Binnenlandsctic Berichten. schen Rijksdag om een leening van 60 mitlioen kronen uit te schrijven voor aanbouw van schepen gedaan is met het oog op de gespan nen verhouding met Noorwegen. Zoo heeft Daglladet al een uitvoerige beschouwing over den Zweedsch-Noorschen oorlog in 4895 gegeven. In Stockholm worden die pessimistische be schouwingen niet gevonden. Wel begint men daar ook meer en meer de waarschijnlijkheid van een verbreken van de unie met Noor wegen in te zien, maar men denkt er niet aan oorlogsdaden. In de commissie voor de invoerrechten van den Zweedschen Rijksdag zijn de protectio- nisten nog lang niet tevreden met de invoer rechten, die begin Januari door de regeering bij koninklijk besluit zijn vastgesteld. Een verhooging van het invoerrecht op koren zal dus voorgesteld wordenhet recht op meel wordt niet verhoogd. De samenkomst der afgevaardigden van alle partjjen van het Noorsche Storthing, tot het vaststellen van een gemeenschappelijke gedragslijn tegenover den koning, schijnt voor- loopig geen resultaten te hebben opgeleverd. RUSLAND, De minister van financiën heeft maat regelen genomen ter bevordering van den katoenbouw in het Russische rijk. Een krediet bij de staatsbank zal tot dit doel worden be schikbaar gesteld. De bank zal aan verbou wers van katoen gelden voorschieten voor de uitoefening van het bedrijf en ook beleenin gen geven. Katoenspinners en wevers zullen van de bank voorschotten kunnen ontvangen tot den aankoop van ruw materiaal. ITALIË. Reuter meldt uit Rome Zondag werden de heeren mr. N. A. Ca- lisch en Mesdag, de leden der uitvoerende commissie voor de internationale tentoon stelling-voor het hotel- en reiswezen te Am sterdam, in het Quirinaal dooi- koning Hum- bert ontvangen. De koning, die zich geruimen tjjd met de heeren onderhielt!, vei klaarde dat hij groote sympathie gevoelt voor Neder land en uitte de beste wenschen voor het slageo der tentoonstelling. SPANJE. Na afloop van den Maandag gehouden ministerraad, die met het oog op de uit Cuba ontvangen berichten onmiddellijk was bijeen geroepen, hebben de ministers verklaard dat van eigenlijke onlusten op Cuba geen sprake is, doch buitengewone maatregelen genomen ■waren tegen rooverbenden. Nauwelijks zjjn de politieke bezwaren der graanrechten van de baan of de regeering ondervindt weer kraehtigen tegenstand tegen het ontwerp op de spoorwegen. De maat schappijen eischen de verlenging hunner con- cessiën en de verhooging van de tarieven voor personenvervoer en voor de groote snel treinen in ruil voor de vergemakkelijking van het vervoer der landbouwproducten, waarin zij onlangs hebben toegestemd. Ook in het Kabinet zelf moet deze kwestie aanleiding tot moeilijkheden gegeven hebben. Maandagavond hebben de Marokkaansche ambassadeur en de minister van builenland- sche zaken de wijzigingen in het traktaat van Marakesj ad referendum geteekend. Marokko bedong zich nog op het laatste oogenbhk een nieuw voordeeltje: n.l. het recht om de 16 millioen, die het nog schuldig is, vooruit te be talen onder aftrek van een disconto van 6 pCt. E Y P T E. De khedive heeft de voorstellen goedge keurd van den Britschen financieeien agent, sir Edw. Palmer, tot betere beschrijving van het grondbezit en billijker verdeeling der grondbelasting. De houding van den khedive tegenover Engeland is ook in andere opzichten veran derd. Bjj het gisteravond ten paleize gegeven bal heeft hjj generaal Walker als zijn voor nemen te kennen gegeven, heden eene wapenschouwing te houden over da bezet tingstroepen. 1ÜBIIJÏ. Te Konstantinopel zijn een aantal Arme niërs in hechtenis genomen, die onder hunne geloofsgenooten geld inzamelden voor de bloed verwanten van de slachtoffers der jongste gruwelen. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden der Ver- eenigde Staten heeft zijne goedkeuring gewei gerd van den begrootingspost van 425,000 dollar, zijnde de schadeloosstelling, welke door het scheidsgerecht te Parijs is toegekend aan de Canadasche robben visschers in de Behringzee. Volgens telegrammen van de Hew-York Herald zijn de Columbiaansche op standelingen zoowel te Cali als te Bonaventura geslagen. Aan beide zijden wer den groote verliezen geleden. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Een telegram uit Pretoria meldt dat de Swazi-koning geweren en munitie koopt en zijne bergholen verschanst, en dat de inboor lingen zich besloten verklaren om tegen de Transvaal oorlog te voeren. Daarentegen be richt Krach, de administrator van de Trans vaal in Swaziland, dat alles er rustig is. CHINA. Volgens bericht uit Haicheng hebben de Chineezen met 12,000 man uit Niutchwang en Jingkou den aanval herhaald. De Japanners, die gewaarschuwd waren, bereidden de Chi neezen, die aan drie zijden den aanval deden, een warm onthaal, dat deze welhaast tot den aftocht dwong, met een verlies van minstens 200 dooden en meer gewonden. De Japanners achtervolgden de Chineez' niet; toch maakte de Japansche ruiterij nog een aantal krijgs gevangenen. De onderkoning Liukunji verge zelde zijne troepen niet. De vredesgezant Li-Hung-Chang is nog steeds te Tientsin; de dag van zijn vertrek is nog niet vastgesteld. De Rijksraad heeft ver klaard dat hem de meest uitgebreide volmacht zal gegeven worden, zoodat hij bevoegd zal zijn om zelfstandig vrede te sluiten. De Times verneemt uit Shanghai, dat de Engelsche admiraal Fremantle, daar aange komen, liet bericht, dat de Japanners de forten van Wei-Hai-Wei slechten, bevestigt. Het doel der Japanners zou zijn om op Sjan- haikwan aan te rukken. Volgens bericht uit Peking heeft het onder houd tusschen den keizer en Li-Hung-Chang plaats gehad. Deze gaf daarbij den keizer de verzekering van zijne algeheeie toewijding. Von Manneken heeft zich aan het verde digingswerk onttrokken wegens de tegen kanting, die hij ondervindt. SCHIEDAM, 27 Februari 18SI5. Het voorstel door den heer I. Hoogendam in de raadszitting van gisteren gedaan in zake het fonds van het voormalige sOude-Man- nenhuis" luidt als volgt: De Haad der Gemeente Schiedam, Gelet op de bepaling van art. 9 der Wet van 28 Juni 1854 tot regeling van het Arm bestuur besluit, in afwijking van het Raads besluit van 22 Juni 1857 in overleg ie treden met de Administrateuren van het Fonds van het voormalige Oude-Mannenhuis, stichting- Fabry, en onder goedkeuring van Gede puteerde Staten, de renten van het Fonds, 't welk thans ruim f 254,000.— groot is, voor de helft uit te keeren aan de behoeftige bloed verwanten van den stichter, welke daarop aanspraak kunnen maken, en het overige deel bij het kapitaal te doen voegen. De openbare les van den cursus in handea- .arbeid, gisteravond gegeven, mocht zich in een bijzonder druk bezoek, waaronder wij ook den burgemeester opmerkten, verheugen, druk ker dan we het ooit te voren zagen. En zij, die er tegenwoordig zijn geweest, zuilen zich hun gang niet beklaagd hebben. Want werke lijk, er was veel goeds te zien. Verreweg het meeste van hetgeen er ten toon gesteld was droeg de kenmerken van met zorg bewerkt te zijn. Nimmer was de tentoonstelling ook zoo uitgebreid als gisteren. Een en ander be wijst voor opgewekten arbeid. Een twaalftal leerlingen van verschillende leeftijd en even zeer verschillend in vorderingen gaf de be zoekers «en denkbeeld van hetgeen hier wordt onderwezen. De heer Scheffers, de onderwijzer der in richting, heeft dit jaar met vrucht gearbeid hij moge do inrichting, die nu reeds twaalf jaar bestaat, tot steeds hooger bloei zien stijgen Het Jaarboekje voor Schiedam, jaargang 1895, zal meer dan gewoonlijk de aandacht van vele zijner lezers trekken. Het mengel werk toch bevat de laatste twee schetsen uit de pen van ds. HaverSchmidt, en door hem voorgedragen bij gelegenheid van de feestelijke viering van het 95-jarig bestaan van het departement Schiedam der «Maat schappij tot Nut van't Algemeen". Ze behan delen, zegt de uitgever, typisch Schiedamsche toestanden, en dat is waar, en ze zullen zeker bij menigeen, die ze den schrijver op zijn eenige wijze hoorde voordragen, een vroolij- ken lach op het gelaat te voorschijn roepen, terwijl de tweede schets weder van die innige trekjes bevat, waarvan de overledene het ge heim hezat. Dit is echter zeker, hoe typisch Schiedamsch, de schetsen behooren gelezen te worden door elk Nederlander, die hart voor zijn schoone taal heeft. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het ontwerp tot pensioenregeling voor de tgdeljjke bureel ambtenaren van den rijkswaterstaat en dat op de bevordering enz. van officieren der maiine-reserve de heeren E. Smidt, Conrad, Heldt, Guyot en Hesselink, De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 1 Maart zal niet plaats hebben. Men meldt uit Den Haag aan de N. JR. Ot. De minister van binnenlaridsche zaken moet, naar van goederhand wordt gemeld, gereed zijn met een ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, dat slechts op de voltooiing van eene in bewerking zijnde herziening der personeele belasting wacht, om naar den Raad van State te worden verzonden. Met de ijsopruiming in het Hollandsch Diep en in de Nieuwe Merwede wordt geregeld voortgegaan. In den benedenmond der Nieuwe Merwede, bij de Anna-Jacominaplaat, bleek het ijs tot eene dikte van 4,5 M op elkaar te zijn geschoven. In den Boven-Rijn onder Lobit en Spijk hebben de aldaar aangekomen genietroepen zich geoefend in het plaatsen en ontsteken van dynamiet- en buskruitmijnen. St.-Ct Lombok. De achtste lijst van ontvangen giften bij den secretaris-penningmeester van het cen traal comité voor het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van de in Indië gevallen militairen bedraagt f 14,96-2,70i/ï, vormende met de 7 vorige lijs ten een totaal van f 157,245,55Vs. De Deventer Ot. verneemt, dat er onder handelingen plaats hebben tusschen de Holl. IJz.-Sp.-Mij. en de Locaal Spoorweg-Ma., om tot eene nieuwe overeenkomst te geraken. Op den voorgrond zou staan eene conversie der 4t/5 pCt. obligatie-leening ten laste der Loc. Sp.-M'i. in eene 3 pCts. met onvoor waardelijke garantie door de H. IJ. S. M., en verder zou op de aandeelen der Loc Sp.-Mg. door de H. IJ. S. M. een minimum- dividend worden gegarandeerd van 2 pCt 'sjaars, bij meerdere opbrengst stijgende tot een maximum van 4 pCt. De moeilijkheid schijnt te liggen in de regeling der verschil lende subsidies, aangaande welke de H. Ij. S. M. bezwaar bljjft maken. De Rotterdamsche diergaarde mocht zich dezer dagen verheugen in de ontvangst van een geschenk, aangeboden door mr. W. H. s' Jacob alhier, bestaande in een marmeren vrouwenbeeld op hardsteenen voetstuk, als een aandenken aan wijlen den heer Charles Rochussen, aan wien het beeld sedert vele jaren heeft toebehoord. (Het beeld is voor- loopig geplaatst in het Vogelenhuis.) Voor de dierenverzameling werden ook weer eenige geschenken ontvangen, o. a. 1 purper zwartkop loeri domicella atricapilla), van den heer P. C. Boodt alhier; 1 geschulpte schild pad, 1 parelhoen en 3 tortelduiven, allen van West-Afrika, van den heer C. G. Hacnisch alhier; 1 grijze roodstaartpapegaai, van dei» heer J. H. Kramers alhier1 waterral {rollut- aguaticus) van den heer J. Roggeveen alhier 1 Javaanaapje van den heer C. Swarttouw alhier; 7 Chineesche ringfazanten en 2 zilver fazanten van de heeren P. H. Meijnema alhier en-J. M. Ingelse te Schiedam; 3 roodeeek hoorntjes van den heer J. L. Hollert Czn, t& Kralingen1 wilde zwaan {cygnus musicus en 1 zilvermeeuw larus argentatus) van den heer C. Kieseibach alhier. Aangekocht werdr 1 Braziliaansche poema of zi! vet leeuw, 2 grijze zwartstaart papegaaien psittacus timneh), 1 veelkleurige amazone papegaai (chrgsolw aestiva var.), 11 glansspreeuwen lamprocoliuF splendidus). Zaterdag vertrekt van Rotterdam perstoom- sehip Ardjoeno naar Oost-Indië een detache ment aanvullingstroepen ter sterkte van 4- onderoflicieren en 45 minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden ln luit.- kwarlm. O.-I. leger L. de Roock en onder medegeleide van den voor dat leger bestemde» 2n luit. der inf. C. B. H. von Hombraeht. Verleden jaar hebben eenige Rotterdam mers geweigerd om bijten in het water voor hun huizen te laten hakken. Zij wilden de kwes tie of het gemeentebestuur het recht had hers daartoe te verplichten aan het oordeel van den rechter onderwerpen. Van een proces is echter niets gekomen, daar dit jaar het be vel om te hakken te Rotterdam niet is afge kondigd en het werk door gemeente-werk lieden is verricht. Op een der tochtjes, die Koningin Wil- helmina onlangs deed per schaats naar Leid- schendam, had H. M. het ongeluk op het ijs bij Voorburg te vallen. Nog vóór een der heeren van het gevolg II. M. nabijgekomen was, had een oude baanveger zich naar Haar toe begeven, hief Haar op en klopte onder het gejuich van «Leve de Koningin" het sneeuwijs van Haar mantel. Een vriendelijk knikje en eenige dankbare woorden maakten den ouden baanveger overgelukkig en deed zijn Oranjelievend hart warmer kloppen dan ooit te voren. Door de staatsspoorweg-maatschappij is bepaald, dat het nieuwe station Zwijndrecht (voorheen Zwijndr jcht-halte) thans definitief den 8n Maart a.s. zal worden in dienst ge steld. Alle treinen, die thans aan het station Zwijndrecht stoppen, zullen van af dien datum daar doorrijden en aan het nieuwe statica stilhouden. Door den Brielschen gemeenteraad is eene commissie van drie leden benoemd, die pogin gen in het werk zal stellen om aan een gedeelte der Scheveningsche visschersvloot gedurende den winter eene veilige ligplaats in Den Briel te bezorgen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2