J Onder de Camorristen. A". 1895. Vr dag 8 Maart. N°. 8741. KENNISGEVING. Feuilleton. ©genenveBrtigste Jaargang. liatcliI au(lsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. n ITO K VER: J. O D COURANT. Abonnbmentspkijs, per kwartaal Franco per pobt, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2,50. 0.10. B P K K A 1' BOfERITKllT 7 O. Advertentieprijs: vau t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. .1110. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM brengt ter algemeene kennis, dat hij. van beden af, in den regel des vooi middags tus~ sclien half twaalf en halfeen ure, ten raadhuize voor een ieder te spreken zal zijn. Schiedam, den 7n Maart 1895. De burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren eene storm achtige zitting van de steik bezette vergade ring en bij volle tribunes het voorstel-Hasse tot verzwaring van de naturalisatie van immigranten en van het losmaken uit het staatsverband van emigranten verworpen. Betreffende het voorstel van den antisemiet Liebermann, gericht tegen de immigratie van joden, ging het Huis tot de gewone orde van den dag over. Het vooistel-Hammerstein tegen de immigratie van joden werd bij hoofdelijke stemming met 167 tegen 51 stem men verworpen. Voor stemden conservatieven en antisemieten. De Rijksdag zal waarschijnlijk op 1 April a.s. geen zitting houden, om de leden in de gelegenheid te stellen hunne hulde te gaan brengen aan den 80-jarigen oud-kanselier. »AIs zoodanig" zal de Rijksdag daar niet ver tegenwoordigd wezen. Wel had president Von Levetzow voorgesteld eene deputatie te zenden, maar het Centrum en de sociaal democraten bleken daar fel tegen en ook een aantal liberalen waren van oordeel, dat Von Bismarck nog te zeer deelneemt aan het strijdend politieke leven, dan dat allen hem onpartijdig kunnen huldigen. Heden zal Von Kolze, die beschuldigd wordt de schrijver van beleedigende brieven aan personen uit de omgeving van den keizer te zijn, voor den krijgsraad verschijnen. De zaak zal met gesloten deuren behandeld worden. Thans is ook de bierstrijd te Bronswijk geëindigd met een vergelijk tusschen de bieibrouweiijen en de socialistische boycott- commissïe. Deze heeft de verplichting op zich genomen den 9n Maart de opheffing van den bierban af te kondigen en de brouwe rijen hebben zich bereid verklaard binnen 8 dagen ria de opheffing van den boycott 21 nog werklooze brouwers te Brunswijk een andere betrekking te verschaffen. j De 16-jaiige prins Wolfgang, derde zoon f van den Beierschen troonopvolger, is na eene korte ongesteldheid aan typhus overleden. F K A N K K IJ K In den Senaat heeft de heer Trarieux een voorstel ingediend, waatbij aan zekere klassen van weiklieden in staatsdienst en aan alle spoorwegbeambten het recht op werkstaking ontzegd wordt. Op den gedenkdag van den moordaanslag te Lyon, 24 Juni, zal te Nolay, de geboorte plaats van wijlen Carnot, een gedeukteeken voor hem worden onthuld. De tegenwoordige president zal volgens de Figaro de plechtig heid bijwonen. De ex-keizerin Eugenie gaat niet naar Corsica en blijft nog een poos te Kaap-Martin. De nationale bond van vakvereenigingen tracht eene algemeene medewei king te ver krijgen tot luisterrijke viering van het arbei- dersfeest op 4 Mei. Reeds heeft de groep der socialistische Kamerleden zich bij deze bewe ging aangesloten, en in beginsel de algemeene werkstaking op dien dag aan de orde gesteld. Generaal Duchesne, die de expeditie tegen Madagascar zal aanvoeren, vertrekt met zijn staf in de eerste helft van April. ENGELAND. Lord Rosebery heeft nog steeds veel last van slapeloosheid, zoodat zijn krachten slechts langzaam lerugkeeren. Het thans bij het Lagerhuis aanhangige cntwerp tot opheffing der staatskerk in Wales verschilt slechts in enkele opzichten van het ontwerp, dat. verleden jaar bij het Parlement werd ingediend. Het bepaalt, dat van 1 Januari 1897 af het recht van benoeming tot geestelijke waardig heden, dat thans aan personen of instellingen is toegekend, zal ophouden te bestaan in het prinsdom. De bisschoppen in Wales, die thans in het Hoogerhuis zitting houden, zullen dan van die vertegenwoordiging verstoken zijn. De kerkelijke rechtspraak zal worden afgeschaft, waar die nog bestaat. De kerkelijke wetten en reglementen zullen geen andere bindende kracht meer bezitten, dan particuliere over eenkomsten. Daarentegen staat het ontwerp de vorming t*K> vau een vertegenwoordigend lichaam, een soort van synode, van de geestelijken en de leden der kerk. Aan dit vertegenwoordigend lichaam vvoidt het beheer opgedragen van de bezittingen, die door particulieren sedert 1703 aan de keik in Wales zijn geschonken evenzoo van de kerken en pastorieën, behalve de kathedralen die door een afzonde:'ijke commissie zullen worden beheerd. De kerk hoven en de kerkelijke lauderigen zullen worden overgedragen aan de kerspelraden of districtsraden. De opbrengst der oude tienden, een soort van kerkelijke belasting, wordt toegewezen aan de graafschapsraden, die daarvan de uitgaven moeten bestrijden van verschillende stichtingen van algemeen nut, als het oprichten van hospitalen, doorgangs huizen, gasthuizen en toevluchtsordenhet bezoldigen van verplegers en verpleegsters voor de armen het stichten van openbare leeszalen, parochiale scholen, volksbibliothe ken het geven van ambachtsondervvijs; het stichten van een boekerij of een museum uitsluitend betrekking hebbende op Wales, of van een academie van beeldende kunstpn; het bouwen van arbeiderswoningen en liet aankoopen van kleine grondeigendommen. R S L A N U. De keizer is nog bedlegerig, maar gaat goed vooruit. De begrafenis van grootvorst Alexis zal zeer indrukwekkend zijn. Ilaliaansche troe pen en oorlogsschepen zullen de militaire eer bewijzeneen deputatie Italiaansche officie ren zal den stoet volgen. De prins van Wales zal de plechtigheid vermoedelijk bijwonen. Het afgeloopen dienstjaar heeft voor de schatkist een batig saldo opgeleverd van 169,306,000 roebels, alzoo ruim 37 milhoen meer nog dan die over het voorgaande jaar. SPANJE. De regeering heeft gisteren in de Kamer een onbeperkt krediet voor Cuba aangevraagd. De bevelhebber der Spaansche troepen op Cuba, generaal Lachambre, is niet gestorven. Men meldt integendeel uit Cuba, dat de operaties tegen de insurgenten onder zijn leiding zijn begonnen. T D R K IJ E. De door de regeering uitgezonden com missie om een onderzoek te doen naar de jongste gruwelen in Armenië moet reeds zoo ver gevorderd zgn, dat de waarheid <iQr be richten dienaangaandeononistootelijk bewezen is. Alleen is nog niet vastgesteld wie in dezen de aanleidende oorzaak was, en daarop komt het voorzeker aan. Voor het oogenblik is in Armenië alles rustig, maar mea vreest dat nieuwe onlusten dreigen. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten heeft 'Roman van WALDE MAR URBAN. 28. «Dit staat vast, zulk een steen krijg ik nooit weer in handen," mompelde bij. En de kleine oogen staarden immer begeeriger op den schat. 'Plotseling echter legde hij niet eene snelle beweging alles weder op zijne plaats en sloot de geldkist af, om vervolgens te gaan luisteren naar eenig gedrujsch in den winkel. »En ik moet hem sprekenWaar is hij hoorde bij eene scherpe, snijdende stem met plat-Nupelschen tongval roepen. »Wat wilt gij eigenlijk vroeg de winkel bediende zacht. »Dat gaat jou niet aan. Ik moet mijnbeer Semmola spreken. Is hij hier?" En zonder antwoord af te wachten stapte de haastigë» bezoeker in de aangewezen richting door en vond er den bankier". Deze was niet weinig verwonderd een Francis caner monnik voor zich te zien. sWat is er T Wat begeert gij vroeg hij op den hem eigen gejaagden toon. >Das heb ik u toch gevonden 1" zeide de monnik en nam bedaard een stoel. ïKent gij mij niet 9 Neen Wie zijt gij J Dat zal ik u zoo dadelijk zeggen. Is her tog Attilio dei Tibaldi zooeven niet bij u ge weest 7" Semmola keek den monnik verrast aan. Hij sprak zoo bout, zoo kort en bevelend, dat iemand veel minder sluw dan hij wel moest bespeuren, dat hij met iemand te doen had met v/ien niet viel te gekscheren. Zoo doet en spreekt men niet in een klooster. »Gij bedoelt misschien den jongen heer, die 'zooeven uit mijn huis kwam?" vroeg Semmola om tijd te winnen en zoo gewaar te worden wat de vieemdeling in den zin had. >J»," was liet korte bescheid. ïDien ken ik niet. Ik ontmoet hem heden voor het eerbt." iDat is niet waar. Gij kent hem zeer goed; ainieis zoudt gij geen zaken met hem doen." Met een verachtelijken glimlach zette Semmola zich weder aan zijne schrijftafel, »Wat komt gij hier eigenlijk doen vroeg hij op drogen toon. «Stel eens dat ik zaken deed met dien jonkman, wat gaat u dat aan Met n heb ik in geen geval iets te maken. Daar is de deur En gebiedend wees Semmola zijn bezoeker raar den uitgang. De andere bewoog zich niet, maar hernam op denzelfden barschen, bevelenden toon »Wat ik hier kom doen, dat zal ik u zeggen, Semmola. Gij hebt gestolen goed in pand, en als gij dit blijft ontkennen, dan laat ik u oogenblikkelijk arresteeren en klaag u bij de justitie aan." Die woorden schenen Semmola vrij wat zachter te stemmen. Hij stond van zijn zetel op en sprak beleefd, maar met gemaakte ver wondering vMaar, eerwaarde heer, ik weet nog niet, wat gij bedoelt. Bij mij wordt van alles beleend en het is mij bepaald onmogelijk om te weten of de eigenaars al of niet op eerlijke wijze in het bezit er van zijn gekomen. Het is best mogelijk, dat een horloge, of een kettinkje of een ander dingetje, dat mij aangeboden wordt, van twsjfel- achtigen oorsprong ie. Ik vraag dus nog eens wat gij eigenlijk wilt." sik wil de juweeien van den hertog Dei Tibaldi." sDie heb ik niet. Gij vergist u." De monnik richtte zich vastberaden op. sGoed, dat zullen wij dadelijk zien. Denk niet, Semmola, dat ik u tijd zgl geven den buit te verstoppen. Ik ben binnen twee minuten terug

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1