.A". 1895. Donderdag 21 Februari. N°. 8730. 1ST egenenveertigste Jaargang. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, O-I TfiEYER: .1. ODÉ. "guitenlandsche Berichten. coiiijftr; Abonnementsprijs, per kwartaal f 1*85. Franco per pose, door bet geheeie Rijk2.50. Afzonderlijke noromers- 0.10. B (I It ft I II BOTER8TR11T 7 O. Advertentieprijs: vaa 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F II 1 8 K 11 IT K. Graaf Tornielli, de nieuwbenoemde Italiaan- sche gezant, heeft Maandag den president der republiek zijne geloofsbrieven overhandigd. De commissie uit de Kamer, belast met het instellen van een onderzoek naar den toestand der mijnwerkers, is te Montceau- les-Mines aangekomen en ontving daar van den procureur der republiek alle stukken, betrekking hebbende op de jongste mijnramp. Het gerucht dat tegen twee mijningenieurs ernstige beschuldigingen ingebracht zouden worden, bevestigt zich; aan hunne nalatig heid moet het ongeluk worden toegeschreven. Het Journal officiel bevat het besluit tot instelling eener extra-parlementaire commis sie, die ingevolge een onlangs door de Kamer genomen besluit tot taak zal hebben, te be raadslagen over middelen tot decentralisatie ■en vereenvoudiging van den administratieven ■dienst. De ministers, een aantal afgevaardig den en senatoren, hoofdambtenaren, leden der departementale raden en maires maken deel uit van deze commissie. Te Toulon is Maandag opnieuw een aan schrijving van het ministerie ontvangen, ter bespoediging van de toebereidselen der expe ditie naar Madagascar. De Annamite en de Ving-Long woiden uitgerust; de kruiser Linois is gereed tot het maken van een proef tocht; de rivieikanonneerbooten zullen bin nen twee weken opgeleverd worden. DUITSCHLAND. Het wordt meer en meer waarschijnlijk dat de keizer persoonlijk naar Friedrichsruh zal gaan om vorst Bismarck met diens 80n ver jaardag geluk te wensehen. Met het oog op de vele betoogingen echter, welke tegen 1 April 2ijn aangekondigd, zal dat bezoek niet op den verjaardag zelf, maar enkele dagen vroeger of later plaats hebben. De regeerings-president van Sleeswijk-Holstein, de heer Von Stein- mann, moet daarover reeds met den oud-kan selier in overleg getreden zijn. Het schjjnt, dat de keizer het plan heeft, een internationale conferentie samen te roepen ter bespreking van het vraagstuk der bescherming van particuliere eigendommen in geval van zee-oorlog De keizer wil aan koopvaardijsche pen dezelfde onschendbaarheid toekennen, die voor eigendommen tijdens een oorlog te land is gewaai borgd. De conferentie zou voor dit denkbeeld een geschikte formuleering moeten vinden, zoodat aan oorlogvoerende mogendheden de verplichtig zou worden op gelegd, koopvaardijschepen te eerbiedigen. E S 6 E I A S 1). Volgens een gerucht heeft lord Rosebery gisteren den ministerraad bijeengeroepen om te beraadslagen over den toestand wegens de kleine meerderheid Zaterdag in het Lager huis verkregen. De ministerraad die op heden was vast gesteld is gisteren onverwacht bijeengeroe pen. Lord Rosebery had Maandag eene lang durige audiëntie bij de Koningin. In het Lagerhuis zeide Buxton gisteren dat de koningin-regentes en de Raad van Swazi land weigeren de proclamatie te teekenen, bewerende dat zij toebehooren aan de koningin van Engeland. Dit is echter onjuist. Onder de conventie van 1894 zal de Transvaal aan sprakelijk zijn voor vrede en orde in Swazi land. De wetten en gebruiken der inboor lingen zullen worden geadministreerd door inlandsche hoofden, voor zoover zij niet on- vereenigbaar zijn met de wetten en gebruiken der beschaving. De Transvaal zal, met toe stemming van den Engelschen commissaris te Kaapstad, in Swaziland eenen bijzonderen administrator aanstellen, en er zal in Swazi land een Engelsch consul verblijf houden. Bij het debat over eene motie van Howard Vincent dat in het belang der industrieele klassen onverwijld maatregelen moeten wor den genomen om den invoer van in buiten- landsche gevangenissen vervaardigde artikelen te beperken stelde Bryce eene commissie van onderzoek voor in plaats van de motie aan te nemen. Doch daarna kwam het niet tot stemming, en de motie werd aangenomen. Te Colchester is de liberaal Pearson ge kozen met 2559 stemmen, tegen 2226 op den unionist Vereker. De liberalen winnen daardoor een zetel. Ook in de staatswerkplaatsen ten dienste der telegrafie hier te lande zal met 4 Maart a. s. de achtuurs werkdag worden ingevoerd. KOOR WEGEN. Volgens de Terdens Qang beeft de koning den oud-minister-president Steen bij zich ont boden om over de vorming van een nieuw ministerie te beraadslagen. Men acht het zeker dat die toch aan den heer Steen zal worden opgedragen, ook al weet de koning dat deze die opdracht niet zal aanvaarden, wanneer aan Noorwegen niet de meest mogelijke concessiën worden gedaan. ZWEDEN. Bjj den Rijksdag is een ontwerp op de verzekering tegen voortdurende onbekwaam heid tot werken ingediend. Het ontwerp houdt de voorwaarden in, waaronder men arbeids-pensioen zal kunnen trekken. Iedere arbeider, in dienst van een wei kgever, zal dit pensioen kunnen genieten. Uitgezonderd zijn staats- en gemeente-ambtenaren, zeelieden, zij die hun loon in natura ontvangen, zij die 1800 of meen kronen jaarlijks verdienen en zjj die op het oogenblik onbekwaam tot den arbeid zijn. Daarentegen valt degene die tijdelijk werkzaam is, wel onder deze wet, mits hjj alle werkdagen bij denzelfden werkgever arbeidt. Zoodra men 18 jaar wordt, zal men verplicht zijn zich te verzekerende vrouw van een ver zekerde geldt zelf ook voor verzekerd. De premie wordt voor het grootste gedeelte door den werkgever, voor het andere gedeelte door den werknemer betaald. Onbekwaamheid tot werken wordt op den 70-jarigen leeftijd altijd veronderstelden tevens aangenomen, wanneer iemand door ziekte als anderszins niet in staat is in zijn eigen onderhoud te voorzien. RUSLAND. De nPartij der Volksrechten" moet in het geheim een manifest verspreid hebben, waarin zij protesteert tegen de jongste verklaringen van den czaar en aanspoort tot een vreedza- men maar volhardenden strijd voor de vrijheid. ITALIË. Volgens de Hiforma zal de heer Giolitti aan de tegen hem uitgebrachte dagvaarding gehoor geven en den 23n Febiuari voor den rechter van instructie verschijnen. Generaal Baratieri moet voornemens zijn met Ras Mangascia eene schikking te treffen op de volgende grondslagen Adigrat zou door een Italiaansch garnizoen ht:zet worden en De Ras zou erkennen dat Agamé een deel uitmaakt van Erythrea. Ingeval deze overeenkomst tot stand kwam, zou er geen reden meer beslaan om Adoea bij voortduring te bezetten. BUL G A R IJ E. De regeering heeft thans harerzijds bij de Porte geprotesteerd tegen de invoerrechten, welke in Turkije van Bulgaarsche goedereu worden geheven. T U R K IJ E. Uit Konstantinopei verneemt de Standard dat de geruchten van de moorden op Chris tenen in Ilezra en Diarbektr nog niet zijn be vestigd, maar het is bekend dat de priesters te Markeen den heiligen oorlog hebben ge predikt, terwijl plakkaten tegen de Christe nen de muren van Markeen bedekten. De Porte beloofde aan de buitenlandsche cousuls tegen-niaatregeien. Zoodra het getuigenverhoor in zake de Armenische gruwelen, dat te Moesh wordt gehouden, is atgeloopen, begeeft de commis sie zich naar de dorpen in het district Sasoen, waar de gruwelen moeten gepleegd z\jn. Het onderzoek zal op zijn minst nog eenige maanden duren. Mag men geloof hechten aan wat een cor respondent van Reuter omtrent het gebeurde uit Tiflis meldt, dan waren de berichten aan gaande de gepleegde wreedheden niet over dreven, maar zgn die uitgelokt door eene ernstige oproerige beweging onder de Arme niërs, die geen middelen te laag achten om hun doel te bereiken. Sommige dier samen zweerders moeten inderdaad het plan hebben gesmeed drie Amerikaansche zendelingen te Morsovan te vermoorden en de schuld aan dien moord op de Turken te schuiven ten einde de regeering der Vereenigde Staten te verlokken tot gestrenge maatregelen tegen Turkije, welke mogelijk tot onafhankelijk- verklaring van Armenië konden leiden. EGYPTE. Aan de Time» wordt uit Kairo gemeld, dat de khedive heden liet huwelijkscontract zal teekenen met de slavin, die hem dezer dagen een dochter geschonken heeft. Reuters Office te Londen verneemt, dat de berichten uit Egypte niet geruststellend zijn. Er is echter nog niets voorgekomen dat het nemen van bijzondere maatregelen noodzake lijk zou maken. Er is geen spiake van om liet effectief van bet bezettingskorps te ver meerderen. Uit Kaïro wordt aan de Times gemeld dat de ministerraad een afzonderlijke wet heeft bekrachtigd waarbij de gevangenisstraf voor aanvallen op Europeanen door meer dan vijf inlanders tot drie jaar wordt verhoogd. AMERIKA. De financieele commissie uit den Senaat der Vereenigde Staten heeft zich verklaard voor uitgifte van voor 100 millioen dollars Certificaten van obligatiën a 3 percent en met twee jaar vervaltijd, uitsluitend bestemd tot dekking van het schatkist-tekort. Volgens berichten uit Columbia aan de New-York Herald is er slag geleverd bij Santa Rosa, vierhonderd man van de regee- ringstroepen en de muiters sneuvelden, alsook twee generaals van de muiters. Dat in het noorden de vrede is gesloten, maakt, naar het heet, niet dat de opstand elders in de republiek geëindigd is. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld Een bericht uit Bremersdorp meldt dat de koninginnen van Swaziland aan den koning volmacht hebben verleend tot regeeren over de natie. Krogh, gewezen commissaris in de Transvaal, is tot administrator in het land benoemd, overeenkomstig de bepalingen der conventie. Uit Kaapstad wordt aan de Times bericht vermits de koning en de vorstin-moeder wei geren de Swaziland-conventie te onderteeke- ned, treedt de bepaling in werking waarbij de Transvaal Swaziland mag beheeren, maar niet inlijven. Uit Zanzibar wordt aan hetzelfde blad ge meld Door het mislukken van den oogst, wegens de sprinkhanen, heerscB in Duitsch Oost-Afrika erge hengersnood, en deze dreigt zich uit te breiden tot op Britsch grondge bied, in de richting van Somaliland. De Engelsche consul-generaal brengt een fonds bijeen tot leniging van den nood. CHINA. Volgens bericht uit Peking hebben de buitenlandsche gezanten thans bijzondere wachten uitgezet: driehonderd matrozen en mariniers van de oorlogsschepen. Te Shanghai loopt het gerucht, dat Enge-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1