A0. 1895. Woensdag 27 Februari. N°. 8734 Eers/e Blad. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER? J ODÉ. BUREAU» BOTERITBAAT 7 O. JBuitenlandsche Berichten GOUflüNT. Abonnementsprijs» per kwartaal f Tranco per post, door het geheele RijkL 2.50, Aftonderlijke nommersq D I I S C II L A S Bij liet feestmaal, hein Zaterdag door den Bramlenburgschen Landdag aaugeboden, heeft de keizer bedankt voor de betuigingen van trouw en toegenegenheid, die hem op zijn moeilijk pad ten steun dienen. De vraag stukken, die op het oogenblik de gemoederen het meest in beroering brengen, zeide hij, betreffen den landbouw. Van ganscher harte hoopt hjj dat een nuttig en duurzaam werk tot stand gebracht moge worden en mot alle kracht zal hij daartoe medewerken, maar hij moet aanraden zich niet door overdreven ver wachtingen of utopieën te laten medeslepen. Geen enkele klasse heeft het recht bevoor rechting te ei'chen ten koste van anderen. Het is de plicht des vor* en, de belangen van alle klassen te wegen en de bemiddelaar te zijn, opdat het algemeen belang des vader lands worde verzekerd, dat 25 jaar geleden door de samenwerking van alle Duitsche vol ken en vorsten tot een groot geheel is ver- eeiiigd. Als amendement op het ontwerp tot be teugeling der omweutelingspartyen is door de Centrumleden in de commissie uit den Rijksdag voorgesteld, dat geldboete of ge vangenisstraf van twee jaar gesteld wordt op het sin woord of geschrift in het openbaar loochenen of aanvallen van het bestaan van een God, de onsterfelijkheid der ziel of het godsdienstig karakter van huwelijk en huis gezin." De begrotingscommissie uit den Rijksdag heeft Zaterdag den post van 42 l/s millioen «ark voor vier nieuwe gepantserde kruisers bewilligd. De minister van marine had ver klaard, dat de ki uisers hoofdzakelijk moesten dienen tot bescherming van Duitscblands overzeeschen handellater verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat zij ook voor de Duitsche vloot in Europa zouden ge bruikt worden. De minister wees voorts in bijzonder op de verhoudingen in Centranl- en Zuid-Amerika, in China en Japan en Zuid- Afrika, en betreurde het heerschende wan trouwen tegen de vermeerdering der marine. De post ;s met behulp van het Centrum san^nomen. De heer Richter bracht in her inner,ng dat den vorigen avond in eene con- rvatieve vergadering, door den afgevaardigde M verdeck het parool was gegevenOJine SanUi Iceine Edhne! m. a. w. geen nieuwe kruisers als het voorstel-Kanitz niet tot uit voering komt. Men verwacht echter, dat de conservatieve partij in den Rijksdag dit voor- niet zal maken. B A N K R IJ K. Kamer schijnt nu inderdaad besloten zjjn voortgang te maken met de begrooting. Eene interpellatie over de werkstaking te Roanne, waarmede de regeering Zaterdag van socialistische zijde werd lastig gevallen, is na een flink antwoord van den minister Leygues die o. m. wees op de rol, door den socia- listischen afgevaardigde Carnaud te Roanne gespeeld met 397 stemmen tegen 103 besloten met een votum van vertrouwen in de regeering, Dreyfus is aan boord der Ville-Saint- Naznire naar de Hes du Sal ut (Cayenne) ge deporteerd. Men verzekert dat de familie tot het laatst toe om uitstel verzocht heeft, in de verwachting dat bewijzen voor Dreyfus' on schuld bijgebracht zouden worden de regee ring heeft echter op die vertoogen geen acht geslagen. ENGELAND. Lord Rosebery neemt in beterschap toe. In het Lagerhuis verzocht Asquith giste ren dat men zou oveigaan tot de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de scheiding van kerk en staat in Wales. Dit ontwerp, verklaarde hij als bijna geheel gelijk aan dat, hetwelk verleden jaar werd ingediend. Iet wetsontwerp werd bestreden door Hicks Beach. Het bestuur der vereeniging van Engelsche katoenspinners heeft besloten, als vergoeding voor de schade, welke de heffing van een invoerrecht van katoenen goederen in Indië aan de Engelsche nijverheid zal veroorzaken, eene verlaging der werkloonen met 5 pCt. voor te stellen. Nemen de werklieden daar mede geen genoegen, dan zouden de weverijen tijdelijk gesloten worden, waardoor 400,000 arbeiders buiten verdienste zouden geraken en ten laste der overheid komen. Een gisteren door ae admiraliteit te Londen ontvangen telegram vermeldt een ernstig ge vecht met de opstandelingen van Bras in het Britsche protectoraat van den Niger. Luitenant Taylor en twee man van het pantserschip St. Qearge sneuvelden en vijf man werden gewond. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. De gouverneur der Kaapkolonie, sir Henry Loch, blijkt werkeliik niet teruggeroepen te zijn, maar zijn voornemen te kennen gegeven te hebben binnenkort naar Engeland over te komen om zijn ontslag in te dienen. Zijne functie zal inmiddels worden waargenomen door Iuit.-generaal Goodenough. Naar de Times uit Calcutta verneemt, zijn de Bedouinen in opstand tegen den sultan van Maskate. De sultan vluchtte naar een fort, vanwaar hij de stad beschoot, wier oostelijk gedeelte hij later heroverde. De Engelsche ingezetenen zijn veilig. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche Rijksdag heeft zich in de kwestie met Noorwegen uitgesproken. Terwijl de Eerste Kamer eenstemmig oordeelde dat de koning aan de eischen van Noorwegen Adveetentiefriisvan 1—10 gewone re^is m»t inbegrip van eene Courantf ledere gewone regel meerotlo> Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. niet moest toegeven, was er in de Tweede Kamer een minderheid van 48 leden, de tegen woordige linkerzijde dier Kamer, die zich boven de nationale vooroordeelen verhief en meende, dat ook Noorwegens rechten op zelfstandige beslissing in sommige zaken er kend moesten worden. Bij het Noorsche Storthing is de begroo- ting ingediend, in ontvangst en uitgaaf slui tende met een cijfer van 61,350,000 kronen. De apanages van den koning en den kroon prins zijn uitgetrokken tot het vroegere bedrag. De memorie van toelichting zegt, dat of schoon de koning geen bezwaar heeft gemaakt tegen de vermindering van dien post, die voor 2 jaar is aangenomen, toch volgens de grond wet niet het recht bi-s'aat om dezen post te verminderen en dat het dus met het belang en de waardigheid van het rijk niet over eenkomt om, wanneer het niet dringend nood zakelijk is, de eenmaal vastgestelde apanages weer te verminderen. Evenzoo is de post voor tafelgelden van de twee staatsministers, die in 1893 »met het oog op den pohtieken toe stand" door het Storthing was geschrapt, weer op de begrooting gebracht. RUSLAND. Op bevel des keizers is aan eene commissie opgedragen plannen te ontwerpen voor eene instelling waar oude of zieke schrij vers, kun stenaars en tooneelspelers kunnen worden opgenomen. Volgens berichten uit Warschau is de nieuwe gouverneur-generaal, graaf Schuwaloff, er in geslaagd de Poolsche aristocratie voor zich te winnen. Vele aristociaten hebben te zijner eeie schitterende feesten aangericht. Het maakt ook een zeer goeden indruk, dat voortaan aan alle telegraafkantoren telegrammen in de Poolsche taal mogen aangenomen worden, hetgeen onder generaal Gourko verboden was. Daarentegen heeft graaf Schuwaloff het gansche personeel van lagere paleisbeambten door Russen vervangen. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. In Oostenrijk dreigt weer een rninisterieele crisis. De kiesrechthervorming, veertien maan den geleden door het kabinet-Windischgratz toegezegd, is nog geen stap vooruitgekomen; en onder het volk, dat met beloften werd ge paaid, begint men ongeduldig te worden. Thans dreigt verdeeldheid te ontstaan in de coalitie, die tot dusver graaf Windischgriitz n staat stelde een meerderheid te krijgen in het Parlement. De oprichting van een Slavo nisch gymnasium te Chili, door den minister beloofd aan de leiders der Hohenwart-club, is verworpen door den Landdag van Stier marken. Dit heeft tot allerlei discussiën aan leiding gegeven, waarvan het waarschijnlijke resultaat de afstemming van het regeerings- voorstel in den Rijksraad zal zijn en vorst Wiridischgratz heeft in dat geval zjjn voorne men oin af te treden duidelyk uitgesproken. Met vorst Windischgriitz valt echter tevens e coalitie uiteen, en wat er dan vooreerst van de kiesrechthervorming terecht moet komen, is niet te voorzien. De Kamer van koophandel te Praag heeft aan de regeering een adres gericht, waarin zij verzoekt eene internationale conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers der suiker industrie en van den landbouw uit alle landen, die beetwortelsuiker produceeren. Deze con- leiuie zou maatregelen aan de hand moeten doen om een einde te maken aan de suiker crisis. Tevens wordt er in het adres op gewezen, dat de voorgestelde uitvoerpremiën voor suiker de crisis zouden bestendigen, daar de overige staten het voorbeeld van Duitschland zouden volgen. Het dienstjaar 1894 heeft voor de Hongaar- sche schatkist een batig saldo opgeleverd van 700,000 florijnen, terwijl slechts een over schot van 100,000 flor. geraamd was. SPANJE. De minister van koloniën heeft Zaterdag de Cortes mededeeling gedaan van het uit- b eken van onlusten op de Solo-eilanden. De inboorlingen werden echter met verlies terug geslagen; de gouverneur der Phiiippijnsclie eilanden zond reeds versterkingen r.aar de bedreigde posten. De Kamer heeft eene commissie van onder zoek naar de administratie der marine be noemd, onder voorzitterschap van Canovas. Te Madrid uit Cuba ontvangen telegram men melden dat de overheid zich verplicht heeft gezien krachtige maatregelen te nemen en de grondwettelijke rechten te schorsen, teneinde aan den heerschenden geest van bandeloosheid en het werk der onruststokers een einde te maken. De partij der constitu- tioneele unie heeft aan de regeering hare medewerking toegezegd. Bijzonderheden ont- eken. Er is gisteren een buitengewone ministerraad gehouden. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel verneemt de Standard dat eenige Armeniërs aldaar gevat zijn. Het rapport van de 'urksche commissie over de gruwelen wordt niet vóór Juni verwacht. EG ïf TI, Uit Kairo wordt gemeld dat lord Cromer gisteren ten gehoore is ontvangen door den khedive die hem opnieuw verzekerde dat in hel ministerie geen enkele verandering zal worden gebracht. De Times verneemt uit Kaïro dat de krach tige houding van het Britsche bewind een gunstigen invloed had op den khedive, zoodat hij gedweeër is ook tegenover de ministers. A H B I K A. Het Huis van afgevaardigden der Ver- eenigde Staten heeft het wetsontwerp aan genomen, volgens hetwelk de vloot zal worden

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1