A". 1895. Vrijdag 22 Februari. N°. 8 I KENNISGEVING. eg-en en veer tig-s te Jaargang. Snitenlaiidsche Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. ASPNKBMErTSFBiJS, per kwartaal franco per pnsc, door het geheele Rijk /L&ondeilijke tiommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BOB m t ROTEBCTKl.il 8 O. Advertentieprijs: vau t10 gewone regels m<t inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend 4)jtroeping In activiteit van miliciens- verlofgangers der LICHTING van\ 1802. De burgemeester van Schiedam, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris .der Koningin in de provincie Zuid-Holland van den 31 sten Januari j.i A No. 307/1 2de Afd. (Provinciaal Blad No. 8); drengt bij dezen tei kennis van de daarbij belang hebbenden dat de miliciens-verlofgingers van de lich ting vau 1892, die van de regimenten Huzaren zijn oiergeplaatst bij de treincompagmeen der regimen ten Veld-Artillerie, tegen de hierna vermelde tijd vakken, krachtens ait. 12"> der militiewet onder de wapenen moeten komen, als le, 2e en 3e regiment Veld-Artillerie, 1/3 der lichting, vau 4 Maart tot 23 Maart 1895, -1/3 s 26 13 April 1/3 i> 47 April 8 8 Mei Wordende mitsdien de navolgende miliciens-ver lofgangers bij deze opgei oepen, zich op na te melden dagen, des namiddags vóór vier ure, bij hun korps, het 3e regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Breda, te bevinden, en wel op Maandag 4' Maart 1895 JACOB BIJKERK, Nommerverwisselaar met JAN GERRIT MEERE, loteling der gemeente 's-Gravenhage. en oo Dinsdag 2G Maart 1895: HENDRIK VRIJLAND Nommerverwisselaar met JOHANNES KIJGENRAAM, loteling der gemeente Delft. Voorts wordt den betrokken verlofgangers verwittigd, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van Mee ding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij bun korps tnooten bevinden dat zij zich echter vooraf ter ga- meente-seci etarie moeten vervoegen, zoowel tot het afceekenen van hun verlofpas als tot het ontvangen van de passagebiljetten en daggelden waarop zij blijken zullen aanspraak te hebbendat zij, in ge breke blijvende op den bepaalden dag onder de wapenen te koinen, bi) hunne latere opkomst zoo veel langer in dienst worden gehouden en zij, aan de oproeping met voldoende, als deserteur zullen worden behandelddat zij, wegens ziekte of gebreken aan de oproeping niet kunnende voldoen, daarvan moeten doen blijken door eene ter gemeente-secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, onder verplichting zich, na hunne herstelling, bij hun korps te ver voegen, teneinde alsnog in den wapenhandel te wor den geoefend mi dat de militieplichtigen voor wie de opkomst op eenen Maand ig is gesteld, indien zij gevestigd zijn m gemeenten, vanwaar zij niet in den bag hun girnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag, voor de opkomst bepaald, op mars h behaeven te begeven en den volgenden dag 20o vroegtijdig mogelijk bij het korps zuilen moeten aankomen. Na deze openbare kennisgeving worden de betrok ken miliciens geacht van hunne verplichting kennis te dragen, waardoor zij gehouden zijn zonder verdere oproeping aan de voorschreven opkomst te voldoen, zoodat zij later geene onwetendheid ten deze zuillen kunnen voorwenden. Schiedam, den 21sten Februari 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. DUITSCHLJlND. De Rijksdag nam gisteren zonder debat hel voorstel tot opheffing der Jezuïetenwet bij derde lezing aan. Tegen stemden de con servatieven, de rijkspartij en de nationaal- liberalen het cemtrum begroette de aanne ming met levendige toejuichingen. Het voorstel van Pachnicke tot instelling eener volksvertegenwoordiging in alle Bonds staten, werd bij tweede lezing verworpen. Voor stemden de vrijzinnige volkspartij, de vrijzinnige vereeniging, de sociaal-democraten en het meerendeel der nationaal-liberalen. In den loop van het debat critiseerde Rich ter, onder stormachtigen bijval der linker-en levendige protest-uitingen der rechterzijde, de toestanden in Mecklenburg. Hij verklaarde, dat Mecklenburg reeds lang zou zijn uitge storven, als daar niet zoovele natuurlijke kinderen werden geboren. De Mecklenburgsche gevolmachtigde Oerl- zen verklaarde te protesteeren tegen de opruiende met alle gevoel van betamelijkheid strijdige uitlatingen van Richter. Dit deed groot rumoer ter linkerzijde omstaan en de woorden van Oertzen werden overstemd door het geroepTot de orde President Von Levetzow sprak zijn diep leedwezen er over uit, dat door een spreker van de tafel van den Bondsraad uitdrukkingen waren gebezigd, die met de reglementen van den Rijksdag niet waren overeen te brengen. Deze vermaning lokte weder levendigen by val van de linkerzijde uit. De algemeene vergadering van den »Land- bouwersbond" heeft met eenparige stemmen het voorstel van graaf Kanitz aangenomen, om de invoering van granen tot een staats monopolie te maken. De vaderlijke vermaning, door den keizer Maandag tot de deputatie uit de landheeren gericht, om vertrouwen op zijne regeering te hebben en zich voortaan van alle sensatio- neele woelingen te onthouden, schijnt niet bij al de leden van den bond in den smaak te zijn gevallen. Een hunner redenaars ver klaarde, onder den bijval der vergaderden, droogweg Wij behoeven niet gewaarschuwd en vermaand te worden, maar blijven zooals wij zijn." En toen een andere, meer gematigde spreker het voorstel deed om nog tot niets te besluiten, wat, zooals het voorstel-Kanitz omtrent het graan-monopolie, tegen de be staande handelsverdragen indruischt, maar het oordeel daarover aan den keizer en zijne raad gevers over te laten toen ontstond er zulk een tumult, dat de spreker verschrikt zijn zijn matiging*-voorstel introk. De academie van schoone kunsten te Ber lijn heeft, vorst Bismarck tot eerelid benoemd. F R A N K R IJ K. In de Kamerzitting van Dinsdag werd door den socialist Prudent-Dervillers het voorstel gedaarij de 1,600,000 frs. voor de geheime fondsen bestemd, te schrappen. De minister Leygues antwoordde dat de Kamer ieder jaar dit hoofdstuk goedkeurt; alle staten hebben behoefte aan een dergelijk krediet. Het amen dement, door den heer Charronnat voorgesteld, om het krediet met 800,000 frs. te vermin deren, werd evenzeer verworpen. De heer Humbert vestigde nog de aan dacht der regeering op de chantage-kwes- tiën en diukte de verwachting uit, dat de reguering aan de rechters allen steun zou verleenen om ser den bezem eens in te zet ten". Door den heer Delaune werd een vraag gedaan naar aanleiding der te Dijor de kazerne uitgebroken epidemie. De afgevaar digde Mongeot schreef het gebeurde toe aan verkeerde maatregelen der militaire autori teiten, hetgeen door den minister van oorlog, generaal Zurlinden. bestreden werdde Ka mer vereenigde zich eenstemmig met een motie, waarin de heer Mongeot zijn ver wachting uitsprak, dat de regeeiing de ver antwoordelijkheid van alle betiokkenen zal weten vast te stellen. Ribot ontving gisteren een deputatie, uit tal van senatoren en afgevaardigden bestaande, die kwamen vragen dat de surtax van f% 11 op - bruto suikers en van fr. 12 op geraffi neerde, alle suikers, uit het buitenland in Finnkrijk ingevoerd, zoude treffen. De pre mier antwoordde, dat tot een verhooging vu2& den- surtax dezen zelfden morgen in den ministerraad het voorstel was gedaan. De keizer van Oostenrijk heeft bij zijn plotseling vertrek uit Mentone, wegens het overlyden van aartshertog Albrecht, den president der republiek een depêche gezon den, waarin hij zijn dank betuigt voor de har telijke ontvangst, in Frankrijk genoten. Door den heer Faure werd deze beleefdheid beant woord met een telegram van rouwbeklag. De anarchist Pouget, gewezen redacteur van de Père Peinard, die indertijd naar Enge land was gevlucht en bij verstek veroordeeld werd tot twintig jaar tuchthuisstraf wegens het deelnemen aan eene vereeniging van misdadigers, is na zyn terugkeer in Frank rijk door het Hof van Assises te Parijs vrij gesproken. E U S L A N D. De Irden van den Zemstvoi van Twer, welke aan den keizer de petitie hebben ge richt waarin zij aandeel vroegen in het bin- nenlandsch bestuur voor de vertegenwoordi gers der standen, zullen gestraft worden. Op de aan den minister van binnentandsehe zaken teruggezonden petitie van den Zemstvoi schreef de czaar de volgende resolutie nalle ver tegenwoordigers van Twer zullen een strenge berisping ontvangen de afgevaardigde Rodit- schew, die het voorstel tot het zenden der petitie deed, verliest voor immer het kies recht". Bovendien heeft minister Durnowo een lid van den Zemstvoi van Twer, den be kenden Russischen econoom en publicist Golowatchow, uitgesloten van de deputatie van drie leden, welke aan den czaar zou worden voorgesteld. Volgens bericht van Reuters Russisch agent schap te St.-Petersburg is blijkens mededee- lingen van hoogst bevoegde zijde het gerucht betreffende eene vermoedelijke bemiddeling van Eng.'land en Rusland in den oorlog tus- schen China en Japan ongegrond. Daaraan bestond tot dusverre geen behoefte, daar Japan nog nooit geweigerd heeft over den vrede te onderhandelen, maar de eerste met een ernstig bedoelde volmacht toegeruste Chineesche af gevaardigden eerst nu ter onderhandeling voorbereid zijn. Zeer onlangs vei klaarde Japan zich bereid het voorttrekken zijner legers te doen staken en de vredesvoorstellen van China af te wachten. Het is evenwel met buiten gesloten, dat de geheele toestand aanmerke lijk snel zou kunnen veranderen. Het ministerie van buiteniandsche zaken heeft het antwoord der Japansche regeering betreffende het sluiten van een Kussisch- Japansch handelsverdrag op den grondslag der meest begunstigde natie ontvangen. De onderhandelingen beloven een spoedigen gunstigen afloop. Het verdrag zou vijf jaar vau kracht zijn. Intusschen zal Japan een strafwetboek op Europeeschen grondslag op stellen en aan de Europeesche mogendheden voorleggen. Tot de invoering van die strafwet zal over de misdaden en vergrypeu, welke door Russische onderdanen in Japan worden gepleegd, worden geoordeeld door de consuls. OOSTESR1J IÏ-H O N Gr A It IJ E. Het stoffelijk overschot van aartshertog Albrecht zal Maandag a.s. te Weenen wor den ter aarde besteld. De overledene heeft verzocht dat geen bloemen op zyne kist zullen worden gelegd, maar de daarvoor bestemde gel den onder de armen zullen verdeeld worden. ITALIË. Eenige Italiaansche bladen bevatten berich ten van verschillende aard in verband met het Drievoudig Verbond. Men gelooft echter vrij algemeen, dat de kwestie der tiiple alliantie in diplomatische kringen nog volstrekt niet ter sprake gekomen isen dat Italië zal wachten tot kort voor het eindigen van het tijdperk, gedurende hetwelk liet verbond nog geldig is, alvorens een beslissing te nemen. Daarentegen verzekert het blad Roma dat Crispi de gelegenheid van een aanstaande ont moeting met keizer Wilhelm zal aangrijpen om aan te dringen op eene wijziging der be palingen van het verdrag, voornamelijk ten aanzien der betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk. SPANJE. In hun laatste samenkomst op Dinsdag met den minister van buiteniandsche zaken zijn maarschalk Campos en de Marokkaausche gezant tot definitieve overeenstemming geraakt betreffende de volgende wijzigingen, aan te brengen in het verdrag van Marakwetsj Spanje ziet er van af een consulaat te Fez te vestigen. Marokko zal de 400,000 piasters die het nog schuldig is op de eerste storting der krijgsschatting terzelfdertijd betalen als een volgende halfjaarlij ksche storting dier schat-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1