S P OKÏ. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde. Gericht en. Post en Telegraphie. Koloniën. Armenzorg. ïieeli tza k e u. «fee moand is den ooievoar bie ons op't huus gekommen en as.... 't nou niet te reul kostte? 2e hadden mien gczeid ik mos hier moar is hin goan 'tzou we* n'et veul...." jO, dan bedoel je zeker, dat je vrouw be vallen is. en wou je een advertentie plaatsen jNèen, ik bin de knecht moar. Moar den ekvetieve ooievaor is bie mien böasop't liuus gekommen den zeuvenden al. Joa 't is kras, hie is 'her nog nooit zoo vroeg gewest." ïMaar vriend, 't is zeker een kraai >Verrechtig niet meneer,'tis ekvetiefden eigeste van allied jMaar 'tis toch wel waar?" jl)e ekvetieve woarheid meneer!" Welnu, dan zullen we het morgen plaatsen en het kost je niets." sDa's potdori goeiekoop genog." En na ons het adres van zijn sboas" te hebben medegedeeld, verliet hij blijkbaar zeer tevreden, vriendelijk groetend ons kantoo^. De Nederlandsche fabriek van muziekinstru menten, firma M. J. H. Kessels, te Tilburg, ontving een bestelling van een compleet stel nieuwe muziekinstrumenten voor het 6e batal jon infanterie te Magelang, waarvan het mu ziekkorps bij den verraderlijken overval op Lombok al zijn instrumenten heeft verloren. Te Luiks-Gestel is een 4-jarig kind van den landbouwer F. D., terwijl de moeder een oogrnblik afwezig was, in aanraking gekomen met het brandende haardvuur. Toen de moe der weder in huis kwam, vond zij de kleine in volle vlam en met brandwonden over dekt, Men vreest, dat de kleine niet in het leven zal zijn te behouden. Het vlechten van stroo in staart en manen bij paarden, die door handelaren zijn gekocht of bij paarden op markten, dateert reeds uit de i3e eeuw. In een preek toch van Berthold von Regensburg, waarin deze te velde trekt tegen de meisjes, die den duivel lief zijn, maakt hij haar het verwijt, dat zij haar te koop zijn even sterk openbaren, als diegene, welke zijn paard wil verkoopen eu het ten teeken daar van een stroowisch invlecht. «Pleidooi voor het recht der vrouw." Dit is de titel eerter reeds in 4870 geschreven brochure, die thans opnieuw in het licht wordt gegeven, voorzien met een inleiding van mevrouw Rutgers - Hoitsema. Na'25 jaar heeft het geschrift nog niets van zijn actua liteit verloren. Het is een bezadigd maar warm woord, waarvan we elk beschaafd persoon de lezing zeer aanbevelen, 't Boekje is bij W. J. van Hengel te Utrecht uitgegeven en kost slechts 30 cents. Van Holland naar Italië is een in eigen aardiger! vorm verschenen gids voor hen, die zich de weelde kunnen veroorloven een uit stap naar dat heerlijke land te doen, of die er voor zaken heen moeten. Verschillende routen zijn er op aangegeven, met de daar voor gevorderde prijzen. In een kort bestek wordt menige volledige plaatsbeschrijving daarbij geleverd, terwijl een flink uitgevoerde kaart het smaakvol geheel vol,ooit. Het is bij de heeren Lissone en Zoon, Singel 455 te Amsterdam, te verkrijgen. Van den liederenbundel voor Janmaat en Soldaat, verzameld door luitenant Clockenei' Brousson, ziet thans het 26ste duizendtal het licht. Voor Janmaat en Soldaat bovenal, maar ook ons volk en onze jeugd vinden er menig lieil, waardig om bij feestelijke gelegenheden aangeheven te worden. Wij bevelen de kennis making met deze vaderlandsche liederen ten sterkste aan de prijs, tien cents, kan slechts zeer weinigen van de aanschaffing terug houden. Rotterdam. De uitslag der herstemming ter verkiezing van zes leden voor den ge meenteraad alhier is als volgt Uitgebrachte stemmen 4625, Van onwaar de 10, Gekozen de heerenJac. van Vessem, met 2396 stemmen; W. C. Coeprjn, met 2278 stemmen; M. H. Heybroek, met 2263stem men; mr. E. E. van Raai te, met 2217 stem men; R. Mitders, met 2099 stemmen; P. van der Pols, met 2087 stemmen. Op de heeren H. Dane Cz. zijn 2069 stem men, P. Lambert 2064 stemmen, Herman Kol ff 00 stemmen, J. W. Thompson 2047 stemmen, mr. J. Mascheck 2011 stemmen en mr. J. D. ZE. van Blommesteïn 2004 stemmen uitgebracht. De nieuwe raad zal zijn samengesteld uit 29 liberalen, 7 anti-revolutionnairen en 3 Roomsch-katholieken. 's-Gravenhage. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben Ged. Staten van Zuid-Hol land thans een bevel, als bedoeld bij art 7 der wet van 12 Juli 1855 (Stbl. no. 102) tot voor ziening in waterstaatsbelangen, doen uitgaan, strekkende om door het hoogheemraadschap van Delfland te Scheveningen te doen aan leggen eene basaltglooiing, ter lengte van ongeveer 140 meter, aanvangende ter hoogte van het hoiel sZeerust" aldaar en zich uit strekkende tot de sociëteit sNeptunus". Zooals bekend, is behoort het aanleggen van een drietal hoofden op het strand, waarvan het noordelijkste voor de Keizerstraat te Scheveningen zou komen te liggen, tot de werken die reeds op de begrooting voor 1895 van dat hoogheemraadschap ter uitvoering zijn opgenomen. (2V. S Ct.) Vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, op Donderdag 7 februari 1895. Tegenwoordig de heeren J. J. G. Nolet, voor zitter, S. A. Maas, J. H. Houtman. P. J. M. Lagerweij, mr. W. II. Jansen en M. L. Honnerlage Giete. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen stukken o. a,: Een afdruk-ndres der Kamer van koophandel on fabrieken te Breda aan de Tweede Kamer der Staten-Generaai, en een ander van gelijke strekking van die te 's-Ileitogenbosch, beide verzoekende ailliaesie dezer Kamer aan haar ver zoek het bij die hooge vergadering door den lieer minister van financiën ingediende wetsont werp, houdende nadere bepalingen omtient de helfing van invoerrecht naar de waarde der goederen niet aan te nemen. Na ampele bespreking van dit onderwerp, waar bij van verschillende zijden wordt aangetoond, tot welke willekeur het bedoelde wetsontweip, lot wet verheven zou kunnen aanleiding geven, wordt door den voorzitter vooi gesteld de bovengenoemde adressen te steunenen tot samenstelling van een adres aan de Tweede Kamer over dal onderwerp eene commissie te benoemen. Dit voetstel aangenomen zijnde worden daartoe benoemd de heeren mr. Jansen, Ilorinerlage Grete en Houtman. Het adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Assen aan Zijne Excellentie den minister van financiën, houdende verzoek maat regelen te nemen ter veieenvouriiging der procedure en als gevolg daarvan tot bet vet krijgen vun goedkooper geding wordt besproken. Aan liet verzoek van genoemde Kimer, bare pogingen in dezen te - ondersteunen, besluit de Kamer, op voorstel van een lid, niet te voldoen. De missive van B en W. over de rekening der Kamer 1894. wordt besloten in handen te stellen van den sectetaris, teneinde te voldoen aan de daarin gemaakte bemerkingen. De vergadering wordt daarop door den voor zitter gescheiden. Jaiip Eden schrijft uit llamar, dat daar bij een wedstrijd, uitsluitend voor Noren, het we reldrecord op de 500 meter is verbeterd. Waar Over de 4500 meter werd 2 min. 32 secon den gedaan. "Voor den wedstrijd om het wereldkampioen schap heeft de koning een prijs beschikbaar ge steld. Z. M. zal den strijd persoonlijk bijwonen. Eden hoopt, dat eenige Nederlanders naar Hamar zullen komen tijdens de wedstrijden. Hij is vol moed zijn concurrenten te slaan. Van de 18 ingekomen ontwerpen op de prijs vraag voor het gedenkteeken ter eere van Thomas a Kempis, in de Sint Michaels-keik te Zwolle op te richten, zijn door de jury bekroond met den eersten prijs (J 000 gld.) dat van W. Mengelberg, te Utrecht. Met den tweeden prijs (f500) werd bekroond dat van Van Uytvanck en GoiTaerts te Leuven. Ter herinnering aan den dag waarop Robert Koch de tuberkelbacil ontdekte, hebben de Por- tugeezen op 24 Maart te Coïmbra een tubercu- lose-congres georganiseerd. In een der Deensche bladen wordt melding gemaakt van inrichtingen te Estjerq en te Londen, waar melk voor vervoer wordt beteid, volgens een uitvinding van den Deenschen ingenieur Casse. Dit geschiedt eenvoudig door gedeeltelijk bevriezen. Er wordt niets bij de melk gevoegd. Daardoor behoudt deze haar smaak en is na langzaam ontdooien als pas gemolken. De schrijver van het artikel had melk geproefd, die 21 dagen oud was, maar geheel als versche melk smaakte. In Engeland, Denemarken en Duitschland is voor deze uitvinding reeds patent genomen. De burgemeester van Emmerik roept in een publicatie de meerbedeeldeu zijner ge meente op om de arme kinderen aan schaat sen te helpen, opdat deze ook aan het ijsver maak kunnen deelnemen. Het ijs in den Rijn zit op verschillende plaats-en vast bij Woi ms en bij Mainz, waar het den mond van den Main gestremd heeft en ook deze zijrivier tot stilstand brengt, zoodat het niet lang zal duren cf ook zij is door den ijsvloer bedekt. Voor Fkrsbeini is de Main reeds dichtgevroren, iets wat sedert 50 jaren niet in Februari is voorgekomen. Het laatste der Opper- Beiersche bergwateren, bet Stnrnbergormeer, is thans ook geheel dicht en men kan er veilig op schaatsenrijden. Voor Regensburg is de Donau dicht. T« Münehen was de laagste thermometer- stand dezen winter 14 giaden Fahienheit. In Ruslund wordt het spoorwegverkeer zoowel in het noorden als in het zuiden, slechts met moeite onderhouden, alles is onder sneeuw bedolven. Op de lijn LibauRomnyer zijn twee goederentreinen in botsing gekomen, doordien een sneeuwstorm bet uitzicht geheel belette. Vier waggons werden verwoesi, doch er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. In Gioot Britunmë houdt de koude nog steeds aan. Te Londen zijn drie koetsiers bevroren op den bok gevonden. Nabij Ipswuh bevroor een schoenmaker, te Llanelly in Wales een oude soldaat, op den openbaren weg, nabtj Hytlie, een landbouwer, die in een hut een schuilplaats had gezocht. Nabij Pialee in Ierland zijn twee menschen in een sneeuwstorm omgekomen. Op de spoorlijn LondenChaitainDover lag Maan dagmorgen 6 voet sneeuw, zoodat er geen train door kon. Da spoot lijn van Qoeensboiough, in aansluiting met de vaaitlijn van Vlissingen, is eveneens gestremd. De vei looide van den kapitein van de Elbe heeft nog een brief ontvangen, welken de kapi tein in zijne laatste oogenblikken aan haar geschreven beeft. De brie!' weid baar bezorgd door eeo der geredde matrozen. Do weduwe van den verongelukten passagier Schuil beeft het bedrag der levensverzekering van haren man 100,000 mink afgestaan, ten behoeve van ue nagelaten betrekkingen der andeie verongelukten. Naes er 47 seconden over deed, is de afstand thans in 46 sec. gereden. Te Londen staat thans een bende oplichters terecht, die «bookmakers" tot hun slachtoffers maakten, Een van hen, een telegraafambtenaar, vervalschte de voor dezen bestemde wedstrijd telegrammen en de anderen richtten daarna hun weddenschappen in, steeds met succes natuurlijk. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Qost-Indië (behalve Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Bromo. De laatste busiichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 16 dezer, des voormiddags ten 9 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeid te worden. Naar men ons mededeelt, bestaat er bij het hoofdbestuur der posterijen ernstig plan een hoogeren leercursus voor post- en telegraufcom- iniezen op te lichten. Deze cursus zou dan in de toekomst dienen om daaruit de hoogere atnbie- naarsplaatsen te bezetten. (N. R. Cl.) Batavia15 Januari. Lombok. Het Socr. Ilbl. meldt dat de radja van Lom bok de Lolde door onze marine genomen en daarna veikochte stoombootjes niet had betaald en dat de verkoopers thaiii, aan do regeeiing hebben verzocht hun geld uit de buitgemaakte schatten te mogen ontvangen. De directeur van financien heeft verzocht om een ingenieur bij het mijnwezen aan te wijzen teneinde in de commissie zitting te nemen tot taxatie van de op Lombok buitgemaakte pie- ciosa. De gevangen radja van Lombok is, danlt zij de goede behandeling door dr. Gutteling, geheel van zijn schotwond genezen. Den 7n zijn per Amboina 2 officieren, 24 minderen en 277 dwangai beideis om gezond heidsredenen van Ampenan naar Soeiabaja over gevoerd. De luitenants jhr. Van H dtte en De Neve, van het lie en 2e bataljon, zijn van Lombok geëvacueerd. Met de zieken, van het vijfde bataljon afkom stig en bij de terugkomst van Lombok in het hospitaal te SeniaRing opgeiu.men, gaat het over hel algemeen bevredigend; w zijn fatum lijk nog zwaie zieken, doch er is langzame voor uitgang te bespeuren. In del uf'geluopen pacht is éen hunner overleden, de eerste. Yan de zie ken, afkomstig van het ze^de en zevende batal jon en vroeger opgenomen, is later een enkele overleden. Velen dezer zijn geëvacueerd, vooial naar Oengaran. (LocA De auteriteiien op Lombok hebben vei zocht daariieen geen vrouwen en kinderen meer uit te zenden, omdat de gezondheidstoestand er zoo slecht is. Te Holder is eene afdeeiing opgericht van de «Maatschappij van Weldadigheid". Van een onbekenden gever ontving het be stuur van het diaconie-gasthuis te Groningen Zondag vijlduizend gnlden. Aan deze gift was geen enkele voorwaarde vei bonden. Het R.-k. patochiaal aimbestnur te Nijmegen, dat niet medewerking \an een 140 tal heeren sedert hei vorig jaar handelt m den geest van het Elherfeldsche stelsel, heelt den ïnge/eicnen verzocht hem nog deze week ,n Maat te Mallen tot het houden eener buitri gewone bedoeling. Dit armbestuur deelt mede, dat zijne mid leien waarover voor de gewone bedeeling weidt be schikt ontoereikend zijn om den armen (500 gezinnen met meer dan 2000 jeisoien) tijdens deze fei koude dagen te geven, wat zij ril logend noodig hebben, en daarom onder hen de bitterste ellende heerscht. In de gisteren gehouden zitting der anond- rechtbank te Rotterdam is veroordeeld A, K.s koopman, vroeger te Schiedam, thans

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3