w~ lïinneiilftïidsclie Berichten. het Vaticaan de gelukwenschen vaD het col lege van kardinalen. Kardinaal Monaco hield eene toespraak, welke door den paus werd beantwoord. In strijd met de algemeene ver wachting, liet de paus zich daarin niet over politieke aangelegenheden uit. De gezondheid van den paus laat niets meer te wenschen. SPANJE. Naar men uit Madrid meldt, moet in den toestand van de koningin-regentes een ver andering ten goede zijn gekomen. Zij is van plan dezen zomer met den jongen koning eenigen tijd in Frankrijk door te brengen. Iu den Senaat verklaarde de minister van oorlog, ten aanzien der ongeregeldheden op Cuba, het optimistische standpunt van som migen niet te deelen en voornemens te zijn acht met Mauser-geweren gewapende batal jons uit te zenden ter onderdrukking van den opstand. Het ministerie zal een krediet aanvragen voor operaties op Cuba. 20,000 man troepen staan klaar om ingescheept te worden. E 8 P T B. Ismail pacha is Zaterdag na een langdurige ziekte op 6i-jarigen leeftijd te ivonstantinopel overleden. Ismail volgde in Januari 1863 zijn vader als khedive van Egypte op en beweös jeeds dadelijk de liberale staatkunde van zijn vader te zullen volgen. Hij deed kanalen aan leggen, bouwde spoorwegen, richtte scholen op en bevorderde den aanleg van het Suez- kanaal, dat onder zijn regeering geopend werd. Ismail was een sympathieke figuurvol ijver voor de ontwikkeling van zijn land; vol bewondering voor de Europeesclie beschaving, kon hij zijn royale natuur, zijn liefde voor pracht niet naar Europeesche begrippen her vormen Dit was helaas zijn val 1 De groote mogendheden wilden zijn al te groote ver kwisting tegengaan, hij kon niet hebben dat anderen in zijn rijk den baas speelden, en dus dwong Engeland den sultan hem te bevelen om afstand te doen van de regeering. Dit geschiedde in 1879. Na dien tijd leefde hij in Italië en daarna in Konstantinopel, waar hij zich zeer afzonderde. Kleingeestig was de houding van de Tuiksche regeering, toen zij dien man niet toestond op Egyptischen bodem te gaan sterven. A M E It I K A. De Kamer van veitegenwoordigers der "'ereenigde Staten heeft haar verzet tegen het voorstel van den Senaat ten gunste van de deelneming der Vereenigde Staten aan de internationale muntconferenlie ingetrokken. Het Congres keurde het bedrag van vijf millioen dollars goed als piemie op de suiker gedurende het loopende fiscale jaar. De Kamer vereenigde zich met liet voorstel van den Senaat betreffende de keuring van het vee, alvoiens het geslacht uitgevoerd wordt. De opstandelingen in de Braziiiaansche provincie Rio Grande do Sul hebben eene tegen hen uitgezonden afdeeling regeerings- troepen verslagen en Sampaio, den comman dant van het garnizoen van Santa-Anna, gevangengenomen. "Volgens berichten uit Panama, gisteren te New-York ontvangen, zgn de Colutnbiaansche regeeringstroepen bij San José de Ciicuta verslagen. De opstandelingen hebben de stad ingenomen; Aan beide zjjden vielen 800 dooden. Een kruitmagazijn sprong in de lucht en vernielde vele huizen. A F B 1 E A. Blijkens een bericht uit Kaapstad maken de Swazies toebereidselen om zich tegen de bezetting van hun land door de Transvalers te verzetten. De Transvaalsche administrateur is herhaaldelijk beleedigd. De koning heeft de beste regimenten opgeroepen. De blanke be volking is ongerust. De regeeringsgebouwen ziin versterkt. CHINA. Daar de voorlooptge besprekingen over den vrede met Japan goed vorderen, is, volgens een bericht uit Shanghai voorgesteld dat de wederzijdsche gevolmachtigden eerst elkander zullen ontmoeten te Simonoseki en dat, indien de geloofsbrieven in orde worden bevonden, te Hiroshima verder zal onderhandeld worden. Een bericht uit Chefoo meldt dat het hospi taal van het Roode Kruis aldaar gevuld is met gewonden uit Wei-Hai-Wei. 5000 Chi- neesche soldaten, met buit beladen, zijn op hunne vlucht voor de Japanners door die stad getrokken. De Chineesche bevolking van Ning Hai heeft de Japansche troepen met open armen ontvangen en verkoopt hun bereidwil lig alles wat zij noodig hebben. De landelijke bevolking daarentegen vreest dat de Japanners dezelfde wreedheden zullen begaan als te Port- Arthur kanalen en vaarten wemelen van lijken van vrouwen en kinderen, die zelfmoord hebben gepleegd om zich aan den maiteldood door de Japanners te onttrekken, blijkbaar ten onrechte, want te "Wei-Hai-Wei hebben de Japansche troepen de bevolking met rust gelaten en zelfs niet geplunderd. De Times verneemt uit Peking, dat de Amerikaansche gezant aan Japan den tekst der geloofsbrieven van Li Hung Chang heeft overgeseind en wacht nu op het antwoord of die brieven voldoende zijn. JAPAN. De bevelhebber van het eerste Japansche legei korps meldt dat de Japanners de bezet ting van de districten van Sayentai tot Tafu- kon hebben voltooid. Den 28 Februari trok de vyaml in noordelijke richting of na een gevecht, waarin 98 Japunners gedood of ge wond werden en 45 Chineezen sneuvelden. AUSTRALIË. De krijgstaad te Honolulu heeft een En- gelschman en vijf Amerikanen, die hebben deelgenomen aan de samenzwering tot her stel van het koningschap in Hawaï tot 35 jaar gevangenis en 10,000 dollars boete elk veroordeeld. De krijgswet blijft gehand haafd. Offlcleele berichten. Bij kon. besluit is dr. W. G. C. Bijvanck benoemd tot bibliothecaris der Koninklijke bibliotheek. Bij kon. besl. is benoemd tot griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam oir. J. W. Ailing Mees, thans griffier bij het kantongeiecht te Amsteidam, 4de kanton. SCHIEDAM, 5 Maart 1805. De officier van gezondheid 2e klasse.!.D. Bryan zal den 6n dezer geplaatst worden bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Op de vergadering, uitgeschreven door het Alg. Ned. Werkliedenverbond, het Ned. werk liedenverbond «Patrimonium" en den R.-k. Volksbond, hedenavond te 's-Gravenhage te houden ter ondersteuning van de motie-Heldt in zake de verzekering van den ouden werk man, zullen een groot aantal vereenigingen uit verschillende oorden des lands hare afge vaardigden zenden. Aan deze vergadering zullen ook deelnemen afgevaardigden van de afdeelingen van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, «Patrimonium" en den R.-k. Volksbond alhier. De minister van financiën maakt bekend, dat op 2 dezer bij de betaalmeesters in kas was.2,19i,677.95'/s en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 Sis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 2,015,359.61 De gewone audiënties van den minister van oorlog en van den minister van finan ciën op Donderdag 7 en die van den minis ter van marine op Vrijdag 8 dezer zullen niet plaats hebben. De heer F. J. Domela Nieuwenhuis, be noemd consul-generaal voor de Zuidafrikaan- sche republiek, zal aan het departement van buitenlandsche zaken voor belanghebbenden te spreken zijn op Woensdag 6 Maart e.k., 's morgens van 1012 en des namiddags van 2—4 uren. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de heer F. J. Haver Droeze, benoemd consul-generaal voor Zuid-Cliina te Hongkong, aan het depar tement van buitenlandsche zaken voor belang hebbenden te spreken zal zijn 7, 8 en 9 Maart, van des voormiddags 11 tot des namiddags 4 uren. In de brieven uit de Hofstad aan de Midd. Ct. leest men Het bericht, dat het ontwerp-kieswet ge reed is, zal bij velen de nieuwsgierigheid naar dat gewichtig stuk werk hebben ver hoogd. Zij zullen nog wel geruimen tijd ge duld moeten oefenen alvorens het naadje van de kous te weteu, want vóór het ontwerp door den Raad van State, waar het nu nog niet is ingekomen, zal zijn onderzocht en het advies van dat college zal zqn overwogen en beantwooid, zullen we een heel eind tot den zomer gevorderd zijn. Den ministerraad alleen is de voordracht reeds gepasseerd; daartoe werd op buitengewone uren vergaderd. Natuurlijk wordt deze zaak met de meeste geheimhouding behandeld, wat toch nooit belet, dat er zoo iets van uitlekt. Zoo hoorde ik dezer dagen door iemand, die het weten kan, mijne vroegere mededeeling bevestigen, d-t het voorgestelde kiesrecht ten deele op het capaciteitenstelsel is gebouwdeen aantal examina, niet alle van de zwaarste soort, zullen elk kiesbevoegdheid geven. Daarnaast schijnt de huurwaarde van de woning te zijn aangenomen als een kenmerk van welstand, en zelfs het werkloon, dat iemand pleegt te verdienen, moet bij de regeling in aanmerking zijn genomen. Verder is het stelsel van eigen aangifte aanvaard, waardoor zeker het kiezers korps vrij wat kleiner zal zijn, althans na verloop van eenige jaren, dan het kon wezen. Immers het overal dalend getal ulodgers" bewijst dat het verlangen naar kiesbevoegd heid, als deze afhankelijk is van eigen opgave, allengs verflauwt, ook zelfs bij de meer ont wikkelde en veelal nog jeugdige burgers als de «lodgers" voor verreweg het meerendeel zijn. Bij de minder ontwikkelden zal dat ver schijnsel zich, als eenmaal het nieuwtje er af is, zeker nog veelvuldiger voordoen. Al moge dus in naam een zeer uitgebreid kie zerskorps worden in het leven geroepen, de werkelijkheid zal spoedig ver onder de ver wachting blijven. lntusschen kan het ontwerp, voor het bij de Tweede Kamer komt, nog belangsijke wijzi gingen ondergaan, hoewel het niette verwach ten is, dat de Raad van State op verruiming van het kiez<>rsveld zal aandringen; het zeer afbrekend advies van dat college over het ontwerp-Tak is een zekere voorspelling op dat punt. Naar de N. R. Ct, verneemt, is de over eenkomst met België tot regeling der toela ting van vee en mest voor beweiding, beak- kering en bemesting der grenslanderijen, bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Trijntje De Jong genaamd de «Millioe- nenjuffrouw" is in de strafgevangenis te Rotterdam overleden. De nachtboot Amsterdam I, geladen met vrachtgoed, is te Ouderkerk-aan-den-IJsel gezonken. De opvarenden zijn gered. Ter tegemoetkoming aan de klacht, dat het spoorwegstation te Maassluis bij hoog water moeilijk te verlaten of te bereiken ie heeft de spoorwegadministratie besloten dat in dat geval de treinen passagiers mogen uitlaten aan den overweg nabij de Booner sluis. Tevens zal aan de reizigers voor de vertrekkende treinen gelegenheid gegeven worden, bij bet aan de Boonersluis stoppen van de aankomende treinen, daarin te stappen teneinde zoodoende het station te bereiken De bomschuit Sch. 64 bracht Zondag een- lijk aan, vermoedelijk van een der opvarenden van het verongelukte stoomschip Elbe, Het- werd met het net uit zee ter hoogte van Kat wijk opgevischt en te Maassluis geland. Een zilveren horloge met geel metalen ketting en J een Duitsch spoorboekje werden nog op hem bevonden alsmede een geel metalen ringr waarin een letter gegraveerd, waarschijnlijk K. Door schipper Arie Mos. van de Scheve- ningsche bomschuit Sch, 13, is te's-Graven~ zande aangebracht een lijk, waarop veel geld_ en papieren zijn gevonden, ten name vat» A. C. Heinen, Vermoedelijk is dit het lijk var» een der passagiers van de Elbe. Aan den afgetreden burgemeester vat» Charlois, mr. Van Biommestein, is Vrijdag avond namens vele ingezetenen aangeboden de fraaie bronzen statuette »Le Livre d'Or" op marmeren voetstuk met inscriptie en de data 8 Nov. '79 en 28 Febr. '95, benevens een album met de namen der gevers. Vrijdagmiddag is zekere J. H. K., werk zaam in de bierbrouwerij van de firma Koek te Gouda, doordien hij van een trap vielr onmiddellijk dood gebleven. Men vermoedt,, dat hij een aanval van beroerte heeft ge kregen, toen hij boven op de trap stond. Het bestuur van de avondschool der afd- Amsterdam van het nAIgern. Ned. Werklie denverbond" ontving, door tusschenkomst van den heer S. K, Goudsmit, eene gift van f 106 van HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes. Het totaal bedrag der door de Amster- damsche commissie voor het «Nationaal fonds"* tot 4 Maart 1895 ontvangen gelden bedraagt f 126,986.47. De heer Henri Jullien, grossier in horloges- enz., Rokin 38 te Amsterdam, heeft zich be reid verklaard elk der 36 kettingen, die eene firma schonk aan het Vrijdagavond te Am sterdam aangekomen detachement soldate» uit Indië, van een horloge te voorzien. De moeder en twee zoons te Utrecht, die- in het ziekenhuis waren opgenomen, toen zij door gas bedwelmd waren, zijn hersteld. De- jongste zoon, die den langsten tfjd werd ver pleegd, heeft Zaterdag het ziekenhuis ver laten. Op de ringvaart by de Beets zijn 2 kinderer» van den molenaar R. door het ijs gezakt e» verdronken. De machinist van den trein welke Donder dag 1.9 uit Groningen vertrok, zag nabij het station Kropswolde een jongen met het hoofd op de rails liggen. Terstond deed hij uit allé- macht pogingen om den trein tot stilstaat» te brengen, hetgeen hem gelukte. De jongen liep weg; de machinist snelde hem achterna en wist hem te grijpen. Hi) werd in den waggon genomen en naar Zuid broek vervoerd. De zaak wordt onderzocht. Aan den calamiteusen Thomaespolder (Zeeuwsch Vlaanderen) is een vrij belang rijke oeverafschuiving ontstaan. Nabij het Belgische grensdorp Oosthoven zijn door den brigadier der marechaussees M. Glorie en de douane-beambten »an Oost hoven 33 koeien, die men België trachtte binnen te smokkelen, in beslag genomen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2