Binnenlandsche Berichten. een goedaardig soort van roodvonk zonder complicaties. Uit Havana kwam gisteren bericht dat de regeeringstroepen de separatische onlusten te Baëra volkomen hebben onderdrukt. Niettegenstaande het telegram over den opstand op Cuba schijnt het daar nog lang niet rustig te zijn. Van de twee afdeelingen opstandelingen zou eene geheel verstrooid zijn, tenvyl de andere slechts geringe ver liezen moet hebben geleden. De stad Baira heeft haar poorten voor de opstandelingen geopend. Uit Florida moet binnenkort een espeditie van flibustiers naar Cuba vertrek ken, zeker niet met de bedoeling den Span jaarden ter wille te zijn. A M R It I K A. De regeering der Vereenigde Staten heeft aan haren gezant te Parijs, de heer Eustis, opgedragen bij de Fransche regeering te pro testeeren tegen het verbod van den invoer van Amerikaansch vee. Do Times verneemt uit Philadelphia dat de Senaat der Vereenigde Staten 5 miüioen dollar toestond als premiën op den laatsten sui- keroogst en op den tegenwoordigen oogst tot 30 Juni. Het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft een voorstel aangenomen ten gunste der benoeming eener commissie van scheidsrechters in geschillen tusschen patroons en weiklieden. In eene vergadering van senatoren en afge vaardigden is besloten den minister van land bouw te machtigen tot het instellen van een toezicht op ten uitvoer bestemd vleesch en op den gezondheidstoestand van het vee alsmede tot het op geldboete verbieden van het vervoer van geslacht vee, dat ongezond is verklaard, i F E 1 n. De sultan van Marokko heeft een belang rijke overwinning behaald op de opstande lingen. De bewoners van Fez hebben het heuglijk belicht op echt Moorsche wijze vernomen de hoofden van 37 opstandelingen waren bij de voornaamste poort van Fez op staken gezet. De geheele stad viert feest. CHINA. Volgens bericht uit Peking zijn leden van den Geheimen Raad geïnterviewd. Pring Kung verklaarde dat Japan de onlusten op Korea zelf heeft uitgelokt, om ze later te ge bruiken als een voorwendsel voor den onreeht- matigen oorlog tegen China, welke gemak- lijk langs diplomatieken weg had kunnen vermeden worden. Kung erkende nochtans dat China fouten heeft begaan. De Chineesche wijze van oorlogvoeren bleek gebrekkig, de officieren, zelfs van de hoogste rungen, bleken onbekwaam. Daarvoor moest China ongetwij feld boeten, maar tot dusver weet de Chi neesche regeering niet wat Japan eigenlijk wil. Kung was in de hoogste mate ontsteld toen hem werd meegedeeld dat Japan waar schijnlijk het veroverde gebied zal willen be houden, ongerekend de ooilogsschatting van vierhonderd miliioen tael die het zal eischen. Kung zeide niet te kunnen gelooven dat Japan zulke monsterachtige voorwaarden zou stellen daartoe achtte hij een groote mogend- Jïeitl dat was immers Japan gebleken te zijn niet in staat. Maar China had zijn eigen zwakte ieeren kennen, en moest derhalve vrede zoeken wat het openhartig deed door vredesgezanten af te vaardigen, met aanschrij ving aan Japan een oorlogsschatting aan te bieden, ondanks de groote offers door China reeds gebracht. Kung hoopte dat Japan zich even voorkomend zou betoonen en matige vredesvoorwaarden zou bedingen anders zou deze oorlog China's doodsstrijd zijn. De interviewer zei dat China nieuwe neder lagen te laud moet verwachten sedert Japan de suprematie ter zee heeft, waarop Kung heftig uitriep: »Kunnen de Japanners onze provinciën allemaal bezetten I1 Zal de Hemel en zullen de andere volkeren dat gedoogen Kung en de keizerin-weduwe blijken dege nen te zijn geweest, die Li-Hung-Chang in eere hebben hersteld. Uit Chefoo wordt van gisteren gemeld De Japanners ontruimden de voorgescho- ven stellingen YVei-Hai-YVei en verlieten i Ninghai het grootste gedeelte van hun leger ïs naar Talienwan vertrokken. JAPAN. I De gezant te Berlijn heeft aan een redac teur van de Lokalameiger verklaard, dat Japan slechts vrede wil sluiten op voorwaarde, dat China een groot gebied afstaat en een be- i langrijke oorlogsschatting betaalt. Volgens den gezant brengt Japan in toepassing de be kende Munroe-iheorieOost-Azië voor de Oost-Aziaten, m. a. w.de Europeesche mo gendheden hebben met den toestand in het verre Oosten niets te maken. Toch zou Japan nooit atoutprix den oorlog gewild hebben en ook nu bereid zijn, een aannemelijke» vrede te sluiten. j TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 28 Februari. De Kamer nam in deze zitting aan: de ontwerpen tot regeling van het bakenwezen op de openbare wateren en tot verlenging van den duur der wet tot tijdelijke verster king der nationale militie, met 62 tegen 6 stemmen. Het debat is geopend over het ontwerp omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. De heeren Mutsaers en Dobbel man opper den einstige bedenkingen tegen de willekeur der douane-ambtenaren, die van dit ontwerp het gevolg zal zijn, en maakten hunne stem afhankelijk van de amendementen, die den eerlijken handel niet het slachtoffer zullen maken van maatregelen tegen flessclientrek- kers. De heer Plate verdedigde het waardetarief, dat veel billijker is dan het wichtlarief. De heer Rink bestreed de waardebepaling door de administratie zelve nis zeer onbiiiyk, daar de ambtenaren er evengoed een slag naar moeten slaan als de importeur. De noo- dige waai borgen tegen vexatoire maatregelen van de ambtenaren ontbreken. - De minister van financiën verdedigde het ontwerp, met scherpe afkeuring van de be staande ontduikingen op groote schaal, die stelselmatig gedreven worden, tot groot nadeel der schatkist en van de moraliteit. Invoering van een specifiek tarief ware zeer at te raden, omdat eene voorbereiding daarvan jaren zou duren en het zeer onbillijk zou weiken voor zware voorwerpen voor minder gefortuneerde». Morgen voortzetting. Offleieele berichten. Bij kon. besluit zijn op hunne aanvrage op pensioen gesteld de generaal-majoor hoofd intendant P, L. G. Doorman en de kolonel- intendant F. J. Hinrichs en is het bedrag van het pensioen bepaald voor den generaal- majoor Doorman op f2700 en voor den kolo nel Hinrichs op f2100 'sjaars en is den generaai-majoor Doorman dank betuigd voor de veeljarige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. Bij kon. besl. is benoemd, bij het personeel der militaire administratie, bij de intendan ten, tot kolonel-hoofdintendant, de luitenant kolonel-intendant E. van Gendt, hoofd der Vide afdeeling van het departement van oor log en is bepaald, dat de kolonel Van Gendt, tot 4 Mei zal belast blijven met zyne tegen woordige betrekking van hoofd der Vide af deeling van het departement van oorlog en alzoo die betrekking tot zoolang gelijktijdig zal waarnemen met zijne functiën als hoofd intendant. SCHIEDAM, 1 Maart 1895. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal bevat 4239 namen van kiezers in deze gemeente, die voor leden der Provinciale Staten 4237 en die voor leden van den ge meenteraad 42-28. Het vorige jaar bedroeg dit getal respectievelijk 4240, 4239 en 4234. Gisteravond had de tweede uitvoering plaats van de zangvereeniging van den Ned. Protes tantenbond. In hoofdzaak is daarvan het zelfde te zeggen, wat wij reeds in ons verslag van Dinsdag hebben gezegd. Het begin van de sKinder-Kruistocht" was echter gloed voller dan op den eersten avond. De lichtere muziek was weder zeer goed, evenals de solo's. Alleen sDe Blinde" was, vooral in het tweede couplet, minder goed dan de vorige maal. Het programma had velen aangetrokken, daar de zaal geheel bezet wasja, er kwamen zelfs plaatsen te kort, wel een bewijs dat de vereeniging zich in de sympathie van het Schiedamsche pubiiek mag verheugen. Ten slotte een woord van hulde aan de begaafde pianiste, die zoo geheel belangeloos op beide avonden de minder dankbare, maar daarom niet minder zware taak der begeleiding op zich had genomen. Wij twijfelen niet, of de vereeniging, die zulke uitmuntende krachten in haar midden bezit, zal, bij ijverige studie en niet te moeilijke stukken, een volgend jaar een uitvoering geven, waarvan het succes boven allen twijfel verheven is. Daarom roepen wij haar een hartelijk »tot weerziens" toe. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waai in aangekondigd wordt de uitgifte van de eerste der vijf groepen, ieder groot f400,000, van de obligatieleening ten name der maatschappij «Administratiekantoor van Rentegevende Premie-Obligatiën geves tigd te Amsterdam". De eerste groep is ver deeld in gewaarborgde certificaten van f 400, f 50 en f 25, waarvan de verkoopprijs voorloo pig is vastgesteld op 408 pCt. en met de plaatsing waarvan zich alhier belast de firma H. J. van Ogtrop Zn. De diefstal van het horloge uit een woning in het Nieuwsticht, gisteren door ons ver meld, is gebleken niet te hebben plaats ge had het vermiste horloge is in de woning teruggevonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedep. Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht: Met verwijzing naar de beraadslagingen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal in hare vergadering van 1 Februari 4895 bij de behandeling der wetsontwerpen tot voorzie ning in de regeling en het bestuur van de huis houding der gemeenten Opsterland en Wesf- stellingweif, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik mij voorstel voortaan, te beginnen met 4896, als regel te doen gelden, dat omtrent de toekenning van subsidiën aan gemeenten in de kosten barer huishouding en in de ge wone kosten van het lager onderwijs geen beslissing zal worden genomen, zoolang niet de gemeentebegrooting is goedgekeurd. Ik verzoek u daarom in uwe adviezen om trent de toekenning van opgemeide subsidiën te vermelden of de gemeentebegrooting door uw college is goedgekeurd. Yan de Indische regeering is de mededee- ling ontvangen dat de in het jaar 4895 te Padang te houden koffie-veilingen zullen plaats hebben op 46 Maart, 2 Juli, 4 October en 34 December, en dat de op deze veilingen te verkoopen hoeveelheden worden geraamd respectievelijk op 13,006, 9000, 10,500 en 7000 pikols. (St.-Ct.) Bij den minister van waterstaat, handel en nijverheid is van den heer De Ridder, te Katwijk, mede eene concessie-aanvraag inge komen tot den aanleg van een spoorweg van Helder naar Hoek-van-Holland, De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Februari j.l. 386,621 reizigers met een opbrengst van f30,852,96, tegen 412,122 reizigers meteen opbrengst van f32,697,93 in Februari 4894. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 4895 heeft bedragen 846,442 reizigers met een ontvangst van f68,089,05, tegen 872,931 reizigers met een ontvangst van f 70,056,38 Vs over datzelfde tijdvak ia 4894gevende dit jaar een achteruitgang van 25,504 reizigers en een achteruitgang van- f4,844.97 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 44,468,63, terwijl die over datzelfde tijdvak van 4894 f39,821,73 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1895 beliep f 112,557,68, terwijl die over datzelfde tijdperk in 4894 f109,878,11 Vs beliep. De heer J. A. D. Bakx, hoofdambtenaar bij de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maat- schappij, herdenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaar bij die maatschappij in dienst trad. Aanvankelijk algemeen goederen-agent r werd hij later tot chef van de afdeeling goederendienst benoemd, welke functie hij thans nog vervult. Van de zijde der directie van de maat schappij en van collega's en ondergeschikt personeel mocht de jubilaris vele blijken van belangstelling en waardeering ondervinden; o. a. werd hem een fraai werkkamer-ameuble ment van Italiaansch notenhout aangeboden,, vergezeld van een door den J. J. Reijnders, ambtenaar dier maatschappij, keurig bewerkt album, met zeldzaam fraaie penteekeninge» in kleuren enz. Woensdag hield de gemeenteraad van het oude Rotterdam zijne laatste zitting. Er ware» nog enkele voorstellen af te doen, o. a. dat tot aanleg van straten ten zuiden van de Bin nenweg in vereeniging met de Maatschappij voor Grondbezit, waarvan de onkosten voor de gemeente op f26131 worden geraamd. De heer Kam wilde de beslissing aan den nieuwen raad overlaten, doch de voorzitter merkte op, dat deze raad zich reeds vroeger in beginsel er voor had verklaard, dus dat het beter was dit punt thans af te doen. Daarna werd het voorstel met 31 tegen in stemmen aangenomen. Ook werd goedgekeurd f13,000 te besteden tot herstel van het bezinkingsbassin der drink waterleiding. Daarna nam de voorzitter het woord om den raad een woord tot afscheid toe te spre ken. Hij herdacht de groote ontwikkeling,, welke Rotterdam in de laatste 9 jaren onder ging, onder het bestuur van zijne voorgangers, de heeren Yening Meinesz en Lyclama k Nijeholt, en onder het zijne. Hij dankte de raadsleden namens de geheele burgerij, voor huune toewijding en verheugde zich er in dat die geest van toewijding ook in den nieuwen raad zou blijven bestaan, waarin 29 leden weder zouden zitting nemen. Een hartelijk woord van afscheid richtte- hij ook tot de 9 leden die hun mandaat had den nedergelegd. Met leedwezen zag hij vooral vertrekken de heeren Milders en Molenaar, waarvan de eerste 35, de laatste 24 jaar zitting had, de eerste 47, de laatste 8 jaar als wethouder. De heer Milders beantwoordde de rede van den burgemeester; inzonderheid dankte bij hem voor de welwillende woorden tot hem en den heer Molenaar gericht, die thans ern stig ziek ligt, en uitte zyn beste wensclien voor den bloei der nieuwe gemeente Rotter dam. Hiermede was de zitting geëindigd. Gistermiddag werd de eerste vergadering gehouden van den nieuwen Rotterdamsche» gemeenteraad. Nadat de 39 nieuwe leden beëedigd waren, hield de burgemeester, de heer F. B. s' Jacob, een openingsrede, waarin hij er aan herin nerde, dat door de annexatie van Kralinge» en Charlois de taak van den raad moeilijker was geworden. Hy verzocht daarom aller

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2