A0. 1895. Zaterdag 2 Maart. N°. 8737 AFKONDIGING. egeneaveert.gste Jaargang. Verschi jnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Bnif en lands chc lie rich ten. UITGEVERIJ. ODÉ. SGNIEDAMSGH GDUIimi Abonnementsprijs, per kwartaal gtatao per post, door het geheele Rgk. Afionücrlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BBBlCi 80TE8lTBJ.1T ff O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien de artt. 6, 10 en 35 der wet van den 1de» Juli 1850 (staatsblad no. 37), zooals zij is ge- nljiig.i bij het Vilde ad.titioneele artikel der grondwet; Gelet op het bepaalde bij koninklijk besluit van deu 28steu November 18tj7, no. '14 staatsblad wo. 211); Doen te weten dat de lijsten, bevattende de personen, die tot het liieten van leden van de Tweede Kamer der Staten- ffeneraal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vastgesteld, en gedurende veertien dagen, van des voormiddags negen tot des namiddags hal/vier ure, op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en dat daarenboven aan liet raadhuis (aehteigevel) een exemplaar van die lijsten is aangeplakt, teneinde de desbevoegden in de gelegenheid te stellen hunne bezwaren daartegen in te brengen, onder uitnoodiging tevens, om die bezwaren, vóór of op den löden MAAR T aanstaande, bij verzoekschrift, opongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan 'den Gemeenteraad in te dienen dat bij genoemde lijsten gevoegd zijn, en gedurende den hierboven gestelden tetmijn op de gemeente secretarie ter inzage liggen, de vastgestelde schatting- Maten, bedoeld in het voorlaatste lid van art. 6 en "de"veislagen der ambtenaren, bedoeld mart. 13van tiet aangehaald koninklijk besluit; en dat de aan den voet dezer gestelde namen zijn geschrapt van de in het vorig jaar gesloten kiezers lijsten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den tsten Maart 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Kamen der kiezers, die geschrapt zijn van de In het afgeloopen jaar gesloten kiezersiystcn. Beiusar. (Adriaan Kor- nelis Beifers. (Willem Berg. (Hendrik van den Bergstna. (Cornells Bcrnöster. (Johannes Gera-dus Bink. (Pieter Blomtnpndal. (Curneüs Johannes Bodegum. (Maarten van Boele. (Maarten Bos, (Nicolaas van den Boslooper. (Jarob Brinkhatis. (Hermanns Hendrikus Amoldns Brouwer. (Reinerus Plii- lippua Bfuïjn, (Krijn de Burg Cz. (Adrianus van der Bijl. (Willem Collignon, (Anthony Bool. (Hendrik Banien. (David Deventer. (Hendrik Leo nard van Doorman. (Johan Georg Borst. (Cornelia van Br.,«el hu ijs. (Gerrit Margarethus Chris- tiaan Brift. (Mr. Adrianus Kornelis Johannes «an der Dijk. (Jacobus Christof- fel van Eijk. (Johannes van Fticlis. (Johan George Gerven. (Johannes Lara- bertus van Geus. (Boudewijn de Gogh. (Wilhelmus Jaco bus van Groeneweg. (Gerrit Grullemans. (Cornelia Marinus Hammeeher. (Willem Dirk Johannes Ileeringa. (Dr. Klaas Hees. (Franciscus Mar- tinus van Heilker. (Johan Frede- rik Heinsbroek. (Petrus Hingman. (Johan Alex ander Hinke. (Johannes Hoek. (Adrianus Hoek. (Mbzes van der Huihoven. (Petrus Janse. (Alè Kamman. (Theodorus Katwijk Dz. (Cornells van Katwijk. (Paulus van Kleij. (Adolf van der Knijff. (Gijsbert de Kool Johz. (Frank Kroes. (Jan Roelof de Krommenhoek. (Willem Kruijning. (Adrianus Landsbergen. (Antonius Henricus. Lau. (Petrus Joannes Lilsenburg. (lienricus Petrus Franciscus van Loopuijt. (Jan Los. (Maai ten Maagdenberg. (Nicolaas Maltha. (Johannes Cor nells Meeuws Jr. (Henricus Joannes Hermanus Meurs Jr. (Adrianus van Minderman. (Gozewijn Most Jr. (Jacob van d6r Nobel. (Christiaan Gerar- dus Nolen. (Augustinus Nolei. (Johannes Baltha zar Nolet. (Wil helmus Adria- nusHendi icusAloysius Nugteren. (Cornells Bur ger van Offerman Wz. (Hendrik üntrop. (Hendricus Wil helmus Olterdijk. (Andries van Papenhuijzen (Pieter Rebers. (Henricus Jo hannes Rieikerk. (Leendert Rigter. (Johannes Hen dricus Lambertus Roetman. (Jan Rozestraten. (Johannes Hem icus Schalk. (Carel Jan Petrus van der Scheurkogel. (Arend Sclmurrnans. (Cornelis Smit. (Jacobus Smorenborg. (Johannes Mari Sonneveldt. (Adrianus. Speelman. (Arie Siahlie. (Johannes Stolk. (Willem Stroijckens. (Adrianus Suttoip Jr. (Pieter Tak. (Mathijs Tempel, (Dirk van den Vermaas. (Gerrit Vries. (Hendrik de Walch. (Gerard Water. (Theodorus Jo hannes van de Westerman, (Johannes Westhuis. (Johannes Jacobus Wit. (Jan de Woei kom. (Andries van WoMfcerlood. (Martinus Wijma. (Johannes Zon. (Elisabertus van Zwagers. (Willem Zwel. (Martinus Isaac van der ("I Alleen van de lijst der kiezers voor den Gemeenteraad. DUITSCIILAND. De Rijksdag behandelde Woensdag het voorstel der conservatieven Von Hammerstein en Von Manteuffel, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd tot indiening van een wets ontwerp dat aan joden, die niet reeds tot de onderdanen des rijks belmoren, de vestiging binnen liet rijk verbiedt, in verband met een voorstel der anti-semieten Liebermann, Von Sonnenberg en Zimmermann, waarbij de vestiging van buitenlandsche joden verboden, hare begunstiging met geldboete, van 500 tot 1000 mark of gevangenis gestraft wordt en buitenlandsche joden, die nog niet het Duitsche burgerrecht hebben verworven, uit het rgk kunnen gezet worden wanneer zij by het in werking treden dezer wet niet reeds j gedurende zekeren tijd een zelfstandig beroep of bedrijf in Duitschland hebben uitgeoefend. Het debat, dat niet teneinde iiep, leverde weinig belangrijks op. Alleen werd een reeks van hatelijkheden tegen het jodendom uitge kraamd en verklaarde de natiunaal-liberale partij zich tegen elke uitzonderingswet. De commissie uit den Rijksdag voor het ontwerp tot beteugeling der omwentelings- parlijen hield zich Woensdag bezig met het voorstel van het Centrum, waarbij ook straf baar wordt gesteld het in het openbaar aan tasten of loochenen van het bestaan van God, de onsterfelijkheid der ziel, de heiligheid van het huwelijk en vAn de familie. De heer Rentelen trachtte door een amendement dit voorstel aannemelyk te maken en bestreed vooral de moderne letterkunde, welke slechts ongeloof predikt, maar hij slaagde daarin niet. De conservatieve commissieleden, graaf Roon en vrijheer Von Salisch, verdedigden de bescherming van den godsdienst, voor zoo ver daartoe echter het jodendom niet wordt getekendde anti-cemiet dr. Zimmormann wilde nog verder gaan en ook den eigendom der joden niet door de wet beschermd zien. De afdeelingschef van het ministerie van justi- tiq, dr. Nieberding, drong vergeefs aan op intrekking van liet voorstel, dat hetgansche ontwerp voor de regeering onmogelijk zou maken. De sociaal-democraat Bebel bestreed natuurlijk elke bescherming van den godsdienst ten koste der wetenschap. Heden worden de debatten voortgezet. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Grey dat de Engelsche consul te Amsterdam was uitgenoodigd verslag te doen over het voorgevallene met de Engelsche meisjes, wier bagage listig zou zijn achter gehouden. Deze zal in elk geval allen moge lijken bijstand verleenen, indien de omstandig heden metdeaangifteinovereenstemmingzijn. Verder werd medegedeeld dat de Engelsche zaakgelastigde in Guatemala is aangeschreven er bij de regeering aldaar op aan te dringen, dat zij zich met hare Engelsche schuldeischers versta. Op verzoek van Harcourt besloot het Huis met 230 tegen 221 stemmen tot Paschen de Dinsdagen en de ochtendvergaderingen der Vrijdagen te wijden aan de onderwerpen, door de regeering ter tafel te brengen. Het Lagerhuis nam het ontwerp tot afschaf fing der staatskerk in Wales bij eerste lezing aan. De aanneming der motie van den heer Everett, waarbij de medewerking van Enge land tot een internationale municonferentie wenschelijk wordt verklaard, en zulks zonder dat de vroeger aan dit denkbeeld vijandige meerderheid iu het Lagerhuis hoofdelijke stemming beeft gevraagd, wordt als een be langrijke gebeurtenis beschouwd. Gisteren was de diepe indruk welken die aannemiDg ge maakt heeft, zeer merkbaar in de City en eveneens in de houding der dagbladen. Bij liet bestuur der admiraliteit is thans bericht uit Brass ingekomen dat de Britscbe expeditie de stad Fishtown zonder verdere verliezen harerzijds verwoest heeft, en dat daarmede de opstand onderdrukt is. Twee oorlogsschepen zullen voor de verdere hand having der orde zorg dragen. ZWEDEN en NOORWEGEN. In den Woensdag gehouden ministerraad heeft de koning het Noorsche. ministerie ver zocht zijne ontslagaanvrage terug te hemen, wat evenwel geweigerd werd. De koning ont bood daarop den aanvoerder der gematigde linkerzijde Sverdrup, maar ook deze bedankte voor de opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet. Bij het Noorsche Storthing is nu ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van een krediet van 133,370 kronen voor diplomatieke uitgaven. Indertijd is deze post voorwaarde lijk toegestaan. Hoewel de voorwaarde op heffing van het gezantschap te Weenen niet vervuld is, dient de minister van binnen- landsche zaken nu toch dit ontwerp in met de opmerking, dat het in strijd zou zijn met de waardigheid van Noorwegen om Zweden alleen de kosten der gemeenschappelijke diplo matie te laten betalen. BüSLASI). Door de geheeie pers heeft het bericht de ronde gedaan dat baron Von Staal benoemd was tot opvolger van wijlen den minister van buitenlandsche zaken Von Giers. Baron Von Staal moet echter zelf verklaard hebben niets van zijne benoeming te weten. Mededeelingen van Reuters agentschap te St.-Petersburg bevestigen het bericht betref fende de benoeming van Lobanoff tot minister van buitenlandsche zaken. In het belang van den graanuitvoer naar het buitenland heeft de regeering thans be paald, dat de spoorwegmaatschappijen ten volle verantwoordelijk zullen worden gesteld voor elk tekort aan gewicht van het haar ter verzending toevertrouwde graan. ITALIË. Verscheidene bladen spreken over een ge heimzinnige schikking, die tusschen de heeren Crispi en Giolitti lot stand gekomen zou zijn en tengevolge waarvan, ecnerzyds, zekere processen waarin de heer Giolitti direct of indirect betrokken is, geen voortgang zouden hebben, terwijl daartegenover den lieer Crispi in den aanstaanden verkiezingsstrijd zekere voordeelen toegekend zouden worden. Het eerst tegengesproken bericht dat, tegen het gevoelen van den adv.-generaal, de heer Giolitti ook nog betrokken zou worden in het proces wegens verduistering van stukken uit het dossier der Banca-Romana-zaak, schijnt nu toch waar te zijn. Zeker is het intusschen, dat dit proces geruimen tyd zal duren, mis schien wel een jaar. De Italia del Fopolo zegt uit goede bron te weten, dat de Duitsche regeering den heer Giolitti den vriendschappelijken raad had ge geven, het grondgebied des rijks te verlaten. Den 3n Maart zal het 17 jaar geleden zijn dat Leo XIII tot paus gekroond werd. Het diplomatenkorps is reeds begonnen met het afleggen van bezoeken bij den H. Vader. SPANJE. Een officieel bulletin deelde gisteren mede dat de koningin-regentes is asngetast door

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1