A°. 1895 Woensdag 6 Maart. N°. 8739. Eerste Blad N egenenveertigate Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BVBEACi BOTBRB7RAAT 9 O. Buitenlandsche lïericli ten. duitschland. G D EJ fl A i T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Bjjk Afzonderlijke f 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels niet inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer0.10» Driemaal geplaatst wordt tegen twkbhaal berekend. De Rijksdag bracht Zaterdag de debatten over de buitengewone marinebegrooting ten einde. Overeenkomstig het voorstel der com missie werd, ondanks het krachtig verzet van den minister Hollmann, de post van 2,400,000 mark ah eerste termijn voor den bouw van 24 nieuwe torpedobooten geschrapt. De ove rige artikelen werden goedgekeurd in den zin van het commissieverslag. Daarbij werden nog geschrapt 250,000 mark voor de uit breiding van kolenstations en 1,000,000 mark voor den bouw van een groot droogdok op ■de werf te Kiel. De daarna aangevangen discussie over de oorlogsbegrooting werd tot Maandag verdaagd. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft gisteren met groote meerderheid van stemmen den begrootingspost van 90,000 mark goedgekeurd, uitgetrokken als eerste kosten voor den aanleg van een verbiodings- Lanaal van het Zuid-Noord-kanaal met het Nederlandsche Hoogeveenscbe kanaal. De feestelijke opening van het Noord-Oost- 7e«kanaal schijnt een feit van groote inter nationale beteekenis te zullen worden. De Russische bladen wijden opnieuw artikelen aan het gezamenlijk deelnemen van Frankrijk en Rusland aan de feestelijkheden te Kiel. Zij wencellen zich er mede geluk, dat de ge lijktijdige tegenwoordigheid der Fransche en Russische oorlogsschepen de nauwe betrek kingen tusschen de beide landen zal bevesti gen. Zij verzekeren dat te Petersburg van gedachten is gewisseld tusschen de beide re geeringen betreffende het vereenigd deelne men aan die feesten en dat overeenstemming is verkregen. Rusland en Frankrijk zullen hetzelfde aantal schepen zenden en deze schepen zullen ge plaatst worden onder bevel van een hoofd officier van denzelfden rang. De schepen zullen gelijktijdig aankomen en zich zij aan zij leggen. Zjj zullen weder gelijktijdig ver trekken en zoodoende aan hun aanwezigheid het karakter van solidariteit en bondgenoot schap geven. Met buitengewone geestdrift is Zaterdag een »Kominers" ter eere van vorst Bismarck in de zaal der brouwerij Friedrichhain te Berlijn door 3000 studenten gevierd. De zaal was prachtig versierd en behalve de studenten waren vele professoren, generaals en ministers tegenwoordig. De geestdrift steeg ten top toen de rijkskanselier, prins Hohenlohe, verscheen. Nadat een paar feestreden waren gehouden, richtte de rijkskanselier zich tot de vergader den en sprak in hartelijke woorden over Duitschlands eersten rijkskanselier. Hij zeide o. a., ,dat hij Bismarck niet alleen vereerde als den eersten staatsman dezer eeuw, de scheppende kracht der Duitsche eenheid, maar ook als vriend. Deze betuiging werd met buitengewonen bijval begroet en droeg, in verband met vele hartelijke woorden, gericht tot de studeerende jongelingschap, niet weinig bij tot de feestelijke stemming van den avond. Bismarck is uitgenoodigd deel te nemen aan de vergaderingen van den Staatsraad, maar heeft met het oog op zijn gezondheids toestand bedankt. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrift van gisteren Zooals al vroeger werd gemeld, is men in liberale kringen voortdurend beangst, dat de Pruisische regeering op het gebied van het openbaar onderwijs aan het Centi um conces sie» zal doen, tegen welke ze den steun van doze partij in andere kwesties zal verkrijgen. Uit de jongste beraadslagingen over de be- grooting voor eeredienst blijkt, dat werkelijk alleen in de laatste drie jaren opnieuw meer dan 4300 katholieke geestelijken van staats wege met het lokaal bestuur van het onder wijs werden belast, en wel ter vervangiog van mannen van het vak. In het geheel heb ben nu meer dan 7000 geestelijken een deel van het opzicht over de scholen voor hunne rekening gekregen Het komt twijfelachtig voor dat de Rijksdag als geheel een teeken van leven zou geven bij Bismarcks tachtigsten vei jaardag: in het Centrum en onder de Duitsch-vrijzinnigen hebben zich stemmen tegen het plan doen hooren, Bismarck zou getoond hebben nog te zeer in den strijd der partijen te staan om recht te hebben op eene hulde ook van po litieke tegenstanders. rKtfKRUK. Minister Hanotaux heeft gisteren aan den Duitschen gezant graaf Munster medegedeeld dat Frankrijk naar de feesten te Kiel twee pantserschepen en een aviso zal zenden, onder bevel van een vice-admiraal. Het besluit der schilders van het Champ- de-Mars, om officieel deel te nemen aan de aanstaande tentoonstelling te Berlijn, wordt door de kleine pers met woeste verontwaar diging ontvangen. Ofschoon de leidende bladen over het algemeen de verzoenende gezindheid der kunstenaars tegenover Duitschland goed keuren, worden er ook een aantal aanzien lijke mannen, zelfs senatoren en afgevaardig den, gevonden, die zich niet ontzien, bij deze gelegenheid in het openbaar lucht te geven aan hun haat tegen de Duitschers. Sommigen vreezen zelfs dat onder deze om standigheden de regeering de uitnoodiging tot het zenden vau een eskader naar Kiel niet zal durven aannemen, ofschoon de toestem ming van de regeering als zeker gemeld is. Op San Domingo zijn, volgens de Débats, Fransche kanonneerbooten aangekomen, die zich meester schijnen te willen maken van - de Dominicaansche invoerrechten. De Ameri- kaansche minister van buitenlandsche zaken, Gresham, heeft den gezant der V. S. te Parijs en te San Domingo geseind, dat hij vertrouwt, dat de Fransche kanonneerbooten geen daad van vijandschap zullen plegen tegen de regee ring van St. Domingo. De minister heeft daar aan toegevoegd dat de regeering der V. S. niet zal toelaten, dat Frankigk zich meester maakt van de opbrengsten der Dominicaan sche invoerrechten, waarop zij oudere rechten meruit te hebben. lï E L G I E. Het kieswetontwerp voor de gemeenten is verschenen. Kiezers zijnburgers die den leeflqd van 30 jaar hebben bereikt en ten minste drie jaar in de gemeente wonen. Een stem toe krijgt elke kiezer van 35 jaar die ge trouwd is of, weduwnaar, wettige nakome lingschap heeft en in hoofdsom en opcenten ten behoeve van den staat betaaltten minste 5 frank personeele belasting naar de huur waarde in gemeenten beneden 1000 inwo ners; ten minste 10 frank in die van 1000 tol 10,000 inwoners, ten minste 15 frank in die van 10,000 tot 25,000, en ten minste 20 frank in die boven 25,000. Kiezers die onroe rende goederen bezitten met een inkomen vol gens het kadaster van 150 frank krijgen ten minste een stem toe EK O 1 i S 9. Het Lagerhuis heeft gisteren de bill tot wijziging der agrarische wet voor Ierland bij eerste lezing aangenomen. Daarop vroeg Bryce de eerste lezing van het ontwerp betreffende de oplossing van ge schillen tusschen patroons en werklieden. Aan de locale autoriteiten wordt daaibij de bevoegdheid gegeven raden van verzoening te benoemen. De beraadslaging is verdaagd. Vervolgens is bij eerste lezing het ont werp goedgekeuid tot wijziging van de wet op de Australische invoerrechten. John Morley vroeg de eerste lezing van het wetsontwerp tot wijziging van de agrarische wetten voor Ierland. Dij stelde betere be- scheriniugsbepalingen voor de pachters voor, wanneer zij verbeteringen in de boerderijen hebben aangebracht, de pachttermijnen wil hg van 15 op 10 jaar terugbrengen, en ver der het mogelijk maken dat de uit de hoeven gezette pachters terugkeeren, ofschoon dit herstel niet verplichtend voor de eigenaars gemaakt wordt. De uitslag der verkiezingen voor den Lon- denschen Graafschapsraad is 59 gematigden en 59 progressisten. De finale uitslag hangt af van de verkiezing van 9 Aldermen, die aftreden. Deze uitslag zal vermoedelijk eene meerderheid van 7 stemmen bezorgen aan de progressisten. DENEMARKEN. Bij het Folkething is een wetsont werp ingediend, waardoor het invoerrecht op suiker verhoogd wordt. Een ander wets ontwerp, ook gisteren ingediend, bedoelt den verkoop van buitenlandsche premieloten te verbieden. ZWEDEN en S O O R W E G E N. De koning, die Zaterdag uit Noorwegen te Stockholm is teruggekeerd, is aldaar feestelijk ontvangen. Langdurige en enthousiaste oiaties moesten den vorst bewijzen dat hij in de kwestie met Noorwegen opzgn trouwe Zweden kan tekenen. Zooals men weet, heeft het Noorsche Storthing de verkiezingen te Sta vanger on geldig verklaard. Bij de nieuwe verkiezingen moeten de rechterzijde en de gematigden de meerderheid hebben. RUSLAND. De keizer is door influenza aangetast en lijdt aan keelpijn. De omstandigheid dat ook de ziekte, welke het zoo krachtig gestel zijns vaders ondermijnde, met influenza begon, is oorzaak dat men zich omtrent zijn toestand eenigszins bezorgd maakt, ofschoon daarvoor nog geen grond bestaat. Grootvorst Alexis Michaëlowitch is Zater dag te San Remo overleden aan een borst ziekte, waaraan hij sedert geiuimen tijd lijdende was. De grootvorst was de zoon lan grootvorst Michaël, oud-oom van den keizer. Hij bereikte den leeftijd van 19 jaar. O O S T IN R IJ K-II O N G A It IJ E. Te Wennen is plotseling overleden prins Richard Metternich, de zoon van den beken den minister. Prins Metternich vertegenwoor digde in 1852 de Oostenrijksche regeering te Parijs en werd in 1856 naar Dresden ver plaatst. Vervolgens keerde hy terug naar Parijs, waar hij gezant bleef tot 1870. Sedert dien tijd leefde prins Metternich als privaat persoon te Weenen. ITALIË. Te Rome wordt beweerd, dat men daar dezer dagen de inhechtenisneming van den heer Giolitti kan verwachten. Naar men weet, bevindt de gewezen minister zich daar, teneinde zich voor den rechter te verant woorden wegens de beschuldiging, door hem tegen den minister-president Crispi in zake de bank-kwestie openbaargemaakt. Terwijl de Rijorma verzekert dat de Fran sche regeering het plan heeft opgevat opnieuw te onderhandelen over een modus vivendi in de handelspolitiek, komt van andere zijde het bericht, dat ook de Italiaansche regee ring toenadering tot Frankrijk zocht, vooral in de Afrikaansche politiek. De ras Mangascia, die op het oogenblik te Hausseu is met 2000 gewapende volgelingen, heeft generaal Baratieri voorgesteld om over den vrede te onderhandelen. Paus Leo, die den 2n Maart zijn 85n ver jaardag vierde, ontving in de troonzaal van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1