A°. 1895 Donderdag 7 Maart. N°. 8740 egenenveert gste Jaargans:. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÊ. Bnil.enlandsche Berichten. COURANT. Abonnekentspjuis, per kwartaal f 1.85. Tra*co per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers 0.10. D riTÜ Al: BOTBI 1TBAAT S O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip vaa eene Courant. f 1.10, iedere gewone regel meer0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft 1000 mark ter be schikking gesteld van de studenten, die gel den bijeenbrengen voor de oprichting van een gedenkteeken voor vorst Bismarck. Bij de beëediging der zee-recruten, welke gisteren te Willemshaven plaats had, wees de keizer op de heiligheid van den eed. Hij moet, naar men verneemt, het volgende heb ben gezegd «Gelijk de keizer zicli geheel aan het vader land wijdt, zoo moet gij uw gansche leven wijden aan mij. Gelijk de adelaar in onze oorlogsvlag o.iversaagd omhoogs tijgt, zoo weest ook gij on.-ersaagdValt u inden beginne de krijgsdienst zwaar, zoo zal de ge dachte aan uwen christenplicht, aan uwe moeder, die u het «Onze Vader" leerde, u sterken. Vertegenwoordigt in het buitenland bet vaderland waardiglijk, door een goed ge drag. Onze marine is voor het uiterlijk klein maar door tucht is zjj sterker dan menige andere. Aldus zal zij in vredestijd tot hel heil des vaderlands werkzaam zijn, en in oorlogs tijd den vijand vernietigen. Weest als de oude Brandenburgers 1" De Rijksdag zette Maandag de behandeling •der oorlogsbegrooting voort en besteedde bijna ■de gansche zitting aan het voorstel der sociaal-democraten, om de tegenwoordige leger-organisatie te vervangen door een militie-stelsel, waarover de debatten reeds Zaterdag waren geopend. De uitslag der dis cussie, waarbij Bebel weer heftig uitvoer tegen de toelating van het duel in het leger en tegen de mishandeling van minderen, was dat het voorstel metalgemeene stemmen tegen de sociaai-demociaten verworpen werd. De dagbladen zijn er in het algemeen zeer tevreden over, dat Frankrijk de uitnoodi- ging om zich bij de opening van het Noord- Oostzeekariaal te doen vertegenwoordigen heeft aangenomen. Zoo de Nation al-Zeitung, liet Tagellatt en de Jireuz-Zeitung. De Bórsen- Courier met kt op, dal men aan deze daad van het Fransche gouvernement niet te veel beteekenis moet hechten. Ook de regeeiing der Vereenigde Staten ■zal zich by de opening van het Noord-Oost- zeekanaal door twee kruisers doen vertegen woordigen. f» U I R II In de Kamerzitting van gisteren, by de begrooting van oorlog, leverde Roche een •vergelijkend overzicht van de strijdkrachten In Europa. II y beweerde dat sedert 1887 het Duitsche effectief het Fransche overtreft. De Duitsche militaire leer berust op de getal sterkte. Frankrijk moest eene organisatie voor bereiden, overeenkomende met de Duitsche. Er ontstonden eenige woelige tooneelen door de houding der socialisten, die Panama in het debat mengden. Roche girig hierop voort met te betoogen dat men het evenwicht op de begrooting niet bereiken mocht door te bezuinigen op het leger. Hij laakte generaal Mercier wegens het geanticipeerde terugroepen van 37,000 man. Na eene redevoering van Cavaignac werd de voortzetting verdaagd tot Donderdag. De regeering wordt heftig aangevallen door de Sou-pers, wegens het aannemen der uit- noodiging van keizer Wilhelm, om Frankrijk door eenige ooilogsschepen te Kiel te doen vertegenwoordigen bij de opening van het Noord-Oostzeekanaal. Alle gematigden achten deze beslissing van het ministerie-Ribot een bewijs van bezadigd heid en flinkheid. Voor het chauvinisme is het een nederlaag, die men in het belang van den vrede slechts toejuichen kan. Men verzekei t dat graaf Tornielli in opdracht heeft, de reeds onder het kabinet-Di Rudini aangevangen onderhandelingen te heropenen, betreffende de afbakening der invloedsferen van Fi ank rijk en Italië in Afrika. Gelukt deze poging, dan zal de Harznr- kwestie voorgoed van de baan zijn. B E t G I E. Het staatsblad zal voortaan in zyn geheel in twee talen verschijnen. Tot nog toe ge schiedde de opname in het Vlaamsch alleen voor die stukken, welke op Vlaanderen betrek king hadden. Hiermede behaalt de Vlaamsche beweging een belangrijke overwinning. INGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis deelde de onder-secretaris van buitenlandsche zaken, sir Edw. Grey, mede dat, blijkens bericht van den Briischen con sul te Amsterdam, de bagage der bekende meisjes volgens den eigenaar van het café- chantant «Casino" wordt teruggehouden om dat hij, door tusschenkomst van zijn agent te Londen, aan die meisjes geld heeft voorge schoten. Hij verlangt terugbetaling daarvan, alvorens de goederen af te geven. Het derde meisje is naar Londen vertrokken; naar het schijnt, werd zjj niet tegen haren wil terug gehouden. De consul schijnt al het mogelijke gedaan te hebben om de feiten vast te stel len en de Amsterdamsche politie zou hem gaarne allen mogelijken bijstand veileenen. Ue eerste lezing had plaats van het ont werp tot het vestigen van verzoeningsraden in zake ai beidsgeschillen. RUSLAND. De toestand van den keizer is volkomen bevredigend. Volgens bericht uit Moskou behelst de Mos- kófiskija Wédomosti een geïnspireerd artikel, waarin verklaard wordt dat Rusland partij zal moeten kiezen voor de Chineezen indien Japan afstand van Chineesch grondgebied of Korea eischt. Rusland kan dat geenszins toe laten. O O S T E N R IJ K-H O N G A It IJ E. Keizer Frans Jozef heeft Zaterdag den tot minister van buitenlandsche zaken benoemden Russischen gezant te Weenen, prins Lobanoff, in afscheidsgehoor ontvangen en hem het grootkruis der orde van St. Stefan us met brülanten geschonken. De delegatiën zullen in den loop van Mei te Weenen bijeenkomen. De eerste Oostenrijksche spaarkas heeft besloten ter gelegenheid van het aanstaande regeeiingcjubilé f 250.000 te bestemmer, voor de oprichting van eene vereeniging tot ver- beteimg der volkswoningen en voor andere doeleinden in het belang der lagere volks klasse. ZWITSERLAND. Tusschen Zwitsersche en Italiaansche ge delegeerden is een conferentie gehouden over de doorboring van den Simplon. Deze confe rentie schijnt meer resultaten te zullen op leveren, dan men aanvankelijk verwachtte, en in allen gevalle een vaste basis vooreen internationaal verdrag over deze zaak te zul len geven. In het kanton Tessino is bij volksstem ming een voorstel tot herziening der kerke lijke wetgeving met 13,400 tegen 11,500 stemmen vei worpen. De ultramontaansche meerderheid toont uitbundige vreugde over haar zegepraal. ITALIË. De regeering zal naar de feesten te Kiel, ter gelegenheid der plechtige opening van het Noord-Oostzee-kanaal, twee van de prach tigste pantserschepen, de Be ümberto en de Sardegna zenden, benevens twee kruisers, welk keur-eskader, na afloop der feesten, eenige havens van Denemarken, Engeland en ook van Nederland zal bezoeken. De gezant te Parys heeft in een interview verklaard dat hy geen bepaalde instructies heeft om overeen handelstraclaat met Frank rijk te onderhandelende gezant zou echter niets liever willen dan een vriendschappelijke politiek jegens Frankrijk te kunnen volgen. De Kamer van verwyzing van het hof te Itome heeft in zake Giolitti beslist, dat de oud minister inderdaad slechts voor den Senaat kan terechtstaan, wegens hetgeen hij als minister misdreven kan hebben, doch dat het hof wel degelijk bevoegd is, kennis te nemen van de andere feiten, b.v. de overlegging van lasterlijke stukken aan de Kamer. De heer Giolitti is dadelijk van deze beslissing in be roep gekomen bij den procureur des konings. De paus heeft Maandag, ter gelegenheid der herdenking van zyn kroningsfeest, het H. college ontvangen en een toespraak gehou den, voornamelijk loopend over de toenade ring der Grieksche kerk tot Rome. SPANJE. Ofschoon de toestand der koningin-regentes zeer bevredigend genoemd wordt, komt toch uit Weenen het bericht dat de aartshertogin Elizabeth, moeder der regentes, voornemens is, naar Madrid te vertrekken. Te Cadix worden 6500 man troepen inge scheept met bestemming naai' Cuba. Nog 8 bataljons zullen binnenkort naar die kolonie vertrekken. Uit Havana komt het bericht dat de opstandelingen in Matanzas zich overge geven hebben, en in de provincie Santiago de rust hersteld is. Maarschalk Campos heeft zicli te Parijs, waar hij op zijn doorreis uit Weenen harte lijk ontvangen werd, in zeer optimisiisclien geest uitgelaten over de ongeregeldheden op Cuba, die, zeide hij, spoedig onderdrukt zullen worden met medewerking der ingezetenen. Uit Cuba komen nog steeds alarmeerende berichten. Generaal Lachambre. aanvoerder der Spaansche troepen, moet aan zijn won den gestorven zijn. Amerika heeft aan de regeering aange boden haar in haar stryd tegen de opstande lingen in Cuba bij te staan. B U L G A R IJ E. De naar Rusland uitgeweken Bulgaren, zelfs de officieren die hebben deelgenomen aan de gevangenneming van vorst Alexander in 1886, zijn na de uitvaardiging van hetamnes- tiebesluit naar hun land teruggekeerd. Slechts drie, Bendereiï, Gruieiï en Vankoff, zijn in Russischen militairen dienst gebleven. EGYPTE. Het stoffelyk overschot van den ex-khedive Ismail-pacha zal, overeenkomstig zijn verlan gen, naar Cairo worden overgebracht en daar in de moskee van Rifai, nabij de citadel, wor den bijgezet. De begrafenis geschiedt op staatskosten. Het lijk wordt naar Cairo gebracht meteen Egyptisch schip, vergezeld door een Turksch. AMERIKA. De zitting van het Congres der Vereenigde Staten is Maandag gesloten, en daarmede is het mandaat van de vertegenwoordigers afgeloopen. Zeer vruchtbaar kan deze zitting niet genoemd worden; feitelijk is er niets afgedaan dan de staatsbegi ooting. Onafgedaan bleven het Nica- ragua-kanaalontwerp, de Pooling Bill, het ont werp tot regeling van de faillissementen en de financieele ontwerpen. De Senaat heeft de begrooting aangeno men, zouder een post uit te trekken tot schadeloosstelling voor de Canadasche robben- vangers in de Behringzee. Een poging van den heer Sherman om door middel van een amendement de 425,000 dollars nog te zien toegestaan, mislukte volkomen. Het Congres heeft het voorstel om onder steuning te verleenen voor een telegraafkabel naar Hawaï ingetrokken. Voorts heeft het Congres een krediet van 23,000- dollar toe-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1