A". 1895 Vrijdag 15 ebruari. N°. 8726. Feuilleton. Onder de Camorristen. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bttitenlapdsche Berichten. n IT GEVER:' J. ODÉ. GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal preuuo per post, door het geheele Rijk ifionderlijka noimners t 1.85. 2.50. - 0.10. R K R 1 I' KOTRK8TKUT 7 O. Advertentieprijs ran 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.40. Iedere gewone regel meer>0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K 1 1 K B II E. In de Kamerzitting van Dinsdag heeft een debat over de begrooting van onderwijs aan leiding gegeven tot eene schermutseling tus- jschen de elericalen, de socialisten en de re geering. Graaf Lanjuinais, mgr. d'Hulst en de abbe Lenoyre oefenden een scherpe critïek -op de schoolwetten, die h. i. het gezag van bet hoofd des gezins ondermijnen, en het staatsonderwijs tot partij-onderwijs maken: van philosophic noch godsdienst mag meer uptake zijn, doch de zedeleer moet wel blijven. "Wie nu zal de zedeleer onderwijzen, zoo niet de kerk? De minister Poincaré antwoordde dat het -steunpunt der leekenmoraal gelegen is in het geweten. De heer Jaurès meende daarentegen, dat de toegeeflijkheid der regeering ooi-zaak ge weest is dat het pausdom een bres tracht te maken in den vasten muur onzer onderwüjs- Mslellïngen, en .aldus het leekenonderwijs afbreuk te doen. Ik eerbiedig, ging de socia listische redenaar voort, alle godsdiensten en ik geloof niet dat men alles tot de materie mag terugbrengen, maar even zeker geloof ik dat er geen heilige, onaantastbare waar heden zijn. Geen waarheid staat boven het onderzoek door den menschelijken geest ver heven. In zijn antwoord legde de heer Poincaré vooral nadruk op de inrichting van het hoo ier onderwijs. Dienaangaande kan de regee- ring zich evenmin vereenigen met den heer Jaurès als met mgr.d'Hulst. Wij willen voor elke streek des lands een universiteit behou den die nationaal, republikeinsch en demo cratisch moet blijvenonze professoren zullen een volkomen onzijdigheid in acht nemen, wij veren niet tegen eenigen godsdienst. Dit laatste scheen een terugslag op de laak bare opwelling van antisemitisme, Maandag door een groot deel der ICamer betoond, toen de republikeinsche afgevaardigde Denis, voor het eerst, de zaak der Israëlieten uit de pers naar het Parlement overbracht. Zooals wij reeds deden opmerken, was de meerderheid, waarmede het afwijzen der interpellatie goed gekeurd werd, betrekkelijk gering: 208 leden achtten de kwestie, door den heer Denis op geworpen, urgent genoeg om er dadelijk over te beraadslagen, tegen den wil der regeering. Artikelen i en 2 van het onderwijsbudget zijn aangenomen. DDIISCHI1BD. Keizer Wilhelm heeft aan het Russische keizerlijk paar als huwelijksgeschenk een tafelservies voor 30 personen gezonden, dat door de koninklijke porseleinfabriek gebak ken is naar het model van het daar indertijd voor Frederik den Groote vervaardigde ser vies. De Rijksdag heeft zich vereenigd met een voorstel van den heer Richter, strekkende om den Bondsraad uit te noodigen tot indiening van een ontwerp, waarbij de schadeloosstelling van leden van den Rijksdag geregeld wordt. EN6E11HD. In het Lagerhuis werd gisteren een voorstel van sir William Harcourt, tot benoeming cener commissie van onderzoek naar den nood der werkloozen, aangenomen. Bij de daarna voortgezette behandeling van het adres van antwoord op de troonrede diende de heer Clancy een amendement in tot het verleenen van amnestie aan Iersche staatkun dige gevangenen. De minister Asquith verklaarde dat, met het oog op het wreedaardig karakter der mis daden, welke door eenige gevangenen zijn ge pleegd, voor wie thans amnestie wordt ge vraagd, de regeering het oogenblik niet ge komen acht dit verzoek in te willigen. Sextori stelde voor de vergadering te ver dagen. Harcourt bestreed het voorstel, en het werd verworpen met 286 tegen 79 stemmen. Toen was echter het sluitingsuur van het Huis geslagen en uit dien hoofde werd de ver gadering gesloten. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan het Berl. Tage- blatt gemeld, dat niet alleen de jeugdige keizeriu van JRusland, maar ook de keizerin- weduwe in gezegende omstandigheden ver keert. OOSTENRIJ K.-H 0N61RIJE. De rechtbank te Raab heeft den redacteur van een clericaal weekblad, die beweerd had dat de heer Wekerle pressie heeft geoefend op twee leden van het Hongaarsche Magnaten- huis om voor het ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk te stemmen, tot zes maanden gevangenisstraf en 1000 florijnen kosten veroordeeld ITALIË. Te Acera, in de provincie Caserte, zijn on lusten ontstaan, tengevolge der verhooging van plaatselijke accijnzen op eerste levensbe hoeften. De menigte, uit een duizendtal per sonen bestaande, heeft het bureau der accijn zen en het stadhuis geplunderd, en een aanval gedaan op de gevangenistroepen uit Nola en Caserte afgezonden, verstrooiden ein delijk de menigte. Eerst te Milaan en Napels, nu ook te Rome, doen zich ongeregeldheden voor onder de stu- deerende jongelingschap. De universiteit te Napels is geslotenin de hoofdstad is de poli tie tusschen beide moeten komen bij eene manifestatie der studenten. T R K IJ E. De Turksche commissie van onderzoek naar de Armeensche troebelen heefit tot nu toe slechts Mohammedanen gehoord, die allen ge tuigden ten voordeele van de Turksche autoriteiten. De Daily News verneemt uit Konstan- tinopel dat de gezanten der mogendheden confereerden en besloten de aandacht der Porte te vestigen op de tegenwoordige on veiligheid der straten in Konstantinopel, waar vele moorden en aanvallen voorkomen, terwijl het gedrag der soldaten tegenover vrouwen en vreemdelingen dezen terroriseert, zoodat zg des avonds niet durven uitgaan. De sol daten moeten de regeeiing gevraagd hebben om ammunitie, hetgeen geweigerd werd. De gezanten noodigen de Porte' tot maat regelen tegen dit kwaad. EGYPTE. De ministerieele crisis is voorloopig be zworen. De khedive heeft het plan opgegeven wijziging te brengen in het kabinet-Nubar Pacha. Lord Cromer heeft liet aanblijven van dat kabinet dringend noodig verklaard voor het behoud van orde en rust in het land, AMERIKA. De Chileensche regeering heeft besloten tot overname van alle spoorwegen door don staat. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren gemeld dat de Transvaalsche Volksraad inetalge- meene stemmen zijne goedkeuring heeft ge hecht aan de Swaziland-conventi-, die alleen hierin van de conventie van 1893 verschilt, dat de bepaling, volgens welke de inlijving van het land door Transvaal de goedkeuring van de Swazi's behoeit, is vervallen. Roman van WALDEMAR URBAN. 23. Ofschoon mejuffrouw Elvira de Vries de aan dacht van de geheele Napolitaansche jongelingschap tot zich tiok en zich ook in meer bejaarde kringen Jmind wist te maken, de Napolitanera bevielen haar daarom niet. De natuurschoonheden van 'and en stad, van dit stuk suit den hemel «avallen aarde", boeiden haar veel meer dan •de bewoners zelve, die in vele opzichten en om velerlei redenen, om hunne lage geldzucht, hunne hartatochtel i kheid, hun onstuimig najagen van ■aan opgevat plan, hunne halve beschaving en flog gebrekkiger moraal zelfs afkeer bij haar verwekten. jongedame was nu sedeit vier weken te -Zij was, zooals opgemerkt is, eene Hollandsche en in een Duitsch gesticht opgevoed. Zij was, wat men noemt nog onervaren en ergerde er zich over, dat de menschen niet warenzooals men haar in haar pensionaat geleerd had. Hare zorgvuldige, strengzedehjke opvoeding was oorzaak van eene ontnuchtering, die overal, maar vooral in Napels, haar gemoed pijnlijk moest aandoen. «Elvira 1" riep haar oom, en het meisje schrikte op uit de zoete mijmeiing, waarin zij na het gehoorde verzonken was. Haastig wendde zij zich om en zag weder de beide heeren voor zich. wier overdreven beleefdheid haar dien middag in het Korso reeds opgevallen was. «Graaf Tozzo, dien gij reeds kent," vervolgde de oom, «wenscht ons zijnen vriend, hertog Attilio dei Tibaidi, voor te stellen. Neemt plaats, mijne lieeten. Mijne nicht, Elvira de Vries. Zij is nog niet goed gereed met haar Ituliaansch. Gij zult hare taal moeten verschoonen." De heer De Vries was een zeer beschaafd man. Met welmeenende vertrouwelijkheid wist hij het vormelijke van de voorstelling zijne onaangename zijde te ontnemen en hertog Attilio vond vrijheid om naast Elvira plaats te nemen. «Als ik mij niet vergis," ving het meisje aan, »heb ik u van middag reeds gezien, mijnheer de hertog." «En heb ik u reeds bewonderd, mejuffrouw," antwoordde hij. «Hoe zoo?" klonk het naief. «Omdat nog nooit iemand bij eene eerste ontmoeting zooveel indruk op mij gemaakt heeft ais gij, mejuffrouw De Vries." «Een goeden indruk «Een overstelpenden." «O, mijnheer de hertog, gij wilt mij vleien. Zoover ik weet, heb ik daartoe nooit aanleiding gegeven." «En toch is het waar." «En toch geloof ik het niet." «Hoe, gij gelooft mij niet «Ik zal er mij wel voer wachten." «Wat moet ik doen, mejuffrouw, om uw ver trouwen te winnen «Maar mijnheer de hertog, ik mag dei gelijke verzekeringen niet gelooven, en strikt genomen moogt gij ze ook niet doen." «Moet ik dan de waarheid niet zeggen, als gij er mij om vraagt «Men zegt niet altijd de volle waarheid." «En ik zou ze van de daken willen uitroepen." «En zoudt geen geloof vinden, mijnheer «Dan kwam het er maar op aan, of gij mij gelooft. Zeg mij toch, ik hei haal het, waarmee ik uw vertrouwen kan winnen." Zijne groote, donkere oogen spraken van zooveel toewijding en zijne stem klonk zoo ernstig, zoo smeekend, dat de jonkman weikelijk indruk maakte op de schoone El*ha, al wilde zij hat zich zelve niet bekennen. Ook was zij vee! te ingetogen om het te laten merken. Zij sloeg de oogen neer en zeide zacht «Morgen zult gij u misschien zelf niet meer geloovenmijnheer de hertog. Wat zoo ras opbloeit, leeft niet lang." «Uwe vergelijking gaat niet op, mejuffrouw. Zij doet denken aan eene armzalige, geile

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1