Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichte ti. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Onder w ij s. orde van Portugal en dat de hooggeplaatste vreemdeling bereid was zijn redder zoo mo gelijk van dienst te zijn. Het geval met den jeugdigen korporaal te gaarden wordt thans door kapitein Van der Nagel in de Stand, nader toegelicht. De kapitein schrijft o. a. sDe korporaal, waarvan sprake is, voldeed niet aan de herhaalde waarschuwing van den schildwacht, om zich te gaan kleeden in de bevolen tenue; daardoor beging hij, volgens militaire voorschriften, een ernstige overtre ding, te meer daar hij dien schildwacht, die niets meer deed dan zijn plicht, onbehoorlijk bejegende. En dat door iemand, die als meer dere geroepen is een voorbeeld van plichts betrachting te geven en de schildwachten in het nakomen hunner verplichtingen te con troleeren. »Een schildwacht moet gerespecteerd en gehoorzaamd worden, bij het opvolgen en doen opvolgen zijner consigneshieromtrent kan geen verschil van meening bestaan. ïDe minachtende toon, waarop die korpo raal den schildwacht bejegende, en het niet opvolgen van diens bevel, stellen een militaire overtreding daar, welke het bekende gevolg had." Men deelt ons mede dat zekere P., uit Schagen (N.-Holl.) stoker was op de Elle. -Wegens een kleine wond aan de hand moest hrj voor de laatste reis in het gasthuis te Hamburg achterblijven. Zoo spaarde deze wond hem het leven. (N. 22. Ct.) Men meldt aan de Iloogev. Ct. dat te Nieuweroord een kind, in bed liggende, van de koude is omgekomen. Maandagavond, omstreeks 7 uur, had te Utrecht ten huize van den heer T., aan den Vleutenschen weg. hoewel bij dezen geen gas wordt gebrand, eene gasontploffing plaats. Kort te voren was in de keuken eene sterke gaslucht waargenomen, waarop de heer T. een lucifer had aangestoken en daarmede op ■de gebruikelijke, doch immer gevaarlijke wijze, een onderzoek ingesteld, echter zonder te kun nen ontdekken vanwaar het gas kwam, tot hij met den brandenden lucifer toevallig bij de pijp van den gootsteen kwam en de ontploffing volgde. Het vermoeden bestaat dat er een lek is ontstaan in de gasleiding der voor het perceel staande stadshuitaarn, en dat het gas dat daardoor ontsnapte, door de fundeering in den kelder en vervolgens in een zinkput is gedrongen, welke met de gootsteenpijp is verbonden. Gelukkig kwamen de bewoners met den schrik vrij, en werd er ook niet veel schade toegebracht. (f7. D.) De vorige week moesten vijf veerlieden per roeiboot een zieke overbrengen van Din- teloord naar Ooltgensplaat. De boot kwam echter niet op de plaats barer bestemming aan; door de invallende eb werd zij door het ijs naar het Haringvliet gedreven en landde, na ilen geheelen nacht te hebben voortge dreven, te Den Bommel. Te Dintelooid waande men de opvarenden reeds verloren, en groot was dan ook de vreugde toen daar het telegrafisch bericht kwam, dat veet lieden en passagier, niettegen staande alle gevaar en hevige koude, be houden te Den Bommel waren aangekomen. In de omstreken van K zendaal heeft men thans veel last van wilde ganzen. Bij troepen van vijftig en meer si rijken zij op de velden neer en pikken alles zoo knal, dat men aan een muizen- of inttenplaag zou denken. Vooral in de Lage-Zegge hebben de land bouwers veel schade van deze vogels. Een GO jarige jufirouw te Middelburg is van een trap gegledeu en op de plaats dood gebleven. Te Groessen, bij Duiven, is zekere G. P. onder verdachte omstandigheden overleden. Zijne vrouw en schoonmoeder moeten hem mishandeld hebben; de gestorvene bad eene wonde aan het hoofd. Door de justitie wordt een onderzoek inge steld. Tot beden is het begraven van bet lijk uitgesteld. 's-Gravenhage. De dag, waarop 40jaar geleden koning Willem III machtiging ver leende tot oprichting der Normaal Schiet school, werd gisteren aan deze inrichting feestelijk herdacht. De daarbij gedetacheerde officieren, onder-officieren en minderen had den vrij van dienst. De korporaals en man schappen ontvingen boven de gewone soldij een uitkeering in geld; de onder-officieren vereenigden zich aan een kameraadschappelijk maal in het gebouw der schietschool en het personeel van officieren vierde het feit aan een feestdisch in de Witte Sociëteit". Delft. In de Maandagmiddag alhier ge houden gemeenteraadszitting werd behandeld de missive van Gedeputeerde Staten, houdende eene uitnoodiging van den minister van bin- nenlaridsche zaken tot intrekking der veror dening op het havengeld. Burgem. en weth. adviseeren den raad aan Gedeput. Staten te berichten, dat de raad niet de overtuiging heeft, dat de wet de intrekking der verorde ning eischt en dat het gemeentebelang niet toelaat, de inkomsten uit deze heffing te ver minderen. Zonder hoofdelijke stemming ver- eenigde de raad zich met dit praeadvies. Voorts werd goedgekeurd een concept-schrijven aan Gedeputeerde Staten en aan den minister van binnenlandsche zaken omtrent deze aan gelegenheid, terwijl B. en W. werden gemach tigd, c. q. aan den minister mondeling nadere mededeelingen te doen. In de Maandag gehouden vereenigde ver gadering van het hoogheemraadschap Delfland is het volgende besluit genomen »De ver eenigde vergadering van Delfland, overwe gende dat de vergadering den 7n Februari tegen heden is bijeengeroepen onder anderen ter behandeling van het voorstel van dijk graaf en hoogheemraden tot het uitvoeren van werken aan de zeesvering en dientenge volge tot wijziging der begrooting van ont vangsten en uitgaven en van den omslag van bet sluisgeld voor liet dienstjaar 1895 over wegende dut uit het rapport van den ingenieur van 17 Januari 1.1. en uit het bericht van dijk graaf en hoogheem iaden van 25 Januari 1.1., welke beide laatste stukken sedert laatst genoemden datum hebben ter viste gelegen, blijkt, dat gezegd college, zich vereenigende met het gevoelen van den ingenieur, ile nood zakelijkheid der uitvoeringaanneemt en daarom voorstelt oin tot behoud der zeesvering te maken de sulgende werken lo. Eene steenglooiing op het builenbe- loop tegenover de Keizerstraat te Schevenin- gen over eene lengte van ongeveer 140 meter, aanvangende ongeveer tegenover het midden van het oude hotel uZeerust", tot ongeveer tegenover de oostzijde van het sociëteitsgebousv «Neptunus": 2o, De zeewering tegenover het stiandvlak titssehen strandpaul 1 LI117 terug te bren gen tot de normale breedte van ongeveer 25 nieter op de kruin en eene klei bek leeding op het buitenbeloop aldaar aan te brengen 3o, Het sub lo. genoemde werk mt te voeren in den loop van het jaar 1805 en de werken sub 2o, bedoeld in den loop van de jaren 1895 en 1890. en wel met dien ver stande, dat inden loop van i895eene kruins breedte zal worden verkregen van ongeveer 20 meter, op «le hoogte van G.50 M -f D. P. Overwegende dat in dien stand der zaak Gedeputeerde Staten hebben goedgevonden om op grond der svet van 1855 Bevelen" uit te zenden tot het maken van werken van minderen omvang dan door dijkgraaf en hoogheemraden zijn voorgesteld; Zich vereenigende met het gevoelen van dijkgraaf en hoogheemraden; Besluit tot het maken van de werken overeenkomstig het voorste! van dijkgraaf en hoogheemraden. Gouda. De B.-k. centrale kiesvereeni- ging heeft tot candidaat voor de Prov. Staten van Zuid-Holland gesteld den heer C. P. W. Dessing, aannemer alhier. Beertn. De hh. B. L, Tijdens en vele andere landbouwers in deze gemeente richt ten een adres aan den raad met het verzoek om bij het opmaken van den hoofdelijken omslag te willen letten op den kwijnenden toestand, waarin de landbouw verkeert. De burgers weigerden als éen man dit adres te teekenen, wijl zij de bedoeling er van niet weten. De vraag wat men met het adres beoogt, wordt daarin niet opgehelderd. Wil men de uitgaven besnoeien Wil men den land bouw ontlasten en den last op de schouders der burgerij vera waren? We weten dat niet en velen zien belangstellend uit, hoe de ge meenteraad het zal opvatten. Met het adres om eene telephonische ver binding met Winschoten is liet net andersom. Daarop teekent de burgerij zonder en de landbouwers bij uitzondering. (jV. Or. Ct.) Talkenburg. (Limburg.) Er heeft zich hier eene commissie van 21 personen, onder welke 7 raadsleden, gevormd, met het doel om H.H. M.M. de Koninginnen bij een even tueel bezoek aan ons stadje, een luisterrijke ontvangst te bereiden. Natuurlijk was het publiek, dat gisteravond de tweede feestvoorstelling van Van Zuylen bij woonde, jaloersch op de bevoorrechten die den avond te voren »den held van den dag" toe juichten. Aan een hartelijke verwelkoming bij Leveau's opkomst en herhaalde terugroepingen na elk bedrijf ontbrak het ook gisteien niet. Na de dei de akte werden Van Zuylen een fraaie krans en twee prachtige palmtakken aangeboden. In de pauze was de foyer éen massa Uijklus- stigen, om de fraaie geschenken, bloemen, schil derstukken, vazen enz. te bewonderen. Onder de vele felicitatie telegrammen, die de jubilaris ontving, was er een van Lodewijk Mul der, waarin de schrijver der sKiesvereeniging van Stellendijk" zijn besten Steenkamp geluk- wenschle en de hoop uitsprak, dat heel Stellen dijk voor hem zou vlaggen. Deze week viert Van Zuylen zijn feest in Den Haag en Deventer. Binnenkort zal bij den uilgever J. Waltman Jr.. te Delft, het licht zien een album, getiteld Herinnering aan de Polytechnische Schooi." Du album zal bestaan uit 21 platen in licht druk waarvan 0 met de portretten van de tegen woordige hoogleeraren en leeraren en 15 met afbeeldingen van gebouwen, college-zalen, labo ratoria, enz. De coöperatieve bakkerij te Hamburg, eene der oudste en voornaamste sociaal-democratische productie-vereenigingen, is in staat van faillis sement veiklaard, tengevolge van onregelmatig heden in tiaar beheer. Een noodlottig ijsongelnk wordt uit Halmi, in het Hongaaisch comitaat Ugocz, bericht. Daar zijn el f kinderen door het ijs gezakt, waarvan G verdronken. Door de jongste sneeuwstormen is de heift van het vee in Texas omgekomen. Yooinl in het Indianagebied is de nood groot. Tal van gezinnen moeten zich voeden roet paarden- en hondenvieesch, Gansche kudden sterven van honger. Te New-Yoik verkeert men in ongerustheid over hot lot van 25 visschersvaartuigen, waarvan sedert den laatsten storm geen belicht is ont vangen. Te Coolgardie, in West-Australië, zijn zeven goudzoekers, die terugkeerden uit de binnen landen, waar zij rijke goudmijnen ontdekt moeten hebben, in hechtenis genomen, wegens moord en gruwelen, op inboorlingen gepleegd. Zij worden beschuldigd, een geheelen npgerstaro, met vrouwen en kinderen, te hebben omgebiacht. De mannen ontkennen niet, dat zij vela in boorlingen hebben gedood maar zij beweren dat gedaan te hebben tot zelfverdediging tegen de negers, die hun kamp aanvielen en plunderden. Bij Freiburg in Zwitserland is eene brug van telegraafdraden vervaaidigd die twee bergen met elkander verbindt. Die brug bevindt zich boven een afgrond van 180 voet, terwijl de afstand van den eenen kant naar den anderen 900 voet bedraagt. De wijze van constructie dezer brug is een wonder der 19e eeuw. Gaten werden geboerd in massieve rotsen en hierdoor de draden gespannen en bevestigd. Meer dan 1000 draden werden samen gevlochten om de brug tot stand te brengen. Tegenwoordig is weer eerie nieuwe kwaal aan de oide van den dag, namelijk doofheid, ver oorzaakt dooi de telephoon. Vooral liet zvvakkeie geslacht - schijnt hierdoor te worden aangetast, tengevolge van het aanhoudend luisteien naar de piepende eri kra-sende geluiden van den ontvanger of telephoon. Bij sommigen scheen het onheil zóo ernstig, dat zij hare bezigheden gedeeltelijk of geheel opgaven, uit viees voor volslagen doofheid. Vooral in de gioote Ameri- kaansche steden komt da kwaal veelvuldig voor. wijl de telephoon daar zeer druk wordt gebruikt. Ook verzweringen aan het trommelvlies schijnen voor te komen. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en om streken" der iHüllandsche Mmi-chappij van Landbouw" hield gisteren in liet Poolsch K.dfie- huis te Rotterdam eene algemeene veigadeiing, onder presidium van den heer P. Loopuyt. Nadat besloten vvas het bestuur der aldeeling uit te breiden met twee tenloonslellmg.s-cominis- sarissen, weiden daartoe benoemd de. heeren H. VV. Wachter (Kralingen) en A. J. Bicker Caarten (Voorburg-), De bespreking der »graanreehten", die daarop aan de orde was, leidde tol eene zeer geanimeeide gedacht en wisseling. De heet en Biengern (Berg- schenhoek), Timmer» (Hoogvliet) en Van den Bosch (Bleiswijk) raadden de invoel mg zeer sïerk aan: andere leden (o. a. de heeien Van der Laan (Overschie), De Snno (Kralmgen) en de voorzitter) veiklaaiden zr-li sterk tegen de belfing van graanrechten gekant. Met ei note meerdeiheid van stemmen sprak de vergadering zich ten slotte tegen de invoering uii. De voorzitter deelde nog mede, dat de ten toonstelling van rundvee en pluimgedierte dit jaar zal gehouden worden op Dinsdag 2 Apiil te Rotterdam op het tenein achter de Nieuwe Veemarkt, vvelk terrein door hei gemeentebestuur aan de afdeeling daartoe ten uelnuike wordt afgestaan. (jV, R ct.) De minister van buiimdand-clie zaken vestigt de aandacht vari belanghebbenden op eene internationale tentoonstelling van iamlbonvvvvoi k- tuigen, welke van 4 tot 7 Mei a.s. te VVeenen zal worden gehouden. Een exemplaar van het programma dier ten toonstelling ligt aan het departement van buiten- landsche zaken ter inzage De minister van binnenlands' he zaken hoeft regelen vastgesteld, waarnaar teri behoeve van den invoer van vee en mest ter beweiding beakkering en bemesting der gtenslarmVi ij en, afwijking wordt toegestaan van de koninklijke besluiten van 8 December 1870 Staatsblad nu. 194, en 14 Augustus 18,S8 Staatsblad no 142. Eene bouwmanswoniog met 39'/, HA bouw en weiland, inden Ilant lemmei moei polder, heeft in publieke veiling f21,200 ojjgehmrht. Een woning met slechts 18"./, HA bouwland, in den Iloutrakpolder, niet minder dan i 25,000, er. luim 141/s HA hooi en weiland in den Inlaag- polder, onder Haarleminerliedo c a. (111 welken polder geen lasten worden gelieven, doch jam hjks aan de ingelanden htmd-isgewijze nog eene uitkeering geschiedt) bracht f29 005 op. Bij het gisteren te 's-Giavenlmgo gehouden examen in nuttige handweiken is geslaagd roej. M. Huiswaard, te Schiedam. Bij beschikking van den minister van binnen- landcche zaken, afdeeling onderwijs, is dr. J. J.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3