TTs z0 8 D E N. ECamBEENIGING Leiteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PEK T E L E O It A A F. KES ÜLTAAT S t c <1 o I ij k N i e u tv s. Ai) FE KT ES TI EN. JOZEPH JOHANNES KR.AAMER CATHARINA CORNELIA ROEST, hunne 35-jarige Tegen de geleiders is bovendien proces verbaal opgemaakt, daar zij niefc waren voor dien van een vervoerbiljat. De koeien zijn beste melkbeesten en ver tegenwoordigen eene groote waarde. Dezer dagen klaagde een inwoner uit Breda, dat hij de tijding van het overlijden van zijn in Indischen dienst zijnden zoon veel te laat had vernomen en nu heeft iemand uit Suameer weer een andere klacht. Ongeveer veertien dagen geieden ontving de arbeider P. Roorda aldaar van 't departement van koloniën bericht, dat zijn zoon Theunis B. Roorda den 9n Januari j.l. te Magelangwas overleden. Thans evenwel blijkt, dat niet zijn zoon is gestorven, maar een zekere F. B. Roorda, afkomstig van Franeker. Het eeregesehenk, dat bij het voorgestelde bezoek der Koninginnen in Liraburg aan HH. MM zal worden aangeboden door de burgerij van Maastricht, zal voorstellen den »Maastrieht- schen Engel met het stadswapen". Het gedre ven beeld en het voetstuk worden uitgevoerd in zilver, rijk geëmailleerd en versierd met edelgesteenten, alles geheel in den stijl van de beroemde oude goudsmeewerken der 'Sint- Servaaskerk te Maastricht. De vervaardiging en levering van dit kunstwerk is door het ste delijk bestuur van Maastricht opgedragen aan onzen op kunstgebied zoo gunstig bekenden landgenoot Jan Brom, van wien ook het ont werp afkomstig is. Te Maastricht zal deze week door dames de collecte aan de huizen der ingezetenen worden gehouden voor het inzamelen van bijd ingen voor het aan te bieaen geschenk aan H. M. de Koningin. Het standgeld voor twee draaimolens op de St.-Servaaskermis te Maastricht (5—49 Mei a.sdat vroeger circa f450 bedroeg, bedraagt nu, na verpachting bij opbod, bijna f2000. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 9 gevallen van pokziekta voorgedaan. De vorige week hebben zich in het voor malige Kralingen 7 gevallen van pokken voor gedaan met 4 sterfgeval. Eigenaardig huwelijks-aanzoek. De heer Schultze aan mejuffrouw Schulze: jsJuffrouw Amalia! zoudt ge voortaan uw naam niet met een tz willen schrijven?" Rotterdam. Naar wij vernemen, is hier ter stede eene arbeidsbeurs opgericht, welke eerstdaags zal geopend worden, opdat de weiklooze werkman in staat zij te weten te komen, waar hij werk kan krijgen, en de pa troon, die werklieden behoeft, zonder veel moeite werklieden kunne bekomen. De arbeidsbeurs zal zich niet beperken tot bepaalde ambachten en beroepen, maar zal haren werkkring ook uitstrekken tot hen, die behooren tot de zoogenaamde losse werk lieden. Het beheer van de arbeidsbeurs zal opge dragen worden aan eene commissie, bestaande uit notabelen, patroons en afgevaardigden uit de besturen der groote werklieden-vereeni- gingen. (AT. R. öt.) De heer Hugo Molenaar, lid van deProv. Staten van Zuid-Hoiiand, oud-wethouder en vele jaren lid van den gemeenteraad, is Zon dag op 65-jarigen leeftijd overleden. Rotterdam verliest m den heer Molenaar een zijner beste burgers en een zijner meest bekwame mannen. 's-Gravenbage. Het gezelschap van de koninklijke vereeniging x>Het Nederlandsch Tooneel" voerde Zaterdagnamiddag ten hove voor 280 genoodigden het blijspel i> Dokter Klaus" op. Het grootste gedeelte der toeschouwers bestond uit kinderen van 42 tot 47 jaren uit de hooge kringen dezer stad en van amb tenaren en officieren van het garnizoen. H. M. de Koningin en H. M. de Regentes hebben gedurende de pauzen dezen en genen uit de toehoorders aangesproken. Aan de jeugd werden tusschen de bedrij ven allerlei ververscbingen aangeboden. Eene der zalen bevatte een buffet voor de heeren, die geïnviteerd waren. Het tooneel voor deze gelegenheid electrisch verlicht, was opgesla gen in de groote danszaal, waarvan ruim de helft beschikbaar was voor het bezoek en bezet met stoelen in rijen van vier. De koninklijke schouwburgzaal was vol. De voorstelling heeft tot kwart voor acht uren geduurd en is tot genoegen van de vor stelijke personen en tot pret van het jonge, opgewekte publiek afgeloopen. Looiduinen. Door het gemeentebestuur is een adres aan H. M. de Koningin-Regentes gericht, waarin het te kennen geeft dat reeds eenige jaren bij telkens terugkeerende stormen de zeekust ook hunner gemeente op bedenkelijke wijze afneemt en groot gevaar voor doorbraak oplevert en blijft opleveren; dat zoodanige doorbraak voor de geheeie pro vincie de schromelijkstegevolgen zou hebben, dus ook voor hun gemeente dat de zorg voor de zeeweringen mitsdien de maatregelen tegen eventueele doorbraak moeten geschieden door en geheel op kusten van het betrokken hoogheemraadschap, zoodat die kosten b.v. in Delfland en Rijnland vallen ten laste van een betrekkelijk garing aantal hectaren die sluisgelden betalen, terwijl de gebouwde eigendommen vrij uitgaan dat in gewone tijden deze regeling reeds meer malen aanleiding gaf tot bedenkingen, niet het roirist van de eigenaren der ongebouwde eigen dommen dat echter in de buitengewone omstandigheden, die wij thans beleven, de bes taan d e bepalin gen ingevolge ons waterstaatsrecht in de wet van 12 Juli 1855 Slno. 102) niet meer voldoende zijn en de zorg voor de zeewering meer onder centrale leiding behoort te komen, hetzij van rijk of provincie. Redenen waarom het gemeentebestuur zich met den diepston eerbied tot Uwe Majesteit wendt, met het eerbiedig verzoek dat het Haar moge behagoi; om met bet oog opart. 189 der gtond- wat, luidende: »De Koning heeft het opjiertoezicht over alles swat den waterstaat betreft, zonderonderscheid sof de kosten daarvan worden betaald uit 's rijks »kas of op eene andere wijze gevonden", zoodanige maatregelen voor te bereiden, als waardoor die centrale leiding, beter dan tot dusver ten bate onzer zeewering, bij welker behoud onze gemeente zooveel belang heeft, ver kregen woide. Haarlem. Zondagavond omstreeks haif- negen ontstond alhier brand in de woning van den heer S. J. graaf van Limburg Stirum in het Kenaupat k, tengevolge eener onvoorzich tigheid van den zoon des huizes. Van schrik ontsteld, deden de huisgenooten niets om het vuur in zijn begin te stuiten, zoodat, toen de brandweer ter plaatse verscheen, reeds de bovenverdieping door de vlammen was aange tast. Doordien de brandkranen en putten onder de sneeuw verborgen waren, zoodat er gerui me tjjd verliep vóór men ze gevonden had, en er toen weer te weinig druk op de water leiding bleek te staan, zoodat men den vuur haard niet kon bereiken en er ook geen ladders van voldoende lengte te vinden waren, duurde het tot kwart voor 44 eer al die belemme ringen waren opgeheven. Inmiddels had het vuur echter het gansche perceel vernield en ook de bovenverdiepingen van het aangren zende woonhuis van den heer De Boldert aangetast. Niemand was daar thuis, zoodat ook niets van het huisraad gered werd. Een persoon, die dat, kennelijk ten eigen bate, wilde doen, werd nog intyds ingerekend. Eerst te halfeen was men den brand meester. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Onze correspondent te Amsterdam meldt ons Nadat heden- (Maandagmorgen het borstbeeld van dr. Lauriflard officieel aan de directie van het rijksmuseum was overgedragen, waarbij door mr. Leonard Woiterbeek, namens de commissie, de beeldhouwer Odé in vleiende bewoordingen met het welslagen van zijn arbeid werd geluk- gewenscht, mocht het beeld dezen middag door daartoe uitgenoodigden woiden bezichtigd. Het beeld, in wit marmer gehouwen, en staande op een Zweedsch granieten voetstuk, is uitnemend gelijkend, liet is te vinden in de voorzaal van het museum, waar thans ook de andere in het musem verspreide beeldhouwwerken een onder komen hebben gevonden. Bij gebrek aan een opzettelijk daartoe ingerichte zaal voor plastiek is dit een goed denkbeeld van den hoofddirecteur geweest. In de schilderijzalen waren die witte beelden al zeer ongunsiig geplaatst, tot eigen nadeel en tot schade van de schilderijen. Het door de gekleurde vensters invallend gedempte licht van de voorzaal is voor de expositie van beeldhouwwerk niet kwaad en de leege ruimte dier voorraad is nu op passende wijze gestoffeerd. (lY. li. Cl) Odé is bezig met een buste van Jacub Maris. De meester poseerde reeds eenige raaien. (Varf.) De heer Willem Kes heeft de benoeming tot directeur van het conservatorium te Glasgow aangenomen. De Maastrichtsche Courant, liet eenige liberale blad dat in Limburg verschijnt, zal voortaan in groot formaat en driemaal per week verschijnen. Falbs weervooi spellingen Tot G MaartEr zal regen vullen. De warmte zal in het eerst tamelijk hocg zijn voor het jaargetijde, doch dan weer minder woiden toch stijgt de temperatuur ook weer. In de beide laatste dagen kan men stormachtig weer ver wachten. De inftuenza-epidemie breidt zich te Londen «teeds meer en meer ustook in het kamp te Aldershot is dit het geval. De rechtspleging begint te Londen moeilijkheden te ondervinden van het peisoneel der rechtbanken begint reeds de grootste helft te ontbieken. Meer dan 1000 polilie-agenten zijn door influenza aangetast van lie telegiaaf ambtenaren ontbreken er 300, van de ambtenaren der posterijen staar, mede honderden op de ziekenlijsten. In Midden-Itallê hebben weer hevige sneeuw stormen gewoed. Spoorwegen en telegrafen hebben niet geleden en de steden Ravenna en Ferrara zijn een puoslang geheel afgesneden geweest van alle vei keer. Een negenjarig herdersmeisje is teLussacIes Eghses verdronken, bij éen poging om een knaap die op een vijver door het ijs gezakt was te redden. De jongen, die zich aan een brok ijs had vastgeklemd, werd levend uit het water gehaald. Zijn kloek vriendinnetje was dood toen men haar op het droge bracht. 's-GRAVESHAfiiE, 5 Maart. - Tweede Kamer. Afgehandeld is het ontwerp op de heffing' van invoerrechten naar de waarde en het maximum der schadevergoeding bij on juiste benadering op 45 percent der waarde bepaald, doch alleen als de aangever geen aanleiding gaf. De herziening der wet na 4 jaar is voorgeschreven. De eindstemming over de wet is verdaagd tot Donderdag. Lang durig werd gedebatteerd over den aanleg van het Noordoosterlocaalspoor. De minister ver zekerde elke poging te zullen steunen voor de verbinding, hetzij voor locaalspoor of tram lijnen. Morgen voortzetting. By het heden alhier gehouden examen in nuttige handwerken is geslaagd mej. J. Visser van Schiedam, van het scheikundig onderzoek van het Trater der Drinkwaterleiding te Schiedam, genomen den 27sten Februari 4895. Totaal der opgeloste stoffen 288 milligr. per Litei. Kalk57 a Magnesia 9 s Zwavelzuur. 33 Chloor41 Ammoniak0 t> Nitrieten 0 Nitratensporen Kalium-permanganaat 5.7 (benoodigd ter oxydatie der organische stoffen). 11 U 11 U ER L IJ K K ST A N l). •ïeboren 4 Maart. Elisabeth Klasina, dochter van AA', van Zon en E. K. van dea Tempel, Lange Achterweg. Paulus, zoon van P. Mak en E, Roetman, Oude Kerkhof'. 2. Theodoras, zoon van T. Trompper en J. Stolk, Doelhofje. Willem Samuel, zoon van W. S. Wenink E. D. van Kempen, 'Lanqe Kerkstraat. Johan Lodewijk, zoon vanJ. L. Riimau en S. C. van Weerkom, Baan. 3. Jacob, zoon van A. Albada ert T. Smidt, Sta tionsstraat. Wilhelmus Johannes Corneüs, zoon van J. H, Moolhuijzen en J. P. Yoor- waldt, Broersveïd. Jan Hendrik, zoon van P. van Ravens en J. Mulder, Damlaan. 4. Anna Maria Elisabeth, dochter van J. Hoek en S. Blijstra, Lange Haven. Overleden s 2 Maart. Jacobus Yerhoev, oud 3 maanden, Zalmstraat. 3. Cornells van Rhijn, oud 45 jaar en 8 maanden, Achter de Teerstoof. Jacob van der Hoeven, oud 48 jaar en 44 maanden, Broersvest. Twee Haamsteden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 74 schepen, waarvan 4 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam72 schepen. Schiedam 4 schip. Donderdag 7 Haart, zoo het Gods wil is, hopen onze ge liefde Ouders, EN te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Sehuwdhinderen. Schiedam, 5 Maart 4895. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen DOCHTER S. HOEKBlijstra. Schiedam, 4 Maart 4895. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen ge liefden Broeder en Behuwdbroeder, den Heer JACOBUS MAK, betuigen wij bij dezen onzen oprechten dank. Ch. MAK. H, C. MAKNecjiam. A. MAK. M. H. W. MAK. M. MAK. C. M. ,MAK. 's-G ravenbage, Schiedam, 5 Maart 4895.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3