A". 1895 Tweede Blad. Woensdag 13 Maart. N°. 8744. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Hinnenlaiidsche Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Lund- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Rechtzaken. UITGEVER: J.~ ODÉ. Armenzorg. GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal t 1.85, Franco per post, door het geheele Rijk2,50. Afzonderlijke nommers0.10. BVRBADi BOTBRITBAAT 7 0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.' f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 12 Maart 1895. Zaterdag vertrekt van Rotterdam per stoomschip Merapi naar Oost-Indië een deta chement aanvullingstroepen ter sterkte van 4 onderofficieren en 45 minderen, onder be vel van den van verlof terugkeerenden kapt. der inf. O.-I. leger C. G. T. van Erpers Royaards en onder medegeleide van den eveneens van verlof terugkeerenden 2en luit.- kwartm. O.-I. leger B. K. Wassing. Ten kantore van den rijksontvanger te Edam is Zaterdag ontvangen een valsche rijksdaalder. Inhoud van No. (lie jaargang) van het Maandblad tegen de Fer- vatschingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Boos, te Amsterdam. Officieele maatregelen tegen de in ons blad gesignaleerde botervervalschingen. Onderzoe kingen van levensmiddelen en handelsartikelea gedaan aan het bureau voor chemisch en micro scopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amster dam Directeurendr. Van Hamel Roos en llarmens. Contróle-onderzor.kingen(Californische wijn. Stout. Advocaat. Cognac. Beschuit. Suikerwerken en cacao. Boter. Geëmailleerde voorwerpen.) Uittreksel betreffende de werkzaamheden verricht in het scheikundig laboratorium der marine te Amster dam, door dr. C. A. de Bruijn. Ztuk in sui kersiroop. Vervalsching van kaas. Korto Berichten. Maatregelen tegen Boterverval schingen in het buitenland Hygiëne en Industrie. (Oeters in verband met typhus-verspreiding. Microben op boeken. Gebruik en misbruik van tandenstokers. Coca als bedwelmend middel. Alcoholisme. Bijziendheid en kunst matige verlichting. Een eigenaardig gevaar van besmetting. Een kleurstof uit de bladeren van den wingerd. Nog eens de desinfecteerende werking van zeep.) Feuilleton. (Lange levensduur. De uitwerking van hevige koude op de verstandelijke vermogens. De tand heelkunde bij de Chineezen. Een vlug afge legd leven. Een kunstoor. De eetlust van een spin.) Vraaybord. Suiker als voe dingsmiddel voor vee. Wetenschappelijke Berichten. (De werking der vloeispaathver- bindingen op biergist en alcoholopbrengst. Onderzoek van Gummi arabicum. Maastricht. Hier is de officieele mede- deeling ontvangen, dat het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan deze stad zal plaats hebben van 20 - 24 Mei. Voor Schiedam, waar de postdirecteur 1 Mei aftreedt, wordt vereeniging van den post- met den telegraafdienst onder éen directeur overwogen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald up 13 dezer, des namiddags ten 12.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrrc. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 13 Maart, des voormiddags ten 12.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk up het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indië (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Merapi. De laatste buslich ting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 10 Alaart, des morgens ten 9 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Volgons een Italiaansch berichtgever van de Frankfurter Zeitung zou de Engelsche regeering voornemens zijn, zoodra de overeenkomst met de Italiaansche regeeiing omtient het verzenden van de Indische mail over Brindisi is afgeloopen, dat contract niet te hernieuwen, maar de mail te verzenden over Konstantinopel en Weenen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het voorstel tot invoering van een internationaal postzegel algemeen bestrijding vindt, en wel op grond van zeer overwegende bezwaren, uit de muntregeling voortvloeiende. Alleen de Vereenigde Staten van Noord Amerika en Luxemburg zijn er voor. Batavia, 8 Februari. Volgens den Java-Bode heeft het hier teleur stelling gewekt, dat de minister van koloniën het rapport van den directeur van binnenlandsch bestuur over de Lombokramp enkel onder geheimhouding aan de Eerste Kamer heeft mee gedeeld. Uit de geheimhouding maakt men op, zegt liet blad, dat naar het oordeel van den heer Scherer het beleid aan onzen kant niet onbe rispelijk is geweest. Uit Soerabaja wordt aan de Loc. geschreven Naar Lombok vertrekken wellicht reeds binnen kort de gewapende inf. politiesoldaten, die nu het bestuur bezig is bij elkander te brengen. Al wat militair geweest is, wordt opgeroepen en gepolst en reeds verscheidene gepasporteerden en ge- gageerden hebben zich bereid verklaard bij de politie van genoemd gewest dienst te nemen. De menschen zijn nog niet geëngageerd, doch hun is aangezegd, zich gereed te houden voor vertrek, zoodat zij wel spoedig aangeworven zullen worden. Reeds hebbennaar de Java-Bodc meld; verscheidene inlandscUe ambtenaren op Java gesolliciteerd naar bestuurbbetrekkingen op Lombok. Het stoomschip Speelman is den 4n te Soera baja teruggekeerd, na 15 dagen voor Ampenan gelegen te hebben, met het grootste gedeelte der lading voor Lombok nog aan boord. Slechts twee dagen had men kunnen lossen en hoe dan nogde hooge branding maakte den overigen tijd elke poging om gemeenschap met den wal te krijgen tot een onmogelijkheid. De Deli-Courani bericht, dat de Datoes van Soenggal, Datoe Sri di Radja en Datoe Alang, overeenkomstig het voorstel van den resident Kooreman naar Banjoemas zijn verbannen. Uit de Zuidafrikaansche republiek wordt onder dagteekening van 16 Februari gemeld, dat door verscheidene belanghebbende veefokkers in en om Pretoria de grondslag is gelegd tot de oprichtiag eener vereeniging, die ten doel heeft de veredeling van paarden, runderen en schapen. Het benoodigde kapitaal, dat op onge veer 6000 pond sterling (f72,000) wordt ge schat, is reeds voor meer dan de helft bijeen. Het doel der oprichters is, uit Europa, meer speciaal uit Duitschland en Nederland, goede trekpaarden, slieren rammen te doen komen en alsdan, bij wijze van stoeterij, op daartoe met zorg uitgekozen plaatsen aan deze dieren de gelegenheid te geven, zich te vermenigvuldigen op eene wijze, die de meest mogelijke waarborgen oplevert voor oen deugdelijk nageslacht. De heeren Stephanus Erasmus en diens broeder, als ook de heeren S. Eloff, G. R. Ockerse en anderen worden genoemd als zich voor de nieuwe onder neming bijzonder interesseerende. Weldra zal een bijeenkomst van aandeelhouders worden gehouden, teneinde tot de difiuiiieve oprichting over te gaan. Men hoopt dat het voornemen, om reeds in Juni a.s. de eerste heesten uit Europa ingevoerd te hebben, zal verwezenlijkt worden. Op de voordracht voor een leeraai' in de Ned. taal en in geschiedenis aan het gymnasium te Haarlem zijn geplaatst de. heeren lo. dr. J. B. Schepers, teeiaar aan de H. S. te Tilburg 2o. dr. J. van Leeuwen, leeraar aan de H.B.S. te Schiedam. De stad Stockholm heeft aan haar universiteit een jaarlijksche ondersteuning van 300.000 kro nen verleend, ter bekostiging van een faculteit van rechts- en staatswetenschap. De ondersteuning houdt op zoodra de universi teit zelt de kosten kan dragen. De commissie van liefdadigheid te Kralingen gaat nog steeds voort met de bedeeling der behoeftigen van alle gezindten. Op den dag der opheffing van Kralingen (28 Febr. 1.1.) werden o. 2. uitgedeeld aan ca. 350 hoofden van gezinnen16 balen bruine beunen, 650 brooden, 650 kilo spek, 40 HL steenkolen, 8500 turven. Ook Vrijdag j.i. konden weder ruim 300 ge zinnen bedeeld worden met 13 balen rijst, ca. 40 HL steenkolen en bijna 7500 turven. De ruime bijdragen, die de commissie ook dit jaar weder van de ingezetenen mocht ontvangen, hebben haar in staat gesteld in den luimsten zin te gemoet te komen aan de groote behoeften die zich onder de mindergegoeden bij dezen iangdurigen strengen winter deden gevoelen. Te Oosterbeek is, in vereeniging met de ge meenten Renkum en Dorenweerd, eene afdeeiing der maatschappij van weldadigheid opgericht. Het bestaat uit de heeren mr. I. A. A, Baud, mr, S. B. W. graaf van Limbuig Stirum en mr. J. P. A. gtaaf van Limburg Stirum, allen te Oosteibeek. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in het cassatieberoep van de wed. Toebaerts en van Keese, veroordeeld door het hof te Amsterdam in de bekende zaak van de valsche bankbiljetten. Het hoogste rechtscollege heeft, met onge- grondvei klaring van alle middelen van cassatie, het beroep in cassatie verworpen, zoodat de veroordeeling door het hof te Amsterdam uitgesproken blijft gehandhaafd. De Hooge Raad ging o. a. uit van de stelling dat feitelijk is beslist dat alle biljetten valsch wat en en dat ze a I 1 e door Krause zijn gemaakt, terwij! omirent de identiteit van de door Toebaeits in het bekende koffertje naar station Utrecht gezonden biljetten geen twijfel kan bestaan. Verder is beslist dat uit het gebruik van de biljetten nadeel kon ontstaan, daar de Bank ze had kunnen betalen. Het ontbreken van lettei s en nummers op een zeker aantal biljetten en bet voorkomen van den naam van den heer Pierson als president van de bank, terwijl de datum aanwees dat hij toen die betrekking niet meer bekleedde, zijn volgens het arrest niet zoodanige afwij kingen, dat de bank de uitbetaling zou hebben kunnen weigeren, als ze waren uitgegeven. Ze waren onderworpen aan de/elfde rechten en verplichtingen als andere. Ook als feitelijk vaststaande nam de Hooge Raad aan dat het biljet bij Beausar in betaling werd gegeven, wetende dat het vulsel was, terwijl zelfs als dat biljet eemge oniege'matig- heden bevatte, het desniettemin nadeel had kunnen doen ontstaan. Eindelijk besliste de Hooge Raad o. a. nog dat het feit dat de echte bankbiljetten met een stempel worden onderteekeiui niets afdoethet maakt geen onderscheid of de onder- teekening plaats heeft door de hand of op andere wijze. Door den Hoogen Raad werd gisteren verwor pen het cassatieberoep van een koopman te Am sterdam, veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf wegens het ter verspieiding in voorraad hebben van zedekwetsonde aibeeidmgen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5