Gemengde Ilericlitcn. fende de fondsen van het oude-mannenhuis de behandeling ook niet in openbare 2itting te doen plaats hebben. Ten slotte werd besloten de behandeling te verdagen tot de eerstvol gende vergadering. Daar er verder niets meer aan de orde was en niemand het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering. Zondagavond te halfnegen werd brand ont dekt in de mouterij sDe Goudsbloem" op den hoek van de Noordvest en de St.-Anna-Zuster- straat, van den heer J. J. Zoetmulder Dzn. De brand bleek toen reeds het geheele ge bouw te hebben aangetast, althans van bene den tot aan het dak sloeg de rook naar bui ten; eerst ongeveer halftien kwamen de vlam men door een paar openingen te voorschijn en bleek het dat de brand zoo geweldig was, dat het pand niet te behouden zou zijn. De autoriteiten en de brandweer waren spoedig ter plaatse des onheils. De brandspuiten en de brandkranen der waterleiding waren wel dra aan het werk om de vlammen te dooven, doch men mocht er niet in slagen alvorens het peiceel schier geheel was uitgebrand. Te halftwee was men den brand meester en rukte de schutterij in. De 100 last graan, die inde mouterij ge borgen waren, werden zwaar beschadigd. Alles was tegen brandschade verzekerd de mouterij bij de firma De Jong Co. te Amsterdam en de granen voor het meeren- deet bij de firma André de la Porte te Arn hem. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij den heer H. de Bie in de Lange Kerk straat hebben Zondagavond tusschen halfvïjf en halfnegen dieven door middel van een valschen sleutel zich toegang in diens woning verschaft, en uit de linnenkast f 35 gestolen. Eenig bankpapier en een spaarbankboekje in dezelfde kast aanwezig, lieten zij onaangeroerd. In de St.-Anna-Zusterstraat is gistermorgen te halfnegen een wagen van den stoomkoren- molen ^Nederland" tegen een handwagen gereden, tengevolge waarvan twee knapen, Arend en Jan Molenaar, door den wagen in de gracht geduwd werden. De eene werd dadelijk op het droge gebracht, doch om den andere te redden begaf Anth. Osterholt, voer man van den molenwagen, zich te water. De kinderen zijn er beiden zonder letsel afge komen. De Koningin-Regentes heeft aan de ver schillende ziekenhuizen te 's-Gravenliage, Isd behoeve van de verpleegden, een mandje ge zonden met de eerste lenteviooltjes uit Haren bloemengaard. Aan dr. H. van de Stadt, te Arnhem, directeur der H.B. school te Arnhem, is op gedragen het geven vau onderwijs in de natuurkunde aan H. M. de Koningin. Bjj kon. besluit is een pensioen van f 3334 verleend aan jhr. rar. W, A. C. de Jonge, laatstelijk lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend, dat op 9 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,273,360.54Vs en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. '1 lit* van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 1,512,215.75 De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 14 dezer zal niet plaats hebben. Den 5den dezer heeft te Brussel de uitwis seling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de aldaar op 14 Februari d. t. v. tusschen Nederland en België gesloten addi- tioneele overeenkomst, houdende uitbreiding tot de Nederlandsche koloniën van het tus schen beide staten op 31 Mei 1889 gesloten uitleveringsverdrag. Stct Tusschen de Nederlandsche en de Duit- sche regeering wordt onderhandeld over eene telephonische verbinding tusschen Emmerik en Arnhem, waardoor dan ver volgens telephonische aansluiting zou komen tusschen Dusseldorf en Amsterdam. De eerstvolgende oproeping van jongelingen om dienst te nemen bij het instructie-batal jon te Kampen is bepaald op 10 April a.s. Naar de Telegraaf van welingelichte zijde verneemt, zal weldra een ontwerp van wet tot instelling van Kamers van arbeid liet departement van justitie verlaten. Men schijnt bij de samenstelling van dit ontweip de Bel gische wet tot voorbeeld te hebben gekozen. Het ontwerp is verdeeld in zei en paragrafen, die achtereenvolgens behandelen 1. De sa menstelling en werkkring. 2. De leden. 3. De kiezeis. 4. De afdeelingen. 5. Het bestuur der Kameis. 6. De geschillen. 7. De vergaderingen der Kamers en der afdeelin gen terwijl algemeene bepalingen het ont werp, dat uit ruim 40 artikelen bestaat, besluiten. Naar de Telegraaf uit goede bron verneemt, bestaat bij de regeering bet voornemen, om binnen zeer korten tijd de verhouding tus schen de inschrijvingen in het grootboek der 2Vs pCt. nationale schuld eti het kapitaal, dat strekken moet tot zekerheid der rijks-reken- plichtigen, te brengen van 70 op 80 pCt. Een gevolg hiervan zal wezen, dat voor elke 100 gulden inschrijving, in stede van zooals tot 70 gulden, in het vervolg 80 gulden zal worden berekend. De nieuwe regeling zal ook van terugwer kende kracht wezen en diensvolgens den borgschuldigen, die reeds hunne zekerheid hebben verschaft bij de invoering der nieuwe regeling, het voorrecht te beurt vallen, ook voor hunne borgtochten dien voordeeligen grondslag te mogen inroepen. Wereldtentoonstelling Amsterdam. Het comité tot bevordeiing van het weiküo- den be/.oek op de wereldtentoonstelling van het vHoiel en Roisivezen" beeft een circulaiie vei- zonden, waarin het verklaart gaarne bereid te zijn aan hen, die dit tnocbien verlangen, nadere inlichtingen te ver-chaflen. Het stelt zich verder voor over eenigen tijd meer dorp bijzonderheden ter kennis van het gioote publiek te brengen. Het doel is o. a. ook, te tiaihten do weik- lieden buiten Amsterdam tot een bezoek aan de hoofdstad op te wekken. Door vei laging van prijzen, door volkskoffiebiiizen zal men trachten het bezoek zoo goedkoop mogelijk ie maken, terwiji de spoorweg maatschappijen gocdkoope treinen zullen laten loepen. Het comité meent terecht, dat een gelegen heid als deze oin kennis te verkr igen en daar bij een aangename ontspanning te genieten, niet andeis dan heilzaam kan wei ken op het moreel der beznekets. Het comité bestuut uit de heeivn P. Nolting (voorzitter), G. van Umvenbuden W. C. J. Passtoois, J. D. Root Jr. en H, Wei tlieim (secre taris). Het secretariaat is gevestigd Heerengracht 619 te Amsterdam. In de vorige week werd te Pernis een hooiberg van den heer T. van der Pas een prooi der vlammen. Terstonu werd aan kwaad willigheid gedacht. Het is thans gebleken, dat een 6-jarig knaapje de bi andstichter is en het hooi met lucifers heeft aangestoken. De lieer Stemerding, hoofd der school, stond voor de klas en zeide nWie den hooiberg heeft in brand gestoken, steekt zijn vinger op". Dade lijk stak het ventje den vinger in de hoogte. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft zich gewend tot de eigenaars van panden iu het duin te Scheveningen, met de vraag of zij genegen zijn gezamenlijk bij te dragen in de kosten van een eventueel te maken ver dediging van het duin tegen stormvloed. Zondagochtend is nabij Woerden dcor den eersten trein van Leiden een onbekend persoon, vermoedelijk een zwerver, zonder geld of papieren bij zich, die op de spoorlijn liep, gedood. Een jongeling le Ammerstol. die bij de laatst gehouden loting voor de nationale militie een dienstplichtig nummer trok en kort daarop zijn eenigen broeder door den dood verloor, wendde zich tot den minister, met verzoek hem van den dienst te ontslaan, omdat hij thans eenige zoon is. Op het adres is afwij zend br chikt. Te Haarlem heeft Zondagmiddag de jonge pianist Raoul Ivoczalski een concert gegeven in de sociëteit sVereeniging". Er werd dit maal geen proces-verbaal opgemaakt. De Duitsche kolonie te Amsterdam zal aan prins Bismarck op zijn tachtigsten ver jaardag een hulde-adres doen toekomen. In het einde dezer maand zal het adres bij een der boekhandelaars ter teekening liggen. Op den In April zal verder een feestelijke bijeenkomst in den huize Stroucken aldaar plaats hebben tot viering van den vei jaar dag van Bismarck. Door de politie te Amsterdam is een man aangehouden, die verdacht werd een valschen gulden in betaling te hebben gegeven. De ge arresteerde verklaarde, dat hij inderdaad dien gulden had uitgegeven, maar zonder te weten dat die valtch was. Uit Amsterdam wot Jt aan de N. B. Ct. gemeld Een deel der diamantbewerkers hebben gisteren den arbeid opnieuw uedergelegd. Zij zijn in nPIancius" veigadeid en hebben de vakgenooteu op enkele fabrieken in de buurt achter de Stadhouderskade overreed evenzeer te staken. Eene vrouw, wonende Rozenstraat te Am sterdam, heeft aangifte gedaan dat Zaterdag avond, tijdens zij aan het verhuizen was, tan bare kamer een blikken tiornmel, waarin 3 spaai bankboekjes ten baren name, waarop f1600 benevens een bedrag van f90 en eenige gouden en zilveren voorwerpen, is ontvreemd. Een man, die met een onbeken den knaap bij deze verhuizing bad geholpen, verklaart dat die jongen met den trommel aan den haal is gegaan. Volgens mededeeling zou echter de man het vloerkleed, waarin de trommel was gewikkeld, hebben losge sneden, waarom hij als verdacht van mede plichtigheid aan den diefstal in arrest is genomen. Aangaande het onlangs medegedeelde be treffende de spaarkas te Ilillegom, metdt men ons van andere zijde nader het volgende: a Den 9en Februari j.I. werd in café sFloia" uitbetaling gehouden aan die personen, die reeds vroeger op de lijst geteekeml hadden. Aan hen werd voorloopig de helft der iuleg- gingen terugbetaald. Meer kon niet gegeven worden, wijl de commissarissen de toegezegde f3000 nog uiet hadden bijgedragenzij wil den zekerheid hebben, dut hun door niemand een proces zal worden aangedaan. Gerechts kosten zijn er thans nog niet »Ook de afdeeling van de Bloembollencul tuur heeft reeds een gedeelte barer ingelegde sommen van de weduwe van wijlen den pen ningmeester terugontvangen, doch niet vol doende om et' in te berusten." (A7, v, d. D.) Te Assen is gevankelijk binnengebracht de koopman M., uit Gieten, die valschelijk een postspaarbank boekje van den gulden, in een ter waarde van 800 gulden veranderd heeft en daarop bij een winkelier te Assen goederen tot een bedrag van 300 gulden trachtte te koopen. Bij het agentschap van de Nederlandsche bank te Nijmegen is gisteren een valsehe gulden, met de beeltenis van "Willem II, in beslag genomen. Ruim 500 ingezetenen uit Ubbergen en Millingen hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij op beschermende rechten aandringen, onder verwijzing naar de huns inziens betere toestanden aan de andere zijde der grenzeu. Te Heusden, waar na het optreden van den gewezen priester Bechger in het gebouw der oud- of vrij-gereforrneerden de ruiten van dit gebouw ingeworpen zijn, heeft zich dit feit nu nog eens voorgedaan. De nieuwe zware ruiten zijn daar verbrijzeld. De aan dacht van de justitie te 's-Hertogenbosch is op dit geval en op den vermoedelijken dader gevestigd. Heden herdenkt Kaatje v. d. Berge, wed, C. Tuijn, te Dreischor (bij Zieriksee) haar 101 n vei jaardag. Monster. Door het gemeentebestuur is aan de regeering verzocht maatregelen voor te bereiden om de zorg voor de zeewering in deze provincie onder centrale leiding van het rijk of de provincie te brengen. Assen, De nieuwe verordening op den hoofdelijken omslag in deze gemeente is niet ter goekeuring aan Hare Majesteit aange boden naar wij vernemen bestond daartegen bij den minister van binrienlandsche z.iken ezwaar, omdat de verplaatsing van belas tingdruk van de midden- naar de hoogere klassen volgens Z.Excellenties gevoelen zou zijn in strijd met art. 243 der gemeentewet en met het algemeen belang. Deze beslissing is, naar wij meenen. in hoofdzaak in overeenstemming met liet advies van Ged. Staten dezer provincie. 'P.D.Ct 's-Hertogenbosch -- Met zekerheid kan thans worden medegedeeld, dat HIJ. Mm. de Koninginnen deze stad op 15 en 10 Mei e. k. 7 "on bezoeken. Reeds is men bezig verschillende commission in het leven te roepen, teneinde Hll. MM. eene vorstelijke ontvangst te bereiden. De kwestie der verduisterde gasgeldea alhier is opgelost. In de jongste raadszitting werd voorgelezen een brief van den gemeente ontvanger, meedeelende dat al de door den ontrouwen beambte ontvreemde gelden door hem, ontvanger, in de gemeentekas zijn gestort. Falbs weervooispellingen Tot 12 MaartNogal onstuimig weer, inliet Noorden met sneeuwstormen, m liet Zui ten meer overvloedig tegen. Op dooiweer kan in vele plaatsen gerekend vv orden. an 13 tot 16 Maait: In liet Westen daalt de temperatuur en wordt het kouder (dus ook in ons land), in het Oosten stijgt zij. In Oostenrijk is weder veel sneeuw gevallen waardoor «p vele plaatsen het vet keer belemmerd is. De steden Abbazia, Fnune en Agram zijn ingesneeuwd en geboet van de gemeenschap met andere plaatsen aigesneden. Men begint er gebrek te krijgen aan alleilei levensmiddelen en alles is er zeer duur. Een treurige gesihiedenis wordt uit Johan nesburg gemeld. Diie kindeten van een Tians- vaalschen boer waren op weg naar bet land, waar de vader wérkte en vermaalden zich niet het zoeken van vogelnestjes. Uieibij weiden zij door een giftige slang geheten. Twee vvaien reeds overleden vooidat zij de ouderlijke vvmnng hadden bereikt, de moeder wihle liet derde nog levende kind op een paard zetten, opdat liet, spoediger bij den geneesheer zou zijn, dot li gaf het kind een te groote vaait, tengevolge waarvan het over het paard viel eu de ruggegraut brak. Dol van smait trad tie moedor tie woning binnen, waar zij tot ovennaat van ramp berneikto dat liet vierde kind in een kuip mot water ge vallen en verdronken was. De radelooze vrouw was niet bestand legen zoovele schokken en sneed zich met een scheermes da keel af, In den tijd van vijftig minuten verloor de onge lukkige boer dus zijn geheele gezin.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3