,A° 1895 Zondag 10 en Maandag 11 Maart. N° 8743. Tweede Blad. Feu 11 e t o n. Onder de Camorristen. Negenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .T. ODÉ. BuHenlandsche Berichten. G 0 U f) A NI. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. 0.10. K K I' BOTEIHTHA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. llDHSCHLAKD. Wegens den hoogen vloed heeft de keizer van zijn bezoek aan het in het laatst van verleden jaar zoo zwaar door de zee geteis terde Helgoland moeten afzien en is hij naar Cuxhaven teruggekeerd. Op het onlangs gehouden Bismarck-kom- mers te Berlijn heeft men een telegram van hulde aan den keizer gezonden. In warme bewoordingen heeft daarop de keizer geant woord, dat het hem buitengewoon veel ge noegen deed, dat een groot man door de academie-burgers zoo geëerd werd. Be Rijksdag zette Donderdag de behande ling der oorlogsbegrooting voort. De sociaal-democraat Von Vollmar keurde het beschikbaar stellen van soldaten voor het binnenhalen van den oogst af, vooral wanneer daardoor de oproeping van manschappen der reserve noodig wordt, en achtte ook de ver goeding, welke de soldaten daarvoor ont vangen, te gering en slechts eene bevoor deeling der groote grondbezitters. De minister van oorlog voerde hiertegen aan dat dit gebruik reeds sedert jaren bestaat en dat de dienst daaronder geen nadeel heeft geleden. Juist kleine landeigenaars zijn het, die de hulp van soldaten aanvragen, wanneer gij geen arbeiders genoeg kunnen krijgen om den oogst binnen te halen en zij daarmede moeten voortmaken wanneer er regen dreigt. Wanneer een trein is ingesneeuwd en een stationschef de hulp van een half bataljon aan vraagt om hem te bevrijden, zal men toch niet van den minister verlangen, dat hij terug seint ®Kalm laten zitten tot hetgaat dooien De vergoeding, die de soldaten ontvangen, is voldoende; zij bedraagt, buiten vergoeding van reiskosten, kost en inwoning, 2.29 mark daags. Bij het volgend artikel stelde de begroo- tingscom missie voor, te bepalen dat het met goed gevolg bezoeken eener kweekschool voor onderwijzers aanspraak geeft op toelating als eenjarig vrijwilliger. Dit voorstel werd goed gekeurd. met algemeene stemmen, behalve die der sociaal-democraten, die daarin eene onwettige bevoorrechting zagen en voor den dienst geen onderscheid wilden voor klasse, stand of bekwaamheid. Alvorens de zitting te sluiten, vei klaarde de vooizitter Von Levetzow alsnog den af gevaardigde Alilwardt tot de orde te roepen wegens zijne Woensdag gebezigde beleedi- gende uitdrukkingen ten aanzien van de joden. Met nadruk verklaarde spreker dat te doen uit eigen overweging, niel naar aanleiding van de deswege door den heer Richter gemaakte aanmerking. Men zegt dat de afgevaardigde Lenzman zal voorstellen het wetsontwerp tegen de omwentelingspartijen niet bij tweede lezing in den Rijksdag te behandelen. Graaf Otto Stolberg, de gouverneur dei- provincie Oost-Pruisen, heeft ontslag gekre gen. De graaf, die als de candidaat der agra riërs bij de verkiezing te Lick-Oletzo tot lid van den Rijksdag is gekozen, bad zich voor het ontwerp-Ivanitz verklaard. Dit heeft den graaf, die kort geleden nog in hooge gunst bij den keizer stond, zijn ambt gekost. Bij het adres-debat in de "Wurtembergsehe Kamer verklaarde de minister-president Von Mittnacht zich niet tegen eene herziening der grondwet in uien zin, dat de geprivilegeerde leden der Tweede Kamer vervangen worden door leden, die door een ruimeren kring dei- bevolking zijn gekozen, volgens een stelsel van proporlioneele vertegenwoordiging, maar de regeering wil vóór alles de Eerste Kamer doen voortbestaan. De meerderheid betuigde hare ingenomenheid met deze verklaring. Het hooggerechtshof te Leipzig heeft den huisschilder Hemprich wegens spionneëring tot negen maanden gevangenisstraf en een jaar verlies van eer veroordeeld. Hemprich had voor zijn broeder, die reeds wegens spionnee- ring was veroordeeld, brieven overgebracht met bestemming naar Frankrijk, welke gehei men bevatten, betrekking hebbende op de nieuwe geweren en de nieuwe artillerie-mu nitie. F R A N K K IJ R. Met het oog op de door Duitschland be raamde maatregelen, moet de regeering be sloten hebben, zoo noodig ook een uitvoer- premie op suiker vast te stellen, teneinde de Fransche suiker-exporteurs in staat te stellen, ook op de buitenlandsche markten te concur- reeren. Hei. geschil tussehen Frankrijk en Amerika over de invoerrechten op San Domingo is reeds bijgelegd. De Fransche oorlogsschepen hebben San Domingo verlaten. Het sgeelboek" over de Kongo-aangelegen- heden is aan de Kamer overgelegd. Het be vat de historische stukken, te beginnen met de onderhandelingen tussclien Jules Ferry en den heerStiauch, voorzitter der Intern. Asso ciatie; uit alles blijkt, dat Frankrijk bij elke gelegenheid destijds verleend recht van ver koop heeft gehandhaafd. Overigens niet veel bijzonders; alleen blijkt nog uit een der laat ste depêches, dat de gemengde commissie, die te Parijs zitting zal houden voor nadere grens regeling, ook de gienzen zal vaststellen in het Manjanga en Niadi-Quillou-gebied. De indirecte belastingen hebben in Februari weer 23 millmeu minder opgebracht dan in Februari '94; van dat bedrag komt 18 mil- lioen ten laste -der douane-opbrengst. BELGlE. De minister van financiën beeft bij de Ka mer een ontwerp ingediend tot wijziging van den accijns op tabak, een ontwerp betreffende de vuur- en bakengelden en tot wijziging van sommige invoerrechten, alsmede een ontwerp tot bet heffen van een accijns van margarine. Het regeeringsontwerp tot regeling van bet kiesrecht voor de gemeenten, en de wetsont werpen betreffende hetzelfde ontwerp, door afgevaardigden of senatoren voorgesteld, zijn in de sectiën behandeld. Laatstgenoemde werden over het geheel zeer ongunstig ont vangen over het regeeringsontwerp waren de stemmen, alle sectiën bijeengenomen, als volgt verdeeld 67 vóór, 41 tegen, 13 ont houdingen. ESGELASD. Ook de minister van binnenl. zaken, de heer A«quith, is thans door influenza aan getast. De onder-secretaris van koloniën, de heer Sydney Buxton, deelde Donderdag in het La gerhuis mede, dat er schikkingen zijn getrof fen, om in de Indische munten Engelsche dollars te slaan voor de circulatie in de Straits, op Malakka, Hongkong, Labuan en Noord-Borneo, in concurrentie met deMexi- caau^cbe dollars. De werkstaking der arbeiders in de schoen fabrieken te Leicester en Northampton is tegen a.s. Maandag aangekondigd. 200,000 werklieden zullen er aan deelnemen. Hun eisch is dat geen nieuwe machines zullen worden ingevoerd en dat de fabrikanten geen werk meer zullen geven aan arbeiders buiten de groote steden, die tegen lager loon werken, maar de patroons weigeren beslist zich in hunne vrijheid te laten belemmeren en heb- Roman van WALDEMAR URBAN. 23. VEERTIENDE HOOFDSTUK. «Scheelt u dan niets, Attdio 7" sOsnia, hebt gij mij lief?" t Waartoe die vraag? Dat weet gij immers wel." «Plaag mij dan niet meer. Alles, alles zal terechtkomen. Maar vraag nu niet meer. Ik kan toch niets zeggen." En waar is graaf Emilio «Die komt spoedig terug. Als de trein van •zeven uur op tijd geweest was, dan zou hij bier reeds zijn. Hij kan elk oogenblik komen, verlaat daarop." «Hij is dus op reis »J«, maar ik heb mijn knecht reeds naar het station gezonden om hem te ontvungen en te vergezellen." Waaiom verzwijgt'gij mij, wat ditaltemaal te beduiden heeft Dat kan ik u niet zeggen. Maar komaan, laten wij aan tafel gaan." Hertog Attilio stond deftig gekleed voor zijne zuster, die eveneens groot toilet gemaakt had. Hertog Cesare had van zijn kort verblijf in Napels gebruik willen maken om al zijne kennissen en vrienden in de stad om zich te verzamelen. Reeds waien^de gasten verschenen en het was voor de jongelieden hoog tijd om zich naar de eetzaal te begeven. Nog eens zag Attilio met zijne fraaie donkere oogen zijn zuster smeekend aan en deze, in een opwelling van teerhartigheid, nam zijn hoofd tusschen de beide handen en kuste hem op de wang. Toen reikte zij hem den arm en samen gingen zij naar de eetzaal. liet was een echt familiefeest. Ouders en kinderen uit de aanzienlijkste geslachten van Napels ontmoetten elkaar, sommigen na lange scheiding, en stonden in groepjes te praten. Toen Auilm met zijne zuster binnenttad, ging uit die groepje* een gemompel van bijval op. En geen wonder. De twee jongelieden onder scheidden zich door hun bevallig optreden niet alleen, maar evenzeer door uitwendig schoon. Men wenschte den ouden hertog geluk met het bezit van deze kinderen, die, meende men, de hoop en de vreugde hunner oudeis moesten uitmaken. «Men zou u het bezit van uw kroost kunnen misgunnen, mijnheer de hertog." zeide consul De Vries in oprechte bewondering. Mijnheer de consul, gij weet dat in dit geval de les van de ouden doorgaat ïNiemand kan gelukkig genoemd worden vóór zijnen dood," antwoordde de hertog. zEr zijn zoovele klippen, waarop een fraai uitgerust vaartuig kan stranden, vooral ook bij ons.in Napels, waar nooit veel werk gemaakt is van de moreele opvoeding des volks." »Ik twijfel niet of gij zult aan de opvoeding van uwen zoon alles ten koste gelegd hebben, mijnheer de hertog. Mag ik vragen, voor welke carnèie gij hem bestemd hebt?" hernam de lieer De Vries, schijnbaar zonder opzet, maar toch met een blik, die meer dan gewone be langstelling verried. Zeker, mijnheer de consul. Attilio studeert in de rechten. Wanneer hij zijne studiën voltooid heeft, zou ik hem bij voorkeur bij de diplomatie zien optieden. Gij weet, dat ons jeugdig Italië nog niet zoo vast op de beenen staat als in het vei keer met de buitenwereld wel noodig en wensclielijk is on behoefte heeft aan bekwame dienaren, dienaien vooral, die vaderlandsliefde aan onafhankelijkheid paren en genegen en in staat zijn den wankelen staat te schoren en vastheid te geven." Bezit hij eerzucht?" Hij is nog jong, maar ik hoop dat hij, als de tijd daar is, ook in dezen aan mijne vei- wachtingen zal beantwoorden. Hij is, of liever zal eenmaal rijk genoeg zijn om zich verheven te kunnen achten boven de gewone levenszorgen en zal zich dan enkel aan de belangen van het vaderland kunnen wijden."

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5