. Naar de DeV-Ct. meldt, heeft de sultan van Deii den heer P. W. Janssen, directeur der Deli-maatselmppij. een keurige verzame ling Battak-curiositeiten, benevens een jon gen olifant ten geschenke aangeboden, als bewijs van zijne ingenomenheid met liet werken en streven dier maatschappij Te Rotterdam is Maandagavond, in een vergadering der kiesvereeniging s Rotterdam", de oud-minister van waterstaat, de heer C. Lely, als spreker opgetreden, ter inleiding van het Zuiderz.ee-vraagstuk. Spreker begon met eenige opmerkingen over tie geologische vorming der Zuiderzee- gronden en gaf voorts een geschiedkundig overzicht der verschillende droogmakingsplan- nen, zooals liet plan-Van Diggelen, het plan van Stieltjes eu Beijei'ink, gewijzigd door de staatscommissie, en eindelijk het daaruit ge vloeide regeeringsontwerp van 1877 (minis terie-Heemskerk). Dat het werk zoo lang in hetzelfde stadium bleef kwam doordien de tijd ongunstig was voor eene uitvoering er van, met het oog op andere groote regeeringswer- ken, als de Nieuwe Rotterdamsche Water weg, aanleg van staatsspoorwegen enz., die onderhanden waren. Spreker kwam daarna op de vvordingsge- j schiedenis van het plan der Zuiderzee-com- j missie, en vervolgens op liet plan zelf, dat de indijking ornvat van te zamen 211,900 HA of, na aftrek van kanalen, wegen, enz. 192,440 HA vruchtbaar land. De verschillende kosten j te zanlgis genomen zijn geschat op f 189 millioen, terwijl liet werkplan een tijdvak van 3 i jaar omvat. t Voorts beantwoordde spreker de drie vol- j gende vragen 1. Hoe moeten de voorgestelde werken uitgevoerd en de gronden in exploitatie ge- bracht worden 2. Waarom is het voorgestelde ontwerp beter dan eenig ander 3. Welke voor- en nadeelen zijn aan het geheel verbonden Vooral waarschuwde spreker, inzonderheid wat de kosten betreft, tegen partieele indij king, terwijl hij, wat de 3de vraag betreft, tegenover het verlies der visscherij, welker opbrengst jaarlijks op 2 millioen gulden wordt, geschat, stelt de 40 millioen gulden welke de producten van het nieuwgewonnen vrucht bare land minstens per jaar zullen opleveren. Ook wees spreker op de voordeelen voor den staat, gelegen in de vermeerdering van draagkracht der natie, welke de vermeerdering van vruchtbaar land zal veroorzaken. Hij kwam tot de slotsom, dat de risico ten slotte het eeniglPbezwaar ismaar zeide hij men heeft de zaak nu toch zóo van alle kanten overwogen, dat men het er wel op kan wagen. Ten slotte wees spreker er op, dat het tijd stip thans bijzonder gunstig moet geacht worden. Wij leven zeide hij in een tijd van werkloosheidzelfs wordt kunstmatig werk verschaft. Ligt het dus nu niet op onzen weg de hand aan den ploeg te slaan en een werk aan te vatten, waardoor het vooröit- zicht op nieuwe welvaart wordt geopend Hij wees er op, dat het werk op grootsche wijze moet worden aangevat, en eindigde met de opwekking te toorien, dat het Nederlandsche voik juist thans in slechte tijden genoeg geest kracht en moed bezit om een dertigjarigen strijd tegen de zee te aanvaatden tot verove ring van een nieuwe provincie, overtuigd, dat zooals het slot van het verslag der staats commissie luidt sde nazaten het tegen woordig geslacht, wanneer het de onderne ming mocht beginnen, zonder twijfel daar voor dankbaar zullen ziju". Hef hoofdbestuur der Ned. ver. tot afschaf fing van sterken drank heeft zich gewend tot de reederijen in Nederland naar aanlei ding van het in de jongste algemeene ver gadering genomen besluit, andermaal eene ernstige poging te beproeven om het gebruik van sterken drank aan boord van schepen geheel te doen ophouden. In 1894 werd op de noodzakelijkheid van dien maatiegel door de afdeeling Amsterdam de aandacht der voornaamste reederijen ge vestigd, waarbij werd overgelegd eene Ujgt van 34 schepen met de namm van hunne gezagvoerders en hunner reederijen, die des tijds reeds bekendstonden als zonder sterken drank te varen. Men meldt uit Hellevoetsluis aan de iVT. B. Cf.: II. M. stoomtransportschoener Zeemeeuw ligt tot aan de commandobrug onder water, geladen met een aantal zaken, die aan ver schillende adressen te dezer stede waren toe gezonden. Als men in aanmerking neemt dat de Zeemeeuw door de welwillendheid van de autoriteiten bij het loodswezen titans het eenige communicatie-middel met Rotterdam is, dan mag dit ongeluk voor deze gemeeute in deze dagen inderdaad een kleine ramp genoemd worden. Dnor de veranderde wind richting is het gedeelte van het schip boven water overdekt met ijs. Deze zegt: smen zal wel lichten"; een ander alweder: alles is ver loren"; maar de waarheid, uit de beste bron geput, is: de autoriteiten zullen gunstiger omstandigheden dan deze met zulk zwaar ijs afwachten, voor ze besluiten hoe in dezen te handelen. Dat het ongeluk zoo goed afgeloopen is moet in de allereerste plaats worden toegeschreven aan de kalmte en liet beleid van den gezagvoerder der Zeemeeuw, den heer M. Pronk. Zondag heeft eene weduwe te Haarlem, tijdens haar zoontje eenige uren uit schaat senrijden was, in haar kanier briquetien tot een zoodanige hoeveelheid ontstoken, dat zij dientengevolge door den damp is gestikt. Maandag had een vromv in de Daniël- Stalpertstraat te Amsterdam even haar woning verlaten, om een boodschap aan den over kant te doen. In hare afwezigheid trok het jongste der drie kinderen het brandende petroleumstel, dat op de tafel stond, naar zich toe, met het gevolg, dat het toestel het kind op het lijf viel en het onmiddellijk in brand geraakte. In hoogst bedenkelijken toe stand werd het driejarig kind naar het gast huis vervoerd. Het N. v. d. D. deelt mede, dat op aanklacht van enkele ouders proces-verbaal is opgemaakt tegen het hoofd der school no. 3 van de Ned. ger. kerk te Amsterdam, welke onderwijzer beschuldigd wordt onzedelijke handelingen met aan zijn zorg toevertrouwde schoolmeis jes gepleegd te hebben. Hij is door het bestuur der school in zijn betrekking geschorst. Sedert eenige maanden heeft zich te Am sterdam een bende vreemdelingen genesteld, waarbij zich ook enkele Nederlanders hebben aangesloten, die er hun werk van maken langs clandestienen weg onzedelijke photogra- phieën en boeken in den handel te brengen en te verspreiden. Justitie en recherche heb ben handen vol werk om dit kwaad tegen te gaan. Dank zjj het krachtig optreden van den officier van justitie aldaar, die in den laatsten tijd tal van huiszoekingen liet doen, zijn vele dezer lieden reeds gevonnist. Dezer dagen is het den hoofdinspecteur der recherche, den heer C. Baielt, gelukt een vrouw op te sporen, die er haar werk van maakte jeugdige meisjes, buiten weten van hare oudets, over te balen tegen geldelijke belooning zich met haar tot dat doe! bij een photograaf, een Duitscher, in verschillende houdingen te doen photografeeren. De photo graaf is voortvluchtig. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en tal van photo- graphieën zijn in beslag genomen. Voortdurend nog komen groote vluchten ganzen uit het noorden over den Dollard vlie gen. Als dat vorst voorspelt, dan heeft Falb ditmaal niet te veei voorspeld. Op de rogge velden van liet zuidelijk deel van Groningen en op de Drentsche esschen strijken de vogels neder en richten er veel schade aan, door de groene sprietjes tot den grond af te bijten. Daarbij zijn ze zeer schuw, zoodat het den jagers veel moeite kost, ze onder schot te krijgen. De hardsteenen lijkkist, voor eenigen tijd op de oude begraafplaats te Doezum gevon den, is overgebracht naar het museum van oudheden te Groningen, waar deze antiqui teit zal bewaard blijven. Onder een deel der schippersbevolking in Friesland heerscht groote armoede. Vele. turf schippers zijn, zonder hunne bestemming te kunnen bereiken, met hun vaartuig op de reis ingevroren. Van de schippers, die in de nabij heid van goede ijsbanen liggen, hebben velen den bezem ter hand genomen en verdienen als baanveger of wel als prijswinner bij eene hard rijderij, meermalen een aardig dagueld. Onder scheidene andere schippers daarentegen Heb ben hunne zeilen en een deel van hun touw werk verpand, om voor zich en hun gezin levensbehoeften aan te schaffen. Uit Workutri wordt aan de Zeeuw. Ct. geschreven Zondagmiddag verspreidde zich het gerucht in onze«tad. dat erop het zoogenaamde jpSchil" vadermoord zou zijn gepleegd. In hoeverre dit gerucht waarheid bevat, valt op dit oogenblik nog volstrekt niet uit te maken, aangezien door de donoren nog geen uitspraak is ge daan en een nader onderzoek dus dient te wor den afgewacht. De zaak is, dat de overledene, zekere D. 0., in stervenden toestand door een zijnet- buren in het portaaltje bij zijne kamer werd gevonden. Naar luid der informal}#» moet D,, terwijl zijn vrouw afwezig was, door zijn oudsten zoon z'tjti bezocht. Eene woordenwis seling volgde tijdens dit bezoek, die zoo hevig werd, dat men elkaar te lijf wilde. Nadat de. zoon zich had verwijderd, begaf D, zich mar buiten, zeggende politiehulp te gaan halen, indien men in zijn eigen woning niet veilig was. Hij volbracht dit voornemen echter niet, want spoedig keerde hij terug, om na verloop van eenigen tijd in bovengemelden toestand te worden gevonden. Of hier dus aan een misdaad moet worden gedacht, of dat de dood aan een andere oorzaak dient te worden toegeschreven, zal ongetwijfeld door de bevoegde autoriteiten worden onder zocht. Over 't Ganzediep trok Maandag een met 2 paarden bespannen wagen, wegende met den inhoud ongeveer 6000 pond. Een flinke baan over het ijs der Zuiderzee is gereedgemaakt van het eiland Marken naar Volendam. Voor de woning van den brooddepothouder D. in de Blokstraat te Utrecht had gister ochtend een volksoploop plaats, veroorzaakt- door het gerucht dat diens vrouw en twee zoons in den afgeloopen nacht gedurende den J slaap gas hadden ingeademd en tengevolge daarvan waren overleden. Een daarop gevolgd onderzoek bracht echter aan het licht, dat toen de oudste zoon van D„ die met zijn broe- 1 der op een bovenkamer slaapt, gistermorgen 1 omstreeks S uur ontwaakte, het hem ter» l zeerste verwonderde dat zijne moeder, die met twee zoous in een benedenvertrek sliep, nog niet scheen te zijn ontwaakt, waarom hij zich dan ook haastig kleedde en naar benede» 1 ging. Nauwelijks had hij echter de kamer deur geopend, of eene verstikkende gasluctit stroomde hem tegen en dreigde hem het- bewustzijn te doen verliezen, doch gelukkig slaagde hij er nog intijds in om de buiten deur te openen en om hulp te roepen. Na dat het gelukt was om door het openen va» deuren en ramen frissche lucht in de kamer le brengen, kon men deze binnentreden en bemerkte toen met ontzetting, dat zoowel de vrouw van D. als bare beide zoons nog te bed lagen en, naar men meende, geen teeken van leven meer gaven. Gelukkig bleek bij nader onderzoek, dat zij slechts bewuste loos waren toch achtte dr. Van der Kaay, wiens hulp men had ingeroepen, hun toestand van dien aard, dat zij onmiddellijk naar liet- ziekenhuis moesten worden vervoerd. Daar bij IJ. aan huis geen gas wordt ge brand, vermoedt men, dat gasjs ontsnapt uit de leiding eener voor zijne woning staande stadslantaarn, die Maandagavond schijnt ge sprongen te zijn, en door de fundeering in de- kamer is gedrongen, waar zijne vrouw e» twee zoons, een van 23 en een van 11 jaren oud, sliepen D. zelf was uitstedig. Hoe wel de drie patiënten ernstig ongesteld zijn, schijnt er toch gegronde hoop te bestaan dat zij weder zullen herstellen. (U. D.) De Arnh. Ot. schrijft Gaat de ooievaar, als lentebode, zijne roe ping verloochenen of is het zachter weer, trots de voor-peilingen van Falb, reeds zoo spoedig ophanden 1 Wie zal het zeggen, die niet de beweegreden kent van het exemplaar der ooievaar-tamilie, dat reeds sedeit 7 dezer dezer zijn toevlucht zocht op de hoeve Holt- huizen" van den heer G. van Essen te Huisen. Hoe we tot deze wetenschap geraakten, kan onzen leze.is tut het volgende gesprek blijken, dat zich tus-chcn een bezoeker en een onzer I employés ontspon 1 b Meneer, wordt bier de kraant gedrukt?" Met deze woorden betrad gisteravond een boertje met een korf aan den arm den drempel van ons bureau. f Na een bevestigend antwoord vervolgde hij schuchter: »Dan hawwe we! oen oarig- heidje da'we gerr» ien de kraant hadden, as et tenminste niet te veul kost." i »En wat is dat voor een aardigheidje?" sDat za'k oe zéggen Op den zeuvende va»

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2