A". 1895. Woensdag 6 Maart. IN0. 8739. Tweede Blad Negenenyeertigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten, Land- en Tuinbouw. Onderwijs. eelitzaken. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:" jT ODÉ. Koloniën. Post en Telegraphic. Armenzorg. SGHIEDAMSG mem. Abonnementsprijs, per kvirtaal Fra*^ per post, door het geheele Rijk Afiond< rlijke nommers 1.85. 2.50. 0.10. BCBKAC: BOTBB8TKAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 5 Maart 1895. Door het omvallen eener petroleumlamp brak Zaterdagavond een zware brand uit ten huize van den heer M. Frenkel aan den Pas- toriedijk te Pernis. De brandweer, spoedig aanwezig, moest alle krachten inspannen om den brand tot het aangetaste perceel te bepa len. Het woonhuis is uitgebrand, terwijl de daarvoor zijnde manufacturenwinkel veel waterschade kreeg. De schade wordt door assurantie gedekt. Het stelsel van lichaamsmeting naar den uitvinder de Bertillonnage genoemd, wordt sedert Oct. j.l te Rotterdam toegepast, voor* loopig op vreemde individuen, als kwartjes vinders, enz., die meermalen, na over de grenzen te zijn gezet, zonder papieren en onder een anderen naam weder het land bin nenkomen. De resultaten zijn, volgens de N. B. Ct., reeds verrassendsedert die lie den weten dat zij te Rotterdam worden ge- photographeerd en opgemeten, komen daar in de laatste weken geen vreemde kwartjes vinders meer. Te F.dam is gisteren eene vrouw aangehou den wegens bedelarij, die tot den allerbest gezeten stand1 had kunnen belmoren, doch door verslaafdheid aan den drank haar gezin diep rampzalig maakte. Dezer dagen nog verkocht zij haar laatste goud en zilver, beddegoed en zelfs onderkleeren, om maar brandewijn te kunnen koopen. Herhaaldelijk is zij wegens dronkenschap door de politie aangehouden. Op den spoorweg tusschen Utrecht en Vleuten werd Zaterdagavond de trein plotse ling tot stilstaan gebracht, tengevolge van het gebruik maken van de noodrem in een derde-klasse-wagen, waar twee passagiers twist hadden gekregen en de een den ander met een doikmes dreigde. De medereizigers vonden het toen raadzaam den trein te doen stilhouden. Toevallig hield de machine stil op een brug, en toen de machinist van de locomotief sprong om naar den wagen te gaan, van waar het sein was gegeven, slapte hij door de duisternis misleid, in het water met het droevig gevolg, dat hjj jammerlijk is verdronken. De trein heeft toen zijn weg vervolgd tot Gouda, alwaar van het gebeurde kennis werd gegeven aan de politie, die de twistenden in verhoor heeft genomen. Het l\jk van den ongelukkigen machinist is Zondag uit de sloot opgehaald en eerst naar Harmeien en van daar naar Utrecht overgebracht. De naam van dezen nauwge- zetten spoorweg-ambtenaar is Kal. Hij woonde te Rotterdam en laat een vrouw met vijf kinderen achter. Batavia, 29 Jannari. De Java-Bode verneemt met zekeiheid, dat de voordrachten lot belooning van hen, die zich op Lombok hebben onderscheiden, nog steeds bij het departement van ooi log tn behan deling zijn en dat het nog geruimen tijd kan duren eer zij de regeeiing worden aangeboden. De Java-Bode ontleent het volgende aan een schrijven van een onderofficier die Mataram hielp nemen »De daarop volgende plundering van het ver blijf van den vorst gaf een levendig tooneel van vandalisme; zware voorweipen, beelden, divans, stoelen, tafels, spiegels, het werd alles verbtsj- zeld en naar beneden gesmeten kisten met geld deelden hetzelfde lot. De soldaten wilden het niet hebben, want 6 stukjes kopergeld staan gelijk met een Holland- scben cent. Wat den soldaten beter aanstond, was de welvoorziene kelder van den radjah, waaruit bier, cognac, wijn, limonade enz te voorschijn weid gehaald en waaiaan ze zich te goed deden, daar het lekker drinken was izonder een centje te betalen". De inlandsche soldaten vet genoegden zich met krissen, sarongs, odeuis; deze gat zijn vreugde te kennen door den gamelang te bespelen, gene gaf uiting aan die blijdschap door luidruchtig gillen en schi eeu wen, daarna zongen zij gezamenlijk onveislaan- bare gezangen op Hollandsihe wijze, die waar schijnlijk tot dankgebeden moesten dienen." Uil Soerabaja schrijft men aan de Loc.On der de van Lombok teiuggekeerde onderofficie- ten en minderen zijn verscheidene, die hoe eer hoe liever de gelederen willen verlaten. Een feit is het, dat remplaganten gezocht worden éen betaalde dezer dagen f800 voor zijn plaats vervanger voor vier jaren, een ander f 375 voor twee jaren. Wanneer men znlke dingen hooit, dan zijn de verhalen dat door onze soldaten op Lombok veel gevonden is, volstrekt niet over dreven. Het hoofdbestuur van de »Hollandsche Maat schappij van Landbouw" heelt ter bespreking door het Ned. landbouwcomilé ingezonden de volgende vragen lo. Is het wenschelijk voor den landbouw in het algemeen, dat beschermende rechten voor landbouwproducten worden geheven 2o. Wat kan er gedaan worden om, hetzij van rijkswege of anderszins, te gemoet te komen aan den tegenwoordigen ongunstigen toestand van den land- en tuinbouw 1 3o. Is het wenschelijk dat van rijkswege financidele steun wordt verstrekt, voor bevorde ring en instandhouding van den uitmuntenden veestapel in Nederland 7 De besmettelijke longziekte blijft den veestapel onzer zuidelijke naburen voortdurend teisteren. Volgens het Bulletin mensuel des maladies conla- gieuses des ainmatix domesliques zijn namelijk in Belgie in October 29, in November 16 en in December 11 gevallen van longziekte onder het rundvee waargenomen te zamen 56 gevallen, in 19 gemeenten. Het hevigst trad de ziekte op in de provinciën Luxemburg en Namen de provinciën Oost- en West-VIaanderen bleven daarvan vrij, terwijl in Antwerpen en Brabant slechts éen geval van longziekte werd geconstateerd. In de maand Februari zijn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 258 veewagens, tegenover 414 in Febiuari 1894. Berekend a 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een minderen uitvoer naar het buitenland van 2560 stuks, ter waarde van f275,000. Uit Kaldenkirchen komt het bericht, dat van een opheffing van het verbod van veeinvoer uit Holland, niettegenstaande de talrijke verzoek schriften aan de regeering, in den eersten tijd nog geen sprake is. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Fe bruari, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gere clameerd, 1. H. J. van Poelvoorden, Culemborg, 2. M. J. van Zwinderen, Rotterdam. Briefkaart. 1. K. C. van Ommeren, Amterdam, Ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 88), wordt ter algeraeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Jan. 1895 in de rijkspostspaai bank zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen: Inlagenf 2,210,704.26 >/s Terugbetalingen - l,513,373.84Vj Meer ingelegd dan terug betaald f 697,330.42 Aan het einde der maand December was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 36,800,472.80Va Aan rente over 1894 is bijgeschrevenf 850 667.99 zoodat het tegoed op ultimo Jan. bedroegf38,348,471.21 Vs In den loop der maand zijn 9155 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven2027 zijn geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand nog 445,709 in omloop waren. St.-Ct In de commissién, welke in het voorjaar van 1895 belast zijn met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid van onderwijzer, of onderwijzeres, bedoeld in art. 56, onder a, van da wet op bel lager onderwijs, zijn benoemd in Zuiil-Hoiland a. tot lid en voorzitter: de schoolopz. in liet distiiet 's-Gi avenhageb. tot ledende schoolopz. in de arrond. Delft, Woerden, Gouda en Dordrecht c. tot leden plaatsvervangers: de schoolopz. in de districten Rotterdam en Dordrecht en de airond. 's-Gravenhage, Rotterdam (noordelijk), Rotterdam (zuidelijk), Ylaardingen en Somtnels- dijk. Bij hst gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen in nuttige handwetken zijn gedaagd de dames R. M. Meijer, te Schiedam, en F. A. de Kroes, te Rotterdam. Zaterdag zijn te Rotterdam door de commissie voor kleeding en schoeisel 285 kinderen van nieuwe ltleedingstukken voorzien. Bons voor klom pen aan de leerlingen, die daaraan directe be hoefte hebben, worden uitgereikt door de hoofden van scholen. Ontvangen eenige kleine giften be nevens het bedrag eener uitvoering en eene bij drage van de leerlingen der lioogere burgerschool met 3-jarigen cursus. De netto-opbrengst van het concert in het »Parkhotel" ten behoeve van het Haagschekin derziekenhuis bedraagt f500. Aan de uCommissie voor de verongelukte vis- schers te Egmond a/Zee" is verzonden f 219.25, zijnde de opbrengst van de gehouden collecte na afloop van het concert op 1 Maart j.l., door het zangkoor der Vrije Gemeente" te Amsterdam gegeven. De ïVereeniging tot werkverschaffing" te Hil versum heeft hare werkzaamheden gestaakt. Voor ongeveer f1800 is dezen winter verwerkt. Door den heer J, A. Carp, de vorige week te Helmond overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: aan de Ned.-herv. ketk te Helmond f 3000, aan de diaconie dierzeitde gemeente f 3000 en aan het burgerlijk armbestuur aldaar f 2000. G. B. schonk aan de sWeikverschafftng" te Amsterdam f 1000. In het geheel werd reeds ontvangen f53,270. Het armbestuur der Ned.-herv. gemeente te Zwolle ontving van een onbekende f 1000, om daarvoor een extra uitdeehng te houden. Te Huizen heeft de burgemeester verleden week eene circulaire aan de ingezetenen ver zonden, waarin gewezen werd op de armoede van vele gezinnen door den lang aanhoudenden winter, en met verzoek hem iets tot leniging van die armoede te willen doen toekomen. Dit beroep op den liefdadigheidszin is niet vergeefsch geweest. In zeer korten tijd kwam een bedrag van ruim f432 bijeen. Daardoor kon weer in de eerste levensbehoeften van een aantal gezinnen voorzien worden, en er bleef ook iets over voor de aanstaande bange dagen, waarin het voor den visscher onmogelijk is iets te verdienen. De behandeling van de zaak tegen Henrietta Momber, de dienstbode, en haren beminde, Hen-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5