Binnenlandse lie Berichten. land en Rusland aangeboden hebben als bemiddelaars tusschen China en Japan op te treden. Volgens berichten uit Chineesche bron, hebben de gezanten der vreemde mogendhe den te Peking, te Tientsin om troepen ge vraagd ter bescherming van de gezantschaps hotels. Volgens bericht uit Chefoo kwamen aldaar de vreemdelingen in Chineeschen dienst uit Wei-Hai-Wei benevens de lijken der Chinee sche legeraanvoerders, die zelfmrord gepleegd hadden, op de door de Japanners daartoe afgestane stoomboot Kangstji aan. Toen deze boot uit Wei-Hai-Wei wegvoer, wapperde de viag der Japansche oorlogsschepen half stok, terwijl de vlag van le vreemde oorlogs schepen i e iergehaald was. Het Japansche admiraalsschip vuurde es.reschoten af. Deze betoonirig van eerbied der Japanners voor de dooden des vijands maakte diepen indruk, ook op Chineesche soldaten, van welke velen in jonken mede te Chefoo aankwamen. Howie wordt vermoedelijk gefusilleerd, tenzij de regeering van de Vereenigde Stalen tus schen beide komt. Het staat vast dat de Ja panners Chefoo niet zullen aantasten. Het Tsung-li-Yamen heeft door bemidde ling van den Amerikaanschen gezant Japan verzocht vredesgezanten naar een plaats in de nabijheid van Tientsin te zenden om Li- Hung-Chang de onaangenaamheden van een zeereis te besparen. Uit Honkong wordt aan de Times geseind dat de Zwartvlaggen op Formosa allerlei ge weld plegen. DeEngelsche ingezetenen hebben bescherming aangevraagd uit Honkong, waar het smaldeel van admiraal Fremantle wordt verwacht. Het Koreaansche ministerie heeft zijn ont slag ingediend, maar de koning heeft gewei gerd dat a' n te nemen. AUSTRALIË. De regeering van Bawa'i heeft, ondanks het protest van den Duitschen consul, een Duitscher, zekeren Muller, doen uitzetten wegens vermoedelijk deelgenootschap aan de jongste samenzwering ten gunste van het herstel der monarchie. Men verwacht moeilijkheden met Duitschland. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Heffing van invoerrechten naar waarde der goederen. De minister van financiën heeft zijn nietnoria van antwoord ingezonden op het afdeehng-ver- slnrz over het wetsontwerp hou 'emle nadere bepalingen omtrent de belting van invoerrecht naar de waarde der goederen. De minister verklaart daarin dat dit weisnnt- weip los is van de kwestie der handelspolitiek. De herziening van het tarief zal later iri over weging kunnen worden genomen Maar vooraf moet er vaststaan, dat du rechten naar de waarde behoorlijk kuur en worden geheven en niet ont doken. Intnssi hen bevatten de bestaande Uact.'i- ten met vreemde mogendheden geen bepalingen, die zich verzetten tegen de latere eventueels vervanging van de rechten naar de waarde door specifieke rechten. De minister vei klaart dat het cijfer van f 1,8t'0,0tl0 die jaarlijks worden ontdoken, vol- stieki niet overdreven is. Na de volledige toepas sing der nieuwe wet zal dat cijler althans na eemgen tijd stellig worden verkregen. Tegen nieuwe middelen van ontduiking zal krachtig worden gewaakt en tevens ge/oigd, dat de eerlijke handel geen belemmering en de goe deren geen nnodeloos oponthoud ondervinden. Het wegnemen van eeriige bezwmeii, i hans aan het rectu vari benadering verbonden, zal niet doeltreffend zijn. Te zijner tijd zal overwogen worden het denkbeeld om de bevoegdheid, gegeven bij art. 4 en 2 der wet van 4 April 187», niet langer aan eeri termijn te binden. Het werd niet noodig geacht de Kamers van koophandel over deze voordracht re liooren. De minister heeft eenige wijzigingen in het wetsontwerp gebracht, o. a, wordt i'i art. 1 be paald, dat zoolang de verklaring van den aan gever niet is nedergelegd, deze de aangegeven waarde tot een door den inspecteur ot diens plaatsvervanger voldoend geacht bedrag kan verhoogen. "Voorts is in art. 10 bepaald, dat na het neuten van stalen, monsters en typen of het vaststellen van beschrijvingen en afbeeldingendoor de commissie van beoordeeling en den raad van beroep wordt bepaald de waarde der goederen naar die voorwerpen, beschrijvingen en afbeel dingen en in art. 14, dat op verlangen van den aangever de behandeling der zaak kan worden uitgesteld tot na hoogstens 3 maanden na de dagteakening van het bezwaarschrift tegen de benadei ing. Een nieuw art. 33 is voorgesteld, bepalende, dat de ambtenaren der invoerrechten en deleden der commission van beoordeeling en van den raad van beroep het geheim bewaren omtrent bijzonderheden, welke zij bij de uitvoering der wet leeren kennpn, zoolang de mededeeling daarvan aan belanghebbenden nadeel zal kunnen toebrengen, ten ware zoodanige mededeeling voor die uitvoering gevorderd wordt. Handelsbetrekkingen met Portugal. Door de regeering is ingediend een wetsont werp tot goedkeuring der op 5 Juli 1804 te Lissabon geteekende verklaring met bijbelioorend protocol tot vourloopige regeling der bandek-be trekkingen tusschen Nederland en Portugal, Deze vei klaring bevat niet hel algemeen beding van behandeling op den voet der meest begun stigde natie, maar die behandeling zullen wij toch genieten voor alle producten bij welke wij geacht kunnen worden slechts eenigszins belang te hebben, en zij zal algemeen worden, zoodra Portugal die aan een andere mogendheid toeslaat. "Voorts is zekere waarborg verkregen tegen eene differentieel ongunstige behandeling in de koloniën van Portugal. Nog is overeengekomen, dat partijen weder- keerig elkanders, op dit oogenbük in hare koloniën gevestigde handelsinrichtingen of aldaar haar be drijf uitoefenende scheepvaartondernemingen niet in een ongunstiger toestand zullen plaatsen dan dia van alle andere lauden, terwijl daarenboven nog in het algemeen geconstateerd is, dat het niet in de bedoeling van partijen ligt elkander in hare koloniën minder gunstig te behandelen dan derden. Daartegenover is aan aile Portugeesche pro ducten de behandeling op den voet der meest begunstigde natie toegestaan, terneer nu men er in slaagde van Portugal de volgende tariefsver laging te bedingen puklinnen en grove weefsels van vlas of van jute vermengd roet vlas of met hennep 180 Reis. zakken van paklinnen of van grove jute 225, kaas 200, tinnen capsules voor ilesschen 160, pijpen van aarde of van krijt 80, alle snorren van kaarsen, behalve die paiafirie bevatten, 90 Reis, v.ior welke artikelen volgens tegen waardig tarief worden gelieven lesp. 210, 450, 300, 200, 500 en 120 Reis. terwijl voor eenige artikelen, onder welke suiker, nog werd verkregen, dat tijdens den duur Oer verklaring het recht daarop niet verhoogd zal kunnen woiden. Er is een arbitrage-clausule opgenomen, vol gens welke aile uit de verklaring zelve voort vloeiende geschillen a-m scheidslieden zullen wor den onderworpen en ouk alle andere geschillen, die tussi-liet» partijen kunnen omstaan, mits niet rakende hare ona harrkotijklieiii of tiaro autonomie Ten overvloede is nog geconstateerd, dat, zoo tijdens den duur der verklaiing, samen stelling eener ar birlage-cnmiriissie voor geschil naar aanleiding van het Timor-tractaat of de daarbij beboerende verklaring noo-iig mocht zijn, die samenstelling, zal plaats hebben volgens het bepaalde bij de tiandelsverklaring. De contracieererole staten zijr, slechts voor een jaar verhuilden en de verklaring zal een paar jaar na opzegging virvaUen. Slechts drie maan den zuilen Ie purnjo" verbonden ziin. wanneer Portugal in zijne koloniën Neder land ongunsti ger dan undeien n nebt wrllerr beharnialen of de Nedeil.indsthe wetgever er toe mocht over gaan hel maximum der sterkte, waarop wijn in Nederland wordi toegelaten, zonder voorliet meerdere van de Ver hoogde belasting naar hot alcoholgehalte onderworpen te zijn, ten nadeele van P-rtugeesche wijnen te verlagen of wel dien wijn hoi gei Ie belasten dan andere wijnen van denzellden aard. De b-palirig omtrent de behandeling op den voet dor meest begunstigde natie zal met van toepassing zijn op de gunsten, die Po-ingal in zake de scheepvaart bij tiactuar aan Z. Alri- kaansche republiek en aan den Oranje-Vrijstaat heeft verleen t. SCHIEDAM, 20 Febrnari 1895. Door den lieer P. van Leeuwen, van Vlaar- dingen, werd gisteravond een spreekbeurt vervuld in de Volksvoot lezingen", waarvoor de keuze was bepaald bij nOuwl parenten Jonker Frans" van AVeruméus Burring, een verhaal, waarin het strenge plichtbesef vari den ijveriger), getrouwen dienstdoener tegen over de afdwalingen der loszinnige jeugd in boetenden vorm met scherpe omlijningen wordt in 't licht gesteld en dat om zijn letter kundige waarde en menschkundige opmer kingen steeds onderhoudend blijft. Had de heer Van Leeuwen met deze voor dracht reeds succes, als declamator deed bij zich in nMijn eerste liefde" van Van Zuylen en sMijn Ossenhaas" van Kiihn nog gunstiger kennen en had hij luide toejuichingen eu bravo's te aanvaarden. De heer S. Gille Heringa, vroeger post directeur en schoolopziener alhier, laatst post directeur te Utrecht, doch sedert 1872 ambte loos, is Zaterdag te Nijmegen geheel onver wacht overleden in den ouderdom van 79 jaar. De overledene was schrijver van een zeer volledig »Aardrijkskundig Handwoordenboek van Nederland" en van een vervolg op het bekende woordenboek van VVitsen Geysbeek ook redigeerde hij een aantal jaren het »Jaar- boekje voor de Nederlandsche Posterijen". Hedenmorgen zijn, terwijl een wagen van »de Cycloop" op de Noordvest gelost werd, de paarden op hol gegaan en hebben een lantaarnpaal omvergereden. Zonder ongeluk ken te veroorzaken zijn ze tot staan gebracht nabij het Groenweegje. Bij kon. besluit is aan eene commissie op gedragen, advies uit te brengen betreffende de navolgende vragen lo. "Welke wijzigingen zijn, met inachtne ming van de eischen van 's lands dieust, ge- wenscht in de inrichting der marinebegroo- ting en in de bij de wetsontwerpen dier begrooting behoorende bijlagen, tot bevorde ring eener goede controle van de volksverte genwoordiging op het beheer van het depar tement van marine? 2o. Welke wijzigingen zijn, in verband daar mede, noodig in de administratie van 's rijks werven? 3o. Zou van invoering dier wijzigingen uit breiding van administratief personeel tot eenig beteekenend bedrag het noodwendig gevolg moeten zijn? en zijn in die commissie benoemdtot lid en voorzitter mr. G. J. Goekoop, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; tot lid de heeren: H. D. Guyot, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gepen- stonneerd schout-bij-nacht titulairC. M. van Vliet, lid van de Algemeene Rekenkamer; L. A. Dittlof Tjassens, secretaris-generaal bij het departement van marine; C. L. Lorler, directeur van scheepsbouw; J. W. Calten, hoofd-ingenieur der marine; C. H.Strumph- ler, directeur van de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Am sterdam, en J. van de Ven, griffier bij de directie der marine te Amsterdam; en tot lid en secretaris de heer VV. N. M. Huart, hoofdcommies bij het departement van marine. De Fransche gezant is Zaterdag in buiten gewoon gehoor ontvangen door de Koningin- Regentes, ont officieel mede te deelen het op treden van den nieuwen president Faure. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het korps genietroepen te Utrecht de gelegenheid be staat voor twaalf jongelieden, die op 1 April e.k. den vollen ouderdom van zestien jaar hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvol gende het negentiende levensjaar niet zullen ingetreden zijn, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie troepen, en wel onder de voorwaarden, die te vinden zijn in de Staatscourant van 20 dezer. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma, als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, te beginnen met 12 Maart, te 9Vs uur, zitting houden in het gebouw der Loge te Rotter dam. De aanvraag om toegelaten te worden moet den voorzitter voor 5 Maart portvrij hebben bereikt. Voor de voorwaarden zie men de Staats-Courant van 19 dezer. Het volgende examen zal weder in April plaats hebben te Amsterdam. Uit goede bron verneemt de Eaagsche Ot. dat het ontwerp tot wijziging der wet op de personeele belasting gereed is en dezer dagen naar den Raad van State wordt verzonden. Naar wij vernemen, hebben de heeren jhr. G. G. de Villeneuve en mr. P. H. Scbolte» te 's-Gravenhage aan den minister van water staat vergunning gevraagd tot aanleg en exploitatie van een locaalspoorweg met nor male spoorbreedte langs onze zeekust achter doch tevens zoo nabij mogelijk de duinen, van den Hoek-van-Holland tot den Helder. Met het oog op de uitgebreidheid van het werk wenschen zij den aanleg te splitsen in drie sectiën of stadiën, namelijk lo. van den Hoek-van-Holland, aansluitende- aan het station van den Hollandschen spoor weg en aan een eventueel aan te leggen vis- schershaven aldaar tot aan het station van den Hollandschen spoorweg te Scheveningen 2o, van Scheveningen tot IJmuiden; 3o. van IJmuiden tot den Helder. Van hoe groot gewicht het tot stand komen, vooral van de eerste sectie van dezen locaal spoorweg voor Scheveningen zou zijn, springt in 't oog wijl daardoor de visscherij met al de daaraan verbonden inrichtingen niet alleen voor het zeedorp zoudeu behouden blijven, maar ook tot verdere ontwikkeling zouden kunnen worden gebracht. Vanwege den waterstaat is gisteren een be gin gemaakt met het opruimen vaa het ijs op het Hollandsch Diep, boven de spoorbrug. Prof. J. A. Snijders C.Jz., wien voor eeuige weken bij het verlaten der tram een ongeluk, overkwam, heeft Zaterdag als nagenoeg her steld het gesticht »Bethel" verlaten. DOt Werd te Naarden een korporaal met acht dagen provoost gestraft, omdat hij ortgehand- sehoend de poort der kazerne uitging, vol gens het Leidsahe Dagblad moest een tamboer van het vierde regiment infanterie aldaar dezelfde straf ondergaan, omdat hij een wor teltje opraapte, dat hij binnen het kazerne- terrein vond. Het was namelijk een worteltje der menage van den vorigen dag en hij ver moedde niet, dat een adjudant-onder-officier er rapport van zou opmaken als van sliet bestelen der menage". Te Nieuwerkerk aan den IJsei is door den heer Arie van Lange een valk gevangen in een z.g. koningsval. Het dier is daar-levend uit gehaald en wordt gevoed met koelever. Amsterdam krijgt een zesden commissaris van politiehet gemeentebestuur vindt dit onnoodig, de minister daarentegen voor liet rijk noodzakelijk. Het mooiste van de zaak is nu dat de gemeente, die meent hem niet noodig te hebben, zijn jaarwedde mag uit betalen. Het volgende wordt aan liet Vad. als gebeurd medegedeeld Eenige maanden geleden ging te Amster dam een jongmensch, omstreeks middernacht, langs een der hooldgrachten, toen hij om hulp hoorde roepen. Het bleek, dat een man, die Fransch sprak, in het water lag. UlJ werd door onzen landgenoot gered en naar het logement gebracht. Onderweg vroeg de vreemdeling naarden naam en het adres van zijn redder, die hem weiden medegedeeld. Dezer dagen nu ont ving de redder van een der te Amsterdam wonende consuls de uitnooiliging otn in »Riche" te komen soupeeren. Daaraan werd voldaan en aan tafel werd den Amsterdammer medegedeeld, dat hij benoemd was tot ridder van de Christus-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2